Nedodržiavanie GDPR

1. feb 2024

Ahojte, čo môže robiť žiak alebo rodič žiaka v prípade, že vyučujúci sústavne porušuje GDPR, t.j. pravidelne posielanie hodnotenia prác, testov a úloh do skupín prístupným všetkým žiakom v triede.

prasiatko30
2. feb 2024

@sense problem je prave v tom, ze pred erou internetu vedeli o tvojich znamkach ti co chodili s tebou do skoly a pripadne si dali tu pracu prist do tej skoly a pozriet sa na tie zoznamy na dverach skoly - teraz sa z nevinneho zoznamu stava vec verejna na celoslovenskej urovni pomaly

rooskoliv
2. feb 2024

Zacnem tym, ze nie som pravnik, ale robim na servise, kde robime s datami zakaznikov a teda mam za sebou kopec skoleni o GDPR + riesenie vela staznosti s pravnikmi. Okrem toho som sucast rady rodicov na jednej skole, kde sme preberali podobne staznosti rodicov a nechali ich posudit pravnikom zdruzenia. A podla vsetkych tychto pravnych nazorov sa nejedna o porusenie GDPR.

Zacnem tym, co GDPR je a co nie je. GDPR vobec neznamena, ze tvoje udaje nebudu zdielane, pouzite, alebo dane tretim stranam. GDPR je o tom, ze tvoje udaje budu pouzite iba za ucelom, na ktory si ich poskytla.

Takze priklad z bezneho zivota. Objednavas tovar z eshopu. Objednavkou davas eshopu suhlas na pouzitie tvojich udajov za ucelom dodania tovaru. Takze eshop moze uplne v pohode tvoje udaje zdielat s DHL, ktoru pouziva ako prepravnu spolocnost napriek tomu, ze DHL si ziadne udaje neposkytla. A nie je to porusenie GDPR. Co by bolo porusenie GDPR je, keby ti eshop zacal posielat marketingove materialy a ponukat svoje produkty. Preto ma vacsina eshopov samostatne policko, ze mozu tvoje udaje pouzit na marketingove ucely.

A teraz k tej skole. Skole musis podpisat GDPR za ucelom zabezpecenia vyucby. Bez toho skola nevie tvoje dieta ucit. Tento suhlas predpokladam, ze si dala. To ale neznamena, ze tvoje udaje nebudu zverejnene, alebo zdielane, ale znamena to, ze budu pouzite iba za ucelom zabezpecenia vyucby. Maju v skole vramci vyucby lyziarsky? Skola v pohode moze zdielat udaje dietata s ubytovacim zariadenim, poistovnou za ucelom zabezpecenia poistenia a podobne. Vobec nejde po porusenie GDPR. Keby ale tvoje udaje dala banke, nech ti ponuka investicie, ide o porusnie GDPR.

A teraz konkretna situacia, ktoru spominas. Pisomky vo verejnej skupine. Boli tvoje udaje pouzite na vyucbovy proces? Je sucastou vyucovacieho procesu aj danie pisomiek rodicom, aby mohli s detmi doma pracovat? Ano. Cize doslo k poruseniu GDPR? Za mna jednoznacne nie. Takze s GDPR nepochodis. Ak by to skola dala na facebook do skupiny "zasmejte sa na pisomnkach deti" islo by o porusenie GDPR.

A teraz ta moralna stranka. Je zverejnenie v skupine OK? Zamenil by som to za ine otazky. Zacnem tym, ze prepokladam, ze tvoje dieta pisomku v skole videlo a mohlo vidiet svoje chyby. Tymto povinnosti ucitela koncia. Spravna otazka je, chces ty ako rodic vidiet pisomku svojho dietata aby si s nim mohla doma pracovat? Predpokladam, ze ano. A tu si musis vybrat, ci je ti to pohodlnejsie, ked to da do nejakej verejnej skupiny, alebo ti povie ze za nim mozes prist v utorok medzi 0930-0940. Co ti vyhovuje viacej?

prasiatko30
2. feb 2024

@ivett1 hej ale ja v pripade, ze dieta nie je spokojne so znamkou idem a pytam nahliadnutie do pisomky, doknca mozem doniest aj dieta - ale je to osbne stretnutie medzi mnou, dietatom a danym ucitelom a riesime to. Nie je absolutne nutne aby som s triednym riesila znamkovanie na hromadnom zdruzeni 🤷‍♀️

betulinka1
2. feb 2024

Povedz to ucitelke a hotovo.

ivett1
2. feb 2024

@prasiatko30 píšeme o tom istom ...hromadné združenie neexistuje...zasadnutie rady školy nie je triedny aktív (rodičko) tam sú zvolení zástupcovia všetkých tried + vedenie školy a riešia sa iné záležitosti, nie prospech jednotlivých žiakov ...
@rooskoliv to vysvetlil super a úplne s ním súhlasím

sense
2. feb 2024

@prasiatko30 úprimne mne by bolo jedno keby aj v dnešnej dobe vedeli o mojich známkach. Keďže dokážem úplne normálne prijať ze sú aj lepší odo mňa ale sú aj horší. A nie ze mam mat z toho pomaly depresie lebo rodicia jurka z 3 B videli ze som som spravila v Diktate 5 chýb.
A koľko ľudí sa ohana gdpr a neviem čím pritom sami vycapia na sociálne siete pomaly aj to kedy boli na tlačovke dnes a ako bola konzistencia.
Rovnako ako písomky, dnes ich učitelia nedajú domov aby ich žiaci a rodicia mesfalsovali, kedysi to nebol absolútne problém.
Ale tak áno dnes je iná doba