Pas pre dieťa do 5 rokov

jami2
14. máj 2012

Dobrý deň,
počaula som, že po novom už musí mať každé dieťa pas. Vraj deti do 5 rokov je ešte možné zapísať aj do pasu rodiča, ale už môžu z toho robiť v niektorých krajinách problém. Som slobodná matka. Zaujíma ma či môže môj bývalý požiadať o pas dieťaťa, príp. jeho zapísanie do svojho pasu, bez môjho súhlasu. Styk otca s dieťaťom, ani výživné zatiaľ nie je vyriešené súdnou cestou, takže ani nemám rozsudok o zverení do mojej výchovy. Viem, že pri rozvedených rodičoch sa pas vydáva tomu, kto má dieťa zverené, ale ako je to pri slobodných matkách? Nájdu sa tu nejaké mamičky v podobnej situácií, ktoré pas vybavovali? Môže vycestovať s dieťaťom v rámci EÚ aj bez pasu? Hrozí mu niečo?

ikke
16. máj 2012

@lela1 treba nove pasy.

janka_pn
16. máj 2012

@lela1 u nas na pasovom maju letaky s odporucanim, aby si ludia detom dali spravit vlastne pasy... v celej eu to je od 15 juna(tusim) uzakonene, len u nas to bolo zle pochopene. na tvojom mieste by som spravit dala, ved naco riskovat kvoli 8e? 😉

janka_pn
16. máj 2012

a mimochodom, dnes som bola pre ten pas a bola tam dlhaaaa rada rodicov s detmi....

ena
16. máj 2012

ja som bola s detmi na pasovom dnes a fakt srandovne to tam vyzeralo... nie ako na pasovom, ale skor ako v cakarni u pediatra.. same kociky a deti 🙂 Vela ludi, ale aj dost rychlo to islo.. ked sme dosli, pred nami 40 cisel a do hodiny sme boli vybaveni..

a konkretne pre teba
@jami2
"Ak rodičia občana mladšieho ako 15 rokov neuzavreli manželstvo (ide najmä o tzv. slobodné matky), žiadosť za tohto občana podáva rodič, ktorý má dieťa vo výchove, druhý rodič môže podať žiadosť len s osvedčeným písomným súhlasom tohto rodiča. Taktiež zápis údajov o dieťati do cestovného pasu druhého rodiča môže byť vykonaný iba na základe osvedčeného písomného súhlasu rodiča, ktorý má dieťa vo výchove."

http://www.minv.sk/?podavanie-ziadosti

lela1
16. máj 2012

Ďakujem Janka pn,tomuto som sa chcela tym zapísaním do pasu vyhnúť,no čo už,pojdeme urobiť nové pasy. 🙂

tweetinkapp
20. máj 2012

baby a kolky sa daju este kupit na poste? docitala som sa vselico, tak teraz neviem, co este plati 😅

ena
20. máj 2012

@tweetinkapp kolky kupis bez problemov na poste

tweetinkapp
20. máj 2012

@ena ďakujem 😵

lehotka
29. máj 2012

viete mi poradit za aku dobu vybavim synovi pas? je to do mesiaca? a co vsetko potrebujem- staci rodny list a moj obciansky? ak by som ho potrebovala skor da sa to ? neviete? dakujem za odpovede

ena
5. jún 2012

@lehotka ja som bola s detmi 16.maja so ziadostou a 1.6 mi pipli smsky, ze pasy su hotove, dnes pre ne idem... takze v BA to trva teraz cca 2 tyzdne...

cicimon
9. jún 2012

baby, neviete ci musi byt kolok alebo sa da platit aj hotovostou?

ani3012
9. jún 2012

@cicimon iba kolok a ten kúpiš na pošte

mima595
9. jún 2012

@cicimon - vacsinou na kazdom pasovom..teda na policii je už automat, kde len zadas, aky doklad chces, nahadzes peniaze a do ruk dostanes len taky papierik o zaplateni spravneho poplatku..ale neber velku bankovku, mysli, že max. vydava 5E

ani3012
9. jún 2012

@mima595 u nás automat napr. nemajú

mima595
9. jún 2012

@ani3012 - ale tak predpokldam, že v BA ho budu mat... 😉

ani3012
9. jún 2012

@mima595 u nás sa možno neoplatí,lebo je pošta cca 20 metrov od policajtov 😅

cicimon
9. jún 2012

@ani3012 a odkial si?
no nerada by som sa presla, tak neviem, ci je to stale kolok ci cash

ani3012
9. jún 2012

@cicimon určite potrebuješ kolok...ja som z MA

karaa
9. jún 2012

@cicimon vsetky spravne poplatky, ktore platime organom ministerstva vnutra, teda aj za vydanie cestovneho dokladu - pasu, je v sucastnej dobe mozne platit ako kolkami tak aj v hotovosti na mieste vybavenia. Takze kdekolvek je za ziadost o vydanie pasu mozne platiti v hotovosti, nie je potrebne riesit kolky.

ani3012
9. jún 2012

@karaa to je blbosť ! Bez kolka ťa nevybavia...ten kolok sa lepí na žiadosť o vydanie cestovného pasu...takže je jedno či ho kúpi na pošte alebo v automate na polícii ale kolok potrebuje

karaa
9. jún 2012

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

•kolok v zákonom stanovenej výške; správne poplatky je možné platiť aj v hotovosti do pokladnice správneho orgánu

ani3012
9. jún 2012

Pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu na oddelení dokladov občan predkladá:
• občiansky preukaz; ak občan nie je držiteľom občianskeho preukazu, predkladá rodný list a osvedčenie o štátnom občianstve SR, ktoré nesmie byť od jeho vydania staršie ako šesť mesiacov, prípadne ďalší matričný doklad ak došlo k zmene matričnej udalosti, štátne občianstvo Slovenskej republiky je možné preukázať platným cestovným pasom, prípadne ďalšie doklady, ktoré sú potrebné na vydanie cestovného pasu

• rodný list občana mladšieho ako 15 rokov, ak nie je držiteľom skôr vydaného cestovného pasu

• skôr vydaný cestovný pas

• správny poplatok – kolok.

karaa
9. jún 2012

@ani3012 nepotrebuje, bolo to tak, ako pises, no je to zmenene. Kazdy spravny poplatok uz mozes uhradit v hotovosti na mieste vybavenia. Blbost to urcite nie je, platila som tak dcere za ziadost 2 tyzdne dozadu 😉

ani3012
9. jún 2012

@karaa zaujímavé,lebo ja som tiež vybavovala malej pas a kolok som potrebovala

cicimon
9. jún 2012

@karaa a na ktorej policii si bola?

ani3012
9. jún 2012
karaa
9. jún 2012

@cicimon plati to pre kazdu jednu policiu na uzemi SR, ja som bola na BA5 - Zaporozska.

cicimon
9. jún 2012

@karaa no super, presne tam potrebujem ist

ani3012
9. jún 2012

u nás majú vypísané hneď medzi dverami,že kolky nepredávajú -žiadne oznámenie,že by sa dalo platiť v hotovosti a vlastne ani neviem kde,lebo dole je len ohlasovňa,potom poisťovňa a to je všetko

karaa
9. jún 2012

@ani3012 ano, aj tu je to napisane, presne ako pises, posledna veta druhy odsek