Používame cookies. Viac informácií tu. OK

2. zamlknutý potrat, už to nechcem zažiť znova..

Spontánny potratAko pomôcť a podporiť ženu po spontánnom potrate
tam9
6. aug 2019
Ahojte, nikdy som nechcela prispievať do modrého koníka a ani len citat rôzne diskusie (aj kvôli odcudzovania ostatnými ale aj kvôli sebe), avšak rôzne články čo čítam nepovedia skutočný životný príbeh alebo skúsenosť, ktorú niektorá z nás zažije. Preto Vám rozpoviem tu svoju a verím, že niekto kto si prešiel niečim podobným by mi vedel pomôcť to prekonať pripadne ďalším z nás žien. S partnerom sme sa snažili o bábätko asi pól roka keď mi tehotenský test ukázal dve čiarky. Tešili sme sa naozaj veľmi veľmi. Mám stresovú pracu a začala som krvácať tak mi nasadili progesteron a kyselinu listovú a bola som na pn. V 9+2tt som išla na kontrolu po 2 Týždňoch (2 týždne pred som vedela že bábätku už bilo srdiečko a dostala som fotku zo sona) a doktorka mi povedala že cca pred 10timi dňami mu prestalo bit srdiečko a nech počkám na samovoľne vyčistenie. Tak sa aj stalo a po 12tich dňoch to prišlo. Úprimne nezažila som nič horšie(plazila som po štyroch a nevedela som ani ako sa “volám”). Aktívne sme sa začali snažiť po 4tyroch mesiacoch. Začali sme chodiť do gin fivu a spravili mi hyfosy -prefuk vaječníkov, spermiogram všetko Ok. Odporučili nám brat clostylbegit a následne injekciu na spustenie ovulácie. Proste plánované otehotnenie. A áno podarilo sa, hneď. Kvôli stresovej praci som sa dala na pn. Dokonca na prvom ultrazvuku malo ísť o dvojvajecne dvojičky. Po ďalšom ultrazvuku ten druhý gestacny váčok bol hematóm takze sme mali jeden malunky váčok ktorý sme už vtedy ľúbili. Avšak ďalšia kontrola 8+6tt ukázala že opäť akcia srdiečka nie je už skoro dva týždne a išlo asi opäť o poškodený plod. Už opäť nechcem zažiť samovoľné vyplavenie plodu a preto som sa rozhodla pre kyretaz a chcela som od lekárov aby to embryo dali preskúmať avšak povedali mi že je príliš malé aby sa dalo niečo vyčítať. Sme dvaja 30r zdraví ľudia ktorým už 2x nebolo dopriate byt najlepšími rodičmi na svete a ja sa to bojím opäť skúsiť aby to neskončilo rovnako. Ak nikto nenapíše chápem že každý má problémy ak však niekto kto má podobnú skúsenosť alebo aj nie Dakujem. Je to veľmi veľmi ťažké
ktochytavzite
6. aug 2019
@tam9 a ake testy mate porobene?No asi len zlomok predpokladam,krv je v poriadku?Treba sa dat poriadne vyseyrit nie ale len v gin five,ktovie co
tam9
autor
6. aug 2019
@ktochytavzite mám diagnostikovanú lepivost krvných doštičiek cize hematologicke vyšetrenia mám všetky a beriem v prípade tehotenstva 50mg anopyrinu čo som dodrzala+ kyselinu listovú ktorej som mala nedostatok a progesteron kvôli hematómu
2helka20
6. aug 2019
chápem ťa, my sme mali s manželom 1x missed abort a 1x mimomaternicové, okrem bábätka som prišla aj o vajcovod. Bála som sa aké to bude ťažké otehotnueť s 1 vajcovodom, avšak do 3m som otehotnela, mám zdravého syna a do 19m sa nám podarila aj zdravá dcérka 😊 Je to ťažké, treba ich oplakať, mne častokrát vybehnú slzy keď na ne myslím a myslím ozaj často, každý jeden deň. Ale na druhú stranu netreba tomu smútku podľahnúť, nezabudnúť ale ísť ďalej. Veľa robí psychika, ale keď sa to podarí, stojí to za všetko trápenie. Prajem veľa síl 🍀
veroniq85
6. aug 2019
skus repodukcnu imunologiu. Je napr v Ba imunovital ale zakladne vysetrenia ti urobia aj v gynfive. Mne tam tiez zistili cez gynfiv ze sa mi v tele tvoria embryotoxicke cytokiny ktore zabijaju resp. bojuju proti plodu co vedie k potratom
tam9
autor
6. aug 2019
@2helka20 Dakujem ja som sa len dnes dozvedela že sme prišli o druhé bábätko s moc ale naozaj moc mi pomáha keď to niekto chápe a je milý ako ty
lenteraz111
6. aug 2019
Ahoj. Ja som potracala aj napriek anopyrinu. Mam tu istú diagnózu, plus manžel ešte zle spermie. No nenavrhli ti fraxiparine pichať? Môže to byť náhoda, že sa ďalšie za darí, no po 2 zamlcanych potratoch to rieš určite. Robili manželovi aj morfológia spermií, Dna fragmentaciu? Ci len obyčajný spermiogram?
tam9
autor
6. aug 2019
@veroniq85 pýtala som sa či čo je za tým a druhýkrát som dostala odpoved že je lepšie keď to príroda rozhodne za nás akoby sme sa mali rozhodovat my neskôr a si ho nechať ak by bol plod poškodený. A keď som sa opýtala na rozbor tak mi povedali že je to príliš malé aby sa to dalo preskúmať.
tam9
autor
6. aug 2019
@lenteraz111 neviem rozbor spermií ukázal že je všetku nadmieru vporiadku (či hustota,tvar alebo pohyblivosť) čo dokazuje že má aj dieťa z predchádzajúceho manželstva
veroniq85
6. aug 2019
@tam9 ta reprodukcna imulogia sa robi z krvy matky. To nema nic spolocne s mrtvym plodikom. Skus si zadat do googla a dozvies sa viac. Ide o imunitny problem zeny ze takto reaguje na tehotenstvo. Podavaju sa kortikoidy. A vies si to dat urobit na vlastnu ziadost. Ak si z ba skus ten imunovital v ruzinove.
sweetdreams
6. aug 2019
Je mi ľúto, že si si tým prešla. Ja som mala tiež 2x zamlčaný potrat + 1 x biochemické. Tiež mám lepivé doštičky, v tomto tehotenstve si úplne od začiatku (od druhej čiarky na teste) pichám Fraxiparine. Som v 32 tt a dúfam, že teraz už to dobojujeme do úspešného konca. Skús sa hematologičky spýtať aj na túto možnosť.
tam9
autor
6. aug 2019
@sweetdreams prajem ti aby sa ti narodilo zdravé krásne dieťatko a verím že aj nám sa to niekedy podarí
daniela2227
6. aug 2019
@tam9 v prvom rade.. je mi ľúto cim prechádzas..žiaľ som to zažila aj ja..3krat..naposledy v apríli 2018 v 12tt...A neviem kde je chyba..keďže 2 dcéry už mám.. manzel 2 synov z predchádzajúceho manželstva...ja už som to prestala riešiť..hoci každý mesiac dúfam.. A každý mesiac príde menzes...prajem ti veľa síl.. nie si v tom sama...bolieť to bude vždy.. nikdy nezabudneme...dá sa len ísť ďalej a veriť 🙏✊
sloticka
6. aug 2019
Tiez mám túto smutnú skúsenosť. Isla som normálne na poradňu a doktor pri prehliadke zistil, že srdiečko už nebije. Nevedela som to pochopiť, lebo som sa cítila skvelá a ani som nekrvacala, doktor povedal zeto.je príroda a že s tým nič nespravime a nemám sa trápiť Na druhý deň som mala ísť na kyretaz do nemocnice a bolo to ťažké, tiež som veľa oplakala, ale mala som vtedy veľmi milu maminku na izbe, ktora mi veľmi, veľmi pomohla. Každému prajem takého anjela do života, hlavne v týchto ťažkých situáciachh. Momentálne už máme tretie zdravé bábätko. Prajem veľa šťastia a síl nech sa vám to podari.❤️
tam9
autor
6. aug 2019
@veroniq85 to mi dnes spomenula moja lekárka že skúsi spraviť test na kortikoidy (teda myslim že spomenula tento pojem, lebo som plakala a bola mimo) alenže to ale veľa krat nič neznamená
lenteraz111
6. aug 2019
@tam9 hmm, tak sa skus opýtať na ten fraxiparine. Neboj, podarí sa, tiež som nedufala a mam dve deti. Ak je problém len ta hustota krvi, tak to sa dá do poriadku.
tam9
autor
6. aug 2019
@daniela2227 si úžasná a verím že takémuto človeku sa podarí všetko čo si praje. Držím Vám palce. A len otázka Vám sa nedarí teda spoločne ?
veroniq85
6. aug 2019
@tam9 je mi to luto. Ja som si sice potratom nepresla ale 2,5 roka som nevedela otehotniet a to islo uz o druhe tehu po kratkom case. A nechapala som co sa deje. 3x som bola na iui a 2x na IVF tiez v gynfive. Vsetky vysledky vzdy v poriadku a dokonca pri ivf sme mali aj blastocysty ktore sa nikdy neujali a dovodom bol tento problem. Najprv si treba vyliecit trochu ubolenu dusu teda aspon vramci moznosti a neskor si nieco nastudovat kludne aj na nete sama a taktiez sa poradit s nejakym odbornikom. Neboj sa urcite sa babatka dockate.
sweetdreams
6. aug 2019
@tam9 ďakujem, určite sa podarí aj Tebe. Takto pred rokom som mala po 2. potrate, bola som rovnako zúfalá, nechelo sa mi ani žiť... Všetko príde v správny čas. Ale na ten Fraxiparine sa spýtaj, je síce náročnejšie si ho pichať, ale zvládneš to 🙂
tam9
autor
6. aug 2019
@sweetdreams a ty si si ho pichala hneď od začiatku?
daniela2227
6. aug 2019
@tam9 dakujem ti..si zlata 😘 my máme spolu skoro 6 ročnú dcéru.. už je to cca 5 rokov čo sme chceli ďalšie.. A za tu dobu 3 MA a biochemicke ani už nerátam..Ani najmladší už nie sme..Takže to už nechávam tak /stále ale v kútiku duše verím 😏 /
sweetdreams
6. aug 2019
@tam9 áno, hneď ako som mala druhu čiarku na teste
ktochytavzite
6. aug 2019
@tam9 no mozno bolo treba frazi dopichnut.
milenke
6. aug 2019
@tam9 kamaratka bola na tom rovnako ako vy... Dva krát poškodení plod do 10tt sa to skončilo.... Otehotnela 3krat a už je v 30tt a vsekto je v poriadku 😊 nosí v brušku zdravé babo ❤️
tam9
autor
6. aug 2019
A odporúčate skôr kyretaz alebo samovycistenie? Moja doktorka je zástancom samovycistenie ale zas veľa lekárov odporúča kyretaz.
albertka1980
6. aug 2019
@tam9 ja som potratila 3x a potom nas poslali na geneticke testy a zistili problem. Jedinou moznostou ako mat zdrave babo bolo ivf s predimplantacnou genetikou embryi. Dnes tu pri mne lezi nas dvojtyzdnovy poklad. Cesta bola tazka, ale stalo to za to. Tiez som myslela, ze sme obaja zdravi mladi ludia.
albertka1980
6. aug 2019
@tam9 presla som si aj spontannym potratom aj kyretazou. Pre mna osobne bola lepsou cestou kyretaz, hlavne psychicky. Nemusis tyzden, dva, tri mysliet na to, ze nosis v sebe vase mrtve babatko a neustale je tu moznost, ze sa nevycistis dostatocne a aj tak pojdes na kyret...
luthine
6. aug 2019
@tam9 Ahoj, viem, je to velmi tazke. Zazila som to sice iba raz, ale teda stacilo. Ja som bola na kyrete a myslim,ze to bola pre mna psychicky schodnejsia cesta,nez cakat, kym sa to skonci prirodzene. Nasledne mi zistili to, co tebe, teda lepive dosticky a vo vsetkych dalsich tehotenstvach som si pichala fragmin v podstate uplne od zaciatku, postupne mi stale dvihaju davku, lebo ta krv len hustne a hustne. Teraz som 3x tehotna (teda vlastne uz 4x ked pocitam aj s potratom) a bezala som za hematologickou okamzite ako som objavila dve ciarky a hned mi aj nasadila liecbu. Mozno aj u teba by to bolo potrebne, kedze prave v tychto prvych tyzdnoch je to najrozhodujucejsie, kym este nie je vytvorena poriadne placenta. Drzim palce, som si ista, ze sa vsetko podari a budete mat tiez krasne zdrave babatko❤
lucv
6. aug 2019
@tam9 Ahoj ja som sice len raz zazila missed abort ale poviem ti moju skusenost a nasledne kroky mozno pomozu. bude to dlhe citanie ale v zavere sa mi narodil zdravy syn, ale po komplikovanom tehotenstve, ktoremu predchadzal potrat...

v januari 2017 som vysadila po 6 rokoch antikoncepciu s tym, ze koncim vysku mam manzela aj dlhodobu pracu a uz aj keby sa podarilo babatko bola by som rada...

do jula som neotehotnela co mi bolo divne menstrucia pravidelna pozor sme si nedavali... tak som v july zacala riesit vitaminy brala som klasika Ccko ja aj muz a vitaminy na planovane tehotenstvo, caje macu hocico

v auguste mi test ukazal dve ciarky... tesili sme sa ale nemali sme dokonceny dom, takze sme boli aj dost v strese...

prvy tyzden od pozitivneho testu bolo vsetko v pohode bola som v 5tt 1 den a mne zacal hnedy vytok, zlakla som sa, nic ma nebolelo ale bol tam tak som sla na pohotovost... lekarka ma pozrela skonstatovala, ze zatial nevie posudit ci je to prosperujuce tehotenstvo alebo nie, dala mi duphaston a poslala ma domov s tym ze za tyzden mam ist svojmu doktorovi... lieky som brala 2x denne, po tyzdni som isla svojmu doktorovi povedal ze babo narastlo a vyzera to dobre, spinenie bolo z toho ze pri babatku bol hematom, ale nijako neohrozoval plod a aj keby sa vyplavi nezoberie ho zo sebou co ma ukludnilo....

po dalsom tyzdni sme sa chystali na chatu, ja som mala stale divny pocit ze nieco nie je v poriadku, tak som sa znova vybrala na pohotovost, tam ma pozrel prednosta a povedal ze dietatku bije srdiecko a vsetko je v pohode a nemam sa stresovat. a hematom je na ustupe...

o tyzden som mala stale zvlastny pocit spinenie neustupovalo tak som si cez svokru vybavila aby ma znova niekto pozrel, tu uz doktorka zostala v soku pol hodinu pozerala na sono, privolala si primara a hovori ze ziadna akcia srdca tam nie je, ale ze mozno prednosta zle videl tyzden predtym alebo som mala posunutu ovulacie, ( klasicke reci aby nemuseli oznamit ze ste potratili) a mam este tyzden pockat a ist svojmu lekarovi....

tak po dalsom tyzdni som sa konecne dostala k odpovedi missed abort mala som zacinat 9tt, lekar ale skonstatoval ze dietatko sa zastavilo vo velkosti 6tt1den a je bez akcie srdca, poslal ma na anesteziologiu a kyretaz....

nemala som ziadne bolesti tehotenstvo akoby pokracovalo uz na sone pri kyrete som mala vak o velkosti 10tt len uz plod vidiet nebolo, takze bez sance isla som na zakrok... klasicke reci ste mlada dalsie tehu bude v pohode ma tak neskutocne vytacali, ze som mala chut na vsetkych nakricat...

nakolko ja som velmi akcna a mne klasicka histologia, a skonstatovanie potratu, ktoru robia po prvom potrate nestacila, tak som sa nedala odbit a vyziadala si genetiku na kramaroch a rozne dalsie vysetrenia.... cele geneticke testy trvali 4 mesiace pocas, ktorych sa nam uz podarilo znova otehotniet a zistili mne zvysenu zrazanlivost a manzel je prenasac CF.

Nahanala som geneticku aby mi co najrychlejsie dala vysledky, aby som mohla doriesit hematologiu a v pripde potreby by mi nasadili flaxiparin. “Nastastie” na zaklade vysledkov nebol flaxiprin nutny, ale mam taku poruchu, ze nedokazem spracovat kyselinu listovu a potrebujem ju v nastiepenej forme tak uz po prvom potrate som brala femibion 1 a ked mi potvrdili ze je to jeden z dvoch vitaminov, ktory naozaj moje telo vyuzije tak som ho brala dalej....

Druhe Tehotenstvo znova vyzeralo v poriadku ked padol 5tt1 den a ja ziadny vytok tak mne padol kamen zo srdca, ale nastal 6tt 1 den a mne znova zacal hnedy vytok.... samozrejme hned som sa zrutila ze je to tu znova a moje kroky isli zas na pohotovost ( neviem co si o mne na tej pohotovosti museli myslet, bola som tam skoro kazdy tyzden)... na pohotovosti bola “prijemna” lekarka ktora mi povedala, ze pokial mi netecie krv po nohach nemam na pohotovosti co robit.... ale potom ma vysetrila a povedala ze je to v poriadku a v 6tt1 den malemu bilo srdiecko... dala mi utrogestan na vkladanie 2 x denne a kontrolu u mojho lekara... po tyzdni spinenie ustupilo az nakoniec zmizlo vsetko vyzeralo v pohode aj v 8tt mi vystavili tehotensku knizku... tak som sa upokojila a zacala si “uzivat” tehotenstvo o ktorom som uz zo strachu nepovedala nikomu len manzelovi...

prisiel 10 tt piatok vecer a mna zacalo pichat v podbrusku tak ze som sa nevedela postavit.... manzel ma zobral na pohotovost znova! uz nas tam asi kazdy poznal.... doktor ma pozrel povedal ze je babatko v poriadku dokonca vacsie ako by malo byt a ze to pichanie je z toho ako uz sa hybe a moze kopkat a moze maternica reagovat tak ze citim bolest, tak som znova sla kludnejsia domov...

po tyzdni sa mi vratil hnedy vytok, takze zas na pohotovost... znova vsetko v poriadku... po tyzdni vytok prestal ja som mala za sebou velke sono a ukoncila 1trimester s tym ze je vsetko ok....

v 13 tt sme sa rozhodli o babatku povedat rodine a kamaratom, ja som ale stale bola nejaka neista, po tom potrate, ktory sa v podstate nijako neprejavoval a ako by tehotenstvo dalej napredovalo som az dokym maly nekopal nebola v klude...

na vlastnu ziadost som znova v 14 tt absolvovala sono na sukromnej klinike a v dalsie u svojho gynekologa v 16tt kde mi potvrdil pohlavie dietata a potom velke sono v 20 kde povedal ze je vsetko v absolutnom poriadku....

