Zmena priezviska bez svadby

ddominusqaa
20. júl 2014

Ahojte babule, chcem sa spitat s priatelom nechceme svadbu ale rozpraval mi ze sa da vybavit ziadost o zmenu priezviska. Nikde seom sa o tom nedocitala je to pravda? Da sa nieco take aj bez svadby aby som mala jeho priezvisko ???

ivuska027
20. júl 2014

Ak sa nemylim, svadba na urade trva 15 min a je bez poplatku, akakolvek ziadost vyzaduje kolky. A preco je taky problem sa vziat? Preco chces mat jeho meno a nechces si ho brat? Ale tieto otazky si asi cakala 😕 😉

ddominusqaa
autor
20. júl 2014

On svadbu proste nechce ...to viem ze sa to da tak na 15minut na urade boli sme tak svedkami na takej svadbe ... ale chceli sme to jednoduchsie... ak to inak ale nepojde tak dufam ze mi 15minut obetuje :D

zuzanockamt
20. júl 2014

@ddominusqaa a naco ti je jeho priezvisko? ... pokial nebudes mat sobasny list, tak mozes mat priezvisko akekolvek, ale prava jeho manzelky neziskas - a o to ide

cobhan
20. júl 2014

tak neviem preco by si niekto dobrovolne menil meno, pre mna to bola ta najhorsia podmienka tradicnej svadby, ale nakoniec sme sa dohodli, ze si manzelove meno len pridam k svojmu 🙂

zuzanockamt
20. júl 2014

@cobhan ja som si 2 roky zvykala na nove priezvisko 😀

cobhan
20. júl 2014

@zuzanockamt ja som najprv pouzivala obidve, ale teraz uz len manzelove..ale tiez sme sa brali pred 4 rokmi, takze to uz tak nejak dozrelo 🙂 U nas som zavelila ja, ze ked mame byt spolu, tak chcem svadbu a on mi na to povedal len ok, milacik. Ked chces, tak bude...keby povedal, ze svadbu za ziadnych okolnosti, tak uz spolu nie sme 🙂

zuzanockamt
20. júl 2014

@cobhan ja som chcela svadbu kvoli papieru - doslova som mu povedala - kedze sme uz spolu v jednej domacnosti zili, ze ked mam povinnosti ako manzelka, tak chcem mat aj take prava ... svadbu sme zbuchali za mesiac - tahame to uz osmy rok 😀 - papierovo

janinah
20. júl 2014

a budete sa predstavovať ako? som pán Mrkvička a toto je moja priateľka slečna Mrkvičková.......trochu trápne,nemyslíš?

cobhan
20. júl 2014

@zuzanockamt ja som si tiez svadbu zmyslela v juli a koncom augusta sme sa brali a vsetko som vytelefonovavala zo zahranicia, aby sme uz len dosli, dali papiere a mohli ist na vec 🙂.

monhla
20. júl 2014

Zmena priezviska /bez svadby/ sa dá iba vo vymedzenom prípade. Napr. vrátenie sa k pôvodnému /dievčenskému/ po rozvode, alebo zmena priezviska na súde. No na to musíš mať dôvod, napr. hamblivé či nevhdné priezvisko. Treba pozrieť zákony. No určite je to oveľa drahšie ako svadba na úrade. Platíš právnika, súdne trovy a pod. Svadba na úrade je kratučká, min. poplatok a oveľa romantisckejšia ako súdne pojednávanie, kde získaš iba iné meno a povinnosť meniť doklady, ale žiadne práva a ochranu pred zákonom ako manželka. Takže je to na Tvojom uvážení.

P.S. Nikdy by som si nemenila priezvisko za iné bez vážneho dôvodu. Ja konkrétne nosím manželovo priezvisko hlavne kvôli deťom aby sme boli rodina aj podľa mena. Ak by sme deti spolu neplánovali, tak si aj po svadbe nechám svoje dievčenské meno, lebo som na neho bola dlho zvyknutá 🙂

pribinak
20. júl 2014

Ak zmenis priezvisko, len tak, lebo priateľ chce, rátaj s tym, ze musíš meniť OP, hlásiť zmenu u zamestnávateľa, na úradoch a v banke, pre taky rozmar bez nejakého významu? Bude z toho akurát tak kopec behaciek a vybavovaciek na úradoch

dejnas
20. júl 2014

@ddominusqaa nemám absolútne nič proti spolužitiu bez svadby (my sme sa s manželom brali tiež neskôr, spoločná dcérka mala vtedy 8 mesiacov)... ale už z princípu - keď "on proste nechce svadbu", by som priezvisko nemenila... nie je to čudné? vziať si ťa "nechce", ale chce aby si mala jeho priezvisko?
samozrejme je to tvoja vec, rešpektujem, to je len môj pohľad a názor 😉
čo sa týka toho - že to bude jednoduchšie - nebude... absolvuješ úplne všetko to, čo by si absolvovala aj pri krátkom 15minútovom obrade... zváž to ešte 😉

filipal
20. júl 2014

@ddominusqaa vykasli sa na takeho chlapa, ktory si ta nechce zobrat! to je len zaciatok problemov, ktore ta s nim cakaju.

kitty88
20. júl 2014

Podla mna je to tiez zbytocne, no rozhodnutie je na tebe. Zmena priezviska bez nejakeho dovodu je spoplatnena cca 100 €, cize okrem zbytocnych vybavovaciek su to aj zbytocne vyhodene peniaze podla mojho nazoru...

ukulela
20. júl 2014

@ddominusqaa skoda, ze si nenapisala dovod, preco chcete menit priezvisko ... aby ste sa volali ako rodina? ale oficialne - pred zakonom - nou nebudete. ja tiez neuznavam to "flajstro" so sa mu nadava ze sobasny list.ale v pripade, se uz mame deti atd. to povazujem za akusi nutnost. uz len kvoli tomu, ze jednemu/druhemu rodicovi sa moze nieco stat a hned moze byt problem s dedenim, Deti sice dostanu sirotsky, ale partner uz vdovsky nie ... viem, blbe priklady, ale keby mi neumrel otec a nezazila som to ako decko na vlastnej kozi, nepisem o tom ....
a tiez, ako pisu baby vyssie, menit meno "bez dovodu" je len zbytocna papierovacka.

cobhan
20. júl 2014

uz som to tu pisala, svadba ako taka je v podstate balicek pravnych zmluv, ktore nijak inak clovek nenadobudne. Osobne sa dost cudujem ludom, co spolu ziju, maju uz pobrate hypoteky alebo spolu nieco financuju a svadba ziadna (a vacsinou ani ziadna zmluva, co by ich chranila).

U nas som so svadbou prisla ja, paradoxne po maminej smrti. Zdedila som byt a vedela som, ze chcem, aby ten byt nezdedila ostatna rodina, keby sa mne nieco stalo...nehovoriac o tom, ze by sa to delilo medzi 5tich surodencov vo veku 70-86 rokov. Zase na druhej strane, ten byt je pisany na mna, manzela tam nikdy ako vlastnika nedopisem - ani to po mne nikdy nechcel, vie, ze ked ho tak zdedi spolu s nasou dcerou.

saurian
20. júl 2014

priezvisko mozes zmenit. avsak su tam nejake podmienky. ak sa nic nemenilo ( ja som menila pred cca tromi rokmi), tak podas odovodnenu ziadost na obvodny urad, ktory posudi jej odovodnenost, a ak uzna dovod ako vhodny, mozes ho zmenit. zaplatis cca 100e. treba pocitat s tym, ze menis vsetky doklady....
dovody mozu byt rozne - spolocne deti s partnerovym priezviskom, nechala si si povodne priezvisko po rozvode a planujes napr s partnerom zalozit rodinu, tvoje prizvisko je hanlive, alebo napr v lokalite kde zijes nema dobru povest.....
treba to vsak naozaj zvazit, nielenze budes mat s tym nejake tie vybavovacky (nie je to vsak az take hrozne), ale predsa len je to vazna zmena a zasah do zivota, aj ked ide "len" o priezvisko.

mawka
20. júl 2014

@ddominusqaa bozeee, tie Q v menach a pretahovanie pismen, ide ma z toho picnut. no a v okrese skalica robia take oracie so zmenami mena aj priezviska, ze sa na to radsej vykasli. baby ti tu radia dobre aj z pravneho hladiska.

esterba
20. júl 2014

@ddominusqaa Keby si to aj absolvovala a podarilo sa - veď budeš slobodná s rovnakým priezviskom, t.j. pre každého nového budete vyzerať ako súrodenci čo páchajú incest. No som to možno trochu prehnala, uznávam, ale tak porozmýšľaj o tom. Ak sa rozídete, zas budeš meniť? A ešte taký síce asi nepatrný, ale predsa zádrhel - na začiatku absolvuješ kopec rozhovorov so známymi o tom, že prečo si si zmenila priezvisko a prečo ste sa nezobrali. Jedna vec sú cudzie ženy tu na MK v diskusii s rovnakou otázkou ale nie z očí do očí a druhá vec sú tvoji známi - budeš im vysvetľovať, že on si ťa nechcel vziať?. Ak si ochotná tento proces absolvovať tak ho musíš fakt veľmi ľúbiť - urobil by on to isté pre teba? Bez svadby?

iwesska
21. júl 2014

Tvoj prispevok zacina - ...." priatelom nechceme svadbu" a nizsie v prispevku uz pises, ze je to vlastne ON co nechce tu svadbu a ty si sa s tym asi zmierila. A pritom by chcel aby ste mali rovnake priezviska. Si skor myslim, ze si ta nechce vziat preto, aby mal pootvorene zadne vratka a nebol nijako oficialne viazany. Skor by som sa fakt zamyslela nad tym ako to s tebou skutocne mysli a ci ti fakt stoja vsetky tie papierovacky za to aby si sa po nom volala ked to s tebou pravdepodobne vazne nemysli. Alebo ma tak velky majetok, ze sa boji, ze on pride ked si ta zoberie? 😀

ddominusqaa
autor
21. júl 2014

iweskaa asi odpovedas podla svojich vlastnych skusenosti... Budeme mat babatko tak to je vtom a on nieje na take nieco ako je svadba nic na tom nevidi tak to chce spravit co najjednoduchsie.. !!

tilda
21. júl 2014

@ddominusqaa to babatko,ak uz nie ty,by malo byt velkym dovodom na to,aby ste boli rodina naozaj,nielen menovci

janinah
21. júl 2014

NIKDY by som nežobronila o mužovo priezvisko,ak mi ho sám neponúkne v žiadosti o ruku...a na tvojom mieste dám dieťaťu priezvisko po matke-tebe bez mihnutia oka

oslo1
21. júl 2014

@janinah uplny suhlas. Ja som tiez mojmu chlapovi povedala, ze nase dieta sa bude volat po mne. Tos ale moj chlap vie, co su to maniere a tak ma poziadal o ruku.
Lebo tos, clovek ma za svoj zivot viac vztahov, ale vacsinou iba jedneho manzela.

7zahrad
21. júl 2014

@ddominusqaa Nechaj pekne sebe a babu priezvisko po sebe, nech tu o dva roky nevypisujes ako ex nesuhlasi, aby si zmenila dietatu priezvisko na svoje. Ty mu ides v bolestiach dieta rodit a on nechce ist ani na 15 minut na urad? Poviem Ti to narovinu: bola by