Strava v škôlke?

domitobi
31. aug 2011

Mile mamicky chce sa opytat ci je mozne aby sa detom v skolke podavali na ranajky opecena spekacka s kecupom.?Pripadne ine udeniny salamy parky..?..nakolko som to pocula .konkretne v skolke kde sa ho chystam od februara -marca tohto roku na zapis....mozu nejakym sposobom rodicia ovplyvnit jedalnicek. mam pravo vidiet jedalnicek viac ako na mesiac?.na sukromnu skolku zial nemam financie syn je sledovany na gastre musi mat dietnejsiu stravu on ma 3.5 r.a nedavam mu ani sladkosti nakolko je z nich hyperaktivny a ani udeniny.. .ako je to so sladkostami?davaju sa v skolke iba vinimocne alebo ako?budem rada za nazory pripadne vie mi niekto odporucit dobru skolku v Kosiaciach? 🙂

meluela
10. júl 2014

@mamavera no neviem ako sa usetri na sirupovej vode, ked by lacnejsie bolo zakazat v skolkach akekolvek sladene napoje a davat cistu vodu z vodovodu (hadam by sa to aj uz pokazene deti naucili pit po par dnoch).
Tie sumy z ktorych varia su fakt nie najvyssie, tak ich asi bude treba zrealnit aby sa mohla poskytovat kvalitna strava a tym, ktori si to nemozu dovolit dat nejake ulavy. Fakt sa cudujem aj v nasej oblasti su to aj statnych skolkach vacsinou rodiny co bez zavahania daju 50-100e za rodinny obed v restauracii, ale dieta ma nekvalitny obed za par centov a vsetci su spokojni. V sukromnych im navyse este vozia stravu ktovie odkial.
Len na slovensku sa obavam, ze to co by sa platilo navyse by tak ci tak skoncilo bud niekde vo vacku niekoho z mesta alebo v lepsom pripade v plnych tazkych taskach tiet kucharok a tak ci tak by sa varilo to iste. Ale zrejme nejaky tlak na kvalitu uz vznika, ked sa vobec chvalia tou hyzou.

mamavera
10. júl 2014

@meluela nemyslela som sirup vo vode, myslela som mäso, ktoré je od určitých dodávateľov lacnejšie. Tiež sa nad tým pozastavujem a už ma to ani nebaví stále dookola kvákať a sem písať, že rodičom sa vidí suma 3- 3,5 eura na dieťa za stravu, kvalitnú stravu v škôlke ako nehorázna suma. Bez mihnutia oka mu denne kúpia sladký keksík za 65 centov, k tomu sladký humus vo fľaši za podobnú sumu, kopu čínskych hračiek za nepomerne vyššie sumy, ktoré obsahujú bohviečo....mamina dá v pohode 30 eur za nechty, ocino za cigarety. Nechcem sa nikoho dotknúť, ani nemám právo riešiť na čo budú peniaze v mladých rodinách použité a tiež chápem, že vždy tu budú rodiny, ktorým bude naozaj priveľa dať túto sumu za stravu dieťaťa, lebo je napr. mamina na MD a otec bez práce. Ale toto je realita, s ktorou sa denne v MŠ stretávam - toľko za stravu? A šup ho hneď zo škôlky na hranolky s kečupom, prípadne hneď v šatni dieťaťu strčiť do ruky kravinu "plnú mlieka" a kuchárky vyhadzujú šošovicovú, cícerovú nátierku do koša, lebo keď dieťa počuje mamku, ako mi hovorí, že ono to nebude jesť, tak to určite jesť nebude....a keď bude dieťa cestou zo škôlky dostatočne pišťať, prípadne to okorení aj tresknutím sa o zem, tak si vydranká aj hračku v cene dvojtýždňového stravného. Je mi z toho smutno, rodičia do detí nahádžu hocičo, ako do odpadkového koša, našťastie nie všetci, teším sa, že sú aj výnimky a že ich pribúda. 🙂 🙂 🙂 Inak napadlo ma, koľko je asi stravná jednotka ľudí vo výkone trestu.....keď deti sú často až na poslednom mieste....Ina ja mám opačné informácie, väčšina súkromných škôlok (nemyslím zariadenia, ktoré nie sú zaradené do siete škôl a môžu si v podstate robiť čokoľvek) sa hrdí vlastnou kuchyňou a v štátnych škôlkach chceli silou mocou zlučovať škôlky, aby mali jednu kuchyňu a strava sa do ostatných vozila - bléééé. Na ťažké tašky kuchárok . nehnevaj sa na mňa - som alergická, ja som sa s tým za vyše dvadsať rokov ešte nestretla, netvrdím, že neexistujú, možno mám šťastie.

katpetdo
28. júl 2014

@mamavera mne syn nastupuje do skolky v septembri a uz teraz mam problem s jedalnickom. Ziadaju od rodicov doniest 2x rocne sirup, lebo cistu vodu/caj im nedaju. Sladkosti tiez vkuse maju. V septembri bude rodicovske, ale predpokladam, ze budem jediny rodic, ktory to bude riesit. ALe suhlasim, ze sa treba ozvat, lebo ked budeme drzat hubu a krok, tak sa to nezmeni.

mamavera
28. júl 2014

@katpetdo môže ti byť úplne ukradnuté, či budeš jediný rodič, alebo nie, trvaj na tom, že tvoje dieťa bude na pitie dostávať čistú vodu, ak s tým majú problém, povedz, že m ju každé ráno dáš vo fľaši a žiadny sirup nekupuj. Ako že čaj im nedajú? Môže ti to vedúca kuchyne dať písomne? Spýtaj sa jej, či sleduje najnovšie trendy v stravovaní, ale obávam sa, že zaspala niekde pred dvadsiatimi rokmi.....skús s nimi po dobrom, ak to nepôjde, pritvrď, držím ti palce!!!

katpetdo
28. júl 2014

@mamavera ja som uz teraz za zlu, lebo nedovolim sladkosti, ale tomi jedno.mozno ked sa ozvem ja tak sa pridaju ostatni.najnovsie trendy nehrozia, kucharka je v dochodkovom veku a ked som zistovala moznosti vlastneho jedla lebo maly ma intoleranciu laktozy a ine veci, tak na mna pozerala ako na blazna, ze co mi bude dietA jest ak nemoze chlieb a mlieko.vo vseobecnosti je to narocny boj, ale rodicov s podobnymi nazormi pribuda, tak mozno nase vnucata sa doziju uz ineho pristupu. 😒

mamavera
28. júl 2014

@katpetdo v tomto sme fakt sto rokov za opicami.....inak si myslím, že pri intolerancii laktózy by ti mali umožniť nosiť stravu z domu

katpetdo
28. júl 2014

@mamavera nsstastie dovolia.mne ide este o tie sladke vody a pripadne sladkosti.

h2
15. sep 2014

Milé mamičky, máme za sebou prvé dva týždne škôlky a čo sa týka stravy za tých 9 dní, tak som, mierne povedané, sklamaná. Každé raňajky a každý olovrant chlieb, alebo pečivo s niečím, čo by mi zase až tak nevadilo, lebo syn má chlieb rád, lepok znáša bez problémov. Ale zeleniny by mohlo byť viac a ak majú napríklad k olovrantu jablko, alebo banán, nájdeme si ho v skrinke, čiže zjesť im to ani nedajú. Čo ma ale zarazilo, je to, že ku každému obedu je malinovka!!! Čistá voda ani raz, jediný raz čaj. A na môj vkus strašne veľa mäsa, hlavne bravčového. Nie som žiadna vegetariánka, ale z 9 dní 4xbravčové v hlavnom jedle a raz v polievke (lebo aké iné by už dali do fazuľovej s mäsom) sa mi zdá predsa len trochu veľa (a to som do toho nezarátala šunkovú nátierku na raňajky.) Zeleninové jedlo jediné, klasický špenát s vajcom. Ryba ani raz. Škôlky sa sťažujú, že majú malý rozpočet na jedlo, ale napríklad strukoviny sú lacné, zelenina tiež stojí ešte stále menej, než mäso, navyše sme na dedine, som si istá, že mnohí rodičia by prispeli zeleninou z vlastnej záhradky. Ale asi by ma vyhodili, keby som im do kuchyne doniesla debničku cukín, aby z nich spravili deťom prívarok, lebo majú svoje normy a neviem, čo ešte. V stredu má byť rodičko a ja veľmi váham, či sa k tejto téme vyjadrím, alebo upustím od boja s veternými mlynmi. 🙄

maricca55
15. sep 2014

v nasej skolke kazdy tyzden nosi jedno dieta ovozel pre celu triedu...ale treba doniest doklad o kupe,pretze to schvalila hygiena...takze podla toho lepsie prospieva detom zelenina a ovocie zo supermarketu ako vypestovane doma na zahrade 😢 😢 😢

kleoppatra
23. okt 2014

Ahojte všetci, ja mam trosku iny problem, ale tiez sa tyka stravovania v skolke. Moje dieta navstevuje predskolske zariadenie, ktore je zapojene do programu "mliecna liga", urcite ste o tom viacere poculi. Deti prostrednictvom tohto programu dostavaju mliecne vyrobky zn.Danone, co by nebol az taky problem, aj ked si myslim ze nase slovenske jogurty su kvalitnejsie a zdravsie, ale problem je v tom, ze skolka si vymyslela vlastne pravidla ohladom podavania mliecnych vyrobkov deto a to nasledovne: deti maju v skolke o 8:30 desiatu, potom o 10:00 ich nutia jes produkty danone a nasledne o 11:30 uz sedia za stolom a jedia obed. Tak mi povedzte ci je to normalne aby dieta behom 3 hodin jedlo 3x. Výsledkom tohto procesu je to, ze deti neodolaju o 10:00 kostikom, actimelom,... a na ukor toho nezvlanu zjest oded!!! A co je na tom najhorsie, ze tieto mliecne produkty platime este + k strave. Suma sumarov ja platim aj stravnu jednotku aj jogurty a dieta obed aj tak nezje. Co mam robit? Moze si vobec skolka stanovit este jeden chod naviac. Z mliecnej ligy som dostala pisomne stanovisko, ze jogurty by mali byt hradene v ramci stravnej jednotky a nie + k tomu. Tak ja uz naozaj neviem. Poradte mi niekto prosim, co mam robit a ci je to v poriadku. Daakujem

siska53
23. okt 2014

@kleoppatra to je divne..a to este mnohe deti aj doma ranajkuju...
U nas dostavaju mlieko ci jogurty ako sucast desiatej,alebo olovrantu, nikdy nie tak,ze medzi desiatou a obedom este volaco..

A ukazala si to pisomne stanovisko aj v skolke?
V tej mliecnej lige ti neporadili,ako postupovat,ked to skolka porusuje?

loliki
23. okt 2014

@h2 my sme na rodicovskom mali aj kucharku, prebrali sme aj jedla- masové, sladke, napoje-caje, sladené napoje. Treba vsetko prediskutovat, vypytat si normy k nahliadnutiu, sledovat jedalny listok...

kleoppatra
24. okt 2014

ano ukazala som aj pisomne stanovisko z mliecnej ligy, aj som sa snazila riesit problem na plenarnom rodicovskom, ale s rodičmi, ktorí su nadseny ze ich deticky papaju jogurtiky nepohnem, vobec si neuvedomuju ze na ukor jogurtov deti nezjedia obed, aj ked to tam veduca kuchyne potvrdila a co ma zarazu uplne, vobec im nevadi ze za mesiac platia aj 3-4€ + k strave za jogurty....som z toho zhrozena!!!! A co je najsmutnejsie, ze sa prehlbuju socialne rozdiely medzi detmi, pretoze deti ktorých rodicia na to nemaju tak sa na ostatne deti pozeraju ako oni papaju. Moje dieta tiez jogurty nedostava, pretoze som si to nezelala aj ked nie je to z fin.dovodu, ale jednoducho z principu, a tiez mi je to luto a neviem co mam robit...poradte mi niekto na koho sa ma obretit. Som si ista ze postupy skolky su nespravne a mozno hranicia az s diskriminaciou, len potrebujem niekoho kto by mi to potvrdil na vyssiej urovni alebo mozno dal aj pisomne stanovisko ☹

abbey1
24. okt 2014

@kleoppatra Oslov písomne zriaďovateľa, dohodni si i osobne stretnutie a nedaj sa odbiť. Veľká škoda, že si nenašla podporu u viacerých rodičov. Ale postup škôlky je nestandartny a určite nie správny. Ako tí vysvetlili, že pýtajú peniaze navyše v rozpore so stanoviskom Danone?

jasminet
24. okt 2014

@kleoppatra co na to zriadovatel? pripadne nejake inspekcia, ministerstvo... norma predsa nepusti, nie?

kleoppatra
24. okt 2014

loliki: vies to sa neda komunikovat s kucharkou alebo s ved.kuchyne, pretoze to s jedalnou a kuchynou nema nic spolocne, ide to mimo kuchyne, chapes? Vymyslela si to skolka,, teda riaditelka asi, objednavaju to pod hlavickou skolky nie skolskej jedalne(pretoze u nas skolkarska jedalen spada pod skolsku) a nahanaju si tak bonusove body za mliecne produkty, za ktore in potom spolocnost danone garantuje odmeny ako napr. tlaciaren a tak podobne. Teda skolka ziska na ukor nasich deti, penazi a nervov darcek 🙂 Je toto vobec normalne!!!!!

kleoppatra
24. okt 2014

za zriadovateľom som zatial nebola, my sme mala dedina a zraiadovatel skolky je obec, starosta obce je v uzkom rodinnom stave s riaditelkou skolky...iste chapete ze preco sa do toho az tak nehrniema ze tadial asi cesta nevedie...musim vymysliet nieco ine, som zufala...

abbey1
24. okt 2014

@kleoppatra Chápem. Je to smutne. Ale skús aj hygienu.

horana
24. okt 2014

@kleoppatra Tiez by som to nechcela pre svoje dieta, Danone je hnus. Ale s takymito vecami nemas moc co urobit. Dietatu by som povedala ze dokrorka mu zakazala,alebo tak nieco, ked nie je jedine co to neje, co zrejme nie je, nebude sa citit osamelo. Inak tie socialne rozdiely medzi detmi, to bude mat dieta cely zivot, treba si zvykat. Ci uz z hladiska ze si to nemoze dovolit alebo preto ze jednoducho nebude struhat marchra ze na to ma, ked je to shit. Na ZS budete mat od 1. triedy bud skolky bufet, kde si budu kupovat hovadiny a kto si viac kupi ten je vacsi kral, alebo tzv. Brejky, kde fy. Rajo ma automaty mliecne po skolach a niektore deti maju karty (ked im rodicia dovolia a nabojaju im ich peniazmi) a ine nie, bud preto ze to rodicia nechcu alebo si nemozu dovolit. Tomu sa neda vyhnut, tomu sortovaniu,aspon sa dieta uz od pociatku zacina ucit neodvijat svoju hodnotu od toho co ma viac/menej nez ini..

jasminet
24. okt 2014

@kleoppatra teraz som pozerala stranku mliecnej ligy a su tam pravidla a bod 8 - tomu nerozumiem...Všetky výrobky nakúpené za špeciálne ceny v DŠML sú určené výlučne na spotrebu deťmi v priestoroch školy, resp. školskej jedálne a musia byť predané a poskytnuté žiakom za rovnaké ceny, t.j. za ceny, za ktoré by boli škole/jedálni dodané a vyfakturované. Spoločnosť Danone si vyhradzuje právo kontroly priebehu DŠML.

ak uctuju nieco navyse, tak ich ohlas lige nech to presetria

kleoppatra
24. okt 2014

vcera prislo moje diete zo skolky so smutnymi oskami a hovori mi: mamimnka deticky papali jogurtiky a actimely a mne a este par detickam pani ucitelky nedali! som nevedela ci mam plakat alebo sa hnevat, je to strasne...viem ze tie deti ktore s nim nepapali su zo socialne slapsich rodim...je toto fakt humanne, spravne, socialne, empaticke!!! Co tie ucitelky a riaditelka su uz uplny citovy mrzaci ze toto dovolia!!! ja akoze fakt nerozumiem...z dobre mieneneho projektu, takato hroza!!! Musim nieco urobit, musim!!!!

kleoppatra
24. okt 2014

jasminet: oni nie ze uctuju nieco naviac, skolka, kupi jogurty od dnone za garantovane ceny a za tie ich preda nasim detom, ale problem je ten, ze danone ma predat jogur skolskej jedalni a ta ich v ramci noriem a stravovacej jednotky ma dat detom v ramci desiatej alebo olovrantu alebo obeda. To skolska jedalen aj robi, ale skolka ako taka sama za seba (nie za skolsku jedalen) objednava dalsie vyrobky anone a tie predavaju nasim detom este medz deistou a obedom...rozumies?

horana
24. okt 2014

@kleoppatra Podla mna treba vydrztat, otazne je, ci keby to bolo aj zdarma, ale v casovych intevaloch a frekvencii aka je, ci by si to dovolila, len preto ze ostatni. Cize este nad ramec toho co mliecne maju, dalsie mleicne. Ja asi nie, na nekvalitne (nie zive, actimel je podvod a klamava reklama) mliecne vyrobky mam svoj nazor, len zanasaju a prekyseluju organizmus, zaloha nachladnuti a chripok. Uz dost ze clovek trpi klasicku stravu v skole, lebo zas uplny exot nechce byt ,ale odtial potial.
Ono ze je dieta smutne je jedna vec, ale treba sa zariadit podla toho co prevazi...U nas v skolke napr. casto nabehol protekcny fotograf a mal fotit deti, nie ako skupinovku ale vyhradne individni. Ja sama amatersky fotim, a ked som videla tie vzory ako ich akoze nafoti a este naviac aku sumu za ti pytal, no sorry, uz z pricipu takych zivit nebudem. Ved si doma 10x krajsie sama urobim. Moje dieta bolo tiez smutne, ze sa chce dat fotit ako ostatni, hoc sa nefotili spolu (proti skupinovke by som nemala nic a rada za nu zaplatila), len ich po 1 volali z tiredy. Ale vysvetlila som jej to a neustupila. Neviem ci to pochopila plne, bolo vsak vidno ze minimalne ciastocne ano a premylala nad tym, ale aj tento druh prikladu co davam svojim chovanim svojmu dietatu je pre mna dolezity. Nielen prvoplanovu mu splnit co mu na ociach vidim, len preto ze ostatnym je jedno ze platia za nezdave veci alebo za nekvalitu..

lorela
24. okt 2014

... A preto je tak dôležitá výživa do 3 rokov, kedy má ten "zdravý základ" v rukách mamička na materskej 🙂.
A neskôr, popri škôlke a škole aspoň racionálna strava doma...

erina098
24. okt 2014

@kleoppatra no to snad nie,hamba takej škôlke,otras.to som ešte nevidela.strava v škôlke má byť rovnaká pre všetky deti.nemam slov.

kleoppatra
24. okt 2014

baby viem co mi tym vsetkym chcete povedat...suhlasim ze deietati treba vysvetlovat a formovat z neho osobnost s vlasnym nazorom a postojom, ale dieta ktore ma 3 roky tazko chape ze mu chcete dobre, ked v skolke pocuje ake su jogurtiky zdrave a ako pomahaju detickam vo vyvoji a nasledne mu ucitelka povie ale ty nedostanes lebo tvoja mama zakazala...fakt dieta ktore ma 3 roky nepochopi!!!

kleoppatra
24. okt 2014

na niečo učime deti že ovocie a zeleninu je zdrave jesť a na niečo im pred zdravou zeleninovou polievkou, ktoru maju na obed dane zjesť mliečny produk (akože zdravý) a zdrava zeleninová polievka zostane na tanieri neziedena pretože bruško je plne jogurtu...a suma sumarov ja zaplatim stravnu jednotku 1,3€ plus jogur 0,4€ a dieta je hladne, pretože z jogurtu cely den najedene nevydrží a obed je už preč, hmm?
To je zmýšlanie, čo?

erina098
24. okt 2014

@kleoppatra a to má aký význam piť actimel medzi desiatou a obedom.pochopila som,že to sa kupuje zvlášť.no ja by som to ohlásila,to čo za divné obchody…ja osobne actimel a activiu vobec nedávam,nemyslím si že je zdravá-vysoký obsah sodíka.školka by spravila ekonomickejšie a zdravšie ak by romixovala ovocie s obyčajným gazdovským jogurtom.to je zdravá desiata a nie danone.ale riaditelka má asi dobrý profit...

jasminet
24. okt 2014

@kleoppatra aha, takze deti maju normalne normovany jogurt na desiatu hradeny v stravnej jednotke + este medzi tym dalsi pred obedom, ale ten si platis extra... dobre to chapem? zaujimave a tiez by som to nezaplatila. nemam nic proti jogurtom, detom ich doma kupujem, aj biele aj farebne aj kadejake (zrovna danone teda asi raz za rok), aj mlieko pijeme, ale zas odtial potial.
ale dietatu by som vysvetlila preco to odmietam zaplatit (dovod "z principu" dieta nepochopi), preco ine deti nemaju a dalsie maju.

vevesh
24. okt 2014

@kleoppatra k tej empatii...u nas v skolke je obed o 12tej,"poldnove" deti sa vyzdvihuju od 11.45 do 12.30(nemaju narok na obed) , ak rodic pride po 12tej, tak najde svoje dieta spolu s ostatnymi pri jedeni, ako na ne pozera... 🙄 🙄 🙄 🤐 a potom vysvetluj... 🤐