Preskakovanie srdca

bbbbbbbbb
1. jan 2024

Ahojte, mávam problémy s búšením srdca a tak som bola u kardiologičky , ktorá mi robila sono srdca a mala som aj 24 hod holter. Povedala, že je všetko v poriadku, ale dala mi lieky na zníženie tepu a odporučila mi dať sa do kľudu, že to budú nervy a ak sa mi prihorší prísť. Odvtedy som zažila akoby dva panické ataky, kedy mi tep vyletel k 180 a tak som začala chodiť aj psychiatričke a psychologičke nech to dám čím skôr do poriadku. Psychiatrička mi odporučila iba cvičenie a nejaké doplnky stravy, že to môžu byť úzkosti , ale vraj to nie je také zlé. Cítim sa troška lepšie, avšak za posledný týždeň sa mi viac razy stalo, že mi preskočilo srdce a dnes mi tak preskočilo až dva razy za sebou po tom čo som si lahla a bola som úplne v klude a následne mi začalo šialene biť . Potom to prešlo do minútky, ale vystrašilo ma to keďže v poslednej dobe sa mi to stalo viac razy, že mi tak preskočilo, ale teraz sa mi prvý raz stalo to s tým následným bitím. Myslíte, že ide o neškodné palpitácie kvôli tej úzkosti, aj keď momentálne úzkosť necítim alebo by som sa pre istoru mala vrátiť naspäť kardiologičke, keďže mi nerobila všetky testy a mohlo sa niečo prehliadnuť? Neviem kedy považovať palpitácie za nebezpečne ak to palpitácie sú. Mám 27 a život pred sebou, takže nechcem nič zanedbať.

stellarstar
1. jan 2024

Štítnu máš ok?

bbbbbbbbb
autor
1. jan 2024

@stellarstar obvodna mi brala krv na štítnu ale povedala že to bolo ok ale tá psychiatrička mi povedala že to je slabe vyšetrenie a že ma ona ešte pošle normálne endokrinológovi ale že to nesúri že ked aj o pol roka to bude

stellarstar
1. jan 2024

@bbbbbbbbb obvodná neberie všetky hormóny ☝️ áno treba ist k endo keďže ten zoberie všetky hormóny ŠŽ

bbbbbbbbb
autor
1. jan 2024

@stellarstar hej ved pojdem len som chcela nejaky nazor či to nemám hrotit tym ze pojdem naspat kardiologicke ale pojdem napr radsej na tu stitnu. Že či je to prebitie čo som teraz mala nebezpečné alebo sa nemusím bát a je to srdce v poriadku. Viem že tu nie su lekari ale iba preto sa pytam či nema niekto podobnú skúsenosť s takýmto prebitím že by to bolo z tej uzkosti.

stellarstar
1. jan 2024

@bbbbbbbbb veď píšem že ku endokrinológovi ked kardio máš ok
Mam tiež extrasystoly ( preskakovanie ) a ja ju mám kv štítnej

lucka_ke
1. jan 2024

extrasystoly nie sú životu nebezpečné, môžu byť spôsobené aj nedostatkom minerálov - horčík, vápnik

haggard_222
1. jan 2024

Mala som toto preskakovanie srdca (extrasystoly) nedávno, skoro mesiac vkuse, frekvencia bola niekedy aj 2 za minútu, niekedy aj 4 hodiny nič. Priemerne som ich cítila tak 50-100 denne. Prešlo mi to deň pred Štedrým dňom, zo dňa na deň, a doteraz neviem čím to bolo vyvolané a čo mi pomohlo. Mala som aj 7 dňový holter, ktorý ich hádam zachytil, objednávala som si monitorovanie ako samoplatca a ešte len čakám na výsledky. Čo som robila (a teda čo mi pravdepodobne mohlo zabrať) : snažila som sa všemožnými spôsobmi dostať do kľudu, spôsoby nájdeš aj na nete. ale napr. som sa vykašľala na domáce práce a robila len nevyhnutné, pozerala som obľúbené a nové filmy, počúvala hudbu, pozerala len tak z okna, spomalila som svoj život a začala robiť veci na ktoré som si nenachádzala posledné mesiace čas, vymaľovávala si, lúštila, čítala, relaxovala, bola som asi 10 dní doma z práce a potom som už musela späť, pred sviatkami som bola doma len od 21.12. , ale snažila som sa nepreháňať to ani s prácou, pretože som mala tiež 3 také panické alebo aké stavy, a boli to pre mňa veľmi silné zážitky ktoré ma fakt prebrali, a uvedomila som si čo je v živote podstatné a čo nie, a viem že som v práci usilovná a robím nad rámec, ale aj keby mal niekto niekedy problém s mojim výkonom, aj keby som prišla hypoteticky o prácu kvôli tomu, tak stále je zdravie prvoradejšie a mám nárok na podporu, a za polroka si prácu nájdem, aj keby výrazne menej kvalifikovanú.
Kým čakám na termín na psychiatrií, ktorý už možno ani nebude treba, tak mi obvodná predpísala antidepresíva Citalec 10, ale po prvej tabletke mi ostalo veľmi zle od žalúdka a úplne ma tak "vyplo" že som bola ako mátoha na drogách utlmená, neviem či som si to len vsugerovala, ale zľakla som sa, že toto ja prežívat nechcem, veď takto nebudem schopná žiť, a viac som ich neužila. Asi 4 týždne som užívala ľubovník buď vo forme Anxiolan tabliet alebo čaju, ale tam velikánsky pozor na kombinácie s inými liekmi, treba prečítať príbalové letáky a pogoogliť, či sa môže s nimi kombinovať. Takisto Anxiolan obsahuje B6 a magnézium, takže ja som to napr. nemohla v jeden deň užiť s multivitamínom, lebo tam bola tiež B6 a to by bolo už veľa. Multivitamín som užívala, magnézium a vápnik v 50% DOD dávke, a kúpila som si aj draslík a užívala som 50-100g denne, ako kedy. Robili mi predtým krvné testy a draslík bol v norme, presne v strede, ale viem že máme v rodine hypokalémiu, vyšlo mi to aj v genetických testoch že som na to náchylná, a tak som skúsila aj draslík. 50-100mg krátkodobo (napr. mesiac) by uškodiť nemalo, nie je to vysoká dávka, hlavne ak prijímate málo zo stravy. Bola som do toho všetkého 2x chorá, druhý raz ma to držalo vyše týždňa, no a začala som sa chystať na Vianoce, akurát som 23.12. zložila holter čo som nosila 7 dní, a uvedomila som si večer, že veď ja som mala naposledy preskočenie srdca ráno. Na druhý deň nič, a odvtedy nič. A to som už bola presvedčená, po tom mesiaci, že to už budem ma do konca života, podľa diskusií čo som čítala, a podľa toho že mi ani minerály a vitamíny nezaberali. Tak neviem či tak dlho drvalo kým zabrali, alebo mi pomoholo to danie sa do kľudu, ale už som mala to preskakovanie srdca aj rok dozadu, tiež okolo sviatkov, vtedy trvalo len pár dní, ale frekvencia bola vysoká, aj každé 3 sekundy. Kým bolo po Novom roku a lekári začali ordinovať, zmizlo to. Takže odporúčam nejako takto sa k tomu postaviť, a nevzdávať sa, keď efekt nepríde tak skoro. A etše by som dodala, že extrasystoly sú neškodné, má ich väčšina ľudí, kopa o nich ani nevie, len im to ukáže holter. Veľa ľudí v diskusiách písalo že im priamo kardiológovia povedali že to je ok, že sa nemajú čoho báť, a jednému dokonca povedal kardiológ, že on ich máva tiež. Môže ich vyvolať veľa vecí a zjavne psychika tiež, resp. tomu určite neprospieva ak sa človek obáva. Ja som sa už ku koncu s nimi zmierila a aj s tým že už ich budem mať na stálo, a možno to bolo to čo pomohlo. Že som ich začala ignorovať a povedala som si že to budem brať ako napr. kýchnutie. Toho by sa tiež kadekto mohol zľaknúť, ale my ľudia vieme že kýchnutie je neškodné, odmalička nás to učia, a preto príde, kýchnete, a idete ďalej, ani sa nad tým nezamyslíte že prečo sa vám to stalo. Tak som sa postavila aj k extrasystolám a keď mi srdce preskočilo, tak som sa nad tým ani nezamyslela, a to niekedy ma až prinptilo zakašľať, keď boli silnejšie tie údery. Ďalej som sa venovala činnosti, ktorú som robila, a stavala som sa k sebe ako ku zdravej, čiže neobmedzovala som sa v aktivitách. Držím palce, a tým čo ste to dočítali až sem prajem všetko dobré do nového roka, hlavne zdravie, šťastie a hojnosť 🙂

kubkovamama
1. jan 2024

@bbbbbbbbb doplniť horčík,draslík.Horcik kľudne viacnásobnú dávku cca týždeň

haggard_222
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lanelly
1. jan 2024

@bbbbbbbbb Treba si dať urobiť 7-dňový Holter, ten ukáže viac. Môže to byť aj fibrilácia predsiení, tá sa prejavuje tak, že srdce začne z ničoho nič ako ty hovoríš šialene biť a do minúty prestane. Je to životu nebezpečné, vtedy treba užívať lieky na riedenie krvi. Nechcem ťa tým strašiť, treba si žiadať ďalšie vyšetrenie, aby sa napríklad táto diagnóza vylúčila.

siska53
1. jan 2024

@bbbbbbbbb Taketo preskakovanie je ok! Ja som sa konecne po rokoch dozvedela, cim to je sposobene a ukludnila som sa, lebo som sa vzdy z toho vyplasila a tym aj tep siel hore. Konecne mi jeden kardiolog ( a ver, kedze som bola ako mala operovana na srdce a radsej idem raz rocne na kardiologiu a kardiologov som vystriedala niekolko pocas zivota) povedal, ze to je chlopnou, nedomykavostou chlopne. Ale malinkoi, ze to ma x ludi. Preto mam pocit preskakujuceho srdca. Ze je to ok a vobec to nie je nebezpecne. Odvtedy som sa ukludnila, lebo viem,.co je za tym a uz nestresujem.😁.

bbbbbbbbb
autor
1. jan 2024

@siska53 akoze mne tiez spominala na sone srdca ze je tam trochu preliacena jedna chlopna ale vraj to nic nie je tak neviem ci by to mohlo byt tym 🙈 nechcem sa tym stresovat ale zaroven nechcem nic zanedbat

bbbbbbbbb
autor
1. jan 2024

@lanelly skusim zavolat kardiologicke a pre istotu ku nej este raz zajst.. a dovtedy sa budem snazit nestresovat

misana84
1. jan 2024

Mala som to iste… ak budete mat záchvat, záchranka aby vás natočili a potom na Vusch a spraviť ablaciu… od vtedy som Ok

anka4434
2. jan 2024

Ja som to mala cely Silvester preskakovalo mi v kuse keď som aa dala do pohybu vysoký pulz okolo 120 a mám to vždy keď si dám alkohol ale to mám že v kuse úder za úderom až kým si nesadnem a neupokojim je to nepríjemne až my to vyráža dych a vsetko mám v poriadku chodim ku kardiologovi. Myslite že to je nebezpečne keď tak stále preskakuje?

mariynka
2. jan 2024

Vysetrit histaminovu intoleranciu, je to jeden z priznakov..

bbbbbbbbb
autor
2. jan 2024

@anka4434 ja by som na vasom mieste asi vyradila alkohol ak viete ze vam to sposobuje ja som ho napriklad tiez vyradila a ani kavu dokonca nepijem lebo niekedu aj od toho mi búšilo srdce iba bezkofeinovu

misana84
2. jan 2024

@bbbbbbbbb nemusí to byt z toho… mne zistili že nám navyše jeden prevodny systém-až v 34 rokoch. A vysoký pulz- záchvat je 180-200…odpálili mi jeden systém a všetko je absolútne OK… odmietala som brat lieky preto som si vyžiadala zákrok, na VUSCH keď videli môj záznam tak hneď to spravili… 2 dňová záležitosť

anka4434
3. jan 2024

@misana84 ja mávam že mi trasne spadne pulz na 55 a vyletí na 120 a v tom mi vynecháva srdce v kuse alebo mám údery na vyse

luciar260
6. jan 2024

@haggard_222 ahoj mozem sa opytat ohladom toho 7 dnoveho holtera , kde si si to objednala? A daval ti ho lekar alebo ? Dakujem

haggard_222
21. jan 2024

@luciar260 Na mdt.cz. Oni ho pošlú kuriérom a nasadí si ho pacient podľa návodu. Následne sa posiela späť po kuriérovi a pacient obrdží výsledok do emailu.
Mne zachytil cez 500 komorových extrasystol (KES), cez 200 supraventrikulárnych (SVES), a 1 epizódu supraventrikulárnej tachykardie (SVT). Výsledok z monitorovania ma dosť upokojil, nie je to nič hrozné. Najnižší pulz 55, najvyšší 157. Ešte sem-tam pocítim nejakú extrasystolu, ale skôr výnimočne, posledné 2-3 dni napríklad ani jednu. Tlakomer občas vyhodí symbol nepravidelného pulzu. Inak si myslím že je to ok, nechystám sa s tým ani k lekárke, možno najblišžie keď tam pôjdem tak jej to ukážem. Myslím, že pomohlo dať sa do kľudu, stále beriem magnézium, draslík, multivitamín, užívam ľubovníkový čaj na striedačku s Anxiolanom, kúpila som si aj Lavekan, užívam ho už vyše týždňa, L-tryptofán, a snažím sa byť v kľude.

luciar260
22. jan 2024

@haggard_222 no tak to super ze netreba nikam chodit po lekaroch, ja som uz raz mala 24 hod od kardiologa, zachytil zopar extrasystol ale vtedy som mala pokojnu noc... preto by som potrebovala holter na dlhsie lebo tiez sa mi to nedeje vzdy , tiez aby ma to ukludnilo ze to nieje nic vazne, a dakujem za odpoved

luciar260
25. feb 2024

@haggard_222 dakujem za radu, prave mam od nich holter do stvrtku, prosim ta cca za ako dlho ti prisli vysledky? Pisu ze do 30 dni, a mala si tam aj nejake posudenie od lekara ze je to v poriadku , proste take zhrnutie, alebo iba odborny popis toho zaznamu?

haggard_222
25. feb 2024

@luciar260 No ja som im posielala holter naspäť medzi sviatkami, do 8 dní som mala na maili výsledky, len som to zistila neskôr, lebo mi to spadlo do spamu. Vo výsledku bolo zhrnutie, v akom počte našli aké arytmie, potom tam boli rozobraté tie časy čo som im ja zapísala na papier ako pacientske udalosti (som im to písala zvlášť na papier, lebo sa mi to nevošlo) a bol tam snímok EKG ku každej tej mojej pacientskej udalosti, kde bolo vidno či sa niečo vtedy dialo alebo nie. Potom tam boli snímky EKG aj k udalostiam ktoré oni zachytili a ja nie. Je tam aj taký záver na začiatku, ale nie je tam diagnóza, resp. nemá slúžiť ako lekárska správa, skôr len ako nález, zhrnutie. Bolo tam že výskyt KES aj SVES mám tuším 0,1% a podľa toho čo som zistila, tak to nie je nejaký signifikantné číslo. Teda ja som s tým k lekárovi už ďalej nešla. Keďže moja obvodná ma má za hypochonderku, myslím že som aj dobre urobila, že som jej to zbytočne nenosila. Ja som to aj tak chcela len pre seba a potvrdilo sa mi, že som ok. Mezitým mi extrasystoly skoro úplne prešli. Mávam ešte niekedy tak 1-2 za deň, ale niekedy vôbec, a ani tie 1-2 nie sú nejaké výrazné, len cítim že sa niečo deje a že to bolo ono. Keby som predtým ich nemala mesiac vkuse a silné, tak by som asi ani nepoznala ten pocit a nevedela že to je ono. U mňa ozaj pomohol asi ten draslík, niečo z multivitamínu (D? železo? Bčka?), alebo to bolo zo stresu, lebo mávala som aj panické ataky, už 3 týždne som žiadny nemala. Držím palce, nech to máš tiež ok 🙂

liv1
25. feb 2024

@luciar260 urcite to nie je nic vazne. Ludia mavaju extrasystol bezne aj 300 denne, niektori si to vsimnu, ini nie. Ja som bola z toho strasne v strese, asi 8 rokov dozadu. Keby som vtedy vedela to co teraz, vsetko by bolo inak. Bola by som ovela kludnejsia. Nasadila by som si vitaminy a mineraly a chodila von kazdy den.. namiesto toho som sa bala o zivot, lebo tie preskakovania boli strasne neprijemne, stres to samozrejme zhorsoval…

luciar260
26. feb 2024

@haggard_222 dakujem, ano ved aj ja sa chcem len uistit ze je srdce v poriadku , tiez mavam extrasystoly dlho roky uz, mne ide hlavne o tie noci aby som si bola ista ze je to len stres , chrbat ... ze nic vazne... a panicke ataky poznam je to hnus tiez som ich zopar zazila, tak drzim palce aj ja nech je uz len dobre, tieto stavy su fakt neprijemne

luciar260
26. feb 2024

@liv1 ano extrasystoly vedia byt velmi neprijemne, tiez ich mam uz roky , mna hlavne strasia moje nocne pocity , casto vyskocim zo spanku ze sa dusim , preto som si dala teraz tento 7 dnovy holter aby sa mi potvrdilo ze srdce je ok , budem kludnejsia

liv1
26. feb 2024

@luciar260 mala som to, mala. Je to psychika, aj ked som cez den bola 100% ok, v noci sa to takto prejavovalo. Je to akoby kratky panicky atak v noci. Ja som doslova mala pocit ze umieram. Asi minutu. Tak drzim palce, urcite bude ok a budes si moct vydychnut ☺️

luciar260
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciar260
26. feb 2024

@liv1 ja to mavam uz cca 10 rokov, prv sa mi to dialo par x do roka v poslednej dobe par x do mesiaca, je to hnus, aa dakujem , aj ty sa drz ♥️