Do akej doby pominú bolesti po chirurgickej extrakcii osmičky?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

pred štyrmi dňami mi chirurgicky odstránili dolnú osmičku, lebo mi rástla šikmo do sedmičky. Zákrok trval asi 20 minút. Líco mám ešte stále opuchnuté, ústa dokážem otvoriť asi na šírku jedného prsta. Polovicu spodnej pery a časť brady mám stále stŕpnutú, bez citu. Ale bolesti už nemám.

Do akej doby by mali tieto príznaky ustúpiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

chirurgické odstránenie (odborne extrakcia) zubu múdrosti je pomerne náročný zákrok.

Pri čiastočne prerezanom sklonenom zube alebo pri neprerezanom ležiacom zube je potrebné okrem samotného páčenia zubu z kostného lôžka ešte sprístupnenie tohto lôžka narezaním ďasna, odklopením sliznice a odvŕtaním časti kosti.

Celý tento proces sa podobá malej operácii, pri ktorej asistent hákmi odťahuje stomatochirurgovi mäkké tkanivá, pričom žiaľ môže dôjsť k ich miernemu namoženiu, čo sa prejaví opuchom a stuhnutosťou žuvacích svalov.

Taktiež prílišné otvorenie úst, ktoré stomatochirurgovi zabezpečuje prístup k zubu múdrosti, môže načas preťažiť spánkovo-sánkový kĺb.
Je možné, že zub sa nachádzal v blízkosti tretej vetvy trojklanného nervu a pri jeho odstraňovaní sa táto vetva nervu podráždila, čím došlo k dlhodobejšiemu stŕpnutiu.

Bolesti v okolí rany trvajú cca 4 až 7 dní, preto ak by sa bolesť vrátila, prípadne stupňovala alebo by ste mali minimálne 2 dni teplotu nad 37,5 °C, ozvite sa svojmu zubnému lekárovi a príďte na kontrolu skôr ako v deň vybratia stehov.

Uvoľnenie svalu a odpuchnutie môže trvať rôzne dlho. Je to individuálne. Regenerácia nervu môže trvať ešte dlhšie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská