Pas pre dieťa do 5 rokov

jami2
14. máj 2012

Dobrý deň,
počaula som, že po novom už musí mať každé dieťa pas. Vraj deti do 5 rokov je ešte možné zapísať aj do pasu rodiča, ale už môžu z toho robiť v niektorých krajinách problém. Som slobodná matka. Zaujíma ma či môže môj bývalý požiadať o pas dieťaťa, príp. jeho zapísanie do svojho pasu, bez môjho súhlasu. Styk otca s dieťaťom, ani výživné zatiaľ nie je vyriešené súdnou cestou, takže ani nemám rozsudok o zverení do mojej výchovy. Viem, že pri rozvedených rodičoch sa pas vydáva tomu, kto má dieťa zverené, ale ako je to pri slobodných matkách? Nájdu sa tu nejaké mamičky v podobnej situácií, ktoré pas vybavovali? Môže vycestovať s dieťaťom v rámci EÚ aj bez pasu? Hrozí mu niečo?

anjelicek26
14. máj 2012

@vivusika - ako ja som na nu tiez hodila nechapavy pohlad, ze ved som s tymi istymi detmi pred 2 tyzdnami priletela z uk, ze to im nevadilo, ze nemame rovnake mena? Tak vravela, ze nas pusta naposledy, ako uplnu vynimku, robila okolo toho halo 🙄 Som si pripadala ako uplny debil fakt 🤐 Tak teraz uz len pockat, kym ziadost prejde slovenskou byrokraciou a v lete si zmenim meno jaaaaj nervy s tym, som to odsuvala ako dlho sa len dalo 😝

ivett1
14. máj 2012

@jami2 a ešte si sa pýtala, či môže vycestovať s dieťaťom aj bez pasu v rámci EÚ...vlastne na to ti už odpovedala @anjelicek26 ...musí mať na to "papiere"...pri cestovaní lietadlom je to jednoznačné, ale pri ceste autom ho zastaviť môžu a nemusia, lebo na hraniciach sa už nestojí a nekontroluje (sme v "Schengene")...môžu ho zasatviť v rámci bežnej policajnej kontroly dopraváci, colníci a v rámci tejto kontroly môžu žiadať aj nejaké doklady pre dieťa v aute, ale...nemusia, postačia im len bežné doklady - vodičák + doklady k autu...takže, ak by ho zasatvila takáto hliadka a náhodou by chceli aj doklady dieťaťa a nemal by ich, alebo by boli neplatné, tak...by bol zadržaný...a podľa zákonov tej ktorej krajiny by mohol byť obvinený aj z "únosu"... 😅 (a to ani nemám až takú bujnú fanáziu 😉...)

alenka600
14. máj 2012

@anjelicek26 Teraz si ma nepotesila 😅 Ja riesim uz hrozne dlho to, ze som vydata, ale nemam zmenene meno, dcera ma priezvisko po otcovi (ja tiez, ale este nie v dokladoch). Nemam ju zapisanu v pase, ale dcera ma vlastne ID (ekvivalent nasho obcianskeho). Vcera mi z easyjet konecne poslali odpoved, ze kludne s nou mozem cestovat aj ked sa vola inac.
Budem brat aj sobasny list aj rodny list aj vsetko mozne, len sa bojim - zo SR budeme cestovat zaciatkom jula(bdeme letiet z madarska), teda uz po termine toho mozneho zapisu do pasu. Ale hadam ked ma dcera ID, tak ma nikto nebude buzerovat...ci ano??????????

anjelicek26
14. máj 2012

@alenka600 - no ved to... my sme sa brali v nemecku, zijeme v anglicku a vybavovat takto cez piatu nohu na slovensku doklady je zlozite. Vezmi sobasny, rodny list, hadam to bude ok, ja si myslim, z hej... mozes povedat, ze ides na slovensko si dat zmenit meno po sobasi 😅 😅 😅 Ale dobre ma to soklo na letisku, taky divny pocit, proste ta obvinia, ci si matka deti, ze konec 😖

irriss
14. máj 2012

@anjelicek26
@alenka600
ahojky!
Nechci strasit, ale mne takto jednou nechteli na letisti povolit odlet se synem..malej jeste ke vsemu byl tak unaveny, ze se mnou odmital kamkoliv jit a delal, ze mne nezna 😖 😖 😖 😖

p.s. a ze zakona se musi provest zmena do 8mi dnu😉

alenka600
14. máj 2012

@anjelicek26 Ved to, ze smerom na SR s nami pocestuje manzel, ale smerom zo SR uz pojdeme same :(

alenka600
14. máj 2012

@irriss hej hej 8 dni 🙂))))))))))))))))))))))
No neviem co si mam mysliet....letecka spolocnost mi dala pisomne, ze mozme cestovat.....ale ten papier mi prd pomoze, ked narazim na nejakeho aktivneho pracovnika....

irriss
14. máj 2012

@alenka600
no prave.."blbce" najdes vsude..ale vis co mne pomohlo?

mela jem u sebe fotky, rodinne fotky...dali nas do mistnosti , ktera nahrazuje "vysetrovaci vazbu"..a tam jich je vic, tam zase tento aktivni byl sam...a vice jich bylo "normalnich"..

Jinak ja mam vzdy story i kvuli jmenu..dokonce mne berou jako transessuala...protoze jmeno mam cele muzske (pro Italy) a jeste ke vsemu prijmeni po manzelovi, co z se tu nedela.. 😠 😠 😠

jami2
autor
14. máj 2012

@ivett1 No práve táto cesta autom ma zaujímala. Expartneri sú niekedy schopný neuveriteľných vecí.

ivett1
14. máj 2012

@alenka600 no, ak má dcéra Ident.C...tak, keďže sme v Schengene stačí jej aj to, pri pohybe v rámci štátov EÚ a štátov "Schengenu" (väčšinou sú aj štátmi EÚ😉...)...takže, aj keď narazíš na "aktívneho úradníka", nič sa nedeje🙂

ivett1
14. máj 2012

@jami2 hlavne, expartneri, ktorrým to "trošku" v tej hlavičke prepne 😠

alenka600
14. máj 2012

@ivett1 @irriss
Budeme letiet zo Svajciarska do Madarska....raz ked som bola este slobodna, sa ma jeden madarsky colnik po prilete pytal, odkial idem - vravim zo SVajciarska. Ci idem do Madarska? Ja na to, nie, idem na SLovensko. Ci zijem vo Svajci? Nie, zijem vo Francuzsku. Ci chcem nieco preclit? Nie, nechcem. Potom na mna vyletel, ci nemam ani ziadne jedlo a pitie - povedala som, ze mam jablko a sendvic, ci mu to mam ukazat..... 😝

kvietocek7
14. máj 2012

@jami2 akokolvek -pas pre dieta vydaju na zaklade statneho obcianstva toho statu v ktorom je vystaveny na zaklade originalneho rodneho listu t.j plati pre SLovensko. Ony stanovili datum po 26.june 2012 aby dieta malo pas. Ja po tom co som minuly tyzden vybavovala splnomocnenie aby dcera mohla cestovat s pribuznou osobou tak mi povedali,ze pasy a aj tie splnomocnenia pre deti sa vybavuju koli tym nesvarom co je zvycajne medzi rozvedenymi,alebo slobodne mamicky zijuce v zmiesanych manzelstvach. Takze jednou vetou ODPORUCAJU PAS PRE DIETA. Ja som tiez za to a budes mat po probleme. Ja mam deti aj v pase aj maju svoje.

anjelicek26
14. máj 2012

@irriss - heh 8 dni nestihame urcite, ale tak co hadam mi hlavu neodtrhnu 😅

irriss
14. máj 2012

@alenka600 😀 😀 😀 😀

Tyto rozhovory miluju..prijdu si, ze nevim nic ani svoje jmeno 😀 😀 😀 a ze vlastne ani nikam nepatrim...😉

irriss
14. máj 2012

@anjelicek26
8 dni 😀 😀 😀 😀 😀
kolikrat je budes nasobit? 😀 😀 😀
predpokladam minimalne 100x..

Vim, ze predpis je 8 dni...ale jake jsou sankce to vazne nevim, predpokladam, ze jen teoreticke, uvedene v knizce, ale ze pak stejne zalezi na danem urednikovi..A pokud jeden bude chtit zaplaceni sankce, rekni nemam, prijdu zitra..a udelej to tak, ze prijdes k urednikovi na druhe smene😉 Nejsou vsichni stejni.. 😉

anjelicek26
14. máj 2012

@irriss - ja som teraz posilala papiere na specialnu matriku, zvysok sa uvidi, teda mamina to tam niesla, nijako jej to neokomentovali, mozno si mysleli, ze je to 30.4.2012 a nie 2011 datum svadby 😅

jami2
autor
14. máj 2012

@kvietocek7 Pas si pôjdem dať čo najskôr spraviť, len či si on potom môže dať napr. dieťa zapísať do svojho pasu, alebo vybaviť druhý pas s tým, že ten prvý sa údajne stratil, alebo či môže vycestovať bez pasu (autom) a či by tak mohol urobiť beztrestne. Podľa toho čo písali ostatné mamičky, asi by mu pas ani zápis neurobili kým nemá môj overený súhlas aj v prípade, že zatiaľ neprebehol súd o zverení dieťaťa do mojej starostlivosti. Dúfam, že to tak bude.

irriss
14. máj 2012

@anjelicek26
Ja jsem byla vzdycky vystresovana pred kazdou uredni akci..a jelikoz jsem zjistila, ze jsou urednici a pravidla i zakony a jejich diry nepredvidatelne..delam to tak, ze resim 😉 😎 - az kdyz problem nastane a nepripoustim si ho.. 🙂

p.s. snazim se ho nepripoustet, ale kdyz uz jdu vyrizovat po desate stejnou vec, a neustale dostavam jine pokyny..pak uz jsem neprijemna ja.. ☹

ivett1
14. máj 2012

@irriss 😀 tak toto bola rada nad zlato😀...

irriss
14. máj 2012

@ivett1
kterou mas na mysli? 😀
fotky a rodinne album sebou
nebo si pockat do druheho dne na dalsiho urednika 😉

alenka600
14. máj 2012

@irriss @anjelicek26 A inac ja mam dva rodne listy - jeden francuzsky, kde ma ako matku zapisali este s dievcenskym priezviskom a jeden slovensky, kde ma z nepochopitelnych pricin zapisali s priezviksom po muzovi 😲 😲 😲 😲

irriss
14. máj 2012

@anjelicek26
@alenka600
Jinak k tem pasum - ja jezdim jeste na stary...kde mam vsechny 4 deti zapsane 😉

irriss
14. máj 2012

@alenka600 😀 😀 😀 😀
typicke urednicke 😉 😎 🤐

irriss
14. máj 2012

@alenka600
@anjelicek26
jak je to v Anglii, Nemecku a ve Francii??
Tady dokonce rodny list propada, musi se obnovovat kvuli zakonne lhute kazdych 6 mesicu..coz nechapu, je to preci nemenitelny fakt.. 😖

anjelicek26
14. máj 2012

@irriss - fuha netusim, mne v nemecku zmenili aj dochodkove, aj zdravotku na nove meno,s tacilo zdvihnut TELEFON. Pasy detom spravili u nas na pockanie na urade. Ani tam deti nemuseli byt, manzel doniesol fotky a odisiel z pasmi, iba vdaka tomu sme s malym mohli vycestovat z anglicka ked mal 4 mesiace.... nemali ani problem z anglickym rodnym listom... na nemecko fakt nadavat co sa tyka byrokracie nemozem.. slovensko je ina kapitola 😝

ivett1
14. máj 2012

@irriss tú, "počkat si do druhého dne"...🙂
PS:...keby som bola ja ten "úradník"...tak pár rodinných fotiek by na mňa dojem neurobilo (som príliš podozrievavá...)...i keď možno taký 200 - 300 fotkový rodinný album, ten by ma možno "obmäkčil"...

janka_pn
14. máj 2012

@jami2 on pre zapis alebo pre novy pas potrebuje tvoj pisomny suhlas a rodny list. ja som to bola tomu mojmu tiez podpisovat. ja, kedze mam rovnake priezvisko s malou, som jeho suhlas nepotrebovala. tvoj ex s dietatom vycestovat moze, ale nacierno...

sissy27
14. máj 2012

@jami2 pokiaľ nemáš dieťa zverené do opatery, môže na základe rodného listu aj otec požiadať o cestovný pas a zo zákona sú povinný to spraviť aj bez tvojho súhlasu - stačí mu na to originál RL (vystavia mu na počkanie na matrike) a dieťa osobne. Priezvisko s cestovaním nemá nič spoločné - moja dcéra cestuje bežne s mojimi rodičmi a má úplne iné priezvisko a jakživ problém nebol... Okrem toho, to by si si akože dávala prekladať rozhodnutie o zverení do opatery do x jazykov (podľa toho kam cestuješ)? Lebo taký talian by asi veľa neporiešil so slovenským papierom... Odporúčam podať čo najskôr návrh na súd na zverenie dieťaťa do tvojej opatery a vybaviť mu vlastný pas...

ivett1
14. máj 2012

@alenka600 ó, tak to máš hádam výhodu, nie 🙂 ...dve rôzne "úradne" platné priezviská😉