Deti v nákupnom košíku
celkom by ma zaujimal nazor ludi, na deti sediace v nakupnej casti nakupneho kosika.
stretla som sa s tym na inom portali, kde niektori obcania uplne zatracovali decka v kosiku.
osobne som ich tam vozila, lebo som
1. rychlo nakupila
2. bolo to pre nich bezpecne uzemie, nikomu sa nemotali pod nohami, neutekali, nic nerozbili a nikdy sa im nestal uraz. 😉 😀
oponujuce pripmomienky boli, ze je to nehygienicke.
moj nazor na to, ze nkto si nic nenalozi do kosa nezabalene v stave okamzitej konzumacie. ved si predstavte, ze vrece zemiakov date na pokladnicny pas a nakup za vami si na to iste miesto polozi niekto sacik s pecivom.
nedavno som videla foto, ako myska beha po obchode (nie tesco), ale zjavne toto ludom viac vadilo ako deti v kosiku, netusiac, co im moze sposobit leptospiroza z mysacich vyluckov.... ☹
Stručné zhrnutie
- Nákupné košíky a vozíky sú v diskusii opakovane popisované ako často znečistené, uložené vonku a vystavené prachu, vtáčiemu trusu a zeminám; rodičia ako protiopatrenia uvádzali prekrytie dieťaťa bundou/šálom alebo vloženie topánok do igelitky.
- Praktické riešenia, ktoré rodičia používajú pri nákupe s malými deťmi, sú: sedenie v určenom sedadle košíka, posadiť dieťa do vnútra košíka pri krátkom/krízovom nákupe, použiť kočík namiesto košíka, vziať druhý vozík alebo využiť dovoz potravín (spomínané „Tesco Potraviny domov“).
- V diskusii sa spomína reálne riziko úrazu pri vození dieťaťa vo vnútri košíka (zaseknutie nôh, prevrátenie košíka) a zároveň odporúčanie nahlásiť na pokladni otvorené alebo zjedené výrobky (viaceré mamičky uviedli, že to pri pokladni oznamujú).
Najčastejšie otázky
Q: Je hygienické posadiť dieťa do vnútra nákupného košíka?
A: Diskutujúce osoby opakovane uvádzali, že košíky sú často znečistené (parkujú vonku, prach, vtáčí trus, zemina, v niektorých prípadoch aj prítomnosť myší), preto mnohé matky používajú prekrytie (bunda/šál) alebo dávajú dieťaťu topánky do igelitky a po návrate domov umyjú ruky.
Q: Môže mi predavačka alebo personál zakázať posadiť dieťa do košíka?
A: Áno; v diskusii je konkrétny príklad, kde predavačka v menšom obchode upozornila rodičku, aby dieťa vyložila, a niektoré obchody majú iba vozíky bez sedadla pre dieťa.
Q: Ak mám dve malé deti, aké praktické riešenia sa používajú pri nákupe?
A: Rodičia uvádzajú riešenia: vziať dva vozíky ak sú dvaja dospelí, kombinovať kočík a vozík (jedno dieťa v kočíku, druhé v košíku), použiť vozík s určeným sedadlom, alebo objednať donášku potravín (spomínané „Tesco Potraviny domov“).
Q: Čo robiť, ak dieťa zje otvorený rožok ešte pred zaplatením?
A: Viaceré mamičky písali, že takéto otvorené jedlo nahlásia pri pokladni a upozornia personál; niektoré príspevky tvrdia, že konzumácia neuhradeného jedla je zakázaná, toto tvrdenie je v diskusii spomínané ako názor a nie ako právne overený fakt.
Q: Existuje bezpečnostné riziko pri posadzovaní dieťaťa do vnútra košíka?
A: Áno; v diskusii sú konkrétne prípady popísané: dieťa sa mohlo zaseknúť v úzkych otvoroch (spomenuté čižmy/zimné topánky) alebo sa košík prevrátil, takže používanie určeného sedadla alebo dohľad rodiča je odporúčané.
Q: Aké jednoduché opatrenia rodičia používajú na zníženie hygienického rizika?
A: Uvedené opatrenia sú: nevkladať nezabalené potraviny do priestoru pre dieťa, nahlásiť otvorené balenia pri pokladni, dať dieťaťu topánky do igelitky, položiť bundu/šál na dno košíka a umyť ruky dieťaťa po nákupe.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nákupné košíky/vozíky sú často špinavé a vystavené vonkajším vplyvom (prach, vtáčí trus, zemina), preto mnohí rodičia používajú prekrytie dieťaťa alebo vložia topánky do igelitky.
- Rodičia považujú za rozumné používať určené sedadlo v košíku alebo kočík, ak je to možné, kvôli bezpečnosti dieťaťa.
- Rodičia bežne oznamujú na pokladni otvorené alebo predčasne skonzumované výrobky.
Sporné názory
- Hygiena vs. praktickosť: niektorí považujú posádzanie dieťaťa do vnútra košíka za nehygienické a neprijateľné; iní tvrdia, že väčšina potravín je balená a rodičia potrebujú praktické riešenia (dvojičky, dlhé obchody), takže je to prípustné.
- Bezpečnosť vs. nutnosť: niektorí upozorňujú na reálne riziká úrazov (prevrátenie, zaseknutie nôh), zatiaľ čo iní považujú riziko za zvládnuteľné pri dohľade a pri použití vhodného košíka.
Otvorené otázky
- Ako jednotné sú oficiálne interné pravidlá jednotlivých reťazcov týkajúce sa posadzovania detí do vnútorného priestoru košíka (diskutujúce osoby uvádzali rôzne prístupy, nie je tu jasný prehľad).
- Je tvrdenie „konzumácia potravín pred zaplatením je zakázaná“ v reálnom právnom znení univerzálne platné v každom obchode; v diskusii je to uvádzané ako názor, nie ako overený právny fakt.
- Ako často a akým spôsobom reťazce vykonávajú dezinfekciu/údržbu košíkov a vozíkov; v diskusii sa uvádzajú iba pozorovania používateľov (napr. znečistené rukojetí a koncovky).
Spomenuté značky a firmy
Tesco, Tesco Potraviny domov, Billa, Kaufland, Lidl, IKEA, Hyper, EMCO, Gesslein,Jane Nomad, Dorjan Danny sport Presige flowers
Spomenuté produkty a metódy
igelitka na topánky, prekrytie bundou/šálom na dno košíka, umyvanie rúk po nákupe, ohlásenie otvoreného/zjedeného balenia pri pokladni, sedadlo pre dieťa v košíku, dva vozíky/dve košíky, donáška potravín (Tesco Potraviny domov, spomínané emco müsli, magnetky z jogurtu Kostik), dezinfekcia košíkov, prebalovanie tovaru v skladoch
Miesta a osoby
Malacky, Zlaté piesky, Seredi, Terchová, UK, Írsko, Kanada
@bibianka potraviny su mimo jeho noh,vlastne mimo dietata. Nedam,mu predsa syr medzi topanky. Vozik je dost velky,takze sa tam zmesti i dieta i nakup. A ked to prezenieme,maly ide dole.Ako pisem,u nas len vynimocne,tlacit vozik i kocik s mladsim,nemienim. Tej nigguske v inej diskusii chybal,detsky kutik. Tak asi s tou vychovanostou jej dietata az tak slavne nebude.
moj ani nezobre sladkosti a nerobi cirkusy,ak si nahodou predsa len vypyta a a nedovolim.
vy riesite taku banalitu ci vozit v kosiku alebo nie..ze je to humusacke a co ja viem co..kebyze vidite co maju v skladoch a ako sa mnoho potravin robi v totalne nehygienickych podmienkach tak by ste aj tie madla na kosikoch brali ako najcistejsie miesto...ze jete potraviny v ktorych mate pomlete vselijake zvieratka ani nehovorim..tak preco by som nemala mat svoje dieta polozene v nakupnom kosiku..co je na tom?ale su take panicky co ohrnaju nad vsetkym nos..co uz...sto ludi sto chuti..
@maca_p hmm tak necitala som vsetky prispevky lebo nemam cas , ale sme s muzom spolu v v zahranici, okolnosti chceli a mame 3deti, na ktore sme sami. starsia ma 5 a dvojky maju 2. ked ideme nakupovat tak veru davam dvojicky aj do kosika, lebo inac mam problem vobec daco kupit, oni by totiz kupovali vsetko co im pride do ruk. hmmm, podla mna mnoho nakupnych kocikov je ovela spinavsich ako su moje deti... teda to je fakt. takze pokial davam do kosa potraviny zabalene, tak sa im urcite nic nestane, a pritom aj deti viem ustriehnut. v opacnom pripade sa musim nakupov zrieknut, lebo to je masaker. to potom nakupuje len moj muz. ale kedze som v cudzej krajine, kde nemam nikoho, a nemam ziden spolocensky zivot, iba ak pocitam cestu do skolky, ked odprevadzam starsiu slecnu a potom ju nosim domov, tak to veru je pre mna uz aj to luxus ak viem z bytu vypadnut hoci na bezny nakup do Lidlu. 😝 a aj ten si vychutnavam, v opacnom pripade som cele dni len doma s detmi, a kontakt s okolitym svetom a priatelmi mi zabezpecuje len vynalez menom PC 😝 takze ak by ma niekto oslovil ze deti do nakupneho kosa nepatria, tak by som to asi otocila a povedala, ze viem, ze je ten kosik spinavy ale ze im doma rucky umyjem 😅 😕 a hadam to preziju 😀 😀 😀 😀
Neuveriteľné, ako si dnes zrazu ľudia nevedia rady v úplne banálnych situáciách. Vaše matky, babky nakupovali bez vozíkov a detí mali viac (hovoria štatistiky). Táto generácia v plodnom a produktívnom veku je, ako sa zdá, nejaká grambľavejšia...
ved v nakupnych vozikoch je vpredu sedacka pre deti, babky si tam vacsinou davaju kabelku. a to byvalo aj v casoch socializmu, sa pamatam ako som tam sedavala.
Co mi vadi viac, ked tam do vozika medzi potraviny daju psa.
podla mna su niektore kosiky take hnusne spinave,ze nie dieta ich uspini,ale dieta sa zaspini,mohli by ich aj umyvat a sem tam aj dezinfikovat,minule som mala cely kosik zapatlany od cokolady,este ze nosim vlhcene obrusky v taske 😠 takze vobec mi nevadi,ze maminy davaju deti do kosikov,niekedy nemaju inu sancu nakupit,kazdeho osobna vec 😵
@bibianka akurat ze vtedy sme este nemali tie obrovkse hypermarkety. jedna z mojich dvojok je na to expert ako behom minuty uplne zmiznut a aj si to patricne vychutnava ako ju hladame. minule tak manzel blokoval v deichmanne vychod, lebo mu zmizla, kym ja som si chcela kupit topanky. takze ja som behala po obchode a on stal vo dverach aby nam nezduchla von. joj a ze na svoje meno taky cas nereaguje vobec, tak to ani nehovorim. niekedy by som aj ja privitala mensi obchod kde na svoje dieta dovidim, alebo kde ma tetat obsluzi spoza pultu ako to bola za cias nasich mam a starych mam. hmmm inac ani si neviem predstavit kolko asi moja nebozka starka chodila po nakupoch 😕 😕 😕 vela ich urcite nebolo, ked doma trebalo vsetko obrobit. no to je aj moj plan, ked konecne budeme v dome, ze aspon tu zeleninu nebudem musiet kupovat v obchodoch 🙄
mne deti v nakupnych castiach vozikov vadia. je mi jedno, ze aj tak nie su ciste, ale je to miesto urcene na potraviny, nie pre deti. pre tie je urcene ine miesto. ani moja mala tam vzdy sediet nechce, casto ju nahanam po obchode s druhym krpcom v patach, ale nikdy mi ani nenapadlo polozit hociktoreho z nich do vozika. ak toho uz mam behaciek dost, dam jej na vyber, bud pojde naspat do vozika, alebo bude u mna na rukach. doteraz sme sa vzdy dohodli a nejak to ustali 😉
No ale fakt , že vidieť dieťa v nákupnej časti vozíka je ojedinelý jav, väčšinou ich rodičia dávajú do sedacej časti. A psa som tam ešte v živote nevidela. Takže tá menšina, čo to takto rieši, sa pohybuje mimo našich trás, čo ma vcelku ukľudňuje 😉 Podobne oceňujem, že babky si tiež väčšinou nedávajú tie svoje nákupné tašky na kolieskach do nákupnej časti vozíka, ale zavesia si ich zvonku.
keď vidím dieťa v nákupnom vozíku vedľa potravín - vraždila by som matku !!! 😉 😉 😉 😉
Táto diskusia má jednú technickú závadu - nepatrí do témy Tesco Potraviny domov, ale do niečoho, čo tu založené nie je - Kultúra a základy slušného správania. Okrem tohto tu by sa tam mohli riešiť záležitosti ako "pľuvanie chrchľov a vyfukovanie sopľov chlapmi na chodník", "očurávanie panelákov chlapmi", "zahadzovanie špakov pod okná a balkóny", "fajčenie v spoločných priestoroch", "prášenie kobercov na vypraté prádlo suseda bývajúceho o poschodie nižšie", samozrejme "nezbieranie psích výkalov", "nevychovaná mládež v MHD" a mnoho ďalších, ktoré majú spoločného menovateľa - vy ma rešpektovať musíte, ja vás nie.
@belasy_motylik ako sa strasne smejem, aj moja to tiez obcas zacmula ked sa na chvilu otocim, takze teraz uz viem ze treba davat pozor...nenormalne sa rehocem,tesim sa ze nie som sama 😀
@bibianka, este stastie, ze ty statistiky vylepsujes 😀 Co ta moze rozculovat na tom, kto kde vozi svoje dieta? Dotyka sa ta to nejak osobne? Neviem si predstavit potom, ake mas nervy ked stupis do psieho vykalu na chodniku ci niekde na trave na sidlisku. Mna ozaj nikdy nevzrusovalo, kto kde vozi svoje dieta ani v casoch, kedy som na vlastne dieta este ani nepomyslela. A ked uz mam svoje, tak uz duplom nie. Ked cmula dudel 5 rocne dieta, to ti nevadi? Nechcem do teba vazne rypat, ale skus sa nad niektorymi vecami nevzrusovat, zbytocne si ublizujes. Riesit aka bola kedy generacia a co kedy dokazali babky, to je ozaj zbytocna polemika. Mna daleko viac znepokojuje fakt, ze 11 rocne deti prichadzaju o nevinnost, toto ja povazujem za problem, a nie ci ho mama este vozi vo voziku. Hygiena s tym nic nema. Ved ani tie potraviny nie su robene v hygiene, preto je tam kopec konzervantov, aby sa nekazili. Naco prosim ta riesis, ze ked si mamicka nevie dat rady s dietom v obchode, ze ho musi dat sadnut do vozika, nech ho to supermarketu netaha. Normalne sa divim, ze to povie matka. Kazde dieta je ine, velakrat dieta stvara zlobu a az po rokoch sa zisti ze preco, rodic ani nemusi byt na vine.
@katka1981 "Dotyka sa ta to nejak osobne". Túto otázku si hádam nemyslela vážne? A pokiaľ ide o ostatné, všetko so všetkým súvisí a veľké veci sa skladajú z maličkostí. To som nevymyslela ja, to je pravda, ktorú si uvedomovali ľudia už pred 1000-ročiami a že Ty si to ešte nezistila na tejto pravde nič nezmení.
ja osobne by som napríklad skôr oblízla detské topanky zo spodu ako neumytu šupku z bananu či nejakého citrusu. LEbo ta chemia, do ktorej ich mačaju, aby docestovali nepohnite až k nám je podla mna ttisickrat horšia a nebezzpečnejšia ako hlina na topankach dieťaťa.
@bibianka ako dieťa som mavala také otazky na našich, keby si musel, niečo z tohto urobiť, čo by si urobil. KEd som dostala odpoved, že nič, tak som zopakovala. Ale keby si musel, keby si nemal na vyber.. A otravovala som až dokym som nedostala odpoved. Takže teraz som to napisala v tomto štyle... Proste keby som musela 😀 😀 😀
Mna by len zaujimalo kolko normalnych ludi si kladie do vozika rozbalene potraviny, ked uz sa tu tak hovori o nehygiene z detskych topanok??? Kludne piste, kto si do holeho vozika polozi chlieb, nezabalenu sunku, atd. Su snad kosiky o nieco lepsie???? Kolkokrat bol pokladnicny pas spinavy od hliny zo zemiakov, a kupujuci si rovno do toho capol nezabeleny chlieb. Ovocie sa predava bezne plesnive, ano, niekedy plesen utru handrou, no spory ostanu a je to stale tam. Dieta sa uci chodit, padne na zem, snad mu po kazde mama umyva ruky, nestihne si ich dat do ust? Na trave nieco najde, sup do ust. A tu sa niekto bude ohanat hygienou a spinou z detskych topanok???? My sme az prehnane cistotni, ale ozaj toto mi pripada uz chore.
Včera som hovorila mužovi o tejto diskusii a strašne sa začal smiať. Dôvod? Pracuje v jednom hypermarkete..Dámy, keby sme vraj tušili, ako si dokladači na nočných krátia čas a akými všelijakými kúskami prejdú naše potraviny, kým sa dostanú do regála...no velice rýchlo by vás prestala trápiť myšlienka detských topánok v nákupnom košíku. 😉 😀 😀 😎
@bibianka, vies co, zozen si sukromny vozik a budes spokojna. Nekupuj si ani nikde nic, lebo kopec stankarov co predava gastany, nema ani vodu, fajci, ruky si neumyje a rovno sa rype v gastanoch - preto ich nekupujem. Ty si myslis ze v tescu ti nepochyta bezdak rozky alebo aj zabaleny tovar alebo dokladac, myslis ze kazdy si ruky umyje po wcku? Vysmrka si sopel, nemoze ist na prechadzku a s tymi rukami doklada tovar, kt. si ty nalozis, nemusi byt ani vo voziku kde predtym bolo dieta. V restike ti moze kuchar naplut do obeda, aj to sa stava.

@siska53 Nemyslím si, že je pre dieťa vhodný príklad sedieť v špinavej obuvi medzi potravinami.