Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

aska
30. máj 2018

@lilooo13 ahoj ja som bola na prvom radiojode 8 tyzdnov po operacii to boli v aprili a na dalsi idem v septembri. Tyzden som bola v nemocnici a 10dni u svokry v izolacii od deti...celkom to zbehlo i ked mi bolo dost smutno zalezi od toho kolko budes vyzarovat ja som bola po tyzdni na premerani a uz som nemala skoro nic v sebe. Normalne som fungovala hned ako som prisla domov pri dvoch detoch nemas velmi na vyber i ked telo je slabsie...mne nasli aj metastazy na lici a krku. Kam pojdes na jod?

matacha
30. máj 2018

@mimka54 ahoj, ja ju mam vyoperovanu 5 rokov. vsetko v poradecku iba si musim dat kazde rano lieky. Ziadne obmedzenia, nic 🙂

lilooo13
30. máj 2018

@katy31 Ja som z BA čiže tu budem liečená.Viem,že to zvládnem ved ani ina možnosť nejestvuje len mi bude lúto toho,že nebudem pri malej 😔 ale nejako to dám.
Ráno mi už volala sestrička,že majú výsledky takzme zajtra sa dozviem už viac.
@matacha ja mám tiež metastazy čiže ti všetko vyoperovali?
Kočky ešte otázky jak vám to diagnostikovali tak do akej doby ste mali operáciu? a pred operáciou ste absolvovali MRI alebo CT...?
Ďakujem za každú odpoveď.

katy31
30. máj 2018

@lilooo13 mne ju našli pred pôrodom, ten zhubný uzol, lenže mi nechceli spustiť pôrod, tak mi do toho nepichali. Potom som s tým behala viac ako pol roka, pretože som mala imobilnú mamu, o ktorú som sa starala... k tomu ešte novorodenec, takže som to neriešila. Operovali ma do týždńa, po tom, ako mi do toho pichli... a prišli výsledky, čiže týždeň som čakala na výsledky a potom do týždňa bola operácia. Ja som bola na jód v Košiciach a tam som sa dohodla pri prepustení, že budem chodiť na meranie, či a ako ešte žiarim.... a tak som bola 5 dní v nemocnici zavretá a potom ešte týždeń bez malej.... ale bola som na kontrolu žiarenia a tam mi povedali, že môže byť malá už so mnou, potom som ešte dva týždne spávala v obývačke, že nie s ňou, ale už sme boli spolu... Musíš to zvládnuť, aj keď ja viem, čo to je... ja som revala jak dážď, lebo som kvôli jódu musela prestať kojiť, potom ten odchod z domu na jód, sestričky si ma pamätali ešte aj na druhom jóde po roku, lebo som tam ráno chodila vyrevaná od malej.... ale zas, ber to tak, že je to príležitosť byť sama.... oddýchnuť si, vypnúť, robiť, na čo pri malej nemáš čas. Ja keď som bola po druhom jóde som chcela ísť na výlet do Paríža, alebo niekam tu blízko, Budapešť, Viedeň... len bolo strašne daždivé počasie, tak som nikde nebola... :( Len musíš potom dávať pozor na ľudí a hlavne tehotné a deti.. ty sama autom môžeš ísť hocikam.... na výlet, do prírody... ak sa na to budeš cítiť.. ja som po jóde bola úplne ok, ba priam som sa cítila tak dobre, ako inokedy nie....

katy31
30. máj 2018

@lilooo13 MRI a CT mi pred operáciou nerobili, na MRI som bola až teraz, po druhom jóde a nedopadlo moc dobre, mám léziu na ĽH, ale to je asi iná pesnička, to so štítkou a jódom nesúvisí.. tak sa neboj... bude to dobré.. tak to musíš brať.... 🙂

matacha
30. máj 2018

@lilooo13 dali mi prec celu stitnu zlazu, pristitne teliesko, tuk okolo stitnej zlazy a pravu uzlinu kde som mala metastazy. 3 hrcky. Ale naozaj je vsetko v poriadku. Citim sa uplne super bez akychkolvek problemov, v pohode sportujem a dokonca o mesiac a pol sa mi narodi babatko 🙂. Hrcku mi nasla vseobecna a potom som isla na sono. Po sone na krv a CT a este nieco. Potom asi mesiac som cakala na punkciu a cca 3 mesiace operacia. Operovali ma na heydukovej - pan doktor Kralik. Uzasny doktor a ani jazvu mi nie je vobec vidno 🙂

matacha
30. máj 2018

@katy31 ja velmi neodporucam vylety. Je to take trosku sebecke. Ak vylet tak sama, mimo akychkolvek ludi, aspon tie 3 tyzdne. Nikdy nevies ci okoloiduca slecna nie je tehotna a ty ju oziaris. Ideal sama - radioaktivita vie ozarovat dokonca aj cez steny (ked by nahodou mal niekto postel na druhej strane steny kde byvas).
Ja som mala stastie ze som bola v rodinom dome s dvomi kupelnami. Takze v podstate som pouzivala vlastnu polku domu....

katy31
30. máj 2018

@matacha Ja viem, samozrejme, že nie medzi kvantum ľudí, ale mne v nemocnici na nukleárke naša pani Ing. hovorila, že to žiarenie už nie je také, aby niekomu uškodilo pri tom, že okolo teba prejde... To by som vraj musela byť s niekým niekoľko hodín v kuse... dokonca mi povolila, aby boli staršie deti so mnou v byte, len udržovali vzdialenosť 2 metre... tak neviem.... každopádne ísť do prírody, niekam na prechádzku, pomôže každému.. ja som nosila všade gumené rukavice, aby som sa nikoho a ničoho nedotýkala, ale chodila som normálne von na prechádzky, akurát som od ľudí dodržiavala odstup tie dva metre....

katy31
30. máj 2018

@matacha Jéééj, ty budeš mať bábätko, tak to sa veľmi tešííím a z celého srdca blahoželám.... 🙂

matacha
30. máj 2018

@katy31 mne práveže povedali že nemôžem byt s deťmi. Ak tak dospeli a stari ľudia.... asi každý iné nazory a odporúčania. A my sa riadime len tým čo nám povedia, veď nemáme ako ináč. A dakujem 😘😘😘

lilooo13
30. máj 2018

@katy31
@matacha
Ďakujem kočky za rady.U mna to bude tazšie nakoľko mám ročnú dcerku a bude sa musiet postarat o nu stryko kým bude muž v práci( nakoľko ak to bude teraz niekedy ta operácia tak mužovi neschvália dovču nakoľko ju mal teraz) a ja bud v nemocnici alebo na tej terapií a po terapii budem u tety takže budem mimo domova a dietata.Takže to bude makačka a smútok za malou ale určite vybehnem do prírody☝🏼😐
Ufff je to celkom dlho cakat na operaciu 3mes 🤔len furt ma napadá otázka koľko to možem mať už v sebe bez povšimnutia a príznakov viditelnych ale to sa asi nikdy nedozviem nakolko to može byt roky ticho driemajúce a ja som si to všimla až teraz 😔úplnou náhodou...
po operácii ste išli za aký čas na radiojod?
A ake nežiaduce pocity ste mali po liečbe?

Gratulujem k tehotenstvu a držím palce nech máš lahučký porod😌

katy31
30. máj 2018

@lilooo13 ja styri mesiace po operacii a po jode som bola ok, nic mi nebolo....

matacha
31. máj 2018

@lilooo13 ja som mala prvý jód 6 týždňov po operácii. Vyberali mi aj uzlinu tak ma bolela práva ruka a mala som ju oslabenú. Trosku mi vypadali vlasy ale nič dramatické. Potom sa už len všetko dávalo doporiadku 🙂. Takze každý deň lepšie a lepšie

lilooo13
31. máj 2018

@katy31
@matacha

Ja mám celkom nanič kvalitovo vlasy po porode takze to nejak prezijem.Už mám kompletne vysledky a je to papilárny karc. a všetko pojde von tak sa popravde aj teším i keď mám predvsetkým rešpekt co ma caka,no pre dr endokrinologicku boli nezvyčajne vysledky z krvi nakoľko štitna žlaza šlape v norme a aj krv a všetko čiže mi povedala keby niet mojej iniciativy tak by som stym zila dalej dokym by neprišlo razantne zhoršenie.Zajtra idem na Heydukovú sa objednať na operáciu k dr.Králikovi a moja dr ma upozornila,ze keby sa mi zdalo,že mám dlhú dobu do op tak jej mám napísať a ona mi vybaví najskorší možný termin.Bola som milo prekvapená ,ze este jestvujú taký dr ale niet pochýb ked som citala recenziu priamo na DR. Malackú.
Kočky veľmi pekne dakujem za Vasu ochotu mi odpísať a aj skúsenosti .Velmi si to vážim 👍🏼❤️Keby niečo tak Vám napíšem ako to prebieha celé u mna .Veľa zdravíčka 😊

katy31
31. máj 2018

@lilooo13 drz sa, bude to dobre, ozvi sa, ako sa mas 🙂

dijuri
1. jún 2018

Ahojte baby,niektoré si ma možno ešte budú pamätať,písala som pred cca 2 rokmi.Liecim sa na štítnu žľazu 9 rokov.Mam zníženú funkciu štít ej žľazy,pred dvomi rokmi som bola na sono kde lekár zistil že mám celú zauzlovanu,jeden lalok väčší a jeden uzol ktorý mal 2 cm a pri tomto mi lekár povedal že má podozrenie (dlho to skúmal) že to bude maligne, na to som išla na Ba na odber krvi,hodnoty ako vždy ok,potom som.mala v Ba absolvovať biopsiu,najskôr mi tam robili dlho sono a skonštatovali že uzle sú tam není ani nič 2 cm,laloky mám primeranej veľkosti,takže nemali docoho ani pichnúť.Podotykam že sono mi robili dve mladé lekárky.Tak som sa vrátila k môjmu lekárovi s týmto tvrdením,opäť vybavil sono a povedal že on si stojí za svojím a za tú dobu (mesiac) od posledného sona sa to zhoršilo.Mala som ísť na operáciu v júni ale nakoľko mi dotoho prišla ďalšia operácia tak som musela odložiť štítnu žľazu.Dovody som mala vážne a vážne dôvody som mala aj na to prečo som nešla skôr ako teraz.Pol roka dozadu asi pociťujem že mi v hrdle niečo zavádza,hrču,keď preglgam sliny aj tak si stlacam ohryzok aby to zmizlo,keď jem jedlo tiež aby sa to posunulo,je to pocit ako keby som tam mala asi kôrku zaseknutý,je to čisté šialenstvo.Potom mávam obdobia kedy to cca týždeň - dva nepociťujem a potom aj mesiac znova cítim.No ok prišiel.cas a idem na sono a na vysetrenie.Hodnoty ok,štítna funguje .Pred dvomi rokmi mi mali odstrániť celú štítnu žľazu,oba laloky .Chcela by som vedieť,či ste sa niekto stretol s tým problémom v krku a nakoniec to bolo aj zhubné.Ak sa diagnostikuje karcinóm je to iba na určitý čas ,človek sa z toho normálne vylieči alebo môže prísť k recidive?Chcem vedieť ešte ta hadica čo budem mať v krku po operácií drenaz ,boli to potom.ked to ťahajú von?Prosím vás aby ste mi nepísali prečo.som.nebola skôr a sama som.si na vine.Ja si to plne uvedomujem,viem že za všetko si môžem sama.Dakujem za.kazdu odpoveď.

katy31
1. jún 2018

@dijuri ja som mala zhubný karcinom, a nerobil mi žiaden problém, ale ja som mala len jeden uzol a maličký.. ale viem, že môže spôsobovať také zlé prehltanie a problemy... dokonca aj kašeľ.. A áno, dá sa z toho normálne vyliečiť a žiť dlhé roky bez problémov, akurát na euthyroxe 🙂 A tá drenáž, to je tenučká hadička, s takou nádobou, nič strašné..... a vyberú ti to veľmi rýchlo, cítiš to, ale nebolí to, je to fakt rýchlovka.. neboj sa.. ja som po operácii mala len chviľku bolesti ako pri angíne... Celkom som nepochopila, či tam niečo máš, alebo nemáš, ale každopádne držím palce....

dijuri
1. jún 2018

@katy31 neviem či mám či nemám,ale môj lekár tvrdí stále že áno,no tieto problémy s prehĺtaním a guca v hrdle ...to není len tak,kašeľ mám ja strašný už cca 2-3 roky.Za niekoľko dní idem na sono a uvidím aké zmeny sa tam udialo.Myslite že cez sono môže vidieť že to môže byť maligne?Mám napísané z pred dvoch rokoch niečo o ohranicení či neohranicení,komplet správu som tu písala už ale neviem na akej strane to je,skúsim pohladat

katy31
1. jún 2018

@dijuri no ja som mala len ten kašeľ, nič iné mi nevadilo, ale to, či je zhubný alebo nezhubný, to vie skúsený lekár odhadnúť, teda môj vedel, aj bez toho, aby bol do ňho pichol, sa mu zdal podozrivý, oni to vedia podľa prekrvenia, ohraničenia, tvaru, či je to podozrivé, alebo nie.. a mne biopsiu robil rovno môj endokrinolog... ale zas, moja svokra mala uzol na štítke a zmizol jej a doteraz ho nevidieť, ktovie, kde sa stratil... alebo čo sa s ním stalo... takže aj také veci sa dejú... ale ak máš problémy, ja by som to riešila.... ak ideš na sono, tak počkaj, nestresuj sa... a podľa toho, ako dopadne sono uvidíš.....

marta_sykorova
1. jún 2018

Ahojte, ja sa podelim o moju skusenost. Vo stvrtok ma operovali na stit.zlazu. Punkcia potvrdila papil.karcinom. Nasli nalezy aj na uzlinach. Paralelne s tym sa potvrdilo tehotenstvo. Cakali sme do 2.trimestra s operaciou. Teraz som v 19tt. Zvladli sme operaciu aj babo aj ja. Operovali ma na Kramaroch v BA MUDr.Brychta a prisiel z OUSA aj MUDr.Kralik-v lepsich rukach som nemohla byt. Profi tim lekarov aj sestier. Som vdacna za to. Vybrali celu stitnu zl.aj cast uzlin. Radiojod bude az po porode. Len chcem vsetky povzbudit, ze sa to da zvladnut. Aj ked ideal by bol nemusiet to vobec riesit. Mame na Slovensku dobrych odbornikov. A teda operuju sa aj tehule v 2. trimestri, ked to treba, je to bezpecne. Rizika su vzdy, no s profi odbornikmi sa clovek nemusi bat. Ja som mala voci obom chirurgom doveru, vedela som, ze sa nemusim bat. Drzim palce vsetkym🙂.

katy31
1. jún 2018

@marta_sykorova no tedaaaa, tak to blahozelam a nech je babo v poriadku a zdrave.....klobuk dolu pred lekarmi.....

vavrenka
28. júl 2018

Ahojte kocky, som po operacii sz, vzali mi polovicu- pred 11 dnami a zaujima ma, kedy ste si davali z rezu dole tie priesvitne lepky- pasiky, ktorymi je tez zlepeny. Zacinam byt z nich nervozna, najradsej by som si ich uz daka dile, ale mam strach

matacha
29. júl 2018

@vavrenka ahoj ja som si to prevazovala. Keď už to bolo pekne už som to nechala vetrať ale celé leto na slnko som si to prelepovala aby mi to neoplatilo. Jazvu mi teraz ani nevidno. Vyhybaj sa priamemu slnku. Po 11 dňoch to už podľa mna doma mozes mat odlepene. Masírovala som si to jemne 2x denne obyčajnou niveou

vavrenka
29. júl 2018

@matacha dakujem za odpoved, ja som to vcera nevydrzala a odlepila a najvyssi cas, uz sa mi pod tymi lepkami reagovala koza. vcera a dnes som to premyla repikom, a ked bude cista jazva, tak u len budem masirovat. a dettol mozem pouzivat, ci je to blbost?

matacha
30. júl 2018

@vavrenka podľa mna nič na to netreba. Detí určite nie. Repikom len ak to mokva. Ináč by som na to zbytočne nedávala nič.

hdpe
23. aug 2018

Dobrý deň, otázka na tých čo boli operovaní. Mám mesiac po operácii. Vyše týždňa po operácii som sa cítila skvele, no potom som sa jedného dňa zobudila so strašným tlakom na hrudi, zle sa mi dychalo, trpla mi sánka. Šla som k obvonej, tá mi dala diagnozu zápal v chrbtici. U svojho endokrinologa som ešte od operacie ani nebola kvoli dovolenke a ten čo ho zastupoval ani neurobil sono ani som nedostala lieky a na kontrolu mám prísť až v oktobri. Keďže problémy mi neustávajú a už pri minimalnej námahe sa mi rozbúcha srdce a dostáva ma to do kolien, premáham sa pretože mám 3 ročné dieťa takže je ťažke v takomto stave fungovať celý deň.Pri druhej kontrole u obvodnej, mi povedala, že to može byť z úzkosti. Chcem vedieť či niekto z vás mal takéto stavy? Či je to normálne po operácii alebo treba otravovať doktorov?

marta_sykorova
24. aug 2018

@hdpe Ahoj, ja viem len za seba napisat. Ja som pred operaciou brala Euthyrox 88, po operacii som zacala brat Euthyrox 125, kedze mi celu stitnu zlazu vybrali a cakam babatko. Prve 2 tyzdne po operacii boli exkluzivne, fungovala som z pohladu stit.zlazy ako keby vsetko bolo v poriadku. Potom sa to zlomilo, citila som unavu, otapenost apod. Uz z minulosti som vedela, ze je to priznak a prejav problemu k stit.zlaze (ked TSH som mala vysoke nad normu). Po mesiaci od operacie som isla na kontrolu k endokrin.a potvrdilo sa, ze TSH som mala vysoke nad normu a potom tiez nizsi vapnik (z toho moze byt trpnutie-suvisi s operaciou). Beriem odvtedy Euthyrox 150 a vapnik 2x 500mg/den a az teraz po 6 tyzdnoch mam pocit, ze som spravne nastavena. Kazdopadne, krv.testy su dolezite, tie napovedia najviac. Ja som ich od prepustenia z nem.mala 2x robene (cize za 10 tyzdnov 2x). Prejavy a priznaky suvisiace so stit.zlazou su rozne u ludi. Ak ti to sposobuje nekomfort, tak by som si pytala krvne testy. Drzim palce.

vavrenka
25. aug 2018

@hdpe ja som taketo stavy mala cca 3 tyzdne po operacii a potom som sa postupne vyladila. bolo to neprijemne, najvacsou vyzvou boli pre mna schody 😀.. urcite by som zasla na endokrinologiu, stanovit dg. uzkost po operacii sz -bez vylucenia hormonalnej nerovnovahy je podla mna odvazne 😉

marecita
25. aug 2018

@hdpe a to vam este nedali tabletky?ved po uplnom odstraneni šz sa musia doživotne brat lieky?

hdpe
25. aug 2018

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
@marecita mne vybrali polovicu šž kvoli uzlom, ktoré tlačili na dýchaciu trubicu. Lieky som nebrala ani predtým a to som mala veľmi nízke hodnoty TSH 0,145. No cítila som sa byť zdravou. Teraz je to utrpenie. V noci mi nedajú bolesti spať, neviem či sa to správne hojí alebo nie. Zvonku vypadám v pohode ale vnútorne som úplne rozhádzaná.