ako klasicka mamina aj na som samozrejme chcela 3d sono tak som sa objednala aj na to... v 23 tyzdni a bola to premna najvacsia rana ked mi lekar oznamil, ze sice je maly zdravy ale na placente mam amnialny pruh a maly ma snuru okolo krku a treba ma castejsie sledovat....

samozrejme zacala som googlit co je amialny pruh a bola to najvacsia chyba, cely den som plakala a na dalsi den s nalezom utekala mojmu lekarovi, ktory mi pred troma tyzdnami tvrdil ze je vsetko v pohode...

ten pozrel nalez z 3d sona pozrel ma znova a povedal, ze ano pruh tam je a ano ma maly snuru okolo krku (co je bezne ja viem) ale to nijak riesit nebude a ze neni su potrebne ani sona navyse...

ako som pisala uz na zaciatku som velmi akcna hned som si zistivala moznosti, kde mi pozru babatko dopodrbna znova a budu ten pruh sledovat... bola som ochotna zaplatit si to, ale nakoniec som sa dovolala na Antolsku, kde klobuk dole k ich pristupu ma hned na dalsi den objednali aby skontrolovali ci pruh ohrozuje alebo neohrozuje babo, vi ma dobre vyvinute koncatini atd (teda spravili mi druhy morfologicky ultrazvuk) lekar bol uzasny, stary dedulko ale profesional a hlavne ludsky, zmeral maleho popocitali sme mu prsticky a povedal, ze mam kazde 4 tyzdne prist na kontrolu a bude pruh sledovat, ked moj lekar na to kasle... to mi dodalo neskutocnu silu dochadzala som kazde 4 tyzdne do Bratislavy a pri tretej kontrole mi povedal ze pruh je prec a nemam sa uz coho obavat...

vzhladom na moje ine vrodene problemy s chrbticou som mala od zaciatku planovanu sekciu a moj pribeh sa zakoncil 14.9 ked sa mi narodil zdravy syn, ktory ma uz skoro 11 mesiacov....

Preto kazdemu radim nenechat sa odbit a snazit sa aby vas lekari dali vysetrit na co najviac moznych pricin potratu... prajem aby sa dietatko podarilo a narodilo zdravucke ❤️ ak by si potrebovala nejake rady ohladne nemocnic, lekarov vybavovaciek kludne odpoviem za posledne dva roky s nimi mam bohatu skusenost...
dancura
6. aug 2019
Len ta chcem povzbudit a zazelat vsetko dobre do buducnosti. Po pravde, ja mam niekedy pocit, ze ani nepoznam poriadne zenu, ktora nezazila nieco podobne. Strasne vela toho je. Tiez som si presla MA a viem ako to boli. Sestra to zazila 2x a raz mali velmi poskodeny, no zivy plod a bola na ukonceni. A inak ma krasne dvojicky. Skoro kazda moja kamaratka ma za sebou MA ci mimomaternicove. Mam kopec kamosiek, ktorym sa otehotniet este nikdy nepodarilo- aj ked skusali ivf a vlastne skusaju stale uz niekolko rokov.
Ak si chces byt na istom, mozes skusit vysetrenia- v tomto pripade asi hematologiu a reprodukcnu imunologiu v Nitre.
Mozno zhoda nahod a nabuduce to vyjde aj bez toho. Kazdy to vravi, a je to pravda, len to ide strasne tazko (viem z vlastnej skusenosti): skus netlacit na pilu, nestresovat sa a uvidis pojde to raz dva.
Drzim palceky.
tam9
autor
7. aug 2019
@sweetdreams no len mne dala hematologicka odporúčanie, že v prípade otehotnenia brat 50mg anopyrinu a objednala ma na krv až keby som bola v 12tt. Cize o možnosti pichat si fraxiparin mi nič nevravela tak ja už neviem kam sa obrátiť aby sa to už neopakovalo.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli