Som v maturitnom ročníku a som tehotná

sunnym12
24. okt 2017

Ahojte,
Neviem či to čo potrebujem je práve trochu podpory alebo radu.
Mám 18 a to, že som tehotná som zistila trochu neskôr. Rozmýšľala som aj nad interrupciou kvôli škole. Som v maturitnom ročníku a neviem jak to zvládnuť , termín mi vychádza akurát po písomných maturitách a celkovo som z toho celá mimo, kto by nebol na mojom mieste. Možno si poviete, že býva aj horšie , ale zatiaľ najhoršia myšlienka je čo nato moja rodina, spolužiaci v škole a počúvať tie reči. Moje koníčky celé leto po súťažiach sa skončí a šanca ísť na výšku jedine externe neskôr. Všetko sa dá zvládnuť, keď sa chce veď.
Zo začiatku som bola z toho vykoľajená ale celkom sa teším. Sestra má 2 ročného syna, ktorému som krstná. Takže starostlivosťou som si už prešla dosť. Môj priateľ (21 r.), s ktorým sme spolu 3 roky to zobral fajn, že to zvládneme, ale ja mám stále moc veľké obavy čo a ako bude.
Čím sa už mám rozptýliť? Ako to povedať mamine?

vinyan
24. okt 2017

Aj ja som sa tak narodila. Moja mamina este nemala maturitu. Dorobila si ju neskor (do mojho prveho roku). Aj dieta je pekny konicek. Mladsie zeny lepsie rodia, su zdravsie, nerozmyslaju nad kadecim zbytocne. Najdolezitejsie je tesit sa a mat rad, vsetko ostatne pride... Neviem, ako to mate povedat mamine.

11mirka22
24. okt 2017

Ahoj, obaja ste veľmi mladí, ľahké to nebude, ale ak sa lubite, zvládnete to. Pomoc od rodičov budete určite potrebovať, preto skús s nimi vychádzať v dobrom, aj keby sa hnevali na teba zozaciatku. Verím že ti pomôžu. Všetko sa dá, keď sa chce. Ja som mala prvé dieťa v dvadsiatich, hoci som už dva roky pracovala, tiež sme nemali žiadne zázemie vytvorené pre dieťa, ale zvládli sme to aj s pomocou rodičov tak nejako zapochodu. Aj teraz mám susedku, ktorá porodila týždeň po maturite a zvládla to a je z nej veľmi šikovná mamina. Neboj, dobre to dopadne, mysli pozitívne. Držím palce.

henrikir
24. okt 2017

normalne to mamine povedz, nema zmysel chodit okolo horucej kase a myslim, ze ona to uz bud tusi alebo ked za nou prides tak bude hned vediet co sa deje. mozno bude na zaciatku nahnevana ale potom sa ti bude isto snazit co najviac pomoct. kedze uz tento rok maturujes tak aj ked to bude tazke mala by si to tych par mesiacov vydrzat a dotiahnut to do zdarneho konca aby si aspon toto mala uzavrete a mohla sa potom venovat babu a neskor ked budes mat cas, peniazky a chut si si mohla urobit vysoku skolu. ja verim, ze to zvladnes, dokazalo to uz vela dievcat pred tebou a dokaze to aj vela po tebe 🙂 drzim palce

1andrea111
24. okt 2017

@sunnym12 maminu si najlepšie poznáš Ty sama. Napadlo ma, že keby si išla na ňu tak, že sa jedná o nejaký vážny zdravotný problém a potom by sa možno potešila že je to iba tehotenstvo.

olifcek
24. okt 2017

@sunnym12 moja sestra maturovala po porode, tak to vyslo. Este v nemocke si prechadzala temy 🙂 dala to, das aj Ty 🙂 vyska... No asi uz jedine externe veru, ale to nevadi 🙂 zvladnes, ak nie hned, tak, az bude mat babo rok, zacnes 🙂 len je to finncne narocnejsie...
Mamina? Zalezi, aky mate vztah... Ak si myslis, ze by Ta tlacila do interupcie, oznam jej to, ked uz na to bude neskoro 🙂 ak mate vztah dobry, normalne jej to povedz...

deti95060810
24. okt 2017

tá posledná veta je najlepšia.... Tiež som tak prekvapila mamu....Strááášne som mala nevolnosti na začiatku tehu. Mama sa ma pýtala že čo mi je že som taká bledá, vraciam....Ja som sa vyhovorila že mi je zle z toho koláča čo piekla....o pár týždňov pravda vyšla na povrch. už to viac nešlo tajiť....😀 No nadšená nebola.... ale zvládli sme to aj školu aj bábo....

majinka273
24. okt 2017

Drzim prsty, ja som sice starsia, ale tiez pred svadbou necakane otehotnela. Rodicom sme to predniesli uz s planom, mala som uz sice po vyske, ale tiez bolo treba riesit ine veci... Keby si teraz vedela, aka som rada, ze to tak bolo, keby neprislo tehotenstvo takto neplanovane, vzdy by sme rodinku odkladali na neskor. Vsetko je tak, ako ma byt. Aj u teba tak bude. Najvacsia radost zivota 🙂 rodicia sa v podstate urcite tesit budu, len prekusnu ten prvy sok 🙂 drzim prsty a stastne a zdrave tehotenstvo prajem

taga
24. okt 2017

Ked mas takto dlho priatela a on to zobral tak pekne tak to je super! Predstav si o rok, ked uz bude po mature a babo bude na svete a budete stastna rodinka 😉 rozptylis sa rychlo - kukni na nete nejake kociky, oblecenie pre babatko aj pre seba 😊 caka ta kraaaaasne obdobie, jasne bude to tazke ale aj velmi krasne 😉 a mamina? Noooo hovoris ze uz ma vnuca-tak ak ma rada deti co tak jej nadhodit, ze bude opat starkou? A preventivne jej nalej kalistek 😂 vela stastia

nelinka2009
24. okt 2017

No drzim ti palce. Mame to povedz v sedavej polohe.

sunnym12
autor
24. okt 2017

@taga ved hej aj byvat by sme mali kde len nejako sa obavam o tu maturitu a tak😄 ten kalistek bude asi treba 😃

klaudiaden
24. okt 2017

Vybav si v škole už teraz, že po pôrode zostaneš doma ale na maturitu normálne prídeš, ako keby individuálny študijný plán 🙂 Budem ti držať palce aby si to zvládla 🙂

obsadenemeno
24. okt 2017

@sunnym12 co bude dalej.....???? Zivot, moja, zivot...... 😉

alice.jant
24. okt 2017

V prvom rade aj ked to oznamis mamine, mas 18 a si plnoletá, nieje to tak tragicke ako keby si jej to isla povedat v 15tich. Prekvapena? Urcite bude. Ale vidim tam viac pozitiv, okrem veku teda aj ten dlhodoby stabilny vztah. Predsa je to ine ako vratit sa z dovolenky V Tunise so suvenirom naviac od miestneho predavaca ovocnych spizov... Ja ako matka by som uz len pre tieto dva dovody mala dusicku kludnejsiu.
Materstvo je ta najkrajsia vec V zivote. Konicky cez leto tomu nesiahaju po clenky... povazuj sa za stastnu zenu, ze ti to bolo umoznene tak skoro... nejako bolo a nejako bude; zvladnes to istotne... a ked sa ti babo narodi a prvykrat ho vezmes do narucia, tak pochopis...pochopis vsetko.

sunny8
24. okt 2017

No interrupcia nie je riesenie pocity z nej ta budu sprevadzat cely zivot a po dalsie mozno uz nikdy po nej nebudes moct byt matkou. Ak ste babatko nechceli mali ste byt zodpovednejsi vsetko sa da zvladnut skola sa da aj popri dietati alebo neskor ked bude vacsie.

sunnym12
autor
24. okt 2017

@klaudiaden. No hej budem to musiet doriešiť aj ked ta nasa skola ta je len na reči dobrá 🙂 ale ďakujem 🙂

sunnym12
autor
24. okt 2017

@alice.jant
Určite to pochopi. Moja mama mala tiez sestru v 18 a zvladla to aj ked sa naši rozviedli...ved aj ano teraz mam z toho len stres a možno to bude to najstastnejsie obdobie aj ked trochu skor ako som chcela
@sunny8 ved ja viem su tam aj tie nasledky ale strasne som uprednostnovala vysku a moje sny tak sa mi to trochu pomeni

petranelkova
25. okt 2017

Tak to je iste, ze sa ti teraz uplne zmenia priority ale myslim, ze ked to mamka zazila sama tak ta bude chapat a bude ti pomahat 🙂 Odporucam maturiut dorobit aj za takychto "bojovych" podmienok lebo potom sa ti bude do toho tazsie vracat 🙂

sunnym12
autor
25. okt 2017

@petranelkova tak snad pochopi 🙂 radcej teraz ako sa k tomu vracat neskor jak vidim 🙂

alexi2211
25. okt 2017

Netreba to brať tragicky. Vždy sa to dá nejako zvládnuť, len treba chcieť. Možnosti sa vždy nájdu, hlavne netreba myslieť negatívne, ale treba sa pozitívne naladiť a tešiť sa na to, čo nové príde 🙂

libawet
25. okt 2017

@sunnym12 škola/ VŠ sa dá vždy dorobiť, ak sa chce, jasné, bude to ťažšie, pretože budeš mať malé dieťatko a na starosť domácnosť, no ak Ti bude partner oporou a pomôže, dá sa to zvládnuť. Maturitu si určite dorob, dá sa v škole dohodnúť aj odklad, ak by bolo treba.
Teší ma, že si si to s tou interrupciou rozmyslela, pretože tá škola sa dorobiť vždy dá, ako píšem, no dieťa by si už mať nikdy nemusela. Drž sa, vhupla si do toho hopem a po hlave, a hneď plávaj, ale aj tak sa dá, kto chce, zvládne všetko. Veľa šťastia.

montemotherone
25. okt 2017

@sunnym12 ľahké to nebude...ale ver tomu, že aj starší a zabezpečení z toho bývajú paf 😉 Aj zrelé páry sa rozchádzajú, nezvládnu výchovu, starostlivosť... Takže je to len na vás dvoch (a trochu pomoci od rodičov by sa zišlo, ako každému 😉 Ak sa k tomu postavíš zodpovedne, dokončíš školu, priateľ sa chopí zarábania, pomaličky zvládnete všetko. Aj VŠ externe. Priprav si plán, a mamine ho predostri ako hotovú vec. Keď uvidí, že si presvedčená o svojom smerovaní, aj ona bude pokojnejšia a hádam sa nezosype. Jej podporu budeš potrebovať. Nielen psychickú. Takže sa musíte držať navzájom 🙂 Nie si prvá ani posledná. Mám 3 spolužiačky zo ZŠ, ktoré rodili do 18r. Z toho jedna si ešte k tomu brala róma. Dnes sú spolu už 23 rokov, majú 4 deti, 2 roky je už babka 🙂 Je šťastná, spokojná... Na reči sa vykašli, cudzí ľudia ti nepomôžu keď bude treba a zajtra príde iná novinka ktorú budú riešiť 😉

sunnym12
autor
25. okt 2017

@montemotherone veď ano dá sa všetko zvládnuť keď sa chce 🙂 priateľ už zarába takže neni to až tak zlé ohľadom peňazí že by sme nič nemali 🙂 Školu určite dokončím to je jasné 🙂 Tak aj ja poznám aj mladšie baby čo mali takto bábo ale tak netreba to brať zas tragicky ako to zatiaľ beriem 🙂 Vždy sa dejú aj horšie veci ako toto 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre