Spontánny potrat priateľky v 12tt a depresie.

pistac
23. júl 2019

Drahé ženy, prosím vás o radu.

Moja 28 ročná priateľka Natália, prežila samovoľný potrat nášho dieťatka v 12 tt. Po absolvovaním kyretáže upadla priateľka do depresie. Stale, plače a zial sa jej nič nechce. Snažím sa ju povzbudiť, že nádej na ďalšie dieťa je vysoká aj ked je to veľmi nepríjemná situácia z ktorej som velmi zdrvený samozrejme aj ja.
Chcel by som priateľke veľmi pomôcť a som zufaly prosím dajte mi rady ako ju mam aspon trochu povzbudiť, a pomoct jej v tychto nestastnych casoch. Existujú nejaké stránky o tejto tematike ktore by jej mohli pomoct prípradne nejaké tipy alebo online poradna? prosím Vás o radu a pomoc.

Ďakujem krásne s pozdravom smutny partner

angela85
23. júl 2019

@pistac prežila som to aj,aj mnohé ženy tu. Je to dosť časté. Proste bábätko by neprežili a telo sa stým vysporiadali samo. Určite toto nechce počuť ani ja som nechcela, určite sa o Tom ani nechce baviť,ale nech sa okolie netvári že sa nič nestalo. U mňa to tak bolo a veľmi ma to zabolelo... Najlepšie riešenie,ak je priateľka zdravá ,tak sa možno na to vrhnúť znovu ale s veľkou láskou.

sevcikovaa
23. júl 2019

@pistac ahoj presla som si tym pred 3rokmi (v 20tt)....chce to cas a pevne nervy ....mne nepomohlo nic (nova praca,nove hobby,dovolenka) skoro sme sa rozviedli.....mam skveleho partnera a ten to ustal so mnou...musis jej byt oporou aj ked nechce urob sa ako kamen musis jej dodat silu, hlavne jej ukaz ze aj tebe je to luto no musi ist dalej.... pohľad na deti kocik ma strasne trapil a manžel to vedel tak ma vzdy vtedy objal....kazdy hovoril bude druhe a nebude to boliet zase ma hnala ta tuzba a po 3 rokoch sme konecne v 28tt ...ak bude chcieť nech my napise

nini1010
23. júl 2019

Nemozes pre nu urobit vobec nic iba byt pri nej,aby tvoju pritomnost citila v takej miere ako bude potrebovat a ako jej bude prijemne a bol tam pre nu ked bude potrebovat o tom hovorit.Teraz ma v hlave strasne vela myslienok co uribila zle,ci za to moze,ci za to nejako mozes ty,co sa dalo urobit inak,urcite samu seba aj obvinuje.Casom o tom bude chciet hovorit a ked to pride mal by si tam byt,ale nie skor ako bude ona chciet.Nic ine robit netreba a ani nerob.Nechaj ju nech place a place kolko bude potrebovat.Po potrate pomaha len cas a plac,tak jej dovol plakat.To jej nijako neskodi,prave naopak,cas je podla mna po potrate ten najlepsi liek.Ak tym neprejde teraz a nevyplace vsetko teraz ponesie si traumu a bude plakat aj o rok o dva ked si na to spomenie.Par tyzdnov toho placu bude vela,po par mesiacoch uz menej.

lenulka_14
23. júl 2019

@pistac je to hrozné čo sa stalo. Mám dve kamaratky ktore tiez potratili na zaciatku tehu a jedna dokonca uz dva krat. Nezavidim im vobec
Ale sme sa bavili ze ked uz nieco sa malo stat ze je lepsie takto na zaciatku ako vo vyssom stadiu tehotenstva alebo porodit mrtve babatko. Daj jej trochu casu nech sa vyplace a preboli to a potom skusajte dalej. Nie je ona na chybe proste to su veci ktore sa na zaciatku stavaju bud-alebo 😞😞

pistac
autor
23. júl 2019

@sevcikovaa Ahoj rád by som ti napísal ak smiem, a poradil sa ohladom možno vlastného postoja a spravania

pistac
autor
23. júl 2019

@angela85 Ja viem len prieteľku dochádza nadej a prebadajú ju paranoje, že uz nikdy nebude schopna otehotniet je to citlivejšia osoba ja žial si neviem rady ako jej pomôcť
:(

evik159
23. júl 2019

Skuste poradnu alexis.

angela85
23. júl 2019

@pistac ja som otehotnela po troch mesiacoch,hneď ako mi to bolo dovolené,keďže tiež som bola na kyretaz. Celé tehotenstvo som sa znovu bála,hlavne do toho 12tt keďže som mala znovu mierne spomenie. Ale bála som sa celé tehotenstvo,ale i keď bol pôrod pre mňa ťažký tak to malinké má vyliecilo zo všetkého smútku,i keď ešte aj teraz si spomeniem na to kedy odislo a aj sa mi slzy tlačia keď vidím kamoskinu dcéru,ktorá mala rovnaký termín

sevcikovaa
23. júl 2019

@pistac kludne mozes ak sa bude dat poradim

shilla23
23. júl 2019

@pistac ja som to prezila o par tyzdnov skor 8-9tt som zacala sama krvacat.. ta rana tam je dodnes a to su uz dva roky.. nemozes jej podla mna inak pomoct ako byt jej oporou.. zaciatky su najhorsie cele noci preplakane prebdene a reci typu ved to bolo len nazaciatku a bude druhe su to posledne co zena chce pocut.. mala som fazu po potrate ze ideme pracovat na dalsom ale pocula som pripady kedy to druhe zle dopadlo lebo telo este nebolo pripravene na dalsie tehu tak som povedala ze nechame to tak a potom som o tehotenstve nechcela ani pocut.. skoro rok nato si priatel nedal pozor ale nemala som plodne dni den pred MS tak si hovorim ze hadam nebudem tehotna (pretoze pomyslenie na dalsiu ranu by som nezniesla a bola by som zdrvena suca na psychiatriu)..menzes neprisiel.. ja som mavala ako hodinky tak ma zalial pot.. par dni ubehlo robim si testy nic biele.. na 12ty den som sa objednala doktorke (myslela som ze cysta alebo co) a ta mi dala termin az o dva tyzdne .. zacala som sa citit tehotna a vedela som ktora bije napriek bielym testom.. na 18ty den od vynechania menstruacie som objavila dve ciarky a zacal sa neskutocny stres a aj radost.. vedela som ze stres je najhorsi nepriatel tehotenstva ale aj tak kazda navsteva toalety a kazde pichnutie bolo pre mna hotove peklo.. prekonala som tyzden kedy som potratila babatko rastlo a teraz ma to babatko 4mesiace a je to iny betar😊 porod bol narocny ale ked ho tu uz mam tak diera v srdci je stale a pridu myslienky ake by bolo to prve ale keby bolo prve nebol by teraz malicky 😊 az teraz som pochopila ze vsetko sa deje z nejakeho dovodu a teraz sa z neho tesim dva krat tak lebo viem aky to je dar vynosit a porodit dieta.. neboj partnerku to mozno bude menej boliet casom ale kazda zena co prekona stratu dietata a je jedno v akom tyzdni tu ranu na srdiecku ma do smrti

megyi1711
23. júl 2019

@pistac aj ja som si tym presla,tiez som potratila v 12tt,bolo to hrozne myslela som ze to neprezijem strasne som z toho bola mimo,mam skveleho manzela a rodinu co stali pri mne,strasne som tuzila po dietati,dlho sme sa snazili kym som otehotnela a potom toto...potom po par tyzdnoch som si povedala ze asi to tak malo byt,nic stym uz nespravime a asi fakt radsej nech sa to stane takto ako potom by sa nieco nedaj boze stalo ked sa to uz narodi alebo tak....po pol roku som znova otehotnela a teraz mam krasneho uz skoro 7mesacneho vytuzeneho synceka❤️ Je to tazke ale treba tym nejako prejst a urcite sa to potom podari znova,drzim palce...

eliska13
3. aug 2019

@pistac koľko je odvtedy čo sa to stalo?plač, výčitky su normálne, ale ak je veľmi citlivá a labilna môže prísť beznádej a depresia.bolo hy fajn, ak by chodila k psychologičke pomôže sa jej s tým vyrovnať .niektorá žena, ak ju budeš chlalocholit, a udržiavať v tom smútku nevedomky bude truchlit ešte viac.Treba to oplakat a potom sa vybrať dalej.Ak by jej nechutilo jesť, nevedela spat, plac treba k odbornikovi

sivana09
3. aug 2019

@pistac len si tym prejst, pretrpiet si to... Tiez sa mi to stalo minuly rok v mojom prvom tehotenstve.. teraz som druhýkrát tehotna, bojim sa velmi cely cas ze sa nieco môže stať... Mne moj muz prvy den dovolil preplakat a dalsie dni uz mi nadaval ze nemam plakat, ze babo nebolo v poriadku a ze sa to stava - toto mi nepomohlo vobec, ale nejako som si tym presla, o tri mesiace sme skúsili znova... Tak snad uz to dotiahneme do stastneho konca... Ale hovorim, strach a aj smútok je tu stale

zeytin
3. aug 2019

@pistac Skus poradna Alexis, je urcena presne pre zeny v krizovych situaciach, ako ste vy. Je to bezplatne.

dragon5
3. aug 2019

Mne pomohlo ked mi muz povedal ze sa to stava 80% zien. A ze je to len potvrdenie toho ze sa to da a ze to dokazeme. Mnohe pary ani nevedia ci splodit potomka mozu - len skusaju. Vtedy po tychto slovach slovach aom si uvedomila ze v tom nie som sama. A este- jedze potrebuje vel lasky- svadba by pomohla- pride na ine myslienky ☺️

margarita
3. aug 2019

@pistac
suhlasim s nazormi, ze treba stat pri nej a pocuvat, co potrebuje.
ja mam za sebou 3 spontanne potraty, vsetky boli v prvom trimestri - biochemicke tehotenstvo v 6tt, dalsi spontanny ako aj zamlknuty v 11tt.
a aby to malo aj stastny koniec, okrem tychto 3 potratov mam tiez za sebou 4 sice rizikove, ale uspesne tehotenstva, a 4 krasne zdrave a hlucne deti 🙂

ked som mala po 3.potrate a prvom porode, napisala som sem tento blog
https://www.modrykonik.sk/blog/margarita/article/po-potrate/

asi je to viac pre tu zensku psychiku, ale mozno Ti aj tato osobna skusenost v niecom pomoze. hlavne to chce veeeeela casu a empatie. z Tvojej strany.
a keby si mal pocit, ze to uz nie je len hlboky a prirodzeny smutok a potreba vyrovnat sa so stratou, tak smer psycholog alebo psychiater.

drzim vam moc palce.

margetakuska
3. aug 2019

@pistac ja som si tym tiez presla - 3krat,raz v 12tt,v8tt,v5tt. Prvykrat to bolo najhorsie, bolo to moje prve tehu, strasne sme sa s manzelom tesili a bum, strasne to bolelo, tie reci sestriciek ze co placete, este budete mat kopec deti, no des, dosli sme domov, plakala som, pamatam si ze ked som prisla do izby a uvidela vecicky co som strikovala, vsetko som to smarila do rohu izby, vtedy ma manzel silno objal,nic nehovoril, dovolil mi plakat a plakal aj on, vela vela sme sa o tom rozpravali a moc mi to pomohlo, bral ma na prechadzky, bol chapavy, a velmi pozorny, ved tym istym prechadzal aj on,... O 3 mesiace som znova otehotnela a mame Nelku 7rocnu,a potom Adelku, a Lauriku a najmensiu Klarku😍v sucasnosti mame uz teda 4 dcery, takze moja bilancia je: 3 potraty - 4 deti😉prajem vam obom vsetko dobre

bambuliii
3. aug 2019

Podľa mňa skúste psychológa

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre