Strava v škôlke?

domitobi
31. aug 2011

Mile mamicky chce sa opytat ci je mozne aby sa detom v skolke podavali na ranajky opecena spekacka s kecupom.?Pripadne ine udeniny salamy parky..?..nakolko som to pocula .konkretne v skolke kde sa ho chystam od februara -marca tohto roku na zapis....mozu nejakym sposobom rodicia ovplyvnit jedalnicek. mam pravo vidiet jedalnicek viac ako na mesiac?.na sukromnu skolku zial nemam financie syn je sledovany na gastre musi mat dietnejsiu stravu on ma 3.5 r.a nedavam mu ani sladkosti nakolko je z nich hyperaktivny a ani udeniny.. .ako je to so sladkostami?davaju sa v skolke iba vinimocne alebo ako?budem rada za nazory pripadne vie mi niekto odporucit dobru skolku v Kosiaciach? 🙂

luciferova
12. okt 2012

obnovujem temu - riesim problem presladzovanych cajov a malinoviek. existuje nejaka vyhlaska, ktora skolkam uklada ze musia presladzovat tie caje? lebo inak si neviem vysvetlit, preco to robia. deti su z toho dive, stale smadne (nezahasi to smad) tak preco tolko cukria tie caje? a ako sa proti tomu branit, mozem malemu dat kazde rano zvlast flasku s cistou vodou/domacim cajom, nie je to zas proti hygiene? dakujem pekne, dufam, ze sa niekto ozve.

koniarova
12. okt 2012

@luciferova U nás je nápoj z domu zakázaný. Ako vieš, že presladzujú? Ochutnala si?

majka508
12. okt 2012

U nás v škôlke tiež majú deti čaje a malinovky,ale neviem o tom,že by boli presladzované-nosíme len čaje a citróny a neverím,že by niekto kupoval cukor do škôlky zo svojich.U nás je zakázané nosiť si pitie do škôlky-deti si medzi sebou závideli,že ten má Jupík,ten Kubík,ten Drobčeka a iní len čistú vodu.

luciferova
12. okt 2012

@koniarova ano dnes 😅 a mala som dost... 😝

luciferova
12. okt 2012

@majka508 aj tie uzasne farebne malinovky ma vytacaju, len to farbi a chut to nema, take tie lacne (kto by kupoval drahe?) a nesuhlasim s tym. co robit?

koniarova
12. okt 2012

@luciferova Asi len poprosiť učiteľky a informovať ich, že sa ti to nepáči. My sme si na rodičku volili zástupcu, do stravovacej komisie. Táto milá funkcia pripadla mne 😀 😀 😀 . Ale keby mi niekto z rodičov dal takýto podnet, tak by som to "z moci funkcie" určite riešila. Asi by som najprv oslovila riaditeľku, či vedúcu kuchyne. Neviem. 😒 Zatiaľ sa mi nikto nesťažoval. Ak náhodou máte takúto osobu, ako ja, behni za ňou, mala by to riešiť. 😉 😉

luciferkax
12. okt 2012

@luciferova u nás niekedy deti pijú stopercentný džús, niekedy sladký čaj, neriešim, môj toho veľa nepopije. ale detičky si nosia zo sebou aj svoje pitie, môj má vždy v skirnke flašu s čistou vodou :D učitelky problém nerobia

luciferova
12. okt 2012

@koniarova to veru neviem, ci taka osoba existuje, skor nie. na rodicku sme neboli, lebo maly bol akurat chory a nevedeli sme o tom tym padom... nevadi. v pondelok pojdem za veducou jedalne a hodim s nou pokec, co mi povie. dik 🙂

koniarova
12. okt 2012

@luciferova Normálne popros učiteľku, nech mu dávajú len čistú vodu. Aspoň ušetria. 😉 😉 😉 😉

luciferova
12. okt 2012

@luciferkax mas pekny nick 😉 ale k veci - zo 100% dzusu sa tiez nenapije, teda ja urcite, potrebujem to riedit. ja len vidim na nom, ze odkedy im tie caje davaju, tak je ako z divych vajec, evidentne mu to nerobi dobre. a nevedela som teda identifikovat, ci je v tom caji cukor alebo sirup naliaty, ten cukor by bol mozno este mensie zlo ako tie fosforove zbrndy..

sissy27
12. okt 2012

@luciferova vypýtaj si potvrdenie od lekára, že dieťa zo zdrav. dôvodov nemôže sladené nápoje a majú mu podávať len čistú vodu... deťom sa nesmú dávať jedlá / nápoje z domu (ak to nie je z diétnych dôvodov) kvôli hygiene - ak by sa vyskytla napr. hnačka, oni musia odovzdávať vzorky toho, čo sa varilo v kuchyni, aby vedeli, odkiaľ nákaza pochádza, to čo ty dáš z domu, nemá nikto šancu odkontrolovať (tak to bolo vysvetlené nám). Výnimku mali napr. bezlepkáči, ale musel byť papier od dr.

luciferova
12. okt 2012

@koniarova skusim. on je inak z domu zvyknuty na cistu vodu uplne bezne. ale ak myslim trochu do blizkeho buducna - na zimne obdobie, kedy dojde vymrznuty z vonku, tak mu ten teply caj spravi urcite lepsie ako studena voda z vodovodu. preto chcem, aby tie caje tolko nepresladzali, skor keby im citrony do toho dali, ale to je len osladena voda bez inej chute...

luciferova
12. okt 2012

@sissy27 hej toto chapem. preto chcem zmenu zhora platnu pre vetky deti, nie zdola (od jedneho nespokoneho rodica)

koniarova
12. okt 2012

@luciferova Skús tú vedúcu kuchyne. Ak je to normálna osoba, určite to pochopí. 😉 😉 Ak nie, choď za riaditeľkou. Veď nechceš nič tak strašné, len aby trošku ubrzdili. A ten citrón, no neviem. Niektoré deti môžu byť naň alergické. 😒

luciferova
12. okt 2012

@koniarova ok pojdem a uvidim. no vidis, ta alergia mi nenapadla...

luciferkax
12. okt 2012

@luciferova díky, aj ty 🙂 🙂 🙂 u nás deti v škôlke pijú aj vodu zo sirpuom, ale toho sirupu tam je fakt pobiedne.. akože aj som rada 🙂 🙂 že to nie je sladké :D

prasiatko30
12. okt 2012

U nas len nakazali doniest poharik a deti si capuju vodu z vodovodu sice by som bola radsej kebyze mi necha jej dat flasku s vodou ale furt lepsie ako nejake sladke zbrndy 😎 inaksie mladsia dcera by asi zahynula od smadu kebyze jej dam od smadu sladky dzus

babullka1
12. okt 2012

Ja osobne som so stravou v nasej skolke spokojna...az na tu zeleninu...prijala by som jej viac ..ale zas mama ktorá je učitelka mi tvrdi,ze bohuzial s tych penazi,ktore platime za stravu nemozeme chcet zazraky.. 😝 .. u nás piju deticky k jedlu bud cajik ,alebo mliecko a pocas dna ked su smädný dostávaju čistú vodu čo som rada,lebo malý presladene napoje neznasa.. 😉

sofinka333
13. okt 2012

@domitobi tak to som este nepocula, aby deti mali na desiatu ( to nie su ranajky) parku ci spekacku.... over si to radsej. Nebolo to len vynimocne pri nejakej akcii??? A neviem o tom aby niektora veduca robila jedalny listok na mesiac... nasa robi jed. listok len na tyzden aj to piatok na nasledujuci tyzden. Takze pochybujem ze niekde robia jedalny listok na mesiac a viac ani nehovorim. Sladkosti sa obcas davaju k obedu, ale tak ze si ich deti beru domov zabalene. Takze ak dostanu, nemusia ich zjest. Proste tu sladkost mu nedas. A sladke jedla su cca 1x v tyzdni- buchty, palacinky, ... Ak ti mozem povedat moj nazor na to, tak preco obmedzujes svoje dieta ak je zdrave? Bud rada ze je zdrave A vaz si to. Niektore mamicky by dali vsetko za to aby ich deti boli zdrave a mohli jest vsetko co chcu. Mimochodom, dieta potrebuje aj sladke. Tebe ako dietatu tiez zakazovali sladkosti? Nie je to trochu neferove? Tvrdit ze zo skladkosti je hyperaktivny je prilis diskutabilne. Mozno v konzumacii nadmerneho mnozstva, tak pol kila cokolady denne 🙂 ... ale bezne deti sladkosti jedia a vybiju tu energiou. Keby to bola pravda tak je 90% deti hyperaktivnych. Na hyperaktivitu by som skor isla inym sposobom ako nejedenim sladkosti. Su na to rozne hry, sporty, ... A nechcem ta strasit, ale v mnohych pripadoch matky svojim detom sposobili vazne zdravotne problemy prave kvoli vselijakym tym vymyslaniam- nedavat maso, mlieko, vajicka, cukor.... potom sa to vsetko odrazi na krvnom obraze. Deti su potom anemicke, atd atd....

sofinka333
13. okt 2012

@domitobi 🙂 ano vsimla som si ze rok stara tema 🙂) tak aspon napis ako ste na tom? stale mu nedavas sladke? dala si ho nakoniec do tej skolky kde davaju spekacku na desiatu? 😉

mysiatkoo
19. okt 2012

poradite v tejto teme? dieta odmieta v skolke jest - takmer vsetko -desiata,obed, olovrant - okrem niektoryx polievok a zemiakov ci ryze (+sladke jedla)... skusala som ju "vyhladovat", ale na konzumiacii v skolke sa nic nezmenilo... dalsia rada bola dat jej vecer to, co v skolke nezje, no dnes mi veduca jedalne odmietla zabalit do krabicky nedojedene jedlo... kde mam hladat nejaky predpis, ktory by toto zakazoval??? Ved za tu stravu normalne platim, tak preco by mi to nemohli zabalit?? doma s jedenim problem nema, ba prave naopak - nevie sa dojest, kedze v skolke drzi "hladovku" - co mi ale uplne zdrave pre vyvoj 3rocneho decka nepripada, aby sa vecer napxavalo...

biancarv
19. okt 2012

@mysiatkoo ahoj ja mám podobný problém, môj syn síce má v škôlke len desiatovať, lebo tam je len do pol dvanástej, ale nikdy desiatu nezje a to pritom za to platím 8 eur mesačne, za kus suchého chleba s maslom a čajom, vynimočne niečo iné ale ani to nezje, tak som sa pýtala, či mu môžem dať vlastnú desiatu z domu a že za ich desiaty platiť nebudem keď ich neje a oni , že to v žiadnom prípade, že je to povinné.....je to fakt povinné?!? sú to fakt vyhodené peniaze a keby som mu dala so sebou niečo ja , tak by to určite zjedol, lebo by mal niečo čo má rád.....potom keď pre neho prídem tak je chudák taký vyhladovaný 😒

mysiatkoo
19. okt 2012

@biancarv no vlastna strava je zakazana hygienou, to uz mam info... musis mat doklad od nejakeho dr., ze ma nejaku speci dietu - napriklad celiakia alebo podobne.... u nas je ta strava v skolke dost odlisna od toho, ako bolo dieta zvyknute dovtedy pri domacom jedalnicku, ale uz je to cim dalej s tym odmietanim horsie... a bud rada, ze len doobeda - ta moja potvorka ma uz vita s otazkou o 4tej - mamka co si mi priniesla? (vzdy jej nosim nejake ovocie) potom zje porciu pomaly dospeleho cloveka toho, co mame my s mladsou na obed a casto sa jej zle spi (sa nedivim, s takym plnym bruxom)... nepomohlo dat jej menej (skucala kazdyx 5min,ze je hladna), nepomohlo dat jej 4 dni po sebe na veceru len suxare (to som fakt myslela,ze ju zlomim)... proste to neje... dr. mi poradila, ze ona naucila jest dceru tak ako som to popisala vyssie - no narazila som na odpor v skolke a neviem kam z konopi...

koniarova
19. okt 2012

@biancarv A keby to potom chceli robiť všetky maminy? Ani môj zo začiatku v škôlke nič nejedol, absolútne nič. Platila som 25 eur stravné do luftu. Teraz síce zje aspoň niečo, ale stále slabota. A to tam je celý deň. Ale ja nepoľavím. 😉 Nútiť ho nenútia, to sme sa vopred dohodli. Ja som za to, aby sa naučil. Nebudem mu predsa celý život strkať pod nos, len to, čo má rád. Čo bude potom robiť v škole? Keď môžu iné deti, môže aj on. Ak by bol naozaj hladný, zje. 😉

stankatt
19. okt 2012

tak u nas naopak.. v skolke pekne papa, teda okrem sladkych jedal- buchty a pod, ucitelky nenutia jest... a doma nepapa nic moc... asi pojdem na kurz varenia do skolky.. a pitny rezim, je dohodnute tak, ze detom davame z domu flasku s napojom... ja davam caj s citronom a medom...

adulik23
19. okt 2012

@mysiatkoo suhlasim s @koniarova
nas tiez v skolke skoro nic nejedol. trvalo to asi polroka.
rano mal doma mlieko, potom v skolke na desiatu suche pecivo (na kazdu pomazanku povedal, ze taku nelubi), na obed dal 3-4 lyzice vody z polievky a trochu prilohy (suchu ryzu, cestoviny ...) vobec ziadne maso, stavu a olovrant vacsinou zjedol cely. to byvalo jogurt, puding, kasa a podobne.
stale sme platili plnu sumu za stravu a s ucitelkami som bola dohodnuta, ze mu kazdy den ponuknu, ale nutit ho nebudu.
potom sa to z nicoho nic zlomilo a zacal jest. teraz nema problem zo ziadnym jedlom. minimalne ho vyskusa.

koniarova
19. okt 2012

@adulik23 Teším sa, že sa vám to podarilo, aspoň v takejto miere. 🙂 Ja tiež ešte budem dúfať. Zdá sa mi, že sa to lepší. 😉 Nechcem, aby bol niečo extra. Nie je to korektné voči iným deťom.

koniarova
19. okt 2012

@mysiatkoo Keď nemá problém s jedením doma, podľa mňa len skúša. Nemôže jej predsa v škôlke absolútne nič nechutiť. 😉

koniarova
19. okt 2012

@mysiatkoo Prepáč, teraz čítam, že aspoň niečo zje. 😉 Tak to je podľa mňa na dobrej ceste. Len tomu treba dať asi čas. Ako dlho chodí do škôlky? Môj len od septembra, tak sa hádam "rozje". 😉

mysiatkoo
20. okt 2012

@koniarova @adulik23 xodi uz od februara a na zaciatku to bolo prave lepsie... tiez je s ucitelkami dohoda,ze ju nemaju nutit jest nasilu... pol roka to uz trva a ja sa len snazim hladat sposob, akym ju tu stravu naucit jest, aby som sa vyhla vyvaraniu a strkaniu pod nos az do skoly... no nic, asi tomu nexam este xvilu volny priebeh...fakt je, ze na vahe a zdravotnom stave sa to zatial neodzrkadluje nastastie....