Potrat kvôli nedostatku železa

lima_elvie
24. aug 2018
lima_elvie
autor
24. aug 2018

Ahojte žienky, potrebujem sa touto cestou vyrozprávať a v kútiku duše dúfam, že nie som v mojom trápení jediná.
Tento rok mi začiatok prázdnin priniesol tu najväčšiu radosť na svete keď sa mi na teste objavili 2 čiarky. Mala som chuť vykricat to do celého sveta, že po roku snazilkovania aj ja čakám bábätko. Začalo sa najšťastnejšie obdobie na svete. No pred týždňom to prišlo. Nočná mora v podobe mierne zaspinenej intinky. Rýchlo som utekala k lekárovi. Ultrazvuk v poriadku a predpísal mi duphaston a kanvit. Lenže moja mamina sa začala o mňa báť tak ma poslala do nemocnice kde ma štvrtok bez problémov prijali. Piatok mu ráno spravili prvý odber krvi a bum hemoglobin 66 a vraj ma byť 120. Poradila som sa s bratom, ktorý je lekár a trošku viacej do toho vidí než ja bežný človek a on mi poradil nech pýtam si tranafuziu krvy len s hemoglobinom bez bielych krviniek. Lenže som začala viacej špinit no aj napriek tomu mi tu špeciálnu tranafuziu nedali. V noci zo soboty na nedeľu môj malinký odišiel 🙁 v nedeľu mi spravili kyret a dali 2 transfuzie a od pondelka som doma.
Áno ja viem možno si poviete že pochybil lekár. Áno pochybil zistila som si to. Áno môžem to napadnúť a súdiť sa ale malého mi to už nevráti.
Psychicky som na tom bude. Snažím sa regenerovať ale myslím na to.
Čaká ma hematolog a genetika. Ale bojím sa. Už neverím lekárom jedine bratovi.
Chcem sa spýtať vás, mate niektorá podobnú skúsenosť ako ja? Podarilo sa vám potom baby a ak áno tak po akom čase?
Ak si myslíte že sa to sem nehodí kľudne to vymažte ja som sa len chcela podeliť

amalia8
24. aug 2018

@lima_elvie to som este ani nepocula, ze transfuzia krvi na zaciatku tehotenstva. Podla mna by to este akurat urychlilo potrat. Na zelezo si kludne daj vitaminy a nie transfuziu krvi....

jankka1981
24. aug 2018

@lima_elvie Ja som potratila dvakrat cca v 6. tt, po 4 mesiacoch som znovu otehotnela a uz mame doma takmer polrocnu bambulku ☺️ Takze treba skusat a verit, ze sa to podari.

kaia
24. aug 2018

@lima_elvie, ja mam problem s anemiou a nizkym hemoglobinom. Do stvrteho mesiaca som mala hodnoty okolo 80 a ako pises maju byt 120.
Tazko povedat, co zapricinilo tuto smutnu udalost 😔...
Kazdopadne mozem odporucit sorbifer, ten mi zdvihol po 1 mesiaci vysledky do normalu 👍

nadazdi
24. aug 2018

@lima_elvie v prvom rade ma to veľmi mrzí.. sama som po prvom bezproblémovom tehotenstve potratila, nakoľko sa mi nevyvinul plod a musela som ísť na kyret, ešte stále čakám na prvú ms po ňom takze je to čerstvé, ale chcela by som ti trochu dodať sily, že niekedy to proste takto ma byt, že to samo odíde.. určite by som nehľadala chybu nikde, možno keby sa to aj udržalo nejakym zásahom, tak by to odišlo neskôr a bolelo by to ešte viac.. teraz sú take ťažšie chvíle, ale ono tie pocity prejdu, nie úplne, ale je to naozaj čerstvé.. nikto za to nemôže

wodanka
24. aug 2018

@amalia8 vitaminy na takto akutny nedostatok zeleza nepomozu, viem z vlastnej skusenosti. Cca 3 mesiace som chodila kazdy tyzden na infuzie zeleza, aby sa mi hodnoty vratili do normalu

lima_elvie
autor
24. aug 2018

@amalia8 to mala byť špeciálna transfuzia iba a červenými krvinkami. Viem že klasická sa nedava až po 12 týždni.

pribinak
24. aug 2018

@amalia8 pri nízkych hodnotách železa sa vitamíny nedávajú, železo je totiz minerál a jeho hodnoty užívanie vitamínov neovplyvňuje
A ano, pri nízkych hodnotách ako ma zakladateľka temy sa transfúzia dava, železo totiz tvorí hemoglobín a na ten sa viaže kyslík, snad som to napisala dostatočne zrozumiteľne ;)

@lima_elvie je mi ľúto co sa ti stalo, ale plod asi nebol zdravý a ci by si dostala taku ci onakú transfuzku asi by to dopadlo rovnako
Daj si spravit genetiku a uvidis ake budu vysledky

taga
24. aug 2018

@lima_elvie je mi ľúto, čo sa ti prihodilo 😟 ak sa môžem opýtať, v kolkom si bola týždni? Gynekológ by mal pravidelne brať krv aj na hgb, myslím že aspoň v tom 12, 24 tyzdni, ďalej neviem. Pred tehotenstvom si nemavala problémy s anémiou? Teraz keď pôjdeš urobia ti snáď poriadne testy, aby si vedela čo a ako v ďalšom tehu. Noooo ale ak to takto veľmi kleslo a predtým si mávala normálne hodnoty 🤔 inak 120 je hodnota hgb pre ženu mimo tehotenstva, v tehotenstve je normálna hodnota 110. Ja mám napr anémiou ale nie z nedostatku železa, dnes mi volali z gyndy že mam hgb 90, ale železo nesmiem, už len nejako vydržať. Ale je to druhé tehotenstvo, pri prvom som sa veľmi bala, či to nemá vplyv na malého a koncila som s hgb 83 a synček sa narodil v 40 TT úplne zdravý, aj pôrod v pohode dokonca bez transfuzky.

Uvidis, čo povedia výsledky 🌷a keď sa tvoje telo aj duša dajú dokopy, verím že sa podaria opäť dve čiarky. Potom už sa určite dohodni s hematologickou na pravidelnom kontrolovaní výsledkov aj mimo gynekológa. 🍀🍀🍀

lima_elvie
autor
24. aug 2018

@taga bol to len 8 týždeň možno aj preto nie je taká veľká bolesť ale bolí to lebo už som na ultrazvuku videla srdiečko. Mala som problémy s anemiou aj predtým ale dalo sa to doporiadku začiatkom tohto roka tak potom som to neriešila. Gynekológ mi na začiatku tehotenstva krv nezobral čo mi bolo divne ale tvrdil mi že také niečo sa robí až 12 týždni (či mal pravdu to neviem ale ani to neskumam, bojím sa že možno by to bolelo ešte viacej že pochybil aj on)
Neviem bojím sa výsledkov že to pôjde hore a potom zas dole že to telo nezvládne. Teraz mi dali Globifer forte a 2 transfuzie a odchádzala som s hodnotou 96.

Ale ďakujem za vaše postrehy a názory odpadol mi taky malí kamienok zo srdca fakt sa mi trosku polepšilo keď to tu čítam.

taga
24. aug 2018

@lima_elvie Jojo až v 12 tt sa robí prvý väčší odber aj na ten hemoglobin. Na začiatku sa kontroluje len srdiecko. Ja som pred prvým tehotenstvom tiež mala potrat-anembryomola, ani sme ❤️ nevideli, je to naozaj niekedy tak, že nie každý plod je silný/zdravý od začiatku a to tehotenstvo sa ukončí 'samo'. Len si pories tu anémiu a treba veriť, že bude všetko ok ☀️.

alobalka
24. aug 2018

@lima_elvie globifer forte mi krásne zabral proti anemii ku koncu tehotenstva...želám rychle zahojenie. ..

nela6
24. aug 2018

@lima_elvie nuz je to tak ,ze do konca prvého trimestra sa velmi nic nerobi, cim menej vyrusovania embrya alebo ako to nazvat, krvné testy na konci aj prvý utz by mal byt na konci... Ked sa objavi krvácanie tak duphaston atd, v tom case musi maličké najviac samo "bojovat"😕. Drzim prsty aby sa to uz neopakovalo, uz len vela radosti

jajurka
24. aug 2018

@lima_elvie mozno ta potesi, ze po potrate mnohe zeny lahsie znova otehotneli.. Maternica je vraj "pohnojena" 😉
Tiez to mam za sebou 2x, neprislo sa na pricinu..
Pred prvym porodom som tiez mala kriticky hb, krv mi pocas tehotenstva brali len raz na hb, tiez sa to zanedbalo, po porode som dostala 2 transfuzky. Pri poslednom tehotenstve som na to dbala a prosila na gynde o vysetrenie krvi, ale vtedy bolo vdaka Bohu vsetko ok.
Teraz uz neries pochybenie, len kwd sa vam znova podari, iniciativne si pytaj vysetrenia krvi a pripadne nech ti nasadia zelezo. Ešte by to chcelo zistit, cim je anemia sposobena (vyzivou, nedostatkom vit. B12, C, celiakiou, nedosyatocnym vstrebavanim...) a liecit pricinu.
Prajem vela sil

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre