Pomoc po pôrode

7. nov 2021

Čoskoro sa mi narodí druhé dieťa. Ako ste to mali po pôrode, bola u vás mama alebo svokra a pomáhali vám? Lebo ja osobne by som bola radšej, ak by sme boli iba ja, môj muž, bábätko a staršie dieťa. Ale neviem si predstaviť, nakoľko to bude náročné. Môj muž bude v čase pôrodu na otcovskej dovolenke so starším, takže bude doma. Mám už ponuku od svokry, chce k nám po pôrode prísť pomáhať. Neviem, čo jej na to povedať, ona si už dokonca zobrala dovolenku.

len_nig
7. nov 2021

Ja budem rodiť v januári prvé a určite nechcem aby niekto k nám chodil takto akože na pomoc. Musíme si zvyknúť sami 😊 mne by to bolo na obtiaž

maximilie
7. nov 2021

Ak by mi mal kto pomôcť, prijala by som to. Minimalne by som bola šťastná, keby mi mal kto vtedy navariť. Záležalo by to od toho, ako so svokrou vychádzam. Len ci sa bude dat potom zastaviť, keď už ti jej pomoc bude viac na obtiaž? Prvé dni sa ti to podľa mňa zíde q potom sa snažte dohodnúť si nejaké pravidlá, určiť hranice, aby to nezaslo až tak ďaleko, že bude potrebná ďalšia diskusia o otravnej svokre.

mamusa34
7. nov 2021

Moja mama prišla v deň keď som prišla z pôrodnice ..viete si predstaviť .."špinavá bolava nervózna..ale veľa mi pomohla.. to zas ďakujem . Ale potom som mala dní keď som chcela byť sama .. predsa potrebovala som kľud a malým a zvyknúť si na seba a režim ale to je všelijaké

ajka0207
7. nov 2021

Ja som bola sama, staršia mala dva roky a zvládli sme to v pohode, ťažšie bolo, že do toho sme sa sťahovali :D ale tak to nie je bežný prípad asi. Ak budeš mať pôrod bez vážnejších komplikácií a nadovazok muža doma, tak nevidím dôvod na ďalšiu osobu.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denden77
7. nov 2021

sice mam len jedno dieta a svokru nemam.. ale najviac si vycitam, ze som sem niekoho vobec po porode pustila (mojich rodicov).. ledva som dosla z porodnice, uz preslapovali medzi dverami.. moja matka si bez mojho vedomia vzala dovolenku.. byvaju kusok, cize "nastahovat" sa nechcela.. len kazdy den chodit pozriet.. ja rozbita, s dietatom na prse a potrebou "vetrat si medzinozny priestor" a ona kukajuca mi do podprdy pocas kojenia so sprskou mudrych rad z internetu.. (o detoch vie asi tolko, kolko ja o jadrovej fyzike - nic)..
po tyzdni sme sa pohadali pocas kocikovania a bol konecne chvilu klud 😂😂😂
ak budes mat doma muza, ktory sa bude venovat starsiemu dietatu.. povedz svokre, ze sa stavia po hrnce s varou, to bohate staci.. 😉😊

autor
7. nov 2021

Keď som prišla z pôrodnice s prvým, bola u nás švagriná s mužom. Bolo fajn, že navarila, ale potom to bolo len o tom, že sedeli na gauči a pozerali na bábo a ono revalo a revalo a ja prvorodička som nevedela, čo mám robiť a mala som všetkého plné zuby, odľahlo mi, keď konečne odišli. Takže aj preto moc nechcem, aby k nám teraz niekto chodil, myslím si, že mi to bude liezť na nervy. Ale na druhej strane, vôbec si neviem predstaviť, aké to bude po pôrode s dvoma malými detmi. So svokrou mám neutrálny vzťah, ani dobrý, ani zlý.

mamusa34
7. nov 2021

Nech vám donesie navarené , to je veľká pomoc.

Keď tam veľmi chce

mamusa34
7. nov 2021

Budeš vidieť ako to bude . Ale viem aké máš pocity. Ja som si myslela že nepríde nik počas 6 nedeli a vidíš . Prvé dva týždne boli pre mňa také ..ubolena unavená . Teraz skoro už 2mesiace ,už mi nevadí že sa nevyspim,už som si zvykla .

mamina0078
7. nov 2021

Ja by som to prijala aj ked mozno nie na cely den ale aspon na par hodin ked napriklad navari alebo zoberie starsie dieta na chvilku von. Urcite vam to pomoze aspon prve dni kym sa zabehnete s babatkom do rezimu a ty sa kusok zotavis z porodu.

simonka15513
7. nov 2021

@len_nig presne tak 🙂 ja som rodila pred 8 mesiacmi a nikto nám nepomáhal ani som od nikoho pomoc nechcela .. a aj keď už má teraz 8 mesiacov nikomu som ho ani raz nedala kocikovat som snim stále ja 🙂

veronice
7. nov 2021

Tak mne sa v 6to nedeli tak splasili hormony ze som nezniesla ani vlastnu mamu viac ako na 30-40 min navstevu (mamu milujem, fakt, aj velmi pomohla s cim bolo treba, ale proste ja som bola totalne rozhodena takze vzdy len prisla na chvilku a odisla). Svokru chcel manzel 2 tyzdne po porode priviezt (byva 100km od nas, mame fakt pekny vztah, nestazujem si) ze chce prist aspon na 4 dni. Tak som mu povedala ze ziadne take - rano privezie, vecer odvezie. Aj tak bolo. Tiez cakame teraz vo februari druhe a zatial ostavame pri plane A - ziadne navstevy pocas 6to nedelia kym nepoviem. Ak chces byt sama, tak to oznam okoliu uz teraz. Moja svokra z toho bola sice chvilu mimo ked sme jej to povedali ale zvladla to a neskor aj pochopila. Prisla k nam na tyzden ked mala dcerka 2 mesiace a hlavne ked som uz bola vpohode. Tvoje dieta, tvoja domacnost, tvoje pravidla. Ak si nikoho nezelaz aby chodil, tak im to proste oznam a nedaj sa odbit 😉

petka1402
7. nov 2021

Prišla som po 5 dňoch, bordel jak v tanku, muž išiel ešte ten deň do roboty, ja s novorodencom a 3,5rocnou, všetko komplet na mne a ešte na druhy deň sa k nám dotrepala celá familia že idú kuknúť malého, z kuknutia tu boli pekných pár hodín a samozrejme trebalo nachystať niečo na stôl a chceli "zapiť"malého a mňa išlo je*nut, nikto, nikto s ničím nepomohol, ani sa mi neponukol, mne bolo akurát z toho len do plaču... Nenastahovala by som si tu nikoho, ale napr. Keby každý druhý deň zaniesli niečo navarené by som prijala, lebo celá domácnosť a deti co bola na mne som nemala čas ani vody napiť, tak som ani nekojila

nikpa
7. nov 2021

Svokra ti tam akurát bude drankat nervy. Ak je muž doma, načo niekto ďalší. Po pôrode potrebujete ako rodina byť spolu myslím ty, muž a deti a zvykať sa na novy režim a nového člena, žiadna svokra ani nikto iný navyše nemá u vás čo otravovať. Ja som prvé týždne nechcela doma žiadne návštevy, kým som sa dala ako tak dokopy a spravilie sme si volaky režim, bábätko malo trošku silnejšiu imunitu, až potom mohla prísť pozrieť blízka rodina.

veronice
7. nov 2021

@petka1402 no ty moj kvet, to mi je rodina 🙈 odkopala by som ich od dveri velmi rychlo 🤣🤦‍♀️

marpel
7. nov 2021

Je manžel schopný postarať sa prvy týždeň-dva o staršie dieťa, chod domácnosti a navarit? Ak áno, nechcela by som u seba ďalšiu osobu. Ak nie, tak maximálne nech maminy donesú navarené jedlo, aby si sa mohla plne venovať rekonvalescencii a bábätku. Návštevy by počkali, kým nebudem fit a nebudem sa na ne cítiť.

Svokre poďakuj za ponúknutú pomoc s tým, že to chcete zvládnuť sami, ale ak by to náhodou nešlo, tak že sa ozvete. 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petka1402
7. nov 2021

@veronice no žiaľ 🙄 pred cudzími sa chvália jaké vnúčatá, šikovná nevesta, vyvára, vypeka, atď ale bývajú necelý km od nás a svokra bola u nás možno 20x za 2,5roka a potom plače jak je malo s deťmi a doma je na dochodku, akurát svokor zajde častejšie na kávu, vždy v tej najvhodnejšej chvíli, ale budis beriem zaujíma sa...ale v ten deň ja sa sem natrepalo 10 ľudí omg, mňa chytili hnačky po pôrode, čiže išlo zo mňa všeličo, rozbitá, bolava, žalúdok mi krútil horšie jak práčka, len kvôli mužovi som sa držala som. Nepoprosila som sa o pomoc tak mi nebola poskytnutá, no asi moja chyba, ale neriešim už, tak ako som ich mala rada, teraz len zo slušnosti pretrpím

niky1234
7. nov 2021

Mne prisla mama pomoct bolo to prve babo tak aspon ukazat okupat navarit atd… bola u nas 3 dni a mne to velmi pomohlo🙂Potom tyzden na to som dostala silny zapal prsnika a nevladala ani zit tak este prisla na dva dni to sa starala o maleho len ona s manzelom mne ho nosili len na kojenie do postele. V horuckach som prespala tie dva dni kym zabrali antibiotika.

petka1402
7. nov 2021

@elizabet173 och kebyže toto spravim tak svokra by sa zložila, mala už psychické problémy, ale úprimne si myslím ze to hra niekedy, aj preto som to len pretrpela

luci_ba
7. nov 2021

my čakáme prvé v decembri a mamu som nachystala na štýl, že budem rada ked prinesie niečo navarene, môže par hodin ostať ale aby tu bola s nami nonstop to nie. Ale tak my nemáme dom, len 3i byt.

petamich
7. nov 2021

pozri dohodni sa s nimi, ze by ste to radi zvladli sami a ked bude treba ozvete sa alebo ak teraz vies, ze manzel napr. nebude varit a donasku nechcete, tak ich popros nech prinesu navarene ale to moze aj svagrina, kamoska, ktokolvek ak taku osobu mas 🙂
a neskor si myslim, ze ti dobre padne ak starsie alebo mladsie niekto na par hodin postrazi 🙂
ja osobne sa nestotoznujem s - vsetko chcem zvladnut sama a nedam ani kocikovat a potom ziapem na muza a deti, lebo padam od unavy a hlavne je pre mna dolezite a cenim si, ze stari rodicia maju zaujem a tak napr. svokra chodi kazdy utorok kocikovat maleho, sadne na vlak a pride a prinesie aj navarene a nepridem si vobec ako krkavcia mat

drzim paste a idealne nech to mate po porode tak, ako to bude najviac vyhovovat 🤞🏻

mmoni89
7. nov 2021

Nie nemala a muž isiel hneď do prace. Ani by som nechcela, nehovorím ze to nebolo náročné, ale čím rýchlejšie sme si zvykli na nový režim tým lepšie. Mala som 20mesiacov medzi synmi

zuzanockamt
7. nov 2021

Nikoho som nemala na výpomoc, manžel bol v práci, doma ja s novorodencom a staršie dieťa malo 9 rokov, chodil do školy.

zuvelyn
7. nov 2021

Muž je so starším na materskej (rok a pol) neviem co by tu robila mama alebo svokra s nami, asi by pozerali Tv od nudy a to som po cisárskom (tri týždne aktuálne). Samozrejme prísť prišli aj chodia alr na hodinku dve ma kávu a pohrať sa so starším. Ved sme obaja s mužom doma na starostlivosť o deti ak domácnosť.

marzuz89
7. nov 2021

Z porodnice sme prisli v piatok, v sobotu aj nedelu sme mali najblizsiu rodinu, ale na normalnej navsteve, kde sme s manzelom pripravili obcerstvenie, pohostili. Od pondelka isiel zase do prace. Mama aj svokra chceli prist na tyzden kazda, odmietla som. Nevidela som dovod a nevidim doteraz, uprimne. Co by tam akoze robili? 🤭

Starostlivost o novorodenca popri druhom dietatku musi byt narocnejsia, ovela, ale od toho je snad na prve dni doma manzel. Ani pri druhom si neviem predstavit takyto typ pomoci.

Ak ty mas dokonca manzela na rodicovskej so starsim dietatkom, absolutne nevidim dovod na tretiu osobu 🤗 uzivajte si tie vzacne chvile ako rodina, bude to narocne, ja chciet teda nebudem nikoho dalsieho ani pri dvoch detoch. Svokra sa uz asi vopred nahnevala.

A co mi je extra luto ked citam, je ako uz pri jednom babatku pride napriklad mama maminky a manzela odstavia na vedlajsiu kolaj. Ma doma svoje vlastne (spolocne ❤️) babatko a "nema" k nemu ani pristup, lebo vsetko riadia dve zeny. Za mna je cas po porode cas vyhradne pre najblizsiu rodinu a nikto dalsi tam nema co robit ❤️

fleur1111
7. nov 2021

Ja čakám prvé a mama mi ponúkla pomoc s varením a pod., takze s nou som dohodnutá. A to je maximum ľudí pre mna a muža prvé dni po. Nebudeme to preháňať. Na svokrine otázky, z ktorých sa mi poväčšine rozum zastavuje, určite mat nervy nebudem, takze pre pokoj všetkých to s mužom chceme zariadiť takto.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
00ivi00
7. nov 2021

Ja len nechápem, že nevieš čo máš povedať svokre, že si už vzala dovolenkou. Normálne jej povedz, že nech si tu dovolenku užije a spýtaj sa jej čo bude počas dovolenky robiť. Ja budem každým dňom tiež rodiť druhé a neexistuje aby tu niekto bol, nepustila som k sebe nikoho pri prvom a nepustím ani pri druhom, tiež budem mať chlapa na pomoc👍🏻

luciannka83
7. nov 2021

Ak je svokra taka, ze ,,drzi hubu a krok,, tak by som si ju zavolala. Ak ti bude davat nevyziadane rady, a bude sa treba starat aj o nu, 5ak nech ostane doma. Ja som nikoho doma nechcela. Chcela som len klud.