Zaručené recepty ako vyprať najťažšie škvrny sveta

samsung_silvia
9. máj 2012

Je to naša nočná mora: kolená od trávy, ponožky od blata, krúžky od púpavy, škvrny od červeného vína, čokolády, červenej papriky a hádam každého ovocia. Podeľte sa o vaše najťažšie škvrny a zaručené riešenia ako ich oprať bez následkov. Ale aj o tie tradované „recepty“, ktoré zaručene použiť neodporúčate.

zuzana1710
10. máj 2012

jadrove mydlo a na ovocne skvrny-ceresna,jahoda,cucoriedky a podobne-namocit na celu noc do mlieka a je po skvrne...no,ale dnes malo problem aj jadrove mydlo so skolkarskou polievkou,ktora skoncila na satkach..aj odstranovac skvrn z FMka nezabral a ani svatena voda nezabrala..netusim co to bolo za polievku,ale vyzeralo to ako cervena paprika..

baklik
10. máj 2012

@denda83 vo vseobecnosti problem moze byt, ked sa uz skvrny zaperu...

denda83
10. máj 2012

@baklik tiez si to myslim.....tak ale idem sa snazit dalej🙂 hadam povolia🙂

meg9
10. máj 2012

@baklik ako zaperú veď čím viac pereš tým viac ide dole nie 🙂?

baklik
10. máj 2012

@meg9 no tak, ze najlepsie je agresivnu skvrnu osetrit pred pranim, vtedy zide alebo mala by. ak ju vsak neosetris, operies a ona tam ostane, tak mozno po par vypraniach zide, ale nemusi to tak byt, moze tam ostat aj navzdy. este si si to nevsimla, ze niektore skvrny ostavaju aj po x praniach? a na take skvrny uz nemusi ani ten ariel zabrat...
my sme kupovali kocik od jednej znamej a do tasky nam pribalila aj prebalovaciu podlozku, ktora ma flaky. z coho ineho ako z vyluckov dietata by to mohlo byt... a nejdes to vyprat ani za svet. preco? lebo tu skvrnu neosetrila pred prvym pranim a zaprala ju... :-/

natasole
10. máj 2012

Najviac sa mi osvedčil PUER - sóda s aktívnym kyslíkom (dostať len cez net), špinavé prádlo pred praním do neho namáčam, moc znečistené predtým ešte ľahko preperiem obyčajným mydlom. Potom periem v práčke a pracieho gélu mi stačí dať menej, ako sa odporúča, takže aj ušetrím. V kombinácii s Namom funguje aj na totál fľaky a zájdenú špinu. Žlčové mydlo sa mi zdá slabé a moc sa pri ňom človek narobí🙂

ichbinich
11. máj 2012

@denda83:
Na tie zakakane body: nechaj to cez noc namocene. Bud namydlene v tom zlcovom/sichtovom mydle, alebo inom odstranovaci skrvn. Inak je to nedrhnem hned ako diva. Namydlim a necham postat, potom preperiem a uvidim. Ja som mala par bodyniek od kamoskynej kamosky, proste poza tri rohy, tiez este oznackovane kakanim. Nechala som ich namocene cez noc a potom som ich prala a vyslo to. Vseobecne na stare flaky a "anonymne" flaky pomaha namocit cez noc.
Inak ktosi tu mal pravdu o slnku, to vytaha takmer vsetko. Len ten banan nie 😉 To som skusala fakt vsetko, nepomohlo ani slnko, co zabera aj na mrkvu a stajersky tmavozeleny tekvicovy olej...
Takze ak sa vam nieco zababre od bananu, co najskor to treba ocistit, minimalne vlhcenym obruskom, ked ste vonku. Doma hned preprat v rukach. Inak to zoxiduje a zcernie no a potom pomozu uz iba tie noznicky 😉

samsung_silvia
autor
11. máj 2012

@zuzana1710 mlieko na ovocie? dobre vediet, to sa teraz pred letom hodi

ludka140281
11. máj 2012

žienky ako vyperiem pupavu? no fotky su super,len šatky na vyhodenie ☹ to mliečko z pupavy neide preč ani po 2 praniach ☹

pallacinka
11. máj 2012

Moje najsilnejsie zbrane (ked zlyha zlcove mydlo a skvrna je zaprata) su tieto flasticky, nemali sme ziadny flak, s ktorym by si neporadili (a mali sme ich vela, kedze madame podbradniky odmieta 🙂): http://www.dr-beckmann.de/de/bei_hartnaeckigen_...

sonia2010
11. máj 2012

@quetinka28 ok, dúfam že pomôže, potom daj vedieť ako ste dopadli🙂

samsung_silvia
autor
11. máj 2012

a co hrdza? mate nejaky tajny tip aj na nu?

mirinecka
11. máj 2012

mne čo nevyperie na prvý krát tak pri častejšom opakovaní tam nič nezostane, a osvedčené je čím menej prádla v pračke tím lepšie vyprané 😀 , takže sa neoplatí prepĺňať pračku, a stále som verná persilu sensitive, aj keď prádlo moc nevonia, ale aspoň nikoho ani zbytočné nedráždi a vyperie takmer všetko aj trávu na nohaviciach 😉

sosinkairl
11. máj 2012

A co krv??? V noci mi praskol herpes, rano sa zobudim a Kubko mi vravi:`Mami celu hlavu spinavu mas...` som nechapala, dokedy som pod sebou nezbadal vankus od krvy, tak isto aj paplon a pyzamo. Ani ariel na skvrny nepomohol vrrrrrr Tak co s tym???

ichbinich
11. máj 2012

@sosinkairl:
Krv treba co najskor predprat/namocit do STUDENEJ vody. Je mozne, ze ak si to uz oprala, ze si to zaprala ☹
Skus namocit do studenej vody a uz spominane zlcove/sichtove mydlo... A vyvesit na slnko. To minimalne neuskodi 😉

tortelinka
11. máj 2012

@samsung_silvia na hrdzu funguje ocot a sol, posuchat a dat oprat

ichbinich
11. máj 2012

@sisonkairl:
Este som nasla tipy na (zevraj aj zaschnute/zaprane flaky od krvi):
- namocit do perlivej mineralky
- posypat praskom do peciva
- posypat kyselinou citronovou/vitaminom C
- namocit do rozpustenej tabletky aspirinu/acylpirinu (kyseliny acetylsaliciovej)
- na bielom pradle, kedze je to bielidlo: poliat peroxidom vodika
HTH!

lubik78
11. máj 2012

a na flaky od vodovych farieb z oblecenia??nezabera ani vanish,ani ariel.... ☹

samsung_silvia
autor
11. máj 2012

@mirinecka uplne suhlasim, nepreplnena pracka je zaklad 🙂

sosinkairl
11. máj 2012

@ichbinich nooo uz je to bohuzial oprate a vyvesenena zahrade...flaky ostali, takze sa zaprali, co? :( idem skusit este volaco.. vdaka za tipy

amstelka
11. máj 2012

@pallacinka ahoj a kde to kupim?

pallacinka
11. máj 2012

@amstelka Ahoj, ja ich kupujem v DM v Nemecku, mali by ich tam mat aj u nas.

bets
11. máj 2012

ja by som potrebovala poradit ako oprat akrylovu farbu z oblecenia.
dcera bola velmi naruziva na vytvarnej, ze si pomalovala nove nohavice. 🙂

irriss
11. máj 2012

Toto je praci prasek na vice nez 100 skvrn..
cervena krabicka se pouziva na skvrny na bilem pradle
a modra krabicka na barevne pradlo..

Praci prasek je ucinny na skvrny VSEHO typu:
od bananu pres krev az po plisen😉
(s cokoladou, blatem a vinem si poradi hned - staci namocit a pred ocoima skvrny mizi)

p.s. Pry je k dostani i v obchodnim trhu na uzemi CZ a SK 🙂

http://www.ominobianco.com/additivo_100piu.php

baklik
11. máj 2012

@pallacinka prosim ta, a kde sa da zohnat?

baklik
11. máj 2012

@mirinecka ja s persilom sensitive nie som az taka spokojna. zacala som v nom prat, lebo som myslela, ze bude lepsi ako lovela. ale aj tak pred pranim musim aj cerstve skvrny osetrit, inak nevyjdu. to mozem potom rovno prat aj v lovele.

baklik
11. máj 2012

@pallacinka aha, uz som si vsimla odpoved. 😵

baklik
11. máj 2012

@irriss este som nevidela. ak niekto vie, kde ho dostat, nech da vediet... 🙂

pallacinka
11. máj 2012

@baklik 🙂

jankah77
11. máj 2012

@denda83 skus to vyprat v rukach s tym mydlom, ale v horucej vode. A hlavne co najskor od nehody. Alebo to aspon namoc, kym budes moct prat..
A na travu mi zabera zemiakova stava. Ale nesmie sa to predtym namocit do vody. Len potriet zemiakovou stavou, a vyprat zlcovym alebo jadrovym mydlom v horucej vode v rukach.