Počkať s bábätkom či nie, ak ešte študujem ?

5. mar 2020

Ahojte, chcela by som vedieť názor aj ostatných ľudí nakoľko mi/nám môže pomôcť pri rozhodovaní sa. Som študentkou 1 ročníka na VS-ing štúdium, sú predo mnou ešte dalšie dva ročníky kedže študujem externe. Svadbu sme mali pol roka dozadu. Manžel by chcel, aby sme sa o babo začali pokušať po svadobnej ceste, teda niekedy v Júl/august. Kvoli tomu, aby porod vyšiel na február/marec (kvoli škole). Je tu nejaká mamička ktorá mesiac pred porodom chodila na skúšky ? ako ste to zvládli ? Alebo by ste počkali až do skončenia školy ? ´dakuem

h2
5. mar 2020

Tak, čo by chcel manžel už vieme, teraz by ma zaujímalo, čo chceš Ty.
Mala som zopár spolužiačok, ktoré študovali s dieťaťom, ak máš pomoc v rodine, tak zvládnuť sa to dá. Ale za mňa: radšej by som počkala až po škole.

deti95060810
5. mar 2020

radšej voľ tú druhú možnosť...môže sa ti tehotenstvo skomplikovať a polovicu odležíš v nemocnici...ako sa to stalo mojej kamarátke...😉🙄

veronikaszabova
5. mar 2020

V piatok rocniku som otehotnela (neuslo nam,.planovane 🙂 ), statnicovala som v 5mesiaci.
Neviem, ci by som chcela dieta eate pocas skoly...

Inak tvoj muz je strasne zlaty, ze si to takto "naplanoval". Otehotnenie nie je lusknutim prutika... a porod tiez nemusi byt presne 40tt.

autor
5. mar 2020

no ja som babätko veľmi chcela, školu nemám až tak náročnú nakoľko sa tie predmety rozdelili medzi jednotlivé ročníky. Ja si neviem predstaviť s bruškom v osmom mesiaci chodiť do školy, ostatok by som už potom zvládla, tým som si istá

ledgerka
5. mar 2020

pockala by som. Predpokladam ze aj pracujes kedze studujes externe. Nevies ake bude tehotenstvo a bude to aj cele kludnejsie ked dostudujes. Mozes sa zamestnat, potom bude aj materska. Naco sa ponahlat. My sme cakalali 2 roky kedze situacia nebola priazniva a som velmi stastna ze sme cakali. Teraz je to uplne bez starosti a mozeme si to uzivat 🙂

ledgerka
5. mar 2020

tiez som velmi chcela, odratavala som mesiace kedy konecne zacneme. Sustredila som ale na ine veci a som za to rada, dalo mi to vela.

pralinka86
5. mar 2020

Treba rátať, ze nevyjde to na 1.,2.,3.mozno ani 10.krat. a ked vyjde, mozu byť komplikácie, bude ti zle atd. Ale samozrejme aj nemusi to tak byť. Tak zvaz, co znesies. Ty, nie manzel, on bude len spolucast

gumkac19
5. mar 2020

mala som spoluziacku na externom v poslednom rocniku bola tehotna, chodila aj na skusky, ale bolo to pre nu narocne
statnice odlozila o rok - lebo nestihala

1mina
5. mar 2020

Ono je dost odvazne si takto naplanovat ze termin porodu mesiac vopred 😂 za jedno neviete ci sa vam podari otehotniet hned alebo za dva mesiace alebo za pol roka alebo za rok...a termin porodu ked ho uz aj mate moze byt tiez o 2,3 tyzdne hore dole ja som.napr mala o 2 a pol skor
.. to k planovaniu a zvysok by som sa rozhodla uz ako to citite vy 😊

renatka1985
5. mar 2020

Tehotenstvo nie je choroba, uplne v pohode v osmom mesiaci mozes chodit do skoly, ak nemas nejake komplikacie. ja by som necakala, malokedy sa podari otehotniet hned na prvy pokus. Moze to trvat aj dlhsie, aj rok/y/.

autor
5. mar 2020

@ledgerka ona tento rok bol taký ideálny na otehotnenie z toho dôvodu, lebo mám v júni len jednu skúšku spraaviť (čo je podľa mna najmenej) a mala som to naplánované tak, že by bolo fajn keby sa babatko narodí september/oktober. Jednak by som nebola vystresovaná kvôli skúškam a jednak by som mala dostatok času sa s tým babatkom aspoň nejak sklbiť za tých pár mesiacov kým by prišiel január a dalšie skúšky.

mogaa
5. mar 2020

Za mňa,ak chceš dokončiť školu tak počkaj.....teraz si len prváčka, každý ročník bude náročnejší....záleží aj aké dieťa budeš mať....pokiaľ náročné, tak ani odklad ti nemusí stačiť🙂

deti95060810
5. mar 2020

ja som so školy chodila nie s bruškom ale s brušiskom...tiež som si myslela po narodení že už hádam bude len dobre....omyl. Tie prebdené noci a nočné kojenia ma takmer zabili. Decko chcelo jesť v noci každé 2 hodiny a ráno o 5 som už cestovala do školy....a to som si myslela že moje bábo bude spať celú noc...mať dieťa ako študentka určite NIE.

deedol
5. mar 2020

hm, myslim, ze predstavu o narocnosti skoly mas, ale neviem, ci mas predstavu o tom, ake narocne moze byt dieta. jasne, moze byt uplne pokojne, vela spat atd., ale moze byt aj uplne opacne. nehovorim, ze sa toho treba bat, ale treba ratat nielen s tym najlepsim scenarom.
osobne by som si najskor dokoncila skolu. tlaci ta vek?

autor
5. mar 2020

@deedol netlačí ma vek, ale túžba po dieťati. manžel mal v januári 31 a tiež už chce mať dieťa. Predstavu akú-takú o naročnosti dieťaťa mám, máme dve malé deti pri ktorých som bývala veľmi často takže viem čo to obnáša, aj ked samozrejme je iné mať to dieťa nonstop.

andrea_ff
5. mar 2020

Teraz sa tu nejedna iba o to, ze ako sa da s bruskom chodit do skoly?...to teoreticky pri bezproblemovom tehotenstve v pohode zvladnes 👍 (my sme stavali dom a chodila som do prace...a naozaj iba 6 tyzdnov pred porodom som spomalila)....ALE ... co potom?? Dovolim si tvrdit...ze este aj nenarocne babo ti da zabrat....jedine, ak by si mala pri ruke dalsiu osobu, ktora sa moze na 3-4 hodiny denne starat/kocikovat...tak vtedy si viem predstavit, ze sa nesustredene mozes ucit/ a aj starat o domacnost a vsetko. V opacnom pripade to nieco bude padat na hlavu..... Ja neviem, mozno som mantacka?🤷‍♀️... ale ja teda pri dvoch detoch som rada, ked maju ciste saty, co jest a doma to nie vzdy vyzera na poriadok. Ked vecer upracem, tak rano do pol hodiny su hracky vsade 🤔😂🤣 a ked mam chvilku cas...sadnem si...kuknem net, ale neviem si predstavit sa vtedy nieco ucit do skoly. Pred detmi som sa dusovala, ze oprasim anglinu....zatial knizky lezia v sufliku 🤦‍♀️🤷‍♀️ ale ked pojde starsi do skolky....MUSIM sa vzchopit a nakopnut. Ale to je nic oproti VS studiu. Proste ja by som pockala aspon do 4 rocnika.... ale teda neviem? Kolko mas rokov? Tlaci vas v tom nieco? Zdravie? Ja som rada, ze sme deti riesili neskor, kedy sme stihli vystudovat, pracovat, postavit dom......ale toto je iba moj nazor. Samozrejme je to na vas....ved predsa vy sa budete starat.... a isto to zvladnete, nech sa rozhodnete akokolvek. Drzim palce 😀

lienka192
5. mar 2020

Mala som dieta pocas externeho studia, maly sa narodil na zaciatku posledneho rocnika . Keby sa mam rozhodnut znova, urcite by som s dietatkom pockala, kym dostudujem. Materstvo som si ten prvy rok vobec nevedela uzit naplno, stale nejake prednasky, skusky, statnice atd...
Nie je to az taky dlhy cas, aj ked tuzba je asi silna.

janikk54
5. mar 2020

Je vela zien, ktore studiu zvladli aj napriek tomu, ze boli tehotne. Takze pokial obidvaja chcete babatko, tak kludne sa zacnite snazit. Ved aj tak nikde nie je napisane, ze sa vam na prvu supu hned aj podari

1gabriela13
5. mar 2020

Ak máš pomoc svokrovcov a tvojicb rodičov tak sa to dá nejak utiahnuť, inak veľmi ťažko. Nejde o to ze ci je škola v pohode a ci nie, stačí ze vychytas nespave babo a už je po komforte. Kamoška si tak robila PhD ale tam boli zapojení starí rodičia z oboch strán plus manžel. Ja by som zvolila radšej dostudovat a potom mat dieťa. 2 roky nie sú večnosť, tolko sa dá v pohode počkať. Navyše tehotna nemusís ostať hneď a pôrod tiež nemusí byť v 40t co ti môže potom skomplikovať tvoje plány.

majusska202
5. mar 2020

Ahoj ja som mala svadbu o 10 mesiacov aom porodila a zároveň som zacala študovať vysokú. V druhom ročníku som porodila druhé. Tetaz som v tretom. Je to makacka ale da sa to hnevne mas cas na seminarky prace atd. Ja by som nemenila

lentilkaxxx
5. mar 2020

Mala som spolužiačky, ktoré počas nášho externého štúdia otehotneli (plánovane aj neplánovane), všetky školu (EUBa) dokončili. Je pravda, že najhoršie to mala tá, čo porodila v piatom ročníku na jar a do školy to mala 150 km zo zapadnutej dediny, ale všetky inak OK. Deti už majú veľké a venujú sa kariére. Môže sa stať, že manžel plánuje, ale dieťa si aj tak dá načas niekoľko rokov (ako v našom prípade a to som "výsledkom" šprtania na skúšky v 2.ročníku STU😀). Ak by ste sa rozhodli ísť cestou dieťaťa, je dobré včas rozmýšľať nad "zaobstaraním" si materskej.

deedol
5. mar 2020

len to prave pisem, ze tie deti, co poznas, mozu byt celkom ine ako tvoje.
priklad: kamoska ma rovnako stare dievcatko ako ja chalana. ona stiha pracovat na polovicny uvazok, chodit externe na doktorandske a doma pisat akademicke clanky. mala jej spi v noci 12 hodin a cez den donedavna dalsie 3h. muz robi z domu, pol dna je s malou on.
moj maly spi cez den 1h (akurat sa zobudil...) a v noci ledva 10 h (rano pred 6 je hore). moj muz robi z domu obcas, obcas vezmu maleho nasi. ja stiham popri nom pracovat z domu, ale to je tak vsetko. moja pracovna doba je od 8 o 12 (v noci). s muzom mame na seba malo casu. da sa to zvladnut a som s tym v podstate spokojna, ale lahke to nie je 🙂
plus treba ratat aj s roznymi zdravotnymi zalezitostami u babatka - koliky, reflux, a pod. su bezne veci, ale moze sa vyskytnut aj nieco vaznejsie - a zaroven u teba (tazky porod, poporodne problemy - mne sa napr. prejavila stitna zlaza a chrbat, takze doteraz chodim po lekaroch).

andrea_82
5. mar 2020

Poznáš heslo: "Chceš rozosmiať Pána Boha? Urob si plány..." Ja som tiež chcela mať bábo narodené na jar. Nakoniec sme sa snažili 2,5 roka a bolo mi už úplne jedno, kedy sa malý narodil, nakoniec je decembrový. Ja by som tiež radšej počkala.

jaroe
5. mar 2020

@veronikaszabova práveže preto, že otehotnenie nie je lusknutim prsta, išla by som do toho radšej skôr ako neskôr, keď sú na to podmienky.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anit05
5. mar 2020

stavali sme dom, chodila som do práce a v 3 roč. externého štúdia bum, tehotná, poviem ti ani ja by som si to lepšie nenaplánovala .-), v júni som mala posledné skúšky, v auguste som rodila a v septembri bol na zápise aj junior, chodila som na týždňové bloky, išlo so mnou aj dieťa s plnou výbavou a moja mama, plne som ho kojila, napísala som prácu, promovala, bola som mladá, junior bol pohodové bábo a to nebola doba internetu, chodila som medzi kojením do knižnice uff, takže keď musíš tak musíš. Napr. väčší problém bolo pre mňa zosúladiť malé dieťa a druhé tehotenstvo, škola bola v pohode, dobre sa rozhodni

behulka
5. mar 2020

Je to o prioritách, čo je pre vás a hlavne pre teba dôležitejšie - bábo, rodina, titul, škola, práca... čo chceš robiť po škole, či k tomu reálne potrebuješ diplom zo školy, či plánuješ štúdium prerušiť, či chceš ťahať vkuse... Škola sa dá dorobiť aj za pár rokov. Dieťatko nemusí prísť hneď, tehotenstvo môže byť komplikované, toto nik dopredu nevie. Štúdium sa dá podľa mňa zladiť s dieťatkom len s podporou a pomocou rodiny.
Náš drobec je januárový, v decembri som v predtermíne porobila škúšky a zoštátnicovala, no škola mi vyšla maximálne v ústrety, nemuseli to spraviť. Ja som bola rozhodnutá školu aj nechať, ak by sme to nezvládali, no dostala som fakt úžasnú podporu aj zo strany školy aj od manžela. Po pôrode som štúdium prerušila. Mali sme v tom čase doma už aj staršie detváky, s ktorými bol manžel, keďže ešte nechodili do škôlky. Nebudem tvrdiť, že to bola pohodička, ale išli by sme do toho znova. Chceli sme detičky čo najskôr, nie až po tridsiatke.

simca06022011
5. mar 2020

To plánovanie je super, si mi spravila deň 😂 skus si tu nejaké diskusie prečítať o mamickovskych trápneniach, starostiach a radostiach... Lebo keď napíšeš ze nejaky rok je geniálny na otehotnenie, lebo len jedna skúška, tak to je taka sprostosť... Nehnevaj sa. A potom dieťa bude v bubline, keď sa ti narodí? To tehotenstvo je oproti tomu malina. Potom budeš organizovať čas celej rodine aby si zvládla študovať a chodiť do školy. ( ci sa samozrejme dá všetko s pomocou na tie dni). Otázne je ci si ochotná sa rozlúčiť zo školou ak prídu komplikácie.. Oni keby si 2-3, ideš statnicovat.. Ok... Ale ty mas pred sebou 2-3 mozno aj 4 roky (?). Ja som počas MD aj rd pracovala, ty musíš vedieť co to zvládneš, ale. Aké bude dieťa si nenaplanujes.... Keď nebudete rok riadne spať? A nebuďte smiesni s tým plánovaním, presný termín pôrodu nemáte naplánovaný? 🙂)) len mesiace, kvôli škole???😂

evulienkaeko
5. mar 2020

Ja som tiez tak chodila, cez rok sa to dalo, len mozu prist nejake komplikacie a ty budes musiet lezat, ja som mala termin porodu 30 juna a poslednu velmi dolezitu skusku 17 juna, a nakoniec namiesto toho aby som bola na skuske tak mi robili v ten den cisarsky rez, takze moc sa to dopredu naplanovat neda

queen_mary
5. mar 2020

Hm, keby sa mam spatne rozhodnut, tak by som chcela mat dieta pocas skoly (ale vzhladom na moje v podstate bezproblemove tehotenstvo). Kym by som mala bc, pripadne prvy rocnik mgr, tak by maly isiel do skolky/jasli a ja by som mohla ist na brigadu. A potom, ked by som isla do prace, uz by isiel pomaly do skoly a mas vystarane. Akoze uplne ideal, nemusela by som prerusit karieru, lebo by ziadna este nebola 😆 ale na to potrebujes 1. Manzela, ktory ta zabezpeci, a nie, ze budete triet biedu kvoli dietatu a tomu, ze nemas matersku. a 2. Lahku VS. Ja som mala marketing a zirnalistiku a to by som dala aj s dvomi detmi, mala som denne studium. A 3. Byvat v mieste, kde absolvent len s minimalnymi pracovnymi skusenostami nema problem najst si pracu (cize BA)

lusika33
5. mar 2020

My sme mali prvého syna na konci prvého ročníka v júni... skúšky som si robila v predtermínoch a po narodení malého som už bola doma... a celý rok som chodila na denné štúdium... potom od 2 ročníka som začala externe dochádzali sme cez 300km a ok samozrejme rodina postrážila malého tých niekoľko hodín... a super a potom ešte medzi bc. a mgr. sme mali druhého syna tiež super... ako ja by som si to inak nevedela predstaviť rodiť neskôr... teraz som tehotná 4 krát mám iba 28 rokov a teda, keď si porovnám tehu v 21 rokoch a teraz cítim sa oveľa horšie, unavenejšie, ubolenejšie... jednoducho sa cítim už stará na tehotenstvo, aj keď chcené... nedá sa to porovnať s tým čo bolo predtým, keď som mala plno síl a všetko sa mi zdalo super...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre