Ako znížiť zlý cholesterol?

emka123456
5. jan 2022

Ahojte, už druhý rok po sebe mám zlú hodnotu cholesterolu. Ako ho znížíť ? Mám 172cm, 55 kg, raz za čas si dám nezdravé, ale nie veľa. Netuším z čoho môže byť vysoká hodnota.

Dakujem

malebiele
5. jan 2022

@emka123456 arterin

babababka
5. jan 2022

berberin

10zabka
5. jan 2022

mne tie poradila lekárka Arterin, ale treba ho brať dlhodobo, cca rok, až potom vidno výsledky. Ja ho beriem viac ako 1/2 roka.

lula313
5. jan 2022

Môj otec je vedec, téme sa dlhodobo venuje. Vraj je to genetika. Lekari zväčša navrhujú zlepšiť zdravotný štýl, ale len malo ľudí je natoľko disciplinovaných a ten efekt nie je až tak výrazný. Môjmu mužovi hneď odporučil brat lieky. Ale už je vynájdená technológia na odstraňovanie cholesterolu zo sušených vyrobkov, čiže možno v budúcnosti veda postúpi ešte viac dopredu a nebudeme mat takéto problemy

malebiele
5. jan 2022

@10zabka ja som mala po pol roku uz ukazkovy cholesterol, a to som mala predtym hodnotu az 8,53 mmol/l 🙂

malebiele
5. jan 2022

Este dodam ze po pol roku spadol na 3,48 mmol/l takze ja by som ho skusila na tvojom mieste @emka123456

didi2102
5. jan 2022

@emka123456 ja som mam vysoký cholesterol od 14r, že genetika, vždy som bola vychrtlina,veľa zdravého jedla,šport ... Teraz mám 32 a na preventívne ako vždy vysoký cholesterol, mám nového dr a pýtala som sa ho na diétu,lieky ... Diétu nemusím držať pretože mám vysoký ten cholesterol ktorý jedlom neviem ovplyvniť, lieky mi neodporúča pretože nemám ďalší rizikový faktor a vraj maji dosť nežiadúcich účinkov ,plus že sú také všelijaké zaťažujúce, moja mama a babka tiež majú vysoký,berú lieky,no aj tak majú vyššie hodnoty

stanulienkat
5. jan 2022

Armolipid. Pohanka. Nejest sladkosti, mastnoty, vyprazane sladosti,alkohol.... Ale to asi vies.

10zabka
5. jan 2022

@didi2102 nie je to liek, je to výživový doplnok z červenej fermentovanej ryže (335 mg) a monacolinu K (10 mg).

didi2102
5. jan 2022

@10zabka samozrejme výživové doplnky nerátam , nepamätám si presne názvy liekov ale tie sú len na predpis, z voľnopredaja mi nič neodporučil

10zabka
5. jan 2022

@didi2102 mne lieky nepredpísala, len doporučila Arterin, má s ním dlhodobé skúsenosti a dobré výsledky pacientov. Uvidím po kontrole 🙂

arabellka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bennn
6. jan 2022

Ten arterin vraj funguje, ale to je to isté akoby ti predpísala lekárka lieky, akurát arterin neobsahuje statíny... Ale takisto to musíš brať dlhodobo... čiže je to v podstate len pre nejakú intoleranciu na statíny a podobne. ... čisto výživové doplnky čo to môžu pomôcť znížiť sú iné. Ale samozrejme to nebude mať taký efekt ako predpísané lieky. Ale obsahuje to látky, ktoré tomu majú napomáhať. ... A keď niečo také berieš, asi by si to mala povedať aj svojej lekárke, a zrejme ti vynadá, že to ti už mohla predpísať tie lieky riadne :D

opica_skorica
18. okt 2023

@malebiele ktorý druh arterin-u ti pomohol na znizenie vysokeho cholesterolu?
Diky

kvetinka75
19. okt 2023

mne pomohla strava, pohyb a zníženie stresu

opica_skorica
19. okt 2023

@malebiele dakujem. A ako dlho? Kolko mesiacov si ho brala? Alebo este stale ho beries?
@kvetinka75 aká strava? Pytam sa, lebo nevyprazame ani nejeme tučné či slané,… tak už neviem čo… zeleniny na kvantá. Skutočne neviem. Pohyb máme každý deň (pes je aktívny, vyžaduje 2 hodiny, aby sme s nim behali) a stres? Pracovný urcite je a potom zo záhrady, ze kde sa ta zelina furt bere😳👀

kvetinka75
19. okt 2023

@opica_skorica napíšem neskôr, teraz utekám do práce

malebiele
19. okt 2023

@opica_skorica nepamatam si uz presne, 3 mesiace urcite

kvetinka75
19. okt 2023

@opica_skorica takže v skratke - prešla som takmer na rastlinnú stravu -ale dávam si pozor, aby som nemala zase príliš veľa sacharidov v strave - kvôli cukru. Niečo z nízkosacharidovej a ajurvédskej kuchyne. Taký mix, čo mi vyhovuje, ovocie, zelenina, strukoviny, bylinky, koreniny. Zo živočíšnych jedávam iba vajíčka - iba ak sa nedajú niečím nahradiť a bezlaktozový syr kedže mám intoleranciu. A aj ten iba tam, kde ssa nedá nahradiť, alebo naň dostanem chuť. Ryby jedávam. Som väčšinou aj na bezlepkovej strave - keďže dcére tak varím, tak používam prirodzene bezlepkové obilniny. Ráno jedávam polievky - zeleninové , strukovinové, príp. kaše - pohánková, proso, cirková a pod. s rastlinným mliekom. Obyčajné si dávam iba do kávy, občas, keďže s tým rastlinným mi káva tak nechutí a tej jedinej sa neviem ráno vzdať. A kupujem si kvalitný zelený čaj v čajovni. Ten tiež pijem ráno Ráno chodím pešo - cca 50 min. do práce rezkým tempom. Večer chodím ešte behať, joga, príp,. aerobne cvičenie. Striedam podľa chuti a nálady. Doplnky od jesene do jari nejaké Dčko, C-čko. občas počas roka Mg a pupalku beriem pravidelne kvôli ženským ,,veciam,, Jasné, že keď dostanem chuť kúpim si z času na čas nejaký šalát, tresku, zase sa nebudem predsa týrať. Mne toto pomohlo. Od poslednej kontroly mi klesol zo 6,2 na 5,8. A jedávam dosť mrkvy, tú ja dávam skoro do všetkého, mne to chutí.
A čo je pre mňa dôležité, možno aj to pomohlo - znížiť stres. Meditácie a podobné záležitosti na ukľudnenie.

opica_skorica
19. okt 2023

@kvetinka75 fíha. A to mäso, okrem rybacieho, si úplne prestala jesť?
Lebo u nás je ten vysoký chol.u muža a neviem si predstaviť, že by chlap nejedol mäso.
Ako často ti teraz robia kontrolu na cholesterol?

kvetinka75
19. okt 2023

@opica_skorica každý rok chodím na kontrolu. Tak sem-tam si dám mäso. Možno raz do mesiaca, keď dostanem chuť. Max. 2x ale to výnimočne. Sem-tam ochutnám napr. 1 ks keď robím niečo nové - nový recept, aby som vedela, ako chutí. Ale snažím sa mu vyhýbať sa. Mne to mäso smrdí. Tak chlapi sú nastavení , že musia mať mäso. Môj muž tiež a tiež má vysoký cholesterol, ale ten na to kašle, stravu upraviť nechce, elbo čo bude jesť. Aj keď polievky tie moje zdravšie verzie jedáva, chutia mu a taktiež si dá aj cícer, fazuľky, alebo inú zeleninu keď robím a zasýti ho to rovnako ako mäso. Robím ajrôzne rastlinné omáčky a tiež mu chutia. Zaujímavé, že cez víkend keď je doma, mäso nepotrebuje a keď je v práci, tak má pocit, že bez neho ide umrieť. Teraz rýľoval záhradu a nechýbala mu sila z toho, že by nemal mäso. ráno bola praženica, takže aj tým sa človek zasýti. A tú si občas aj ja dám ale s kopou zeleniny .

opica_skorica
19. okt 2023

@kvetinka75 veru, chlapi bez mäsa nevydržia🤣🤣🤣🤣🤣🤣 a dúfam, že keď ešte viac upravíme stravu a budeme sa snažiť odbúrať stresy, klesne aj chol.
PS: muž berie lieky na to?
Alebo ani to nie?
Mojmu teraz predpisali Tulip 20.

kvetinka75
19. okt 2023

@opica_skorica áno berie, ale stále ho má vysoký, ani tie mu nejako nezaberajú a z tých pred tým mal dosť zlé VU

opica_skorica
19. okt 2023

@kvetinka75 diky za odpoveď.
Neviem co je VU, ale viem, ze statiny niesu ziaden zazrak.

kvetinka75
20. okt 2023

@opica_skorica vedľajšie účinky

opica_skorica
20. okt 2023