Extrakcia osmičky. Môže to bolieť aj týždeň?

pedroma
10. jan 2009

Ahojte žienky,
som už tretí deň po chirurg. vybratí ľavej dolnej osmičky, a mám neskutočné bolesti a líco ako bobor! Zákrok prebehol dla dr. v poriadku, dva dni som si dávala studené obklady, mám aj ATB a AULIN na bolesť. Ale nič nezaberáááá...ani proti opuchu, ani proti bolesti...
Ako to prebiehalo u vás? Môže to trvať aj týždeň? Alebo je zádrhel niekde inde??Čo ešte skúsiť?

Ak je tu už daná téme rozoberaná, tak ma do nej prosím posunte, fakt nemám náladu na hľadanie, ďakujem. 😝

aliennka
26. nov 2018

@bendy25 aby nevznikol zapal to mi poradila moja zubarka brat este aspon 2 dni pred zakrokom

carmenuska
7. apr 2019

hojte, prosim vás, ako dlho vám trvali bolesti po chirurgickom odstránení dolnej osmičky? Ja som dnes 9. den , stale tam mam modrinu trochu pripuchnute, stehy namem von, az po 2 tyzdnoch kazal. Beriem atb , usta uz otvorim lepsie, ale tie bolesti su stale. Su miernejsie ovela , ale stale pretrvavju. Nie je to nejak dlho. Niekedy citim, ze ma boli aj horne zuby, potom zas vsetky spodne, potom vsetko naraz a potom zas klb a cele lice. Je to ok?

bendy25
7. apr 2019

@carmenuska ahoj, je to v poriadku. Ja som mala bolesti presne 2 týždne, už som bola zúfalá, až som si poplakala, ale naozaj to prešlo. Tiež ma boleli aj horné zuby, potom aj spodné, potom vsetky naraz, ale pomizlo to. 2 krat som bola pre istotu aj u zubara, ale on vravel, musí sa to zahojit. No a dnes je už všetko ôk 😉 Ale zážitok to bol hrozný a to mam ešte jednu osmičku hore 😉

carmenuska
7. apr 2019

@bendy25 dakujem za odpoved.ja uz som zufala.Uz sa bojim,ci ma ine zuby nebolia.

totomenojeobsadene
20. jún 2019

Moja skúsenosť s vyberaním osmičiek je nasledovná: horné - klasika trhanie, žiadne bolesti, žiadne komplikácie - sú to zuby, ktoré idú najlahšie vytrhnúť a do minúty boli vonku 🙂
S dolnou to už bolo niečo iné, jedna mi ležala takže musela von, plus bola dosť hlboko. Ďasno mi rezali, vŕtali do kosti a potom zašívali. Nech to znie akokoľvek hrozne necítila som vôbec nič. A celý zákrok trval maximálne 4 minúty (pán doktor je profík odporúčam - Ladislav Czako) Bola som pripravená na najhoršie, keďže tu ľudia písali ako sedeli vyše hodiny v kresle..V pohode som odišla domov s úsmevom na tvári 🙂 Musela som užívať Dalicin kvôli tomu že sa vŕtalo do kosti a bola veľká pravdepodobnosť, že sa to zapáli....Asi po 3 hodinách prestávala účinkovať injekcia a vtedy prišli strašné bolesti..zabrala mi až tretia tabletka. Preto odporúčam dať si tabletku od bolesti hneď ako prídete domov aby ste si potom mohli dať ďalšie a zbytočne nepočítali minúty v bolestiach...Druhý a tretí deň bol opuch dosť veľký, jesť sa dala len kašovitá strava (špenát, polievky, pyré,výživy,kaše) od tretieho dňa začne opuch ustupovať a bude to každým dňom lepšie. Bolesť pominula asi do týždňa ale ja osobne som si tabletky dávala iba prvé tri dni, aj to už len po jednej..
Takže vybaviť sa trpezlivosťou jedlom a tabletkami :D Priebeh bude ľahší ako očakávate 🙂

zajka16
12. nov 2019

Táto diskusia mi dosť pomohla, tak pridávam aj ja svoju skúsenosť. Pravá dolná osmička si krásne ležala v ďasne, luxusne vyrastená, akurát, že horizontálne a ani kúskom mimo ďasno. Pobolievala, čoho príčinou bol začínajúci zápal, ako ukázal RTG. Odporučená mi bola stomatochirurgia v Ružinove a napriek bláznivému systému v čakárni súhlasím, lebo prácu odviedli výbornú. Celá extrakcia trvala tak do 40 min, doktor mi každý svoj krok trpezlivo vysvetloval, nálada dobrá, pomáhala aj šikovná mladá medička. Neplatila som nič. Z celej operácie bolo naozaj najhoršie pichanie anestézy a nekonečné naťahovanie kútika úst. Inak pohoda, bolesť som necítila napriek tomu, že nerv bol nebezpečne blízko. Po extrakcii šup domov, podržať tampón v ústach tak 15-20 min a doma chladiť a chladiť. Samozrejme tak, aby si človek neuhnal nejaké prechladnutie. Tá skutočná "sranda" prichádza až doma. Radšej si treba dať preventívne nejaké analgetikum, aby ste sa mohli aspoň trochu najesť. Ja mám závrate a bolesti brucha, keď poriadne nejem, čiže už doma mi začalo byť všelijako. Treba sa vyzbrojiť krupicovou kašou, vývarom (bez plávajúcich kúskov byliniek) a detskými výživami. Hlavne nič, v čom sú alebo plávajú nejaké kúsky. Prvých niekoľko dní radšej nič mliečne a kvasené, keď tak iba z prevareného mlieka. Prvých 12 hodín určite nevyplachovať a potom repíkom mierne, podržať v ústach a vypustiť bez vypľuvania, aby sa nevyplavila zrazenina. U mňa to malo potom trošku divokejší priebeh. Poobede mi bolo už tak blbo, že som si hlavu mimovoľne oprela o bradu, v tom prudká bolesť a rana sa mi silno rozkrvácala. Pri krvácaní sa môže len opatrne vypľúvať, žiadne preplachovanie vodou, lebo si vyplavíte krvnú zrazeninu ako ja. Treba prežehliť látkovú vreckovku alebo gázový tampón a zakusnúť. Preistotu som si dala Ascorutin na zastavenie krvácania. Dúfala som, že krvná zrazenina sa opäť vytvorí, keďže mi to krvácalo. Ona si povedala niečo iné. Potom nasledovalo pár dní s miernou teplotou, prvú noc aj zvracanie (asi zo stečenej krvy). Spätne už viem, že som to mala ísť na druhý deň ukázať zubárovi. Opuch len mierny, modriny žiadne. O pár dní prišla nepríjemná chuť v ústach, ale pripisovala som to nemožnosti čistiť si tú stranu zubov. Na piaty deň, čo bola nedeľa, som si už musela naplno priznať, že tá nepríjemná chuť je z hnisu. Našťastie sa nado mnou zľutovala moja zubárka, prečistila mi to (lokálna anestézia, nebolí to), nasadila antibiotiká Dalacin. Možno mi mali byť nasadené už po zákroku a toto by sa nestalo, ale ktovie. Ešte dva dni som k nej chodila na čistenie, popri tom som preplachovala Corsodylom a repíkom. Teraz sú to tri týždne od extrakcie, diera je tam stále statočne veľká, takže aj keď už jem normálnejšie, stále iba na ľavej strane a nič, čo by mohlo uviaznuť. Bolesti stále sú, ale už nie tá bodavá bolesť, čo vyráža až do ucha a do sánky. To bolo zlé. Skôr za to môže veľký kaz na inom zube blizko. Inak toto je fakt, ak sa dá, všetky kazy treba opraviť pred zákrokom, lebo vedia trápiť o to viac a po zákroku sa kvôli možnej infekcii ešte dlho vŕtať nedá. Čiže ano, extrakcia osmičky nie je sradna, ale sú aj horšie veci. Samotnej operácie sa rozhodne báť netreba, skôr sa vyzbrojiť trpezlivosťou na obdobie potom. Či už pokiaľ ide o jedlo alebo bolesť. A pri sebenšom pocite, že nastali komplikácie neváhať a isť sa ukázať zubárovi. Človek si ušetrí kopu bolesti, strachu a googlenia 🙂

akinom0077
13. nov 2019

Ja som to mala dost podobne tiez som musela 2 dni uzivat Ascorutin, aj som mala teplotu. Horsie to bolo so stravou kedze nelubim ani krupicu, ani puding, ani zemiakovu kasu ani detsku vyzivu, jedine jogurt a to je mliecne🙂 Vymenovane veci nelubim nakolko ma napina ich konzistencia🙂)) takze to bolo dost tazke co jest

epipipi
28. jún 2020

@jvevaj dobrý večer ...nasla som.tuto komunikáciu lebo sa má teraz týka.tirz máme také nepríjemné mravcenie.je to také až mám z toho nervy .je tomu týždeň .ľavá spodná a neboli ale to mravcenie ma strašné otravuje?ak.si pamätáte ako Vám to prešlo ? Bolo to už v poriadku neskôr? Dakujem

zajka16
29. jún 2020

Pisala som sem v novembri, ale komplikacie sa mi tahali este niekolko mesiacov, takze tu kopu navstev na stomatochirurgii zhrniem asi tak, ze dalsiu osmicku by som si uz asi radsej isla dat vybrat na nejaku sukromnu kliniku. Nie je to lekarmi, lebo i ked mne nediagnostikovali vsetko uplne dobre, su to odbornici a maju za sebou mnozstvo kvalitnych vykonov. Problemom je vybavenie, s ktorym su nuteni pracovat a pretlak pacientov. Po niekolkych tyzdnoch od vykonu mi prasklo v sanke a prisla obrovska bolest. RTG im absolutne nic neukazalo. Klasifikovali to ako vyron celustneho klbu, co aj urcite bol, ale nie len on. Komplikacie neustupovali ani po tyzdnoch a antibiotikach, ktore mi nasledne predpisali kvoli zapalu celusti. Potom mi robili reviziu rany, co bolo po tak dlhej dobe a relativne zahojenom dasne dost zazitkove 😄 a nasli tam velky ulomok v rane, tak sme sa potesili, ze to bude ok. Ale nebolo. Inak na tom beznom RTG nebol vidiet ani ten ulomok kosti ani nic ine. Rana sa mi opat pekne hojila, ale niekde zdola dalej vytekal jemny biely hnis. Takze vysledok, ze tam stale prebieha zapal a odhnisava mi celust a treba vytrhnut preistotu aj sedmicku a ked nepomoze, tak operacia. Dala som si robit 3D na vlastne naklady, lebo som nechcela prist o zub, ktory ini zubari povazovali za zdravy. Pan doktor to 3D asi nezanalizoval spravne, neviem, nechcem na neho hovorit zle, lebo urcite je to inak dobry lekar, ale dalej bol za vytrhnutie tej vedlajsrj sedmicky. Tak som isla radsej este skonzultovat na sukromnu kliniku a vysledok bol, ze ulomky v dolnej casti sanky. Za ten cas co prebehol od 3D sa mi tie ulomky, o ktorych vlastne nikto nevedel, aj vyhnisali zdola smerom von cez dasno. Bola to cele zahada, lebo samotne dasno vyzeralo uz dlho dobre, ten zapal bol dole v kosti. Inak ono to je vlastne zazrak, ked sa lekarom na tych nemocnicnych pocitacoch podari to vase 3D rozbehnut. A nepodari sa to vzdy. 3D, vdaka ktoremu by mohli stanovit spravnu diagnozu. Dostala som teda iny typ ATB a stanovili mi termin operacie v celkovej anesteze. Predtym som mala prist este na kontrolu, ale tentokrat uz ATB naozaj zabrali, uz tam asi nebolo nic, co by nutilo telo k dalsiemu zapalu, takze ziadne bolesti, spravili mi kontrolny RTG a aj kost uz trochu dorastla, dalsiu reviziu teda zrusili. To bolo niekedy v marci tusim a potom prisla korona. V tomto momente uz tazko povedat, co sposobilo co a co sa mi stalo bezprostredne po operacii a co s odstupom kvoli pretrvavajucim zapalom celuste. Ale ja teda radim, dat si pri pretrvavajucich komplikaciach spravit aj 3D a nespoliehat sa len na nemocnicu, ze sa im to podari otvorit, ked tak skonzultovat niekde na sukromnej. Za to zdravie to stoji. Mne sa tymi zakrokmi a ulomkami stensila celust tak, ze sa lekari bali, aby mi nepraskla cela sanka a dodnes radsej nejem tvrdsie, i ked uz by to malo byt dufam aj dorastene. Chystam sa na kontrolu, ale nejak ta dovera v cely system dost ochabla. Lekarov mame dobrych, uz len im dat moznost kvalitne pracovat a vyuzivat dobre technologie.

jvevaj
30. jún 2020

@epipipi zdravím. Na šťastie mi to prešlo 🙂 myslím, ze tak po mesiaci úplne. Ono to tak postupne povolovalo az to zmizlo úplne. Vraj mi zasiahol vtedy dr nerv,tak preto to bolo také. Nebojte prejde to 😉 drzte sa

epipipi
30. jún 2020

@jvevaj Dobrý večer. Ani neviete ako rada to čítam.Ja som týždeň po .Bolesť,modrina,mám pocit že boli celá hlava a taký tlak na sánku akoby.Velmi sa bojím čo to je 🥴tak som si rada prečítala Vaše slová .naozaj len sa bojím aby to nebolo nič vážnejšie .Ďakujem veľmi pekne

zajka16
1. júl 2020

@epipipi Dobre rano, mravcenie spominali viaceri, to by malo postupne prejst 🙂 Kedy mate ist na kontrolu? Urcite je lepsie sa tam ist ukazat raz, ako tam potom chodit s komplikaciami 🙂 Keby ste nejaku komplikaciu aj nahodou mali, cim skor ju zacnu liecit, tym lepsie. Urcite sa nebojte skonzultovat pretrvavajucu bolest. Drzim palce, nech sa vam to rychlo zahoji 🙂. Mna sa s hnisavym zapalom ujala obvodna,bol vikend, pekne to vycistila, ATB zabrali, tak som uz do nemocnice nechcela ist otravovat. Bolesti pocas dalsich tyzdnov som pripisovala hojeniu, lebo rana sa pekne zacelovala. A pritom som mala hlboko v nej ulomok kosti a potom prisli dalsie komplikacie a bolo to na mesiace liecenia 😄😄 Keby som vtedy na zaciatku nebrala blbe ohlady na to, ze kolko maju v nemocnici roboty a nebudem im pridavat, tak by to mozno rtg na tom zaciatku ukazal a nic dalsie by sa mozno nestalo 🙂 Mozno stalo, neviem, teraz uz tazko riesit, co sposobilo co a odkedy som mala odlomene zospodu sanky. Ale mozem teda nadavat aj sama sebe, ze som nesla na kontrolu aj do nemocnice 🙂 Urcite tym nic nestratite a budete pokojnejsie spavat.

jvevaj
3. júl 2020

@epipipi presne taketo iste pocity som mala aj ja!!a presne som sa takto bala,ci to je ok. Bolesti som mala aj mesiac kym sa to cele nezahojilo.
V noci som sa budila,ked som hlavu otocila,polozila,tak také tlaky.... Nepríjemné zazitky su to.. Najhoršie mate za sebou,teraz uz len toto prezit,kazdy den ste na tom lepšie 😀 ja som si to tiez tak hovorila. Vsetko pominie a budete uz len spomínať.

epipipi
6. júl 2020

@zajka16 dobry deň ...no nič moc .chodila som každý druhý deň na kontrolu.v piatok bol hnis plus vyčistil...proti bolesti beriem stále lieky plus aj na opuch .Mravci mi stále .strpnute ....asi Vás budem nasledovať .Dnes som bola opäť tak že oveľa viac hnisu tak ma poslal ma rontgen.Zajtra mám prist opäť aj s cd kom nech pOzrie.diat sa obávam že to nieje ok,keďže v stredu budú dva tyzdne a takto som na Tom. Tiez som nechcela chodiť a hovorit ku do toho lebo naozaj som stále bola spokojna ale toto som nečakala .úplne poobede opuchnem a teraz v tom teple no konec .a to nehovorím.kolko to stalo už peňazí ..tabletky,rontgeny...

epipipi
6. júl 2020

@jvevaj asi žiadna sláva ...písala som keď pOriete .nevyzerá to dobre

zajka16
6. júl 2020

@epipipi ked su komplikacie, nie je to lacne, presne viem, o com pisete. Ked budete mat 3D rontgen, budu aj lekari mudrejsi. A ak sa vam nebude pozdavat postup navrhovany jednym lekarom, nebojte sa konzultovat inde. Hovorim, mne chcel osetrujuci doktor trhat aj sedmicku, pritom jeho kolegovia nemali rovnaky nazor, ked prave on nebol pritomny a vysetrovali ma oni. A bola som konzultovat aj inde a tiez boli ineho nazoru. Ale kym som si to obehala, tak som mu slusne vysvetlila, ze by som ten zub rada skusila zachranit, ci mi da nejaky cas do operacie a vedeli sme sa v pohode dohodnut. Lekar navrhne postup, ale moze sa aj mylit a i ked mnohi neradi, je to vase zdravie a finalne s pripadnymi nasledkami zijeme my a nie oni, cize sa s nimi da komunikovat 🙂 Takze sa treba snazit o diagnoze a moznostiach liecby otvorene diskutovat. Ak to hnisa napriek antibiotikam, tak tam pravdepodobne mate len zabudnutu kosticku alebo kusok zuba. To sa stava, lebo sice neviem, ake moznosti a vybavenie maju sukomni lekari, ale statni s tym svojim vybavenim nemaju sancu zistit, ci sa pri tom vysekavani nieco neuvolnilo aj z kosti. Skontroluju zub, ci je cely, ale to je asi vsetko, co mozu. Na klasickom RTG by to malo byt vidno (u mna nebolo), na 3D to bude vidno urcite. Revizia rany sice nie je nic prijemne, ale ked som to zvladla ja mesiac po operacii, ked mi museli odstranovat uz aj novovytvorene tkanivo aj cast dorastajucej kosti :D tak vy to date urcite lavou zadnou. Takze, keby aj toto mali robit, je to len necela pol hodinka a bude dobre 🙂 Potom antibiotika a postupovat rovnako ako po extrakcii. Ano, bol by to navrat do bodu nula, a to znasa pacient asi najhorsie, ale opat tu bude len par tyzdnov a bude dobre 🙂 Urcite je to lepsie, nez zlomena ruka a podobne 🙂 A mozete vodovu zmrzlinu, teraz v lete super :D Mne sa toto cele dialo v zime a na zmrzku ani pomyslenie :D Keby ste hladali niekoho na konzultaciu, tak mnohi stomatochirurgovia maju aj sukromnu prax, treba pohladat a najdete. Ja som dostala odporucanie na prednostu v Ruzinove, MUDr Czako, ktory mi mal robit tu druhu reviziu uz v celkovej anesteze, ale nakoniec sa to zahojilo aj bez nej. Ale on je dobry a ma aj sukromnu prax. Lebo v nemocnici sa k nemu clovek len tak neprebojuje :D Vsetko dobre zelam, nech sa vam to rychlo zacne liecit a mozete si uzit leto 🙂

elly23
29. júl 2020

Ach jaj, mňa čaká extrakcia dolnej osmičky, rastie kolmo k licu a to budú isto rezať, vidno obrysy, ako kojím a ja si neviem predstaviť byť doma nefunkčná, v bolestiach s dvoma malými deťmi a lieky, čo môžem popri kojeni sú na figu. Malo kedy zaberajú a to ja lieky beriem minimálne 🙈🙈🙈🙈

0silvia0
23. jan 2021

Mam otazocku, syn bol teraz vo stvrtok na extrakcii osmicky. Sili mu to, ale nedostal ziadny termin na vyberanie stehov. Neviete, ci sa davaju vstrebatelne stehy?

epipipi
23. jan 2021

@0silvia0 dobrý ja som mala nevstrebatelne .bola som vyberat

0silvia0
23. jan 2021

@epipipi dakujem, tak teraz neviem, ked mu nic nepovedal... tebe asi zubar povedal, ze mas prist vybrat.

3petka
23. jan 2021

@0silvia0 aj mne vyberal

0silvia0
23. jan 2021

@3petka dakujem a po kolkych dnoch?

3petka
23. jan 2021

@0silvia0 myslím že tak po týždni, týždeň a pól už si to noc nepamätám... ale idem teraz na ďalšiu tak si osviežil pamäť 😁

0silvia0
23. jan 2021

@3petka jaj, tak ti drzim palce...

epipipi
24. jan 2021

@0silvia0 mne asi nepovedal ...ale mala som veľmi veľké bolesti tak som šla 😭😭😭

0silvia0
24. jan 2021

@epipipi a z coho si mala tie bolesti? Mala si tam zapal?

elly23
29. jan 2021

Ahojte, mňa čaká dolná osmička. Idem budúci týždeň na rtg, koho v KE odporúčate? Je pod dasnom, tlači na sedmičku, tipujem, že je kus v kosti a trochu ide smerom do líca... 🙈🙈🙈. Je mi zle už len z toho, keď si to len predstavím....

siskadobka
9. jún 2021

@elly23
ako si to nakoniec zvládla ? Mňa to čaká 21.6. presne tvoj prípad, no bola som 28.5. na 1 osmičku ktorá už bola vytlačená, za pól minuty vonku, ale zajtra to budú 2 týždne a stále mám bolesti preto mám dosť veľký stres čo bude po tej druhej ktorá sa má rezat :( tiež som z ke, tie 8ky mi robí zubár Juraj Miňo

elly23
13. jún 2021

@siskadobka Zvládla som to veľmi dobre. Ja som bola v OZ, ktoré patrí UPJŠ pri Starej radnici. Rezal, vŕtal, ťažko kus išlo, ale do pol hodiny bol vonku. Malý opuch som mala týždeň. Bolesti len jednu noc, stačil jeden novalgin. Inak vôbec nič, pár dní som jedla mäkku stravu, po týždni mi vybrali stehy a všetko ok, ani neviem, že som nejaký zub mala. Ľutujem, že som skôr nedala vybrať, ale nedalo sa. Ja som mala pred trhaním aj ATB a išlo o dolnú osmičku a ešte ma čaká aj na druhej strane. Z injekcie mi bolo dosť zle 🙈 a celé to počúvať okolo toho... 🙄, ale som spokojná.

henibeni
21. júl 2022

@panricispan Dobrý den, prosím Vás, ako to bolo s tým trpnutím jazyka, prešlo to?
Mám to tiež už skoro 2 mesiace.