Potratová tabletka - skúsenosti

kikailavska1
19. jan 2023

Ahojte, v 24.12. som si našla pozitívny tehu test, žiaľ momentálne som v 8t a stále prázdny gestacny vak. V pondelok idem na posledné usg v 9t a ak bude stále prázdny gestacny vak, tak to definitívne ukončia ako missed abrotion.
Navrhli mi potratove tabletky namiesto kyretazi, ktoré sú zevraj šetrnejšie k telu.
Prosím, aké sú vaše skúsenosti? Koľko dní sa mam pripraviť na PN?
Ďakujem

saxano2222
19. jan 2023

@kikailavska1
ja som mala tabletku, krvacanie sa rozbehlo do hodiny/dvoch. Stale je risk ze sa nevycistis a bude potrebny kyret, ale keby sa mam opät rozhodnut volim tu istu moznost. drz sa 🙏🏻

tini27
19. jan 2023

Ahoj, v prvom rade ma veľmi mrzí čo prežívaš, prajem veľa síl. Mám presne takúto skúsenosť, v 9tt stále len prázdny gestačný vak. Švagriná je gynekologička, povedala mi, že aj z jej pohľadu by kyret volila až ako poslednú možnosť, takže mi tiež odporučila prostaglandínové tabletky. Krvácanie sa u mňa rozbehlo asi do 3 hodín, pripravovala ma na to, že môžu byť silné bolesti, ale u mňa to ten prvý deň nejaké veľmi silné nebolo, skôr na ten druhý/ tretí. Ale zas nie také, že sa to nedá zvládnuť. Ono hlavne je človeku psychicky úplne naprd a tá fyzická bolesť je nejak pomimo...
Ja mám dozadu maternicu a tým pádom mi vnútri aj po skončení krvácania ešte kúsok tkaniva ostal (ťažšie sa dostávalo von), ona volila ako možnosť opäť pg tabletku, takže mi ju dali ešte jednu a vtedy už sa vyčistilo všetko. Trvalo to u mňa teda dlhšie ako štandardne, ale napriek tomu to bolo verím že lepšie a šetrnejšie riešenie.
Ja som bola na rd so synom, takže pn som neriešila, ale fyzicky je to určite max na pár dní, skôr uvidíš, ako sa budeš cítiť psychicky.

kikailavska1
autor
19. jan 2023

@tini27 ďakujem, no hej cítim sa úplne mizerne, ešte sa len zasypem v pondelok keď tam prídem do nemocnice na rizikové a tam maminky s bruškom a ja po tabletky.
Prosím, koľko si musela byt v nemocke po užití tabletky? Je to tak, že prvý deň dostaneš jednu a na tretí deň druhu? Ja som bola naposledy v takom šoku, ze som zabudla aj co mi hovorili.
Dakujem

saxano2222
19. jan 2023

@kikailavska1
ja som sa rozplakala pri ranajkach ked si ku mne sadla tehotna, tie emocie si idu svoje :( bude to narocne ale zvladnes to. 🙏🏻
PN odporucam aspon par dni, alebo vezmi dovolenku, akokolvek sa ti to da vybavit nenahli sa do roboty.
Ja som bola v nemocnici myslim 2dni, prvy den dali tabletky vaginalne a o par hodin nato oralne, aj ked sa krvacanie uz spustilo, proste potvrdili si nech ide vsetko von, nastastie bez dodatocneho cistenia 🙏🏻
mne to vyustilo potom do zapalu maternice, zvysene crp a utekali sme na pohotovost, takze som bola vdacna za to ze som vypisana
ak by si potrebovala sa vyrozpravat alebo popytat este neico kludne napis. posielam vela energie 🙏🏻🥰

mimibabybell
19. jan 2023

Ahoj. Veľmi ma to mrzí a cítim s tebou. U mňa to bolo trocha inak. Ale napíšem ti to, možno ti niečo z toho pomôže. Mne doktor zobral krv, či si môžem dovoliť potratiť doma, výsledky boli dobré a ja som čakala, kým telu "dôjde", že má samé potrat spustiť, ale tiež som to nenechala iba tak. Síce som nevzala tabletku, ale pila som litre bylinkových čajov a to najmä levandula, listy maliny, šalvia, majorán, tuším aj rascu, petržlen. Takže k tabletke sa vyjadriť neviem, ale k tej pnke potom áno. Pri prvom potrate som sa dočistila dobre, ale mala som veľmi veľké bolesti po. V noci sa nedalo spať, boli až také veľké. Ale! Dalo sa to vydržať, trvali zhruba 3dni. Určite sa pýtaš prečo som si nedala niečo proti bolesti, tak preto, aby všetko dobre odišlo, aby mi lieky proti bolesti nespomalili čistenie. Po tých 3 dnoch sa všetko utišovalo, bolesť prestavala, krvácanie tiež.
V druhom prípade, postup opäť rovnaký, ale! Keďže som bola k bábätku viac citovo pripútaná, tak som si najskôr musela duševne uvedomiť, že je čas ho pustiť a až potom som bola schopná začať piť čaje a priznať si, že sa to stalo opäť a musíme sa rozlúčiť. Ale čo chcem k druhému povedať je, že na môj podiv ten potrat bol ako strašne silný menzes, no tie bolesti boli oproti prvému tretinové, spala som a krvácanie tiež prešlo dobre, utíšilo sa. Takže fakt skúsenosti mám dve a dosť iné. Nemusí to bolieť, vtedy by som sa bola zotavila tak za týždeň PNky, síce by som nebola úplne fit, ale fungovala by som , ale aj môže to aj bolieť a vtedy som bola veľmi slabá a bola by som potrebovala aj 2 týždne. A ešte jedna vec, že ma okolie strašilo otravou krvy a infekciou. Doktor mi pekne povedal, že ak dodržím hygienu, nebudem sa vystavovať počas tých chúlostivých dní inému prostrediu a zmenám(cestovanie, verejné WC....) , tak nie je dôvod sa obávať a naozaj som žiadnu infekciu nedostala a otrava krvi hrozí ak sa žena dobre nedočistí, ale práve preto nás pri potratoch doma dôkladne sledujú, aby videli, či išlo všetko von ako malo. No a duševne to chce čas...a nevzdať to potom.... Raz sa to podarí a zväčša, keď to už človek nečaká❤️
Napísala som veľa, prepáč, ale možno si v tom niečo nájdeš ty alebo niekto iný ❤️

tini27
19. jan 2023

@kikailavska1 Ja som bola v Čechách. nie som si istá, či je na Slovensku úplne rovnaký postup. Ak si to dobre pamätám, tak som dostala prvú vkladaciu tabletu, potom som bola asi dve hodiny v nemocnici ( pre istotu kvôli prípadnej alergickej reakcii) a potom ďalšiu. To som už mohla ísť domov.
Ten druhý krát to už bolo iba na "jedenkrát" a v podstate som takmer hneď išla domov. Ale hovorím, nie som si istá či aj na SK je ten postup presne taký.

mima172
19. jan 2023

Aktuálne si prechádzam niečim podobným, len s tým, že z mňa bolo bábätko v poriadku a v 10tt mu prestalo biť srdiečko. Moja gynekologička tvrdí, že mám dve možnosti - bud doma čakať alebo ísť do nemocnice a tam pod dohľadom lekárov mi vyvolajú potrat. Údajne podať a ísť domov nie je možné. Neviem, píšem len, čo mi bolo povedané. Ešte je možnosť kyretáže (podstúpila som ju po MA v 11tt v roku 2018), no to pre mňa aktuálne nie je možné, keďže som tesne po zapale pľúc. Osobne si myslím, že ak ti ponúkli potratové tabletky, tak ich príjmy. A ako dlho byt na PN? Telo sa rýchlo zahojí, duša sa hojí dlhšie. A záleží aj od toho, čo robíš. Ja som bola po potrate fyzicky fit za 10 dní.

casillas28
19. jan 2023

@kikailavska1 skus tabletky ale rataj aj s rizikom kyretu dodatocne...ako dlho to zavisi aj od teba ako to prezivas a zvladas...ja som mala MA v 19tt...v piatok sa na to prislo a dali vyvolavacku, v sobotu som porodila, v nedelu ma prepustili a v stredu som uz pracovala...ja som potreblvala zamestnat hlavu lebo doma by som sa zblaznila..vela sil posielam

kikailavska1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima172
19. jan 2023

@kikailavska1 Ahoj, ano práve idem od mojej gynekologičky a presne ako píšeš, že Ružinov to robí jediný. Myslela si, že to robia aj u nás v TN, no kým som prišla si to overovala a ze nie, už to nerobia. Tak čakám na spontánny potrat... Držím Ti palce, nech máš čím skôr "po" a si fit 🙏

158polica158
25. jan 2023

@kikailavska1 ja som bola . pri podaní tabletiek som začala krvácať a kŕče ako pri menštruácii. Trvalo to asi hodinu , presedela som na wc a keď zo mňa odišli posledné kusy dala som si vložku a už som normálne krvácala. Neviem koľko dni, 5. Nie dlho. Potom som šla na kontrolu a bola som vyčistena.

mimibabybell
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkademeterova
8. feb 2024

Je tu niekto ?

mima172
8. feb 2024

@lenkademeterova Je nás tu veľa. Polož rovno otázku.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre