Pomoc SZČO pri poklese tržby a OČR

bukvickaaa
9. apr 2020

Ahojte. Viete mi niekto poradiť, prosím?
Ja som momentálne na rodičovskej a manžel je SZČO. Od zatvorenia škôl je manžel na OČR (kvôli korone) s našou najstaršou, do práce nechodí. Za marec mu už teda klesol príjem, rovnako aj v apríli... Má nárok na príspevok od štátu pri poklese tržby aj pokiaľ je stále OČR? Ďakujem.

jaron
7. júl 2020

@katarinka289
@brita
ďakujem za informácie, aj keď sú nejednoznačné. 🙂 Tak asi uvidíme na isto až v auguste, ako to vlastne bude.

Inak je pravda, že sa už všetko uvoľňuje, ale dôsledky pre mnohých SZČO sú dlhodobejšie a zasahujú aj júl (august). Napr. ja som mal mať tento mesiac (júl) 4 týždne určitej aktivity (týka sa to pobytov), ktorá musela byť zrušená.

brita
7. júl 2020

Krajniak v tom clanku hovori ZA mesiac jun a jul,nie V mesuaci jun a jul.Podla mna to je jednoznacne.Ja to takto chapem presne,ako to je napisane,aj v spravach to tak hovoril.Nech si uz kazdy spravi podla seba.😉

jaron
7. júl 2020

@brita v nadpise je síce "aj v", ale v článku potom "aj za mesiace jún a júl v tomto roku".

jaron
9. júl 2020

@brita @katarinka289
tak nakoniec to asi predsa len bude aj za júl, tá pomoc, dokonca niektorí navrhujú predĺžiť to až do septembra alebo do konca roka, ale to sa ešte uvidí.
https://e.dennikn.sk/1961238/ekonomicky-newsfil...

Aspoň teda dúfam, že veta v tom článku "balíčky sú zatiaľ schválené do konca júla" je myslená tak, že za toto obdobie bude možné žiadať pomoc v auguste.

katarinka289
9. júl 2020

@jaron vcera v spravach hovorili,ze podnikatelia mozu ziadat este v auguste za jul.Rokovali o predlzeni,no rokovanie bolo prerusene.Ved sadozvieme 🙂

katarinka289
20. júl 2020

Uz niekomu prislo za jun?

jaron
20. júl 2020

@katarinka289 áno, 14.7. mi prišlo za jún. Výkaz som posielal 3.7.

brita
20. júl 2020

@jaron aj mne prislo.inak bude sa dat aj za jul,august,aj sept. je to uz schvalene.

katarinka289
20. júl 2020

@jaron
@brita v maji prislo az 29teho,tak este pockam

jaron
29. júl 2020

@brita nevieš, prosím ťa, ako je to myslené s tým schválením za september? Že bude možné požiadať v septembri za august, alebo aj v októbri za september?

brita
29. júl 2020

@jaron V oktobri za september a v septembri za august,tak to je myslene.

jaron
29. júl 2020

@brita Ďakujem.

anos18
3. aug 2020

@jaron dnes hovorili v rozhlase,že sa bude dať požiadať pomoc aj za september

jaron
3. aug 2020

@anos18 ďakujem za informáciu.
(Čiže asi si myslela v októbri za september.)

anos18
3. aug 2020

@jaron áno, tak,ako písala @brita, v októbri za september

bukvickaaa
autor
3. aug 2020

Ahojte. Je tu niekto, komu ešte nevyplatili pomoc za máj? Žiadosť sme podávali 26.6. a akosi stále nič 🤷🏻‍♀️ posielali sme už len výkaz. Tak som myslela, že to bude trosku rýchlejšie ako prvý mesiac.... 🤔

bukvickaaa
autor
6. aug 2020

@bukvickaaa ešte nová info... Včera prišiel príspevok za jún, ale máj stále nikde... 🤔 Nemal niekto z vás podobný prípad, že by vyplatili najskôr novší mesiac a potom aj starší? Ja totižto dúfam, že sa tam niečo nepototo a doplatia aj ten máj 😬

anos18
6. aug 2020

@bukvickaaa veď zavolaj tej pracovníčke,ktorá ťa má na starosti. Je to divné

bukvickaaa
autor
6. aug 2020

@anos18 riešila to naša účtovníčka, tak jej zajtra budem volať, či nemá nejaké info alebo nech mi dá na nich kontakt... 🤔

brita
19. aug 2020

Prisiel vam niekomu uz prispevok za jul?

jaron
19. aug 2020

@brita príspevok síce ešte neprišiel, ale prišlo mi už schválenie "Oznámenie o poskytnutí príspevku" takže predpokladám, že príchod na účet je už iba otázka času a v blízkej dobe to bude. Výkaz som posielal 10. 08. a schválenie prišlo 18. 08.

brita
19. aug 2020

@jaron Tak super,ja som posielala vykaz 1.8. a zatial nic,ale tak vzdy mi peniaze nakoniec prisli.

jaron
19. aug 2020

@brita verím, že áno. Asi je to rôzne a aj u mňa tá reakcia na poslaný výkaz sa líšila (včasnosť odpovede aj poslania peňazí).

jaron
20. aug 2020

@brita Dnes mi už prišiel aj príspevok na účet.

brita
20. aug 2020

@jaron Ahoj,aj mne akurat dnes uz nabehlo na ucet.

anos18
7. sep 2020

https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/a... Neviem,či ste zachytili,zmenil sa zdroj financovania a priestory treba oznacit plagátom

katarinka289
7. sep 2020

@anos18 to aj SZČO ako jedna osoba musi mat na adrese podnikania??

jaron
7. sep 2020

@anos18 @katarinka289
Tak dúfam a predpokladám, že to sa netýka SZČO bez prevádzkarne. Teda bolo by vtipné dať si takto plagát na dvere obyčajného bytu. 🙂 No, je to blbosť, text hovorí jasne:

"Účastník dohody je povinný označiť priestory pracoviska, kde pracujú osoby podporované v zmysle dohody o poskytnutí príspevku..."

anos18
7. sep 2020

@jaron @kataribka289 nuž úprimne povedané, zatiaľ neviem,či sa to vzťahuje aj na SZČO,ale zdroj financovania sa menil aj pre nich. Ak sa to vzťahuje na SZČO,tak stačí to dať do miestnosti,kde pracuješ,aspoň položiť na stôl,alebo mať to tam niekde,ak príde kontrola

katarinka289
7. sep 2020

@anos18 a ked szco pracuje v terene,kazdy den u ineho zakaznika,na inej stavbe