Koho priezvisko pre dieťa, keď nie sme manželia?

laura__
13. apr 2023

Ahojte mám otázku , s priateľom čakáme bábo je toto trošku komplikované medzi rodinnými vzťahmi a každý tvrdí niečo iné ja sa chcem opýtať ohľadom priezviska pre novorodenca koho by som mala dať priezvisko moje alebo priateľove ,nie sme manželia ani zasnúbený len žijeme spolu no moja rodina tvrdí že mám dať moje priezvisko keďže nie sme zosobášení lebo budem mať problémy ak by som nedajbože chodila s malým po doktoroch že sa budem musieť stále preukazovať papierom že som jeho matka ak dám priateľove priezvisko a čítala som veľmi veľa o tom len stále nie som si istá a plánujem ísť aj na matriku ale chcela som sa opýtať na váš názor a poradiť ak viete .

janinah
13. apr 2023

@ckocka sobáš môže byť aj pred pôrodom..je to pár minút na úrade....a honosna hostina prip.aj sobáš v kostole " potom". ...keď sa konečne aj mladý pán rozhýbe...ak vôbec

bessie12
13. apr 2023

@tomika prosím???? Hanba??? Moja mamina mi tiež dala svoje priezvisko a som jej za to vďačná.
Ja by som sa nehanbila za otca môjho dieťaťa, ale ... Keď vie urobiť dieťa, tak si ju vie vziať aj ženu. A vtedy môže dieťa dostať jeho priezvisko. Ja sa na to pozerám z čisto praktických dôvodov. Co ak by som chcela neskôr zmeniť na svoje alebo nejaké iné??? Bez súhlasu otca je to dost problematické. Tak isto by som nechcela, aby ma volali partnerovym priezviskom, pokial by som nebola za neho vydatá. Vadilo by mi to.

lenusa20
13. apr 2023

Tiež dávam svoje. Priateľ súhlasí. Už mám dosť s prvou dcérou z manželstva. Nemáme rovnaké a nebudem mať ďalšie s iným priezviskom ako ja.
Ak si ťa časom vezme, meno sa zmení automatický aj dieťaťu.

cyberk
13. apr 2023

@belllinka ”kazde moje dieta ma ine priezvisko” boze uz sa necudujem, preco places pri mojich prispevkoch 🫣

leskovael
13. apr 2023

@tomika ja myslím že si to nepochopila...lebo hlavne je to o tom, že v prípade rozchodu (a nieje nič nové že sa veľa mladých aj starších párov po rokoch rozchádzajú) je všetko zbytočne zložitejšie....v drvivej väčšine zostane matka s dieťaťom a každý z nich má ine priezvisko. Cesty do zahraničia sú komplikovanejšie, lebo dieťa nemá priezvisko matky, do niektorých krajín dokonca treba papiere že otec o tom vie atď atď... Keď voláš detskému lekárovi a povieš svoje priezvisko ani ťa hneď nepriradí k dieťaťu lebo ono má iné priezvisko. Nehovoriac o tom, že občas automaticky povedia matke priezvisko podľa dieťaťa, takže vlastne iné meno 🤷🏽‍♀️ No a je toho určite ešte oveľa viac.

tomika
13. apr 2023

áno,vtom maťe pravdu.Keď už dieťa... a chce spoločné priezvisko,tak nech požiada ženu o ruku👍

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
13. apr 2023

@tomika môj otec mal.gule, aby si mamu zobral pred porodom.. keď ich terajší muži nemajú, nech si svoje priezviska nechajú tiež pre seba. Možno to znie hnusne s moderne. Ale je to tak. Fakt je ze poznám.len malo mužov, ktorí sinnaozaj tu matku svojho dietata/deti aj vzali. A na čo aj, ved dieťa už majú.
S mojim.otcom to nič nemá, ani sa nehanbím za priezvisko muža. Prečo aj, ved ho nemám. Sú aj zúfalé ženy, ktoré menia priezviska bez svadby. Len aby mali všetci rovnaké.
Každý má na výber🙂

zuzinka888
13. apr 2023

Ak by si sa v buducnosti vydala za ineho partnera, musel by zmenu priezviska odobrit sud a otec s nim suhlasit. Alebo sa ono jedine bude volat inak ako jeho surodenci( ak budu), mamka.....

tomika
13. apr 2023

@leskovael vtom nevidím problém...tiež som rozvedená,....vždy sa predstavím a poviem koho som matka (škola,dr..)..A cestovaním sme zatiaľ problém namali,nikdy na letisku nepýtali doklad..

kikushaa
13. apr 2023

Dala by som meno po matke, a to hovorim ako matka ktora v case porodu prveho dietata bola “slobodna” a meno malo priezvisko po mne len par dni (predcasny porod nestihli na matrike cestne vyhlasenie o priezvisku). Ak sa nedajboze rozidete, priezvisko len tak lahko nezmenis - budes potrebovat otcov suhlas (ver ze nato nikdy nepristupi) Ved mu povedz ze dieta bude mat priezvisko po tebe a je len na nom ake priezvusko to bude 😉

gypsomilka
13. apr 2023

Moje deti dostali muzove priezvisko. A u doktora aj v skolke skole ma vzdy volali rovnako ako deti aj ked som mala ine priezvisko. Aj ked som niekam volala ohladne deti vzdy som sa ohlasila podla muzoveho priezviska. Neviem preco by som sa mala citit trapne atd lebo som im dala ine priezvisko

tomika
13. apr 2023

@simca06022011 máš pravdu👍👍,dnešný muži akosi nemajú na to "gule"

ckocka
13. apr 2023

@gypsomilka Nemáš sa prečo cítiť trápne a ani si nemyslím že to prináša zásadné problémy. Lenže ty si ho predpokladám dať chcela.
Nevidím však jediný dovod aby žena dala dieťaťu priezvisko po otcovi ak je to požiadavka otca a ona sama si to neželá.

euka210
13. apr 2023

@laura__ spociatku to matie, ze mama sa inak vola ako dieta, ale clovek si zvykne...syn ma takeho kamarata a spoluziakov.
Daj ako to citis.

gypsomilka
13. apr 2023

@ckocka tak mne ani nenapadlo to ze by mali moje priezvisko. Proste som to brala automaticky ze budu mat jeho. Ale tak urcite ak by nieco nebolo ok ze by ma tlacil ze musia mat jeho,alebo rodina by tlacila vtedy by som asi spozornela.

cipina
13. apr 2023

@laura__ daj priezvisko ako to citis. Ked das po sebe a raz sa zosobasite bude sa Tvoje dieta volat inac ako Tvoj manzel a Ty lebo ma priezvisko ako Ty za slobodna? 😄 Otec dietata sa cely jeho zivot nezmeni, to mas ako ked sa rozvedu a dieta sa vola ako otec a matka si moze zmenit priezvisko prip. sa znova vyda atd. Moje dieta ma priezvisko po partnerovi (nie sme zobrati) a nikdy som s tym nemala problem u lekara v skolke proste nikde, ani som sa nikde nepotrebovala preukazovat. Ked niekam volam tak sa predstavim normalne som ta a ta mamina toho chlapceka hotovo kazdy chape. A tie nazory ze je to hanba mat ine meno ako dieta 🙈 nenapada ma jediny dovod tej "hanby", uplne normalna vec 🙂

gionella
13. apr 2023

@laura__ určite svoje daj a priateľovi vysvetlit že do svadby tak a potom už môžete všetci jeho meno nosiť naveky vekov, dovtedy nech rešpektuje tvoje rozhodnutie

belllinka
13. apr 2023

@cyberk ty si vadna? Co je divne na tom, ze som sa rozviedla? 🙂 To mam davat druhemu dietatu priezvisko po mojom ex?

liz_lemon
13. apr 2023

nase deti maju priezvisko po otcovi, lebo sa mi paci viac ako moje, ja som sa teda este nestretla s pripadom, kedy by mali deti priezvisko po matke, v zivote som s tym ziadny problem nemala, nikde som nemusela dokazovat, ze som ich matka, uz davno som necitala tolko bludov, ako tu 😂

araavdva
13. apr 2023

Ja som si po rozvode nechala priezvisko mojho ex iba kvoli tomu aby sme mali s dcerou rovnaké priezviská. Ak sa nám podarí s terajším partnerom mať dieťa tak bude mať takisto priezvisko po mne. A ak sa potom vezmeme tak budem riešiť veci tak aby sme mali všetci rovnaké priezvisko.
Takže ja byť tebou dám tvoje priezvisko a neskôr sa uvidí či sa vezmete alebo nie.

alandra
13. apr 2023

Moje deti sa volaju po otcovi,nie sme manželia a nikdy ma ani len nenapadlo že by sa volali inak ako po ňom.Problémy nemám nikde ,len ma všade volajú partnerovým priezviskom. Svadbu zatial neplánujeme a to sú už deti veľké (17 a 13 rokov )

darkswan
13. apr 2023

@simca06022011 a co ti zaruci svadba ked sa rozvedies a zmenis priezvisko?;)

lenkakoc444
13. apr 2023

@darkswan presne toto som isla pisat 🙂 ale tak na svk si zeny nechavaju priezvisko po ex Co ja povazujem za uplne od veci. No ale kazdy si robi ako uzna za vhodne. Autorka pokial si citila potrebu zakladat tuto diskusiu asi nie si stotoznena s tym,ze dieta bude mat priezvisko po partnerovi. Daj mu svoje a mas pokoj len to nerob aby si ho dohnala k svadbe.

domiklik
13. apr 2023

@laura__ to aké priezvisko dcére das, je len a len vec teba a tvojho partnera... Pokiaľ sa nezhodneme, dostane meno po tebe...

tamitamitami
13. apr 2023

Ja som sa rozhodla dať priezvisko po otcovi dieťaťa, jemu na tom záležalo veľmi.....ja som tiež bola názoru že by som dala rada svoje no nebolo to pre mňa až také dôležité ako pre neho.

Nikdy som nemala problém že by som sa musela preukazovať ako matka dieťaťa. A aj ja osobne som OK stým že máme iné priezviská, pre mňa to neni podstatné.

jahell
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ankare
13. apr 2023

@laura__ daj mu svoje priezvisko určite. Ja by som to tak určite spravila.

whatever1
13. apr 2023

@laura__ Ak si priatel za svojim priezviskom tak urputne stoji, tak uz teraz vies, ze ti urcite neda suhlas na zmenu ak sa rozidete. Dieta sa ma volat rovnako ako matka a ako otec len ak ste manzelia. Povedz mu a jeho rodine, ze bude mat jeho priezvisko az po svadbe, inak nie. Je tu x podobnych tem a pribehov, kde si zeny neskoro uvedomili aku chybu spravili. Ty budes na materskej, ty budes behat po lekaroch, vybavovat vsetko ohladom dietata a vsade kde sa predstavis svojim priezviskom si budu mysliet, ze aj dieta sa tak vola, alebo naopak, vsade ta budu oslovat jeho priezviskom. Bude sa ti to chciet vysvetlovat pred cudzimi ludmi, ze tvoje dieta sa vola po “frajerovi”? A ked pojde do skolky, do skoly, vsade kde zavolas ohladom dietata a predstavis sa, tak nebudes moct povedat moj syn/dcera ale musiet povedat cele jeho meno. Kazdym telefonatom sa vlastne nechcene priznas, ze si bud rozvedena alebo naivna. Ak budes cestovat za hranice tiez moze vzniknut neprijemna situacia. Maj rozum a v ziadnom pripade mu neustup.

ckocka
13. apr 2023

@jahell Pre mňa by to asi divné nebolo ak si to priezvisko sama ponechávam, ale chápem.
Ja len znova hovorím, volba priezviska je na žene. Aké ona sama chce dieťaťu dať, také dá. To je argument proti ktorému sa nedá vobec nič namietať.
Ale autorka rieši inú situáciu.