Strava v škôlke?

domitobi
31. aug 2011

Mile mamicky chce sa opytat ci je mozne aby sa detom v skolke podavali na ranajky opecena spekacka s kecupom.?Pripadne ine udeniny salamy parky..?..nakolko som to pocula .konkretne v skolke kde sa ho chystam od februara -marca tohto roku na zapis....mozu nejakym sposobom rodicia ovplyvnit jedalnicek. mam pravo vidiet jedalnicek viac ako na mesiac?.na sukromnu skolku zial nemam financie syn je sledovany na gastre musi mat dietnejsiu stravu on ma 3.5 r.a nedavam mu ani sladkosti nakolko je z nich hyperaktivny a ani udeniny.. .ako je to so sladkostami?davaju sa v skolke iba vinimocne alebo ako?budem rada za nazory pripadne vie mi niekto odporucit dobru skolku v Kosiaciach? 🙂

cvikla969
14. jan 2013

maminky vadilo by vam keby ste si v skolke citali jedalnik a nasli by ste napr.
PO-sosovicova polievka
UT-kapustova polievka,kysla
ST-fazulovy privarok
moje dieta takyto jedalnik nezvlada a uprimne aj moje brucho by malo co robit..
Alebo
PO-brokolicova polievka
UT-zapekany karfiol
ST-karfiolova natierka
Mne sa to zda nevhodne zostavene,mam sa na to vykaslat alebo to riesit 😅

aaluska
11. mar 2013

@lizatko1009 Párky s horčicou nedávajú, ale horčicu používajú dosť často - napr. do nátierok.

aaluska
11. mar 2013

@cvikla969 Mne by to nevadilo. Skôr by mi vadili muffine a šátočky a podobné sr..ky.

tomasko27
11. mar 2013

Kam chodia moje deti na obedy varia celkom dobre,aj je to chutne mala som tu cest skusit to ked syn to nezjedol,ale co mne najviac vadi je ze nikdy nemaju duplu.Ako je to v jedalnach kam chodia vase deti,mozu ist na duplu?

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
burina4
12. mar 2013

vo väčšine v škôlok varia a nednosia stravu pre deti, starva je veľmi bohata a vyvážená či už po mliečnej, strukovej a ovocnej stránke, u nás su deťi veľmi spkojné ako aj rodičia.

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
smatulka
12. mar 2013

@fatima1972 to ja chapem, nemyslela som dnes a denne, ale napr. ked ma dieta oslavu, alebo ked maju karneval, ale pravdu povediac to bolo rok a pol dozadu, co som to riesila a teraz uz to mame s ucitelkami dohodnute, kedy ano a kedy nie, aj tak ale dakujem za odpoved

renatka100
12. mar 2013

@cvikla969 neviem ci to je este aktualne ale moja dvojrocna papa kezdy den podobny jedalnicek okrem mlieka nakolko mlieko do ust neda. Kazdy den mame ci uz brokolicu, karfiol, sosovicu a pod. Sice dostu puka ale jej to nevadi a nam tiez nie 🙂

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
keira
28. jún 2014

No ako pozeram, strava v skolkach je nieco katastrofalne

jasminet
28. jún 2014

@keira no neviem, v nasej skolke varia vyborne, dcera zje aj to, co by doma normalne nezjedla. dokonca pyta duplu. jedine co tam nezje su dukatove buchticky so sodo a pizzu.... ale to nezje nikde.

keira
28. jún 2014

@jasminet tak to je super, ze to nezie .. a to im tam ako pizzu davaju?
no mne vadi kopec mucnych jedlach a malinovky, plus by ma zaujimalo, ake tuky pouzivaju, na varenie i do natierok
co vam v skolke varia?

jasminet
28. jún 2014

@keira pizzu maju tak raz za mesiac, dva...a domacu, ziadny dr. oetker 😉
u nas je vzdy v pondok sladky obed - sulance s makom, dukatove, parene buchty, palacinky s lekvarom, rano a na olovrant natierka zeleninova, polievky rozne - kapustove, paradajkove, halasle, zeleninova...
v utorok je ryba - file
streda byva kuracie na rozne sposoby
strvrtok tiez maso, napr. bravcove na rozno
piatok je bezmasite slane jedlo - ta pizza, strapacky, zapekany karfiol...

ema12345
28. jún 2014

Ahoj,sama varím pre detičky v škôlke,a ubezpečujem ta že na ranajky žiadna klobaska s kečupom neprichadza do úvahy,robia sa rôzne nátierky s chlebikom,potom rôzne kaše,mame normy a podla toho sa musíme držat,nevem ako je to v sukromnych školkach ale podla mna sa musia držat tiež nejakych noriem,co sa tyka obedov,vela sa použiva zelenina,len raz do tyždna je sladké,potom je mäsko,ryby ,alebo odlahčené jedlo,a salaty musia byt aspon dva krát do tyždna,a ked sa ti dietatko dostane do škôlky,vždy ma niekto mena narodeniny,a tam donesú nejakú čokoladku prípadne cukríky,ale podla mna ked zje pekne obedík,tak si zaslúži aj tú čokoladku,ale mohla by si sa spytat kludne na stravu ,pani riaditelky tam kde dáš svoje dietatko,určite ti povedia o jedálnom listku,čo obsahuje,ja mam tam tiež malú,a pekne sa naučila všetko papat,aj natierky,prajem ti aby ste našli vhodnú škôlku,pekny den.

martinkah
29. jún 2014

@domitobi http://www.kosice.sk/clanok.php?file=skolstvo_s...
http://www.kosice.sk/static/prilohy/skolstvo/in...
Takéto jedlo by deti v mš dostávať nemali, prečítaj si odkazy vyššie. Stravovanie v košických škôlkach má na starosti p. Pancuráková, kontaktuj ju, ak sa ti to nezdá. Spomínaná škôlka nemá jedálny lístok na webe?
Tu je jedálny lístok našej
http://msbudka3.com/jedalny-listok.html

h2
29. jún 2014

Ahojte pridávam sa aj ja do diskusie, môj syn nastúpi od septembra do škôlky, vraj je to výborná škôlka, tak som zvedavá na stravu. Ale chodil od roka a pol do jaslí, kde sa nevarilo, strava sa nosila zo škôlky. Čiže pre detičky, ktoré boli v niektorých prípadoch aj mladšie, ako rok, bola rovnaká strava, ako pre škôlkarov. ☹
Ale ináč som nemala väčšie výhrady, až na to, že mali na môj vkus veľmi často bravčové mäso (1-2x do týždňa!) a raz mala byť na raňajky oškvarková nátierka, tak to som nevedela rozdýchať a dohodla som sa s riaditeľkou, že mu v ten deň donesiem vlastné raňajky, našťastie s tým nebol problém a ani oškvarková nátierka sa viac na jedálničku neobjavila, asi s ňou viacerí rodičia neboli spokojní... 🙂

madono
29. jún 2014

@martinkah je to prispevok z roku 2011;.chlapec je zrejme už školák. 🙂

martinkah
29. jún 2014

@madono jeej, dakujem za upozornenie 😉

keira
2. júl 2014

@ema12345 a ake oleje pouzivate? plus masla?
a preco vo vacsine skoliek je voda so sirupom?

meluela
2. júl 2014

@ema12345 ahoj, tiez som pozerala jedalny listok buducej (statnej) skolky aj inych statnych skolok co maju jedalne lisky na internete a vela veci mi neslo do hlavy ...

- ako napoje sa striedaju sladene cierne a zelene caje (so sirupom), sirupova voda, kakao
Kofeinovy caj skolkarovi???? So sirupom??? Sirupom, ktorehy sa dnes robi s lacnym a velmi skodlivym glukozovo-fruktozovym sirupom+nejake tie farbiva a aromy?
- niekedy su naozaj podivuhodne kombinacie ako napr. karfiolova polievka + hovadzi gulas + kakao + ceresne (prislo mi zle uz len ked som si to predstavila dokopy)

Tiez by ma zaujimalo ci normy urcuju aj zlozenie sacharidov, alebo ci sa mnozstvo (rychlych) sacharidov v buchte a kakau rata rovnako ako pomale sacharidy z celozrnneho chleba.

Ci sa v normach sleduje aj zlozenie a kvalita tukov - alebo sa da lacnym stuzenym tukom splnit norma rovnako ako drahsim maslom ci kvalitnym rastlinnym olejom.

Lebo ak ano, tak tie normy tu totalne mimo momentalnemu stavu poznania o zdravej vyzive a su stavane akurat tak na povojnovu generaciu kde najvacsim problemom bol nedostatok kalorii. Uz nejakych tych 20-30 rokov vo vyspelom svete nie je problem z podvyzivou v zmsle nedostatku kalorii, ale s podvyzivou z nedostatku mikronutrientov a s prilis velkym prijmom kalorii, nekvalitneho tuku a jednoduchych cukrov co vedie k obezite a cukrovke. Mohol by to niekto na ministerstve zdravotnictva/skolstva up-datovat, ale chapem ze tunelovanie zaberie vela casu, co tam po nejakych vyzivovych normach 😀

Ja mam okrem toho doma nejedaka, takze co ten v tej skolke zje fakt netusim 😉 Akurat tie sladene caje a sirupy bude asi pit na litre 😠 , lebo to ma doma len vynimocne.

keira
2. júl 2014

@meluela pekne napisane, fakt by ma zaujimali tie normy ... mozno ich akurat tak prepisali z roku Pana do elektronickej formy, nepredpokladam, ze tam maju zamestaneho odbornika, ktori sleduje trendy vo vyzive, nove vyskumy, spolupracuje s vedcami, lekarmi a pod!

podla mna CUKOR nepatri do zlozenia jedalnicka deti ..

a glukozovo fruktozovy sirup, natierkove masla (predpokladam, ze z margarinov!), rastlinne oleje (rafinovane), glutaman sodny, krabicove mlieka(co je tiez dobry humus).. to vsetko zarucene najdeme v jedlach v skolkach

meluela
2. júl 2014

@keira o povode surovin ani nehovorim .. v tej nasej mali na nastenke ze kuracinu maju z hyzy a bravcove od achbergera ... sice dobra sprava ze kuracina nie je brazilska mrazena ci polska, ale ja neverim ani babisovi a jeho hyze, staci ked vidim aky bordel davaju do chleba v jeho pename. Nehovoriac o tom, ze domov uz hyzu nekupujem, lebo to maso chuti divne a ktoviecim boli tie kurata krmene. Ale to by som uz asi chcela moc a mam byt rada ze je vobec slovenskeho povodu 😒

keira
2. júl 2014

@meluela treba chciet viac, lebo sa to tu nikdy nezmeni!

precudziedeti
9. júl 2014

u nás 3x do týždńa mäsko, jeden sladký deń a odľahčený deň. na raňajky alebo olovrant chlebík, nátierka, jogurt, samozrejme ovocie. na pitie Lucka, revrená voda, ovocná šťava. Čaje ovocné, nie lsadené. Čo sa týka narodenín a menín u nás p. učiteľky sladkosti odovzdajú rodičom a nech si oni rozhodnú, či ich dajú dieťatku alebo nie. je to súkromné zariadenie

mamavera
9. júl 2014

@meluela súhlasím s tebou, ale napadlo ťa, že majú určitý finančný limit, do ktorého sa musia zmestiť? Ak teda nejde o súkromné zariadenie, v štátnom neviem, či by boli všetci rodičia ochotní platiť viac.
Tým som nechcela napísať, že so zložením stravy v materských školách súhlasím, to ani náhodou, už som tu na MK do podobných diskusií viac krát prispievala.

mamavera
9. júl 2014

@keira o svojich názoroch by si ale bohužiaľ musela najprv presvedčiť rodičov detí....v našej materskej škole bolo pár mamičiek pobúrených, že deti nedostávajú sirupovú vodu a sladený čaj....

voskovaeva
9. júl 2014

chod do dotycnej skolky a pozri an nastenku pre kazdou tiredou maju vyveseny jedalnicok na nastenke

mircalla
9. júl 2014

@cvikla969 ja som s maleho skolkou maximalne spokojna, ale jedno mi vadi, strava - ziadne ovocie, jogurty, stale len chlebik na rozny sposob. co sa tyka polievok a hlavneho jedla, to je ok. ale nas tie chlebiky zapekaju a mame s tym problem. uz som tiez rozmyslala, ze sa slusne a asertivne ozvem. ano, maju rozpocet, ale verim, ze sa to da aj inak napriek rozpoctu....

mamavera
10. júl 2014

@mircalla ozvi sa, čím viac mamičiek a čím častejšie sa bude ozývať, tým väčšia šanca je posunúť stravu detí v MŠ správnym smerom.