Môžem ísť na maródku, keď nebudem poberať rodičovský?

evulienka1000
26. aug 2020

Potrebujem poradait.
Manzel pobera matersku na starsiu dceru a ja teraz poberam matersku na mladsiu dceru. Mne konci materska 16.9. a manzelovi 29.9.
Manzel chce nastupit od 30.9. na druhu matersku s mladsou dcerou a ja by som chcela zostat doma na materskej bez poberania rodic. prispevku (starsia dcera bude mat 2.11. tri roky.)
Moja otazka znie, co so mnou, ked nechcem ist naspat do prace, ci by som mohla od 17.9. nastupit na PN, kym by manzel poberal mstersku na mladsiu dceru a potom by som presla na rodic. prispevok a manzel by uz isiel do prace.
M
Moja otazka znie.Mozem od 17.9. ist na PN a

janinah
26. aug 2020

Na PN chodia chori ludia.Inak je to obycajna vychcanost a vyciciavanie statu.Kto uz kedy toto stopne....

damtiporiti
26. aug 2020

A čo ti také je, keď PN ešte počká do konca MD?

sapetka
26. aug 2020

@damtiporiti Nic nechce sa jej robit..

damtiporiti
26. aug 2020

@sapetka veď mne to je jasné 🤷‍♀️

sapetka
26. aug 2020

@damtiporiti hrozne toto. Ale co sa da cakat od obycajnych ludi ked sami politici v tejto krajine klamu kradnu podvadzaju.. ti co by mali ist prikladom.

majusqa77
26. aug 2020

a co ti brani ostat doma na RD bez poberania RP?

mogaa
26. aug 2020

musela by si reálne nastúpiť naspäť do práce a potom ísť na PN....samozrejme potom už nie si "chránená a zamestnávateľ ťa môže prepustiť....

mogaa
26. aug 2020

@majusqa77 nechce si platiť zdravotku

mondolina
26. aug 2020

Som zvedavá na tú dg.pod ktorú sa doktor podpíše.

ajka0207
26. aug 2020

@evulienka1000
Do troch rokov veku dieťaťa môžeš ostať na rodičovskej dovolenke

evinka3007
26. aug 2020

Akože...ukamenujte ju tu ze sa chce dat na PN 🤦‍♀️ myslim ze tu mame kopec zgerby ktora stat okrada a zije len zo vsetkych moznych aj nemoznych davok...nehovoriac o zlodejoch na najvyssich miestach...
A k mamicke...podla mna je lepsia volba neplatena RD, na PN ti budu chodit kontroly, a dostanes max.vychadzky par hodin...

ajka0207
26. aug 2020

@evinka3007 mňa by zaujímalo čo to sú za doktori čo dajú pn "len tak", môj obvodak mi nechce dať ani keď už "umieram"

evinka3007
26. aug 2020

@ajka0207 tak ja som mala napriklad v praci 100% hradenu PN 2 mesiace v roku, jasne ze kto by neostal aspon tyzden doma ked to bude mat plne platene...nikdy som nemala problem s tym vybavit si PN, doktorka ma vypisala aby som si oddychla a hotovo, narovinu som jej povedala ze si potrebujem oddychnut a nikdy okolo toho nerobila caviky...

fokuska
26. aug 2020

@evinka3007 Takze princp je, ze ked kradnu a odrbavaju ini, tak preco by som nemohol aj ja? Ze je to akesi ospravedlnenie a nikdy to teda neskonci?

Predpokladam ale, ze autorka nevie, ze moze ostat doma na RD bez poberania RP (v pripade, ze je zamestnana). Takze si myslela, ze PNkou vyriesi to, ze nebude musiet nastupit do prace. Ale - musela by aj tak obnovit NP aby mala na platenu PN narok, navyse by lekar musel vymysliet diagnozu, musela by dodrziavat liecebny rezim a este by ju mohli v praci prepustit, takze toto vobec nie je dobry napad.

damtiporiti
26. aug 2020

@evinka3007 a v čom sa potom dotyčná líši od tej "zgerby", o ktorej hovoríš?
A tam tiež idú dávky podľa pravidiel.

evinka3007
26. aug 2020

@damtiporiti podla mna sa lisi uz len v tom ze predtym vobec pracovala 😂

mondolina
26. aug 2020

@evinka3007
Tak potom si super kolegyňa....keď na 2 mesiace vypadneš, lebo si potrebuješ oddýchnuť.

ajka0207
26. aug 2020

@evinka3007 tak to máš fajn. Môj je taký že aj s teplotou má do roboty posiela, že nech si nevymýšľam choroby. Bola som PN raz, tri dni, tehotná som dostala anginu.

evinka3007
26. aug 2020

@mondolina asi necitas uplne pozorne, pisala som na tyzden a cuduj sa svete pri takomto type benefitu stale bol niekto zahadne "chory"...vratane vedenia...😂

evinka3007
26. aug 2020

@ajka0207 joj, no to je potom blbe ked sa necitis dobre a nechce ta doktor nechat doma...a obzvlast ako tehotnu 🤦‍♀️

damtiporiti
26. aug 2020

@evinka3007 a vieš že toto sú sprosté kecy plne predsudkov, tak ako je veľa tej tvojej "zgerby", ktorá pracuje, tak je kopa bielych čo nerobili, teda okrem detí, nikdy nič.

evinka3007
26. aug 2020

@fokuska nejdem sa tu hadat, ani si vysvetlovat pojmy okradanie...od dospelosti som pracovala a odvadzala velke peniaze z kazdej jednej vyplaty statu, takze si myslim ze ak autorka je roky pracujuca zena tak aj keby sa slahne na PN, az tak velmi to ani ja ani ty nepocitime...zase dramatizovat to tu neviem ci ma velky zmysel...

lili2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evinka3007
26. aug 2020

@damtiporiti hmmm, ja som pod slovkom "zgerba" myslela kazdeho kto zije vyciciavanim statu, to ze ty si to ponala ako konkretnu socialnu skupinu nie je moj problem, poznam vela romov na ktorych sa biely nehrabu...takze tak...

mondolina
26. aug 2020

@evinka3007
Ospravedlňujem sa, zle som prečítala.

fokuska
26. aug 2020

@evinka3007 Chapem co chces povedat, ale system nie je nastaveny tak, ze vsetko co do neho das aj dostanes naspat. Je nastaveny (mozno nastastie a mozno bohuzial) tak, ze je solidarny - cize kazdy do neho nieco vlozi a dostane kolko potrebuje.
Ale takto idealne to nefunguje, lebo system je vyciciavany, vykradany z najvysich miest...
A nepoviem nic na to ked si niekto "spravne" nakombinuje cerpanie materskej, materskej otca, ked sa dohodne so zamestnavatelom na cerpani dovolenky kvoli podpore - to su vsetko legalne cesty, ktore zakon plne umoznuje.
Ale ist na fiktivnu PNku, to je uz podvod, zakon neumoznuje vymyslat si fiktivnu diagnozu.

evinka3007
26. aug 2020

@fokuska ano, rozumiem aj ja co tvrdis ty, to je uz ale na uvazeni kazdeho lekara ci ti to umozni alebo nie...🤷‍♀️ a k tomu ako je system nastaveny si myslim ze to nie je uplne tak...je to len teoria a prax je taka ze ked potrebujes pomoc od statu tak sa ti vo velmi vela pripadoch otoci chrbtom, keby sme sa mohli spoliehat na to co do systemu dame sa nam raz aj vrati ked to budeme potrebovat bolo by vsetko idealne...

lucka_ke
26. aug 2020

prvých 10 dní PNky ti platí zamestnávateľ, čiže aj na to teba pozerať, skôr by som volila ostať na RD bez poberania rodičovského príspevku alebo reálne späť do práce

stefka33
26. aug 2020

@majusqa77
@fokuska Kočky to keby nedostane žena v 3r dieťa do škôlky a je zamestnaná, tak nemusí dávať výpoveď? Zamestnávateľ jej bude držať miesto kým nebude škôlka?

lucka_ke
26. aug 2020

@stefka33 len do 3 rokov dieťaťa, potom jedine ak by s tým súhlasil

fokuska
26. aug 2020

@stefka33 Nie, to ako si na to prisla alebo z coho si to vydedukovala?

Autorka moze ostat na RD preto, ze ma aj dieta mladsie ako 3 roky - na to sice bude manzel poberat matersku, ale ona moze byt na RD, len nebude poberat RP.