Strach z ďalšieho tehotenstva po potrate

17. apr 2024

Ahojte dievčatá, verím tomu, že sa tu nájde veľa z Vás, ktoré prežívajú to čo ja a budete mi vedieť možno poradiť. Minulý rok sme prišli o bábätko (kyretaz kvôli tomu, že v maternici bol len gestacny vak bez plodu), dlho sme sa odhodlavali kým sme sa rozhodli skúsiť to znovu. Dlhšiu dobu trvalo kým som otehotnela, ale to šťastné obdobie znovu prišlo, za čo som samozrejme neskutočne vďačná, mala by som byť asi v nejakom 5tt. Zo začiatku bola radosť, ale teraz čím ďalej tým viac mám strach z toho, že sa to zapokuje. Každý deň rozmýšľam, či je všetko v poriadku, či nezačnem krvácať, či testy silnejú, či tento krát bude na sone niečo vidieť. Dokonca mám strach aj z biochemickeho tehotenstva, alebo nejakého skorého potratu. Dúfala som, že sa budem viac tešiť a nie sa stále stresovať, čo bude a nebude. Dievčatá ako sa zbaviť týchto pocitov? Ako si to viac užívať a nemať taký strach?

monka7
17. apr 2024

treba len veriť, a myslieť pozitívne, bude ako má byť. u mna prišla vždy na kus uľava po každej dalšej prehliadke. ale ten strach v podvedomí po skúsenostiach, alebo skusenostiach kamošiek bol až do porodu

monika_mt
17. apr 2024

Tak nechcem byt vobec ani zla ani necitliva ani nic take, ale kedze v tom prvom tehotenstve nebol ziaden plod, tak v podstate ste neprisli o ziadne babatko, kedze ziadne nebolo a plod sa ani nevytvoril, pravdepodobne bolo chybne vajicko. Podstatna informacia je, ze kazde jedno tehotenstvo je velmi individualne, cize nie je tam ziadna spojitost ze ked prve nebolo uspesne, ze by uspesne nemalo byt to dalsie. Toto su naozaj veci medzi nebom a zemou a jednoducho niektore veci nevieme ovplyvnit. Zvlast nie v tom prvom trimestri, kedy je to ozaj hop alebo trop a 10-20% vsetkych tehotenstiev konci potratom. Takze v podstate, toho strachu ze "nieco sa moze stat" sa asi nezbavite, to ma asi kazda nastavajuca mamicka. Ale hlavne je mysliet pozitivne, vyhybat sa veciam ktore by tehotenstvo nejak mohli ohrozit a dufat v to, ze u vas to dopadne dobre.

ivana3111
17. apr 2024

Ahoj, ja len ze presne to iste zažívam teraz aj ja a tiež som v 5. Tyzdni ... ostáva len čakať a veriť no 🙂

autor
17. apr 2024

@ivana3111 áno ja viem, že nám nič iné neostáva, ako len čakať a veriť, len kebyže je to jednoduchšie, lebo tá neistota je najhoršia 🥴

ivana3111
17. apr 2024

Tak ale pravdou je ,že nie je to v našich rukách a aj keby sme chceli to neovplyvnime. Stres tiež nepomáha... ja napr. Plánujem ísť na 1. Usg až o mesiac, pokiaľ bude všetko ok dovtedy teda 🙂

marianarem
17. apr 2024

No poznam to, mala som to podobne a tie prve tyzdne boli take nic moc. Nie ze by som sa nejako velmi bala, ale nejako bezhlavo som sa netesila. Jedine, co mi pomahalo, bolo vedomie, ze ak by nieco, tak to proste zvladnem a budem vediet dalej zit. V 6tt som este zacala aj krvacat, to som si vtedy myslela, ze tak teda zase nic. Ale isla som k dr. a tam uz bolo vidiet srdiecko 🙂 Maly sa vyvijal uplne ukazkovo, no tesila som sa vzdy tak 2-3 dni po sone a medzitym som bola v takom stave, ze som pripustala vsetky moznosti. Po zlej skusenosti to uz proste nejaka cista radost nie je, je to tak prirodzene a netreba to silit.

monika_mt
17. apr 2024

Inak este doplnim, ze kym sa zene nestane nieco zle pocas tehotenstva, tak si ani nepripusta ze by sa nieco mohlo stat. Nemysli na potrat, krvacanie, nejake anomalie vo vyvine atd...ani ju to mozno nenapadne ze jej by sa to mohlo stat. Ale akonahle ma co i len jednu zlu skusenost napr. s potratom, tak odvtedy si uz uvedomuje ake je vlastne cele to tehotenstvo "krehke" a ako sa moze z hodiny na hodinu vsetko zmenit a pokazit. A ten strach uz ostane v nej zakoreneny az do konca tehotenstva. Strach z toho ze nieco zle sa moze stat.

pet888
18. apr 2024

@monika_mt to nie je pravda,ja som mala obrovsky strach uz pri prvom,lebo som vedela,co vsetko sa moze stat a ake caste byvaju potraty..ja som sa v zasade zacala bat asi par hodin po tom,co som nasla dve ciarky..zial,niektore mame vacsie strachy a niektore to vedia zvladat s vacsou lahkostou🤷🏻‍♀️

zuzi0911
18. apr 2024

My sme prišli o bábätko v 11tt..proste mu prestalo bit srdiecko .. ..teraz sa už tešíme z ročného synčeka,ale ceme tehotestvo bol obrovský stres ..musíš len veriť dieťatku. Ja som si po každej poradni an niečo kúpila teda babatku ..takto som citila ,ze to bude vsetko dobre . Drz sa ❤️

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre