icon

Ako riešiť psychickú záťaž pri starostlivosti o dieťa so ZŤP?

avatar
diamelmama
Dnes o 09:49

Zdravím, mám otázku - som mama 2 detí a v rodine máme ženu s 2 deťmi, jeden z nich je ZŤP. Je to náročná práca a starostlivosť a napriek tomu, že sama mám 2 deti, chodíme vypomáhať. (Nie som jej matka ani svokra, sme v rovnakom veku.)

Teraz veľmi háklivá otázka a dúfam, že sa tým nikoho nedotknem. Sama pozadie iných rodín so ZŤP nepoznám a možno to takto funguje všade, skutočne neviem.

Ako som písala, rada vypomôžem, ale počas tých rokov mám pocit, že sa to nejak zvrhlo. Matka chlapca so ZŤP ma žiada o pomoc aj v prípade, že je doma jej manžel (pracuje na home office), ale druhý zdravý syn odišiel napríklad na lyžiarsky a ona nechce byť "sama doma". Stále sa to dá tak nejak pochopiť, jej psychický stav nie je dobrý, ak sa musí starať doma o postihnuté dieťa. Niekedy takáto návšteva trvá aj celé dni. Opakujem sa, ostávala som aj napriek tomu, že sama mám prácu, domácnosť a dve deti v teenagerskom veku, keďže viem, že často je to náročné aj so zdravými deťmi.

A teraz tá háklivejšia časť - matka je doma, poberá opatrovateľský príspevok. Počas toho, ako som u nich bývala som si všimla toto: k lekárovi chodí so ZŤP synom otec - navštevujú niekoľko špecialistov. On mu dáva počas dňa jesť a učí sa s ním. Syn nechodí do školy, je na individuálnom pláne, keďže chýbajú v škole asistenti školený na jeho zdravotný stav. To všetko robí otec popri práci z domu. Pokiaľ syn do školy chodil, sedel otec v aute na parkovisku a pracoval odtiaľ, aby bol k dispozícii v prípade, že by so synom nastali problémy. Matka je medzitým doma, jej zdravý syn (18) v škole. Matka nemá žiadne vedľajšie zamestnanie.

Prečo sa do toho vôbec starám a riešim to - ovplyvňuje nás to výrazne. Radi pomôžeme, ale mám pocit, že sa matka zbavila väčšiny zodpovednosti a čaká, že to za ňu spravia ostatní (hlavne manžel, jej rodičia, pokiaľ nie my, obvoláva susedov). Chápem, že to je u nej nejaká forma vyhorenia, s čím mám ale problém, že to odmieta riešiť a vôbec neberie do úvahy, ako to ovplyvňuje ostatných - hlavne jej manžela a druhé dieťa. Aj napriek tomu odmieta pomoc a hovorí, že k psychiatrovi nepôjde.

Stretli ste sa s tým už? Poprípade ako takáto situácia dopadla v iných rodinách?

Strana
z3
avatar
janinah
Dnes o 10:24

Tak svoju pomoc vyrazne obmedz,nie je to tvoja povinnosť. Do ich fungovania by som sa nestarala.

anonym_76e032
Dnes o 10:27

@diamelmama je to klasicke zneuzivanie + ta urcite vycuciava z energie. Jej manzel je poklad a je mi ho luto. Mala by ist k doktorovi, donutit ju nedokazes...tam tvoja uloha konci

anonym_ca63b6
Dnes o 10:31

je to určita forma vyhorenia
reálne si spomen kedy bola na dovolenke alebo welnese, ture, pokecat s kamoškami na káve
je to forma vyhorenia, že je unavená už len z toho že to dieta dycha ,neviem či má ataky či sa ho nebojí ,napadol ju už synátor ?
neviem má vodičák ? lebo ak nie tak je prirodzené že išiel on
k lekárom - chodil tak stále alebo len ked je starší, to je dost velky rozdiel
čo si myslíš čo urobí psychiater , dá jej lieky vybavené , nikto nemá čas sa s nou hrat
ak ti to vadí , obmedz pomoc a nerieš dalej
je inak uplne jedno či sa stara otec alebo matka, nostop aby sa starala len matka tak to si neviem predstavit

avatar
jeennyv
Dnes o 10:37

Muz sa stara je home office, ona doma na opatrovatelskom a chce tretiu osobu este…ja chapem, ze zivot s clovekom odkazanym na niekoho, je to tazke….ale v tomto pripade ide o to , ze ta zneuziva….tebe nie je luto, ze ked si tam nie si so svojou rodinou, ked pises, ze tam stravis casu…proste to stopni, nech si najde inu sluzku

avatar
martinka13
Dnes o 10:37

Zneužíva Ťa.

avatar
diamelmama
autor
Dnes o 10:38
@anonym_76e032

@diamelmama je to klasicke zneuzivanie + ta urcite vycuciava z energie. Jej manzel je poklad a je mi ho luto. Mala by ist k doktorovi, donutit ju nedokazes...tam tvoja uloha konci

@anonym_76e032 Bohuzial nie, jej manzel a moj su bratia a pokial sa nieco stane s ich rodicmi, budeme to musiet drzat my. Nemozeme ho predsa nechat sameho any sa staral o dve deti a vyhorenu manzelku sam. To by ho uz uplne polozilo.

anonym_892d02
Dnes o 10:42
@diamelmama

@anonym_76e032 Bohuzial nie, jej manzel a moj su bratia a pokial sa nieco stane s ich rodicmi, budeme to musiet drzat my. Nemozeme ho predsa nechat sameho any sa staral o dve deti a vyhorenu manzelku sam. To by ho uz uplne polozilo.

@diamelmama porozprávať sa s jej mužom?Skôr by som sa obávala aj o zdravie švagra pracuje, učí sa so synom, dáva mu jesť..je pekne, že pomáhas, ale niekedy to je medvedia služba.Ja poznám ženu, ktorá má 2 deti s dmo a o všetko sa stará sama, muž ich len vozi k lekárom a idú na prechádzku s dvoma kocikmi

avatar
jeennyv
Dnes o 10:44
@diamelmama

@anonym_76e032 Bohuzial nie, jej manzel a moj su bratia a pokial sa nieco stane s ich rodicmi, budeme to musiet drzat my. Nemozeme ho predsa nechat sameho any sa staral o dve deti a vyhorenu manzelku sam. To by ho uz uplne polozilo.

@diamelmama nic v zlom ja som myslela, ze si dobrodinka nejaka znama, ale to je rodina tvojho svagra… za mna to meni situaciu, to nepomahas cudziemu… u nas doma 6 rokov babka a dedko a trebalo aj prebalovat na konci…pomahal kto mohol

avatar
zuzana76
Dnes o 10:50

Je vyhorena, nema sa s kym porozpravat, manzel asi zvacsa pracuje, mozno trochu zneuziva a trochu ta ma za terapeuta. Ak ti to vadi, zacni to obmedzovat po troche.

avatar
diamelmama
autor
Dnes o 10:53
@jeennyv

@diamelmama nic v zlom ja som myslela, ze si dobrodinka nejaka znama, ale to je rodina tvojho svagra… za mna to meni situaciu, to nepomahas cudziemu… u nas doma 6 rokov babka a dedko a trebalo aj prebalovat na konci…pomahal kto mohol

@jeennyv nemam problem pomoct. Ale obaja chodime do prace a mame 2 deti. Nie sme babka a dedko na dochodku. Otazka je, do akej miery pomoct cloveku, ktory v dosledku psychickeho vyhorenia, ktore odmieta riesit, sam pre svoju rodinu nedokaze fungovat. Ja nechodim strazit jej dieta - ja chodim strazit ju, lebo - podla jej slov - je jej zle psychicky, pokial je syn na vylete.

avatar
katkazatka
Dnes o 11:06

Utni to hned a zaraz. Je možné, že z toho ešte vyjdeš ako veľká mrcha. Pomôcť dvakrát do mesiaca, stanovit kedy a za akých podmienok. koniec. hotovo.

avatar
mandzula
Dnes o 11:34

Pokial odmieta odbornu pomoc, ty jej realne pomoct aj tak nemozes. Pre niekoho sebecke, no ja by som sa zacala viac zaujimat o seba a svoju rodinu. Neda sa bez ujmy na vlastnom zdravi pomahat donekonecna. A takto to odkomunikuj aj s jej muzom, nemoze zodpovednost za svoj poondeny zivot hadzat na teba.

anonym_921534
Dnes o 11:50

Skus pohladat v meste podporne skupiny, kde by sa vedela stretnut s inymi mamickami, co maju ZTP deti. Jej to pomoze, ze sa kusok vykeca, alebo len bude pocut, ze v tom nieje sama. I ked sa obavam, ze toto uz prechadza do depresie podla toho co pises.

avatar
marca12
Dnes o 12:11

@diamelmama Prosim ta,nesud ju. Nie kazdy je schopny starat sa o postihnute dieta. Ja jej to vobec nezazlievam. Ak je psychicky na tom zle,tak je len dobre,ze ma doma pritomneho muza a ten sa synovi venuje. Ja mam kamaratku,ktora sa ani po 20tich rokoch nedokaze zmierit s tym,ze ma postihnute dieta. Tiez sa o vacsinu stara muz. Ale kamaratka dieta miluje,dala by vsetko za to,aby bolo zdrave. Pochodila specialistov, psychologov, psychiatra. Proste nedokaze prijat tuto diagnozu. A tak velmi by chcela. Takze naozaj nesud.

anonym_76e032
Dnes o 12:24
@diamelmama

@anonym_76e032 Bohuzial nie, jej manzel a moj su bratia a pokial sa nieco stane s ich rodicmi, budeme to musiet drzat my. Nemozeme ho predsa nechat sameho any sa staral o dve deti a vyhorenu manzelku sam. To by ho uz uplne polozilo.

@diamelmama takze rodina...no jo...tu sa tazko radi, ja som samozivitelka s dietatom PAS, tiez je to tazke po vsetkych stranach

avatar
janinah
Dnes o 12:54

Keby bola vyhorena tak to rieši s odbornikmi.jej muž to rieši.Ona je vychcana a lenivá.Zvykla si a okolie skače ako ona píska. Povedz nie a prestaň byt využivana.A ze rada zas pomozes.ak ona bude svoj stav riesit s psychologom.psychiatrom.Aj ty sa mozes ist poradit s odbornikom.asi sa ti potom rychlo otvoria oči.

anonym_b473a3
Dnes o 12:57

Preco nie je dieta v dennom stacionari? Preco mu nevybavite odlahcovaciu sluzbu? Preco mu od mesta nevybavite terennu socialnu sluzbu? Moznosti je viacero a urcite su efektivnejsie ako zakladat anonymnu diskusiu na MK. Matku dietata nesud, kazdy ma hranice niekde inde. Poznam matky ZTP deti, ktore su psychicke trosky.

anonym_b473a3
Dnes o 12:57
@janinah

Keby bola vyhorena tak to rieši s odbornikmi.jej muž to rieši.Ona je vychcana a lenivá.Zvykla si a okolie skače ako ona píska. Povedz nie a prestaň byt využivana.A ze rada zas pomozes.ak ona bude svoj stav riesit s psychologom.psychiatrom.Aj ty sa mozes ist poradit s odbornikom.asi sa ti potom rychlo otvoria oči.

@janinah si neempaticka a hlupa! Hanbi sa!

anonym_a168c6
Dnes o 13:15

ahojko tiež som matka deti s ztp, viem co je to vyhorenie... za mna treba hlboky vazny rozhovor s oboma rodicmi aby aj muz zacal konat nieco pre svoju zenu, nie len suplovat jej pracu, vysvetlila by som, ze chcete obmedziť pomoc, nakolko su na dieta 2ja a ona je na opatrovateľskom, t.j. stat jej plati za to co nerobi ona ale ty... a ze ok pomozeme ale pod podmienkou ze sa aj ona musi liecit. potrebuje "facku" a nastavenie hranic kde jej uz nepomôžete nie preto ze nemozete ale preto ze nechcete aby vas vyuzivala. držím palceky

avatar
janinah
Dnes o 13:29
@anonym_b473a3

@janinah si neempaticka a hlupa! Hanbi sa!

@anonym_b473a3 ako povieš,anonym
Alebo len mam ziv.skusenosti,ktore nemaš ty ani autorka

anonym_b473a3
Dnes o 13:35
@janinah

@anonym_b473a3 ako povieš,anonym
Alebo len mam ziv.skusenosti,ktore nemaš ty ani autorka

@janinah naopak, mam tych skusenosti na rozdavanie. Odpovedz mi, kolko rokov si sa starala o TZP dieta? Kolkokrat za tyzden ta to dieta koplo, udrelo, pohryzlo? Kolko rokov som si sa pri takom dietati nevyspala? Kazda jedna matka TZP dietata je vyhorena. Napisat o takej matke, ze je vychcana a leniva svedci o tvojom charaktere.

avatar
janinah
Dnes o 13:44
@anonym_b473a3

@janinah naopak, mam tych skusenosti na rozdavanie. Odpovedz mi, kolko rokov si sa starala o TZP dieta? Kolkokrat za tyzden ta to dieta koplo, udrelo, pohryzlo? Kolko rokov som si sa pri takom dietati nevyspala? Kazda jedna matka TZP dietata je vyhorena. Napisat o takej matke, ze je vychcana a leniva svedci o tvojom charaktere.

@anonym_b473a3 vyhorenie sa da riesiť,ak to niekto nerobi a vyuzíva okolie tak je to ok? Lebo je to chudak a ma chore dieťa....ja pisem o tejto konkretnej matke a nemozem za to,ze to vzťahuješ na seba

anonym_b473a3
Dnes o 13:49
@janinah

@anonym_b473a3 vyhorenie sa da riesiť,ak to niekto nerobi a vyuzíva okolie tak je to ok? Lebo je to chudak a ma chore dieťa....ja pisem o tejto konkretnej matke a nemozem za to,ze to vzťahuješ na seba

@janinah je zjavne, ze s tymto mas nulove skusenosti. Ta matka vyuziva okolie? Vies kolko rokov sa o to dieta starala? Vies kolko rokov popri tom dietat nespala? Vies kolko stokrat jej to dieta nejako fyzicky ublizilo? Prosim ta, s ohladom na vsetky matky TZP deti sem nepis. Strapnujes sa a poukazujes na svoju obmedzenost! Kazda jedna matka TZP dietata ma obdobia letargie, ktore ty oznacujes vychcanostou. Si hrozna!

avatar
katkazatka
Dnes o 13:55

Preco im nepomaha tvoj muz, ked to je jeho rodina?

anonym_df21fb
Dnes o 14:42

@diamelmama kľudne môže byť v depresii. Vtedy nevládzes nič, ani žiť. Treba sa porozprávať s jej muzom, ako to vidí on. A keď budú chcieť, smer psychiater.

anonym_bac943
Dnes o 15:10
@anonym_b473a3

Preco nie je dieta v dennom stacionari? Preco mu nevybavite odlahcovaciu sluzbu? Preco mu od mesta nevybavite terennu socialnu sluzbu? Moznosti je viacero a urcite su efektivnejsie ako zakladat anonymnu diskusiu na MK. Matku dietata nesud, kazdy ma hranice niekde inde. Poznam matky ZTP deti, ktore su psychicke trosky.

@anonym_b473a3 denný stacionár? autorka nepíše odkiaľ je, kde býva ale ver mi že detské stac. sú len vo velkých mestách. Bývame blízko okresného mesta - mesto má 60 tisíc a ver mi že žiadny stacionár tu nie je - pre deti.
Celý tento pos*atý štát nedokáže zabezpečiť pre tieto deti nič. Ani len školu, mš. Deti sú neraz len doma s mamou , z matky spraví opatrovateľku na 24/7. Vieš čo to je? ak si to ešte nevyskúšala tak nevieš-
Odľahčovacia služba? Tak tá je len na papieri. ak ideš vybaviť na OU tak ťa otočia že oni na tieto výmysly eurá nemajú. Lenže to bežní občania nevedia. To vedia len tí čo sa snažia pre deti odľahčovaciu službu vybaviť.
Akurát tak minister bude v telke kecať že štát pomáha rodičom postih. detí odľahčovacou službou. Veľký prd.

anonym_e49b7a
Dnes o 15:11
@janinah

@anonym_b473a3 vyhorenie sa da riesiť,ak to niekto nerobi a vyuzíva okolie tak je to ok? Lebo je to chudak a ma chore dieťa....ja pisem o tejto konkretnej matke a nemozem za to,ze to vzťahuješ na seba

@janinah ale Ty netusis čo danej matke je, len tu bezcitne vystupujes. Už len to že autorka napísala že potrebuje spoločnosť lebo jej je psychicky zle hovorí veľa. Aj to že to zrejme nebude vyhorenie. Je veľmi smutné že ako zdravotník nemáš žiadne pochopenie pre ľudí so psychickými problémami a to som si všimla vo viacerých Tvojich príspevkoch. Buď rada že nepoznáš tieto problémy ale empatia Ti naozaj chýba a ako veriacej - by si mala mať iný pohľad na trpiacich ľudí ako sa tu prezentujes. V každom je Kristus, si zabudla?

anonym_bac943
Dnes o 15:11
@anonym_df21fb

@diamelmama kľudne môže byť v depresii. Vtedy nevládzes nič, ani žiť. Treba sa porozprávať s jej muzom, ako to vidí on. A keď budú chcieť, smer psychiater.

@anonym_df21fb psychiater dá matke akurát tak lieky na oblbnutie, ale jej problém s post. dieťaťom to nevyrieši.

anonym_bac943
Dnes o 15:16
@anonym_e49b7a

@janinah ale Ty netusis čo danej matke je, len tu bezcitne vystupujes. Už len to že autorka napísala že potrebuje spoločnosť lebo jej je psychicky zle hovorí veľa. Aj to že to zrejme nebude vyhorenie. Je veľmi smutné že ako zdravotník nemáš žiadne pochopenie pre ľudí so psychickými problémami a to som si všimla vo viacerých Tvojich príspevkoch. Buď rada že nepoznáš tieto problémy ale empatia Ti naozaj chýba a ako veriacej - by si mala mať iný pohľad na trpiacich ľudí ako sa tu prezentujes. V každom je Kristus, si zabudla?

@anonym_e49b7a super si to napísala tejto pani ktorá o post. deťoch nemá ani len potuchy.
Tiež som si všimla že sa prezentuje ako človek čo chodí do kostola, ktorý je silno veriaci. Len to vyzerá že len na papieri, pretože empatia k postihnutým a trpiacim sa kdesi stratila.

anonym_bac943
Dnes o 15:18

Všetky ktoré ste tu poo*ierali matku postihnutého dieťaťa viete veľkú figu o trápení týchto ľudí.
Len pozor, na každého raz dôjde.

Strana
z3