Priezvisko po oboch rodičoch

dreamer4
5. dec 2011

Baby, da sa vobec dat potomkovi priezvisko po oboch rodicoch (ze bude mat vlastne dve priezviska). Ja nie som vydata, s partnerom spolu zijeme, ale na matrike pani nemala cas sa somnou bavit a tak vravela, ze sa to neda.......ale ja som niekde citala, ze je to mozne....

monika15
6. dec 2011

@najjulinka
ja mam zatial moje meno... ale neideme sa brat takze mi to aj ostane 🙂
a maly ma po otcovi... 🙂

katun
6. dec 2011

zial, neda sa to, tiez som to tak chcela. teraz cakame druhe, a opat je tu ta dilema, ake priezvisko .. ak nestihneme vyhlasenie na matrike o otcovstve pred porodom, druhy drobec bude mat priezvisko po mne a prvy ma po partnerovi.. ci to tak zostane neviem, asi im dam obom rovnake priezviska, a ja si necham stale to svoje, aj keby som sa vydala. maly je zvyknuty, ze ja mam ine priezvisko ako on, neriesi to.. a keby mal dve priezviska, tiez by ho to netrapilo a vyslovit vie obe krasne, takze aj svoje by sa naucil 😎 ak by mal priezvisko aj moje aj partnerove

olexa
6. dec 2011

čo nespite 😲

koran
6. dec 2011

Kočky mám dotaz, trochu o inom ale nechcem zakladať novú diskusiu. Môžem si zmeniť priezvisko bez svatby na dvojpriezvisko, aby prvé bolo priatelove a potom moje? Dá sa to?

najjulinka
6. dec 2011

@koran cez pomlčku ano.. .normalne ako zmena priezviska... myslím cca 100€ je poplatok....

vroni
6. dec 2011

@zuzana581, chapem, zastavam tradicne hodnoty (ak sa da). Lenze zivot sa s tebou niekedy nzahra velmi netradicne a zakon by mal byt usity na maximalne mnozstvo situacii, nie len na tu idealnu. Keby som mala rozhodovat (o zakone o priezviskach) ja, tak ziadne dvojite priezviska nepovolim 😉 Ked sa s patrnerom nevieme dohodnut ani na takej drobnosti ako je priezvisko, ako sa dohodneme na vychove a celom zivote? Inak by ma velmi zaujimalo, odkedy na nasom uzemi tradicia preberania priezvisk existuje...

kaby
6. dec 2011

@koran zmenit priezvisko len tak sa neda.... Dovody z ktorych je mozne ho zmenit upravuje zakon o mene a priezvisku. Vacsinou Ti to povolia len vtedy, ak by si napr.mala priezvisko hanlive, sposobovalo by ti nejake psychicke problemy..... 🙂

vefi89
6. dec 2011

@dreamer4 ja si myslím, že sa to dá... lebo pred sobášom sa nás pýtali, aké meno chcem ja - poradie môže byť ľubovoľné ak chcem aj svoje aj po manželovi a takisto deťom som mohla dať Nagy-Figuli, alebo opačne.... takže určite sa to dá! 😉

koran
6. dec 2011

@kaby to ako platí aj ked ho nechcem zmeniť - ale len pridať priatelove?

vroni
6. dec 2011

@vefi89, neda, pytat sa ta mohli cokolvek, ale ked by si povedala, ze chces ine poradie ako pripusta zakon alebo detom dat obidve mena, tak by ti matrikarka musela povedat, ze sa to neda (teda pokial zijes na Slovensku a si prislusnikom SR. Ak nie, samozrejme mas narok na vynimku podla prava "domovskej" krajiny)

najjulinka
6. dec 2011

@kaby za týchto podmienok ti odpustia poplatok, alebo je nejaký len manipulativny.. za plný poplatok si priezisko a meno možeš zmeniť 😉

najjulinka
6. dec 2011

@vefi89 na Slovensku je to tak ako píše @vroni

najjulinka
6. dec 2011

@vroni však sa vedia dohodnuť, že bude mať priezviska obe........ len zakon im to nedovoluje.... to je normalna dohoda.... ani jeden nenastoji, že po tom druhom sa nesmie volať.........

estterka
6. dec 2011

no veru,u nas bolo skor divne kazdemu,ze dieta bude mat len jedno priezvisko,tuto maju ludia tolko priezvisiek..a ziju,bez komplexov. ja si myslim,ze by mala byt moznost aj tejto volby. je to kazdeho osobna vec ako sa rozhodne.

anjelicek26
6. dec 2011

@koran - priatelove? Tak to podla mna len tak jednoducho nepojde 😖

vroni
7. dec 2011

@najjulinka, ze je dohoda "normalna" este neznamena, ze je aj pripustna alebo zmysluplna 😉 Ale evidentne (ako pises) existuje moznost dat si meno zmenit na dvojite a to mozu dat dietatu. Sice zmysel v takejto akcii nevidim (nastastie ani nemusim) ale da sa to. A co sa toho druheho problemu tyka - pravdu povediac, ked by som tak velmi tuzila po priatelovom priezvisku, tak si ho vezmem (priatela, nie len priezvisko) Ak si ma nechce zobrat on, tak by som mu na jeho priezvisko zvysoka kychala a nie ze si nasilu menila svoje meno na kombinaciu s jeho, aby bolo "vidno" nieco, co si len ja nahovaram...

terrs
7. dec 2011

@estterka ten španielsky "naming custom" sa mi totálne ľúbi 🙂

koran
7. dec 2011

@anjelicek26 Ale ved poznam ludi čo sa tak volaju, jedna profesorka ma oboje priezviska, ved to je predsa normalne bežné si myslím. Ale nič, asi sa vezmeme to bude najlepšie..

najjulinka
7. dec 2011

tak vyše stvrťstoročia reagujem na njake priezvisko a zrazuu sa mam volať inak. .ja dodnes mi robi problem ak povedia, že Vargová. .ani netuším že som to ja..............

a tie naše zakony.. akože sranda.. ale moj synovec sa skoro volal "-ová" ............ lebo chaos.... 🤐 🙄 🤐 proste tie slovesnké zyvklosti, ekd sa začne rodina miešať a nei je čisto z jedneho štátu dokáže narobiť šarapatu............. .... a pri synovcovi som na to pršla, že týmto chaosom, vlastne može byť tretia generacia XYovaovaova..... 😝 fakt užas priezvisko 😝

@vroni sobáš je právná zmluva.. nie pre každeho je vyhodne sa sobášiť.... tu nikto nepísal, že niekto niekoho si nekce vziať.. čo ked žena si nekce vziať jeho.. alebo čo ked sa proste spoločne nekcu vziať........... v mnohom je výhoda byť "single" v mnohomje výhoda mať manžela/manželku.....

vroni
7. dec 2011

juli, ja sa predsa nehadam, ale niektore veci proste nejdu, nech su akokolvek vyhodne (pre mna) Nemozem napriklad pracovat na polovicny uvazok a brat podporu v nezamestnanosti. Bolo by to pre mna sice vyhodne, aj logicke by to bolo (nie som ani plne zamestnana ani plne nezamestnana) a napriek tomu mi to asi ziaden stat na svete neuzna. Svinstvo, nie? 😀 😀 😀 Analogicky to vidim tak, ze ked sa nechceme brat (nechcem nevyhody), nebudem slintat po jeho mene (ale chcem "vyhody") Jednoducho zivot nie je len o dohodach (a zvlast tych vyhodnych pre mna), ale aj o obcasnych rozhodnutiach. Ked som bola 25 rokov Novakova a bojim sa, ze mojim sobasom meno zmizne z povrchu zemskeho, tak si necham svoje meno a posuniem ho aj detom. Ak to chce aj partner, mame problem a musime sa rozhodnut pre jedno z mien, pri dietati budeme musiet urobit este tolko a ovela vaznejsich rozhodnuti, ze naozaj nechapem, preco by mal stat akceptovat kazdy poryv duse rodicov. Proste sa to u nas neda a bodka. (mimochodom, neda sa to vo vacsine statov na svete a ziju) Proste mi kompletne unika tragedia a zavaznost tohto problemu 😉 Nechapem, fakt nechapem na kieho paroma potrebujem dve priezviska (nechap ma zle, nikoho neodsudzujem, len som zatial nepocula nejaky vazny dovod okrem toho, ze je to moderne, ja to tak chcem alebo pripadne aby bolo vidno, ze som vydata. To su vsetko osobne dovody, aky dovod ma stat na to, aby to akceptoval?)
Jasne, ze existuju aj zakony, ktore su nedomyslene, zastarane, zbytocne, nevymozitelne, idiotske... no mohla by som pokracovat dlho. Lenze nahodou tento zakon povazujem za jeden z tych menej na houby.

najjulinka
7. dec 2011

@vroni napr. priezvisko ako take sa vymyslelo na to aby sa ludia odlišovali od seba.. čo pri priezvisku Varga, Kováč, Kiss a pod. stráca význam ...... ak sa žena vola Kiss(ová) a muž Kováč, tak kombináciou mien by zas to priezvisko na rozlíšenie bolo... 😝 Ja som jediná s touto kombinaciou priezvisk ako mám..... moje priezvisko za slobodna bolo tiež zriedkave.. v Košiciach okrem mojej rodiny nikto s týmto priezviskom nebol......... ale zas akože ustupila som pri sobaši a nechali sme deti po manželovi. .ale zas ja by som sa chcela volať ako moje deti, lebo patríme k sebe...... tak mam priezviska dve............. navyše nezvykla by som si volať sa inak uplne... dodnes ked dakto z plnej iniciatívy povie Vargova, tak ntušim že myslí mňa 😝 a zakon zmenu priezviska povoluje, tak sa to obisť da.. tak ako byť nezamestnaný a pracovať na dohodu aj ked si možno zarobíš viac ako na čiastočný uvazok..... tak tak sa sice neda mať 2 priezviská ale mať dvojite priezvisko cez pomlčku...... zakony to povoluju..... 😉 tu je diskusia o možnostiach ako to spraviť a ako sa to dá.. .čo zakony u nas povoluju a čo nie........ radia si tu o materských a kým sa zakon nemenil, tak o tom ako si matersku zvyšiť a pod........ da s to, tak prečo si neporadiť... 😉 nie každý je v týchto veciach zbehlý a kto je, tak poradí (ja v tej materskej zas zbehla nie som 😅 😀 )

vroni
7. dec 2011

@najjulinka, mne je zakon jasny a povazujem za pozitivne, ze sa tu dostaneme k odpovediam kazdeho druhu. Ja sa len pokusam (tak sukromne pre seba) dopatrat dovodov, preco je to pre niekoho dolezite 😝 Chapes, ako niektore chcu vediet, ako casto je v inych rodinach prevadzkovany sex alebo vysku vyplaty, tak mna zaujima, preco niektori(-e) chcu zbierat priezviska 😎 Co sa stane v pripade, ze sa s dvojitym meno (povedzme po sobasi) rozvediem, meno mi ostane (zakon ma nenuti "vratit" priezvisko) a budem mat - v dostatocnom odstupe - dieta (jedno, ci s byvalym manzelom alebo inym muzom)? To by vlastne malo mat moje obe priezviska, ci? Takze vlastne zakon "zvyhodni" deti narodene mino manzelstva oproti detom v manzelstve - vidim to spravne? (ono toto je skor otazka na pravny status nez navod pre zakladatelku 😀 )

najjulinka
8. dec 2011

@vroni tiež som na to myslela a neviem presne či je v zakone, ž elen jedno priezvisko može mať.. nie dve.... ale toto neviem........... niekde som na to nadabila ale nenašla somna nete odcitovaný zákon............... a tiež som nejak tak uvažovala pred svadbou, že som vravela drahemu, že sa vezmeme a rozvedieme a vyriešime problem.. . 😀 😀 😀 ale toto netušim či na to zakon vobec mysli.... 😝 😀 😀 😀 😀 😀 proste som nenašla žeby tot ak nemohlo byť.......
a to teda zakon som v 2007 preluskala riadne.... (dokonca v zakone sa piše, žeby mali byť obe priezviska s ová alebo bez ová, ale nie je to tam napisane, že to tak musí byť, len žeby malo byť a tak ja mam jedno tak a druhé zas tak 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 )

martina1401
15. mar 2013

viem, ze to mozno vacsina z vas odsudzuje,ale ja teraz riesim podobnu dilemu.som rozvedena a mam syna z prveho manzelstva, ktory ma samozrejme priezvisko po otcovi.momentalne sa s priatelom chystame zobrat a nakolko mame spolocneho syna, ktory uz ma priatelovo priezvisko, chcem si nechat aj svoje rodne,aby som starsiemu synovi velmi neublizila.uz tera mam problem so svojim priezviskom, ktore sa mu nepaci a chcel by sa volat ako ja,lebo po planovanom vydaji budem mat zdvojene priezvisko.rodne aj priatelove. keby mal starsi syn aj moje priezvisko, urcite by bol velmi rad.lebo by vlastne obe moje deti mali rovnake priezvisko ako mam ja, nakolko ostane zdvojene....boze jak som to napisala.asi je to tazko pochopitelne,vsak?
😀

klincek
15. mar 2013

@martina1401 ja som asi nepochopila. ak si ty nechas svoje rodne a pridas si priatelove (mimochodom museli by byt v opacnom poradi), tak ako sa tvoj starsi syn moze volat jednym z tvojich priezvisk, ak ma priezvisko po tvojom exmanzelovi? jedine ak by si si nechala exmanzelove a pridala priatelove (tiez by museli byt v opacnom poradi), tak by to bolo mozne.

martina1401
16. mar 2013

ja budem mat svoje rodne a priatelove.samozrejme v opacnom poradi.keby sa mi podarilo, aby mal moj prvy syn priezvisko po oboch rodicoch, tak by mali moji synovia kazdy jedno z mojich priezvisk 🙂 pisem nezrozumitelne,vsak? 🙂