Ako riešiť psychickú záťaž pri starostlivosti o dieťa so ZŤP?
Zdravím, mám otázku - som mama 2 detí a v rodine máme ženu s 2 deťmi, jeden z nich je ZŤP. Je to náročná práca a starostlivosť a napriek tomu, že sama mám 2 deti, chodíme vypomáhať. (Nie som jej matka ani svokra, sme v rovnakom veku.)
Teraz veľmi háklivá otázka a dúfam, že sa tým nikoho nedotknem. Sama pozadie iných rodín so ZŤP nepoznám a možno to takto funguje všade, skutočne neviem.
Ako som písala, rada vypomôžem, ale počas tých rokov mám pocit, že sa to nejak zvrhlo. Matka chlapca so ZŤP ma žiada o pomoc aj v prípade, že je doma jej manžel (pracuje na home office), ale druhý zdravý syn odišiel napríklad na lyžiarsky a ona nechce byť "sama doma". Stále sa to dá tak nejak pochopiť, jej psychický stav nie je dobrý, ak sa musí starať doma o postihnuté dieťa. Niekedy takáto návšteva trvá aj celé dni. Opakujem sa, ostávala som aj napriek tomu, že sama mám prácu, domácnosť a dve deti v teenagerskom veku, keďže viem, že často je to náročné aj so zdravými deťmi.
A teraz tá háklivejšia časť - matka je doma, poberá opatrovateľský príspevok. Počas toho, ako som u nich bývala som si všimla toto: k lekárovi chodí so ZŤP synom otec - navštevujú niekoľko špecialistov. On mu dáva počas dňa jesť a učí sa s ním. Syn nechodí do školy, je na individuálnom pláne, keďže chýbajú v škole asistenti školený na jeho zdravotný stav. To všetko robí otec popri práci z domu. Pokiaľ syn do školy chodil, sedel otec v aute na parkovisku a pracoval odtiaľ, aby bol k dispozícii v prípade, že by so synom nastali problémy. Matka je medzitým doma, jej zdravý syn (18) v škole. Matka nemá žiadne vedľajšie zamestnanie.
Prečo sa do toho vôbec starám a riešim to - ovplyvňuje nás to výrazne. Radi pomôžeme, ale mám pocit, že sa matka zbavila väčšiny zodpovednosti a čaká, že to za ňu spravia ostatní (hlavne manžel, jej rodičia, pokiaľ nie my, obvoláva susedov). Chápem, že to je u nej nejaká forma vyhorenia, s čím mám ale problém, že to odmieta riešiť a vôbec neberie do úvahy, ako to ovplyvňuje ostatných - hlavne jej manžela a druhé dieťa. Aj napriek tomu odmieta pomoc a hovorí, že k psychiatrovi nepôjde.
Stretli ste sa s tým už? Poprípade ako takáto situácia dopadla v iných rodinách?
@diamelmama takze rodina...no jo...tu sa tazko radi, ja som samozivitelka s dietatom PAS, tiez je to tazke po vsetkych stranach
@anonym_76e032 Obdivujem ze to zvladate, prajem vela sil a podpory. Ste statocna zena.
Preco nie je dieta v dennom stacionari? Preco mu nevybavite odlahcovaciu sluzbu? Preco mu od mesta nevybavite terennu socialnu sluzbu? Moznosti je viacero a urcite su efektivnejsie ako zakladat anonymnu diskusiu na MK. Matku dietata nesud, kazdy ma hranice niekde inde. Poznam matky ZTP deti, ktore su psychicke trosky.
@anonym_b473a3 Denny stacionar bol vybaveny na 4 hodiny denne, matka personalu neveri a pocas celej doby musel pred stacionarom v zaparkovanom aute sediet manzel pre pripad, ze by sa nieco stalo, pracovat na pocitaci. Preco nemohol byt vnutri - neviem. Stacionar je 15 minut autom od domu. Matka ma vodicsky preukaz a inak nepracuje - preco tam nesedi ona, neviem. Preco si nevybavili odlahcovaciu sluzbu - neviem. Matka ho nechce nikomu nechat, nechava to na manzelovi, ten by ho v tom stacionari nemal problem nechat bez dozoru, matka to nepovoli - asi uzkosti a vyhorenie, ktore zaroven odmieta riesit. Preto je to zacarovany kruh.
@janinah je zjavne, ze s tymto mas nulove skusenosti. Ta matka vyuziva okolie? Vies kolko rokov sa o to dieta starala? Vies kolko rokov popri tom dietat nespala? Vies kolko stokrat jej to dieta nejako fyzicky ublizilo? Prosim ta, s ohladom na vsetky matky TZP deti sem nepis. Strapnujes sa a poukazujes na svoju obmedzenost! Kazda jedna matka TZP dietata ma obdobia letargie, ktore ty oznacujes vychcanostou. Si hrozna!
To, ze je niekto vyhoreny, ze presedel pri dietati hodiny neznamena, ze nemoze byt vychcany. Tieto dve veci sa nevylucuju.
Precitaj si kolko inych matiek - dokonca samoziviteliek - sem napisali prispevok a vyjadrili sa konstruktivne a normalne a navrhli, kde by bolo dobre hladat pomoc pripadne ako to riesit.
Niekto sa k tomu postavil a zvladol to, niekto potrebuje pomoc psychiatra a niekto odmieta oboje.
@anonym_b473a3 Denny stacionar bol vybaveny na 4 hodiny denne, matka personalu neveri a pocas celej doby musel pred stacionarom v zaparkovanom aute sediet manzel pre pripad, ze by sa nieco stalo, pracovat na pocitaci. Preco nemohol byt vnutri - neviem. Stacionar je 15 minut autom od domu. Matka ma vodicsky preukaz a inak nepracuje - preco tam nesedi ona, neviem. Preco si nevybavili odlahcovaciu sluzbu - neviem. Matka ho nechce nikomu nechat, nechava to na manzelovi, ten by ho v tom stacionari nemal problem nechat bez dozoru, matka to nepovoli - asi uzkosti a vyhorenie, ktore zaroven odmieta riesit. Preto je to zacarovany kruh.
@diamelmama a jej muz co na to ?dufam ze vidi , ze maju obrovsky problem .svokrovci ? Ci vsetci to ticho tolerujete? Co by urobila , keby , s kludom prisiel domov a syna v stacionari nechal? Pojde tam stat v aute ona? Treba ju dotlacit k dr ...takymto skakanim okolo nej, jej stav len zhorsujete ...alebo sa poradte so psychologom co je vo veci a nech vas nasmeruje ako na nu ...
@anonym_df21fb psychiater dá matke akurát tak lieky na oblbnutie, ale jej problém s post. dieťaťom to nevyrieši.
@anonym_bac943 Psychiater da matke lieky na zmiernenie uzkosti a nech sa lepsie vyspi. Bude na tom fyzicky lepsie a bude sa lepsie schopna postarat o svoje dieta - hlavne ak je teraz v stave, ze jej robi problem 1x denne pripravit obed (za cely den nezvladne spravit nic - nie z lenivosti, som presvedcena ze je to vyhorenie a depresie). Ak je niekto v takomto stave nefunkcnosti, kto si myslis ze sa postara o zakladne potreby dietata so ztp? Myslis, ze jej manzel a okolie z toho nie su unaveni tiez? Oni si nemozu povedat - lieky od psychiatra ma zblbnu, nedam si nic. Oni musia ist s liekmi ci bez, aby bol ten chlapec zaopatreny.
@anonym_bac943 Psychiater da matke lieky na zmiernenie uzkosti a nech sa lepsie vyspi. Bude na tom fyzicky lepsie a bude sa lepsie schopna postarat o svoje dieta - hlavne ak je teraz v stave, ze jej robi problem 1x denne pripravit obed (za cely den nezvladne spravit nic - nie z lenivosti, som presvedcena ze je to vyhorenie a depresie). Ak je niekto v takomto stave nefunkcnosti, kto si myslis ze sa postara o zakladne potreby dietata so ztp? Myslis, ze jej manzel a okolie z toho nie su unaveni tiez? Oni si nemozu povedat - lieky od psychiatra ma zblbnu, nedam si nic. Oni musia ist s liekmi ci bez, aby bol ten chlapec zaopatreny.
@diamelmama mne nemusíš vysvetĺovať čo je to dieťa ZŤP. To je Boží trest.
@anonym_b473a3 vyhorenie sa da riesiť,ak to niekto nerobi a vyuzíva okolie tak je to ok? Lebo je to chudak a ma chore dieťa....ja pisem o tejto konkretnej matke a nemozem za to,ze to vzťahuješ na seba
@janinah ako chceš riešiť vyhorenie pri TZP?z práce odídeš, od dieťaťa nemôžeš a hlavne je to na celý život a prognóza neistá.Cez nedostatok financií, problémy so vzdelávaním, zdravotné problémy.Skus zobrať a nájsť pre autistu zubára.Strasne si sa zmenila k horsiemu až si cynická
@diamelmama mne nemusíš vysvetĺovať čo je to dieťa ZŤP. To je Boží trest.
@anonym_bac943
O tom môj príspevok vôbec nebol. Boh s tým nič nemá, ak sa tá matka nezačne liečiť, zvyšok rodiny má na krku dvoch pacientov.
@janinah ako chceš riešiť vyhorenie pri TZP?z práce odídeš, od dieťaťa nemôžeš a hlavne je to na celý život a prognóza neistá.Cez nedostatok financií, problémy so vzdelávaním, zdravotné problémy.Skus zobrať a nájsť pre autistu zubára.Strasne si sa zmenila k horsiemu až si cynická
@anonym_892d02 Su tu matky samozivitelky, ktore to vyriesit museli, lebo nebolo inej pomoci. Netvar sa, ze riesenie neexistuje. Niekto tu navrhol podpornu skupinu matiek s detmi ZTP, mne to prislo ako skvely napad, nechat si poradit od zien, ktore su v rovnakej situacii a zvladli to.
Ja som matka opatrovatelka,mam syna s Down syn.Sice neviem co to dieta ma aku dg.ALE v prvom rade po tomto všetkom si ja mislim ze ta matka ne prijala dg svojho dietata,a tymto tazšie ide cez život.Mne v podstate nikto ne pomaha.Mam este dvoch synov 22 a 8 rokov.Syn ma 13 a pol a teraz sme v najhoršom obdobi kedze puberta nastupila.Mame vseliake dni,aj lepšie aj horšie ale mi bojujeme,snazime sa.Ved to dieta je stale zavrete,kto vie ci sa ona z nim aj bavi,pracuje na jeho mentalnom aj fyzickom zdravi.Ja dom syna zapojila všade kde sa da.Tancuje,športujeme.Momentalne sme na pobyte pri mori a cely den sme oddeleni.On ma rozne terapie,dnes boli lodou ma ostrove.Je akurat v spoločenstve z este 51 dietatom z Downom.Dieta sa nesmie selektovat,odelovat a zatvarat od sveta.Ja ne hovorim mala som velmi zle dni,vseličo bolo,ale snazila som sa abi syn mal plnohodnotny štart do zivota.Ja se za svoje dieta nehanbim.Vela rodičov nikdy neprijme postihnutie dietata,ru uz potom nič nepomože.Pomožte ale určite si hranice.Ospravedlnujem sa na gramatike,neni som Slovenka.
@anonym_76e032 Bohuzial nie, jej manzel a moj su bratia a pokial sa nieco stane s ich rodicmi, budeme to musiet drzat my. Nemozeme ho predsa nechat sameho any sa staral o dve deti a vyhorenu manzelku sam. To by ho uz uplne polozilo.
@diamelmama treba to riesit cim skor. Lebo tu vidim.najvacsi problem ak sa zosype ten otec. Toto bude problem.
A mal by zakrocit on. Ak zvlada starostlivost o ztp dieta tak matka nech ide do prace, cim skor, aspon na mini uvazok. Lebo za nejaky cas sa bude musiet starat aj o nu. A ak potrebuje vypomoc tak mozu najst opatrovatelku na par hodin. Pripadne pomozete aj vy, nebudes sa chodit starat o nu aby nebola sama ale realne pomoct ked bude treba a budes moct.
Lebo toto je cesta do pekla.
@marca12 Ja nikoho nesudim. Ta zena nie je jediny, kto ma city a kto si musi niecom prejst. Ten muz tiez a ma toho dost, tak isto sa trapi, a jej starsi syn tiez. City tej zeny nie su o nic dolezitejsie ako tie ich. A ako pisem v prispevku, najviac na jej stavy doplaca prave jej rodina.
@diamelmama Tak ale muz to zrejme znasa lepsie ako ona. Na to su dvaja. Ak jeden nevladze,potiahne druhy. Nemontuj sa do toho. Ak ta obtazuje nadmerna pomoc,tak ju obmedz,ale to ako funguju by som neriesila.
@diamelmama treba to riesit cim skor. Lebo tu vidim.najvacsi problem ak sa zosype ten otec. Toto bude problem.
A mal by zakrocit on. Ak zvlada starostlivost o ztp dieta tak matka nech ide do prace, cim skor, aspon na mini uvazok. Lebo za nejaky cas sa bude musiet starat aj o nu. A ak potrebuje vypomoc tak mozu najst opatrovatelku na par hodin. Pripadne pomozete aj vy, nebudes sa chodit starat o nu aby nebola sama ale realne pomoct ked bude treba a budes moct.
Lebo toto je cesta do pekla.
@citronove_koliesko Suhlasim s vami. Problem je, ze manzel ju chrani a jej chovanie ospravedlnuje. Zo zaciatku to tak nebolo ale si myslim, ze po tych vyse 10 rokoch rezignoval a uz jej vobec neodporuje. Pokial sa s nim nieco stane, nikto z rodiny - ani ta matka - nevieme, ako mu davkovat lieky ani obsluhovat pristroje.
Preco nie je dieta v dennom stacionari? Preco mu nevybavite odlahcovaciu sluzbu? Preco mu od mesta nevybavite terennu socialnu sluzbu? Moznosti je viacero a urcite su efektivnejsie ako zakladat anonymnu diskusiu na MK. Matku dietata nesud, kazdy ma hranice niekde inde. Poznam matky ZTP deti, ktore su psychicke trosky.
@anonym_b473a3 prosím ta toto všetko čo si napísala v ktorom meste funguje ?
stacionare su preplnene a len na určite dg na sk, odlahčovacia služba je len napisana ale realne neexistuje , ak tak len vo forme dobrovolnictva aj toho je ako šafranu
terenna socialna služba je čo ? v realite
@diamelmama Tak ale muz to zrejme znasa lepsie ako ona. Na to su dvaja. Ak jeden nevladze,potiahne druhy. Nemontuj sa do toho. Ak ta obtazuje nadmerna pomoc,tak ju obmedz,ale to ako funguju by som neriesila.
@marca12 Povedať „nemontuj sa do toho“ je hrozne pohodlné, keď sa ťa to netýka. Ale toto nie je romantický film o dvoch zaľúbených ľuďoch. V tej rovnici sú deti.
Chváliť matku za to, že hrdinsky odmieta liečbu a necháva sa „ťahať“ mužom, nie je súcit. Je to sebeckosť. Skutočná láska k rodine vyzerá tak, že prehltneš hrdosť, potlačíš strach z liekov a urobíš všetko pre to, aby si bola pre svoje deti zdravá a funkčná.
Ak niekto odmieta pomoc psychiatra, hoci mu kolabuje rodina, netreba ho ľutovať, ale prebudiť. Pretože keď ten muž definitívne padne od vyčerpania, tvoje „nemontovanie sa“ tie deti nezaopatrí.
@anonym_df21fb psychiater dá matke akurát tak lieky na oblbnutie, ale jej problém s post. dieťaťom to nevyrieši.
@anonym_bac943 vôbec to nemusia byť lieky na oblbnutie. Ak má depresiu, tá sa dá úspešne liečiť. Viem o čom hovorím. Moja mama ju dostala a keby nie liečby, tak doteraz leží bez života na gauči schudnuta o 20 kíl. Do dvoch rokov s liečbou bola úplne ok.
Preto hovorím, že sa treba hlavne porozprávať s otcom ztp dieťaťa, ako to vidí on. Možno vie niečo, čo vy ani netušíte.
A ak je žena v úzkosti a depresii, bez liekov to nepôjde.
@marca12 Povedať „nemontuj sa do toho“ je hrozne pohodlné, keď sa ťa to netýka. Ale toto nie je romantický film o dvoch zaľúbených ľuďoch. V tej rovnici sú deti.
Chváliť matku za to, že hrdinsky odmieta liečbu a necháva sa „ťahať“ mužom, nie je súcit. Je to sebeckosť. Skutočná láska k rodine vyzerá tak, že prehltneš hrdosť, potlačíš strach z liekov a urobíš všetko pre to, aby si bola pre svoje deti zdravá a funkčná.
Ak niekto odmieta pomoc psychiatra, hoci mu kolabuje rodina, netreba ho ľutovať, ale prebudiť. Pretože keď ten muž definitívne padne od vyčerpania, tvoje „nemontovanie sa“ tie deti nezaopatrí.
@diamelmama teraz si dala viac informacii
mala by si sa porozpravat s bratom, dieta nech da do stacionara a nesedi v aute
ak chce nech sedí ona , ma nejaku zlu skusenost že takto reaguje alebo niekde zdravot. personal pochybil ?
psychiater jej dá lieky ale z tych môže byt apaticka a nemusi vôbec fungovat ako by ste chceli ,neupinaj sa že on to vyrieši
matka ako vie či manžel "straži" pred stacionarom, nech ide zatial do parku alebo tiež niekam oddychnut si
ked máte možnost stacionara tak to využite, aj na tie 4 hod , to spravi vela
@anonym_b473a3 prosím ta toto všetko čo si napísala v ktorom meste funguje ?
stacionare su preplnene a len na určite dg na sk, odlahčovacia služba je len napisana ale realne neexistuje , ak tak len vo forme dobrovolnictva aj toho je ako šafranu
terenna socialna služba je čo ? v realite
@sara07 funguje to v kazdom meste. Osobne skusenosti mam z krajskeho mesta. Vlastne z 2 miest, kedze sme sa stahovali. Denny stacionar uplne bez problemov. Terennu socialnu sluzbu poskytuje kazdy miestny urad a kazda pobocka cerveneho kriza. Je to dane zakonom. Odlahcovaciu sluzbu - rovnako zo zakona - poskutyje kazde DSS. Max 40 dni rocne. Je mozne to rozdelit na dni pocas celeho roka, alebo vyuzit celych 40 dni vkuse.
@diamelmama teraz si dala viac informacii
mala by si sa porozpravat s bratom, dieta nech da do stacionara a nesedi v aute
ak chce nech sedí ona , ma nejaku zlu skusenost že takto reaguje alebo niekde zdravot. personal pochybil ?
psychiater jej dá lieky ale z tych môže byt apaticka a nemusi vôbec fungovat ako by ste chceli ,neupinaj sa že on to vyrieši
matka ako vie či manžel "straži" pred stacionarom, nech ide zatial do parku alebo tiež niekam oddychnut si
ked máte možnost stacionara tak to využite, aj na tie 4 hod , to spravi vela
@sara07 ona je apaticka aj bez liekov, vacsinu dna presedi
@sara07 funguje to v kazdom meste. Osobne skusenosti mam z krajskeho mesta. Vlastne z 2 miest, kedze sme sa stahovali. Denny stacionar uplne bez problemov. Terennu socialnu sluzbu poskytuje kazdy miestny urad a kazda pobocka cerveneho kriza. Je to dane zakonom. Odlahcovaciu sluzbu - rovnako zo zakona - poskutyje kazde DSS. Max 40 dni rocne. Je mozne to rozdelit na dni pocas celeho roka, alebo vyuzit celych 40 dni vkuse.
@anonym_b473a3 stacionar v našom meste pre dieta nemáš šancu, mš špecialna ma až 6 miest pre lahšie dg,
odlahčovacia služba nemaju ludi
terenna soc. služby mestky urad neposkytuje alebo za takych podmienok že nemáš šancu
nie v každom meste to funguje, respektivne teraz sa boja aj niečo pytat aby nezobrali op,
@anonym_b473a3 vyhorenie sa da riesiť,ak to niekto nerobi a vyuzíva okolie tak je to ok? Lebo je to chudak a ma chore dieťa....ja pisem o tejto konkretnej matke a nemozem za to,ze to vzťahuješ na seba
@janinah a ako využíva okolie? Prosim ta sa spamataj
@anonym_b473a3 denný stacionár? autorka nepíše odkiaľ je, kde býva ale ver mi že detské stac. sú len vo velkých mestách. Bývame blízko okresného mesta - mesto má 60 tisíc a ver mi že žiadny stacionár tu nie je - pre deti.
Celý tento pos*atý štát nedokáže zabezpečiť pre tieto deti nič. Ani len školu, mš. Deti sú neraz len doma s mamou , z matky spraví opatrovateľku na 24/7. Vieš čo to je? ak si to ešte nevyskúšala tak nevieš-
Odľahčovacia služba? Tak tá je len na papieri. ak ideš vybaviť na OU tak ťa otočia že oni na tieto výmysly eurá nemajú. Lenže to bežní občania nevedia. To vedia len tí čo sa snažia pre deti odľahčovaciu službu vybaviť.
Akurát tak minister bude v telke kecať že štát pomáha rodičom postih. detí odľahčovacou službou. Veľký prd.
@anonym_bac943 odlahcovaniu sluzbu nevybavis na OU, ten s tym nic nema. Odlahcovaciu sluzbu si vybavujes v DSS. Ziadost vopred potvrdit na UPSVaR a nasledne fakturu za sluzby potom odnesies na UPSVaR a do 30 dni preplatia fakturu. Mam opakovane skusenosti a vzdy bez problemov.
@sara07 ona je apaticka aj bez liekov, vacsinu dna presedi
@diamelmama porad sa s bratom ako to riešit alebo ešte su linky pre duševne zdravie, kde by ti presne mohli poradit ako postupovat
rozhodne ak mate denny stacionar tak ho tam proste dat
@anonym_bac943 odlahcovaniu sluzbu nevybavis na OU, ten s tym nic nema. Odlahcovaciu sluzbu si vybavujes v DSS. Ziadost vopred potvrdit na UPSVaR a nasledne fakturu za sluzby potom odnesies na UPSVaR a do 30 dni preplatia fakturu. Mam opakovane skusenosti a vzdy bez problemov.
@anonym_b473a3 toto platí pre starších ludi nie ? pre deti tiež tento postup, lebo u nás otočili maminky hned na upsvar
@anonym_b473a3 stacionar v našom meste pre dieta nemáš šancu, mš špecialna ma až 6 miest pre lahšie dg,
odlahčovacia služba nemaju ludi
terenna soc. služby mestky urad neposkytuje alebo za takych podmienok že nemáš šancu
nie v každom meste to funguje, respektivne teraz sa boja aj niečo pytat aby nezobrali op,
@sara07 kto je neznali, pre toho je problem vsetko. Poberanie OP ma jasne dane podmienky dane zakonom, aj navsteva DSS, aj terenna socialna sluzba, aj odlahcovania sluzba su v sulade s poberanim OP. Staci citat zakon.
@anonym_b473a3 toto platí pre starších ludi nie ? pre deti tiež tento postup, lebo u nás otočili maminky hned na upsvar
@sara07 nie, plati to pre kazdeho TZP. Maminky otocili s cim? Preboha, ved si staci precitat zakon, obvolat si DSS a nie sa len vyhovarat ako sa nic neda.
@sara07 kto je neznali, pre toho je problem vsetko. Poberanie OP ma jasne dane podmienky dane zakonom, aj navsteva DSS, aj terenna socialna sluzba, aj odlahcovania sluzba su v sulade s poberanim OP. Staci citat zakon.
@anonym_b473a3 my sme ho čitali, však je aj na stránke webovej
ale ked prideš realne na urad tak ta otočia
napr. terenna služba pride len ak máš polohovatelnu postel + nejaké podmienky k tomu ktore nemali šancu splnit
@sara07 nie, plati to pre kazdeho TZP. Maminky otocili s cim? Preboha, ved si staci precitat zakon, obvolat si DSS a nie sa len vyhovarat ako sa nic neda.
@anonym_b473a3 myslíš že by klamali že ich otočili že odlahčovacia služba nie je , a mu že nemaju ludi ?
tomu neverím žeby baby boli takéto

@diamelmama Prosim ta,nesud ju. Nie kazdy je schopny starat sa o postihnute dieta. Ja jej to vobec nezazlievam. Ak je psychicky na tom zle,tak je len dobre,ze ma doma pritomneho muza a ten sa synovi venuje. Ja mam kamaratku,ktora sa ani po 20tich rokoch nedokaze zmierit s tym,ze ma postihnute dieta. Tiez sa o vacsinu stara muz. Ale kamaratka dieta miluje,dala by vsetko za to,aby bolo zdrave. Pochodila specialistov, psychologov, psychiatra. Proste nedokaze prijat tuto diagnozu. A tak velmi by chcela. Takze naozaj nesud.
@marca12 Ja nikoho nesudim. Ta zena nie je jediny, kto ma city a kto si musi niecom prejst. Ten muz tiez a ma toho dost, tak isto sa trapi, a jej starsi syn tiez. City tej zeny nie su o nic dolezitejsie ako tie ich. A ako pisem v prispevku, najviac na jej stavy doplaca prave jej rodina.