Dedenie domu

anchela2929
25. okt 2021

Chcela by som sa spýtať, zomrel nám pred týždňom dedko ostala babka. Starý rodičia malý dom, hornú polovicu ešte za života dedka prepísali na svojho syna (môjho otca) a dolná polovica ostala na babku a dedka.
Teraz keď zomrel dedko ako to je z dedením? Babka chce dať už aj dolnú polovicu domu na otca chce aby bol celý dom naňho a chce to urobiť čo najskôr keďže už začali nejaké nezhody medzi súrodencami....
Ako postupovať? Treba počkať kým prebehne dedičské konanie? Ak áno koľko to trvá?
Ďakujem

loginexistuje
25. okt 2021

@anchela2929 co si zelali je teraz jedno pojde sa podla zakona babka 1/4 a 1/4 sa rozdeli deleno 6 (babka + 5 surodencov) tvoj otec nededi tam sa zapovita dar tj babka ma 1/4+1/24 a ostatni surodenci po 1/24 ak sa nevzdaju podielu

anchela2929
autor
26. okt 2021

@acrobaleno ďakujem za odpovede ešte mám jednu otázku: keď by jeho súrodenci chceli vyplatiť ich podieli z domu tak aká je na to lehota? Do kedy by musel otec súrodencov vyplatiť? On takú čiastku nemá takže by sa musel dom predať oni budú čakať kým sa dom predá?

acrobaleno
26. okt 2021

@anchela2929 Ja som sa s niečím takýmto stretla iba z exekútorskej pozície, kde bolo v dedičskom konaní jasne stanovená lehota dokedy sa majú predmetné čiastky vyplatiť. A oni nevyplatili, tak sa to riešilo exekučnou cestou. Ale či je na to stanovená nejaká zákonná lehota alebo či si to môžu určiť súrodenci samí, to neviem.

alenah31
26. okt 2021

@anchela2929 zákonom stanovená lehota neexistuje. Odporúčam, aby otec uzatvoril so súrodencami kúpnu zmluvu kde bude presne špecifikované ako budú vyplatený a kedy - ale po DOHODE s nimi. Pretože či už pri Dohode o predaji alebo kúpnej zmluve - všade je potrebný podpis oboch strán. Inak to - ak sa chce vyhnúť súdu - možné nie je. Iba vzájomnou dohodou . Čiže ak on bude trvať na vyplatení až po predaji domu - a oni nebudú súhlasiť musí sa obrátiť na súd, ktorý rozhodne. Bez dohody a ich súhlasu - keďže aj oni budú vlastníkmi domu, ktorý bude otec chcieť predať - dom predať nemôže - súrodenci majú predkupné právo nakoľko sú už vlastníkmi pomernej časti nehnuteľnosti. S predajom musia súhlasiť všetci vlastníci - vtedy je to bez problémov. A s babkou potom urobíte čo? Však tam chcela právo dožitia.