Priateľ chce byť zapísaný v rodnom liste, aj keď nie je biologický otec

mishka12333
22. apr 2013

Neviem co mam robiť. Bywaly, s ktorým cakam dieta, je alkoholik, ublizowal mi fyzicky aj psychicky. Powedal, ze radsej sa nechaa zawriet do basy ako by mal platit wyziwne aa ze ho nemusim ani zapisať do rodneho listu, Som rada ze som od jeho prec. Nasla som si teraz prriatela , s ktorým sa welmi lubime, chceme sa aj zobrat a sme spolu welmi stastny, a newadí mu ani ze cakam babo s druhym, dokonca si ho chce oswojiť ako swoje.. Ked sa narodí chcel by ja aj on aby mal jeho priezwisko a aj ked nieje biologocky otec, chceli by sme aby bol aj w rodnom liste... Chcem sa opytat ci sa to da, lebo teraz sa mi opat zacal wyhrazat bywaly, ze mi urobí zo ziwota peklo...a ze mi ho zobere ked sa narodí .. ☹

aristka
22. apr 2013

čo tak sa zobrať,skúste to prebrať s advokátom

mishka12333
autor
22. apr 2013

@aristka chceme sa aj zobrat...ale aj vydata by som mala narok na ten rodicowsky prispewok?

barboritta
22. apr 2013

@mishka12333 podľa mňa máš nárok,to má každá matka,len s alimentami bude horšie.to si zisti u advokáta najlepšie

aristka
22. apr 2013

@mishka12333 zatiaľ ak si ty alebo partner zamestnaný,mala by si dostať všetko ako je,ale kým porodíš ktovie ako to títo blázni,čo sú pri moci zmenia,teraz ide o toho drobca a jeho ochranu pred kvázi ockom

mishka12333
autor
22. apr 2013

@barboritta kaslem na jeho alimenty .... ja len ci o ten rodicowsky prispewok nepridem .ked saa zoberieme...

kofina333
22. apr 2013

podľa mňa stačí ísť na matriku a on keď prehlási, že je otec, tak ho zapíšu. Tam vám dajú papiere ktoré sa potom po pôrode odovzdajú.

elienka
22. apr 2013

@mishka12333 keby ste sa zobrali, tak zo zákona je otcom dieťaťa automaticky manžel, a ak sa otcovstvo nepoprie do myslím 6tich mesiacov cez DNA testy, tak je otcom nastálo aj so všetkými povinnosťami. a pochybujem, že tvojho bývalého vôbec niečo napadne do toho termínu konať v tejto veci. a áno rodičovský dostaneš bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste zobratí

katka0905
22. apr 2013

proste ho nenahlasis ako otca do rodneho listu... toho biologickeho... otec neznamy... a tym padom nema pravo na nic, ale ani ty na vyzivne... a nasledne si babo moze novy priatel osvojit

katren
22. apr 2013

@mishka12333 ako vydata alebo nevydata mas narok na rodicovsky prispevok...im je to jedno ci si alebo nie si... 😉
treba sa poradit s pravnikom, ci sa to da alebo nie, aby bol v rodnom liste....ale pokial sa vezmete, tak priezvisko a aj otca bude mat na rodnom liste podla sobasneho listu....a pokail nie, tak sa vypisuje tlacivo o prehlaseni otcovstva tusim...ale to si nie som ista 😅
skor sa nauc pisat normalne V, lebo ked to budes takto vypisovat aj v ziadostiach, tak ich budes prepisovat..... 😀
katastrofalne sa to cita, ked chces poradit, tak aspon poriadne pis 🙄

kofina333
22. apr 2013

to prehlásenie o rodičovstve som samozrejme myslela iba v prípade, ak sa jedná o "bývalého" priateľa, nie manžela, v tom prípade to nie je možné, až po nejakej dobe od rozvodu, myslím že 300 dní.

mishka12333
autor
22. apr 2013

@elienka co ak ten biologocy po narodení bude chciet na testy otcovstva cez sud,atam sa zisti ze on e ten bilogicky...a bude si narokowať? ☹

mishka12333
autor
22. apr 2013

@katren ja pisem normalne, ja viem ze a to zle cita 😀 ale rukou pisem normaalne ozaj 🙂

kofina333
22. apr 2013

@mishka12333 bohužiaľ na to má nárok.... ale vznikajú mu aj povinnosti a to platiť výživné.... A ten bývalý je manžel, či len priateľ?

mishka12333
autor
22. apr 2013

@kofina333 to bbol len priatel

elienka
22. apr 2013

@mishka12333 ja ho teda nepoznám, ale ak je len v skratke taký ako hovoríš, tak si mylsím, že ho to ani nijako nenapadne. a ak ho to napadne, tak ti nepomôže nič ani prázdny rodný list, ani tvoj priateľ uvedený ako otec. Na tvojom mieste by som urobila všetko pre to, aby ako otec bol zapísaný súčasný partner a to s bývalým by som nechala "vyhniť", myslím, že sa na nejaké súdne ťahanice na určenie otcovstva tvoj bývalý ani nezmôže. a ešte nezabudni, že na dieťa má vo väčšine prípadov prednostné právo matka, teda ak sa riadne stará a podobne, to sa tuším všetci bývalí partneri oháňajú tým, že dieťa matke zoberú. Samozrejme nijako tvojho bývalého na možnosť súdiť sa o otcovstvo neupozorňuj, nech ho to nenapadne. a ak by išiel za právnikom, aj ten stojí peniaze, ktovie, či by tvoj bývalý bol ochotný takto "investovať"

aristka
22. apr 2013

@mishka12333 s tým musíš počítať ,ale bude musieť mať na advokáta a budú to riešiť súdy a tebe bude musieť doplácať alimenty,nerieš budúcnosť ,ale terajšiu situáciu a nie si bývalému povinná nič vysvetlovať,ani sa s ním baviť ,nieto riešiť dieťa koho je,je bývalí a hotovo...

kofina333
22. apr 2013

úplne súhlasím s elienkou 🙂 A keď zistí, aké peniaze stoja DNA testy na určenie otcovstva, tak si to rozmyslí už duplom a pri deťoch si advokáta hradí každý sám, takže som toho istého názoru, že sa na to s najväčšou pravdepodobnosťou vykašle... jedine že si vstúpi do svedomia a bude sa chcieť hrať na otecka

korenbaba
22. apr 2013

@mishka12333 no samozrejme, že máš nárok na rodičovský. prečo nie? stále si rodič, či vydatá, či slobodná, či rozvedená. A inak celá situácia...príde mi, že chceš jednoduché riešenie, zo zložitej situácie a to moc nejde. Biologický otec je už raz daný a samozrejme može si na dieta nárokovat. ved je otec. Bohužial splodila si dieta s nesprávnym a budeš to mat ako bremeno v novom vztahu. Ak sa priatelom vezmete ste normálne fungujuca rodinka a tvoj bývalý je ako píšeš alkoholk. nemože ti dieta zobrat tak lahko ako si on myslí. Možeš ho samozrejme neudat do rodného listu a čakat či to bude chciet dotiahnut až do fáze DN testov a sudu. Popravde nemyslím si že takýto ludia maju blízku k činom. Skor k rečiam. okrem toho aj čosi to stojí. Musíš ale rátat s tým že ti v tom rpípade žiadne výživné neprináleží. A tiež s tým, že aj ked nebude mat právne na dieta nárok, on ti dá pokoj. Najlepšie by bolo zobrat sa s priatelom a odstahovat sa čo najdalej, začat nový život a dufat, že bývalý nebudem mat tolko motivácie a energie to nejako riešit.
a najlepšie s bývalým neviest hádky nič, nekomunikovat. zíde z očí....

hexena
22. apr 2013

@mishka12333 tiez suhlasim s elienkou

mishka12333
autor
22. apr 2013

@korenbaba bywalý mi welmi ublizowal, pocas tehonstwa na mna utocil aj fyzicky , ale aj psychicky ma welmi nicil, ale teraz som stastna, konecne mam svoju lasku a velmi sa lubime... chceme byt stastna rodinka ... len sa bojím toho ze on nam to bude chciet vsetko prekaziť ☹

asfodelka
23. apr 2013

@mishka12333 ja neviem ale na Tvojom mieste by som byvalemu povedala nech mi da pokoj a ze dieta nie je jeho, ze som ho podviedla. a rovno by som dala zapisat noveho priatela ako otca a nie otec neznamy. uradnikom je to tak jedno.

onino
23. apr 2013

@mishka12333 dieta ti zobrat nemoze ked ho nenapises do rodneho listu,tak urcite ho tam nenapis,lebo potom to peklo budes mat 🙂

lucyvivien
23. apr 2013

ano možeš dat do RL zapísat sučasného priatela, tým pádom možeš dat priezvisko po nom, od bývaleho nemáš narok na alimenty. Bývali síce može po narodení podat žalobu na určenie otcovstva, ale je to beh na dlhu trat a myslím, že o tejto možnosti asi ani nevie. Potom by ta sud vyzval aby ste podstupili test otcovstva, ale donutit ta k tomu nikto nemože ...a taktiež ti bývali nemože vziat dieta,ak nebude v RL 🙂

kacenkasn
23. apr 2013

to dieta je splodene z lasky,tak preco by nemalo mat v rodnom liste meno vlastneho otca?ved nech si nesie z radosti aj (sice neviem ake) nasledky. nemusi sa s nim stretavat,nemusis ziadat o vyzivne. ako to casom malemu vysvetlis? "v rodnom liste mas meno otca,ale neni to tvoj otec"??? a co ak dôjde aj v terajsom vztahu k rozchodu? ja viem,teraz sa lubite, ale lubila si sa aj s ex.co potom? zase budes menit malemu meno?ved kolko ich tak zije,ze nemaju v rodine rovnake mena a su tu.je na tebe ake das meno a je aj na tebe,aby si ho vychovala tak,aby sa povahovo nepodal na praveho tatika.
-ak si bude na maleho narokovat,ziadaj vyzivne. ked nebude platit,moze skoncit v base.
-odporucam po pôrode poziadat sud o zverenie dietata do opatery matky.
-v buducnosti neni problem sudne zmenit meno dietatu,tvoj terajsi moze poziadat o osvojenie tvojho dietata (ex musi suhlasit a vyzivne sa zrusi)
a v rodnom liste nechaj meno otca,nech maly vie kam patri...
vzdy su v zivote prekazky,ktore musime zdolavat.tak prajem vela stastia

hviezdass
23. apr 2013

Nemusis to vobec komplikovat...Pred porodom na matrike urobite s priatelom prehlasenie o priezvisku dietata a to je vsetko...obaja to podpisete a bude sa volat tak ako sa s priatelom dohodnete.robia to na pockanie...ja som si to tiez tak urobila a mam pokoj a ziadne vybavovacky po porode...na testy dna ta urcite tvoj byvaly neposle...sama si povedala ze mu to je jedno...alkoholici toho vela nakecaju...a skutek utek...je to tvoje dieta aj ked ho mozno splodil byvaly ale vsetko je iba na tebe... vela stastia prajem..

vieruna
23. apr 2013

@mishka12333 jedine ako slobodna matka mas narok na dlhsie poberanie RP, ale tie dva, ci kolko mesiacov ti hadam za to nestoji...

mishka12333
autor
23. apr 2013

@kacenkasn s bywalým to nebolo splodene z lasky, ked k tomu doslo, nemala som srdce ist na potrat...a lubit??? my me ani nelubili, pocas tehotenstwa ma aj udrel velakrat, aj do bruska, potom som mala silne bolesti...a taky clowek ako si nezasluzi byt v rodnom liste, vsetko co sa týka pre dietatko aj domacnost mi pomaha moj terajsi priiatel.on nepomohol ani prstom okrem toho ze som mala od neho len modriny a vseto co mal prepil...kaslem na jeeho vyzivne...ja chcem mat len od neho pokoj, a byt stastna s tym ktorým sa lubime.....a spolocne v stasti vychowawat moje dietatko.

sharlotta
23. apr 2013

@mishka12333 aby si nesla z kaluze do blata. Na tvojom mieste by som nezapisovala nikoho, dala by som "otec neznamy" do rodneho listu. S terajsim partnerom sa poznate asi tak kolko? Ako vies, ze to nedopadne tak, ze si bude raz narokovat na tvoje dieta, kedze bude v rodnom liste a bude ta tym vydierat? Tusim ti alimenty tym padom plati stat, ale to si nie som ista. Lubite sa teraz, ale ci sa budete tak velmi lubit aj o par rokov...Prepac, ale kolko mas rokov? Asi nemas vela zivotnych skusenosti...Urcite by som s tym zapisovanim do rodneho listu pockala. Moze si ho osvojit aj neskor, ked budete mat za sebou zopar rockov a ty budes vediet, s kym mas tu cest.

cenculinka
23. apr 2013

suhlasim so @sharlotta , nedaj do rodneho listu nikoho a hotovo 🙂 a jedneho pekneho dna si moze tvoj priatel male osvojit, ked to obaja aj po case uznate za vhodne 🙂 inak pokial priatel na matrike prehlasi, ze je otcom a vezmes ten papier potom do porodnice, tak do rodneho listu zapisu jeho, tam nik neskuma, ci ozaj je to tak. je to cestne prehlasenie, to je oficialne zaväzne tlacivo 🙂

bakajka
23. apr 2013

@mishka12333 ty si pokial viem mozes dat do rodneho listu za otca koho chces a pokial nie ste zobrany a male sa narodi tak ten terajsi priatel bude musiet dat k zapisu do rodneho listu suhlas na urade a potom ho zapisu. Otazka je ci si nebola vydata za toho alkoholika pokial ano a nie si rozvedena a male sa narodi v kvazi do manzelstva v ktorom uz aj tak nefungujete tak otcom bude ten za koho si vydata. Pokial by si bola vydata a rozviedla sa a male sa narodi do 9mesiacov od rozvodu tak by tiez mohol byt exmanzel zapisany do rod.listu. Najlepsie by bolo ak by ste sa vzali este pred narodenym dietata! To by ho dali do rodneho listu bez problemov. Tvoj ex sa moze vyhrazat kolko chce, pokial budes vydata a dieta bude mat priezvisko tvojho noveho priatela a on aj bude v rodnom liste a prisiel by tvoj byvali teda ten alkoholik a zobral by dieta tak je to definovane ako unos a to by isiel pekne sediet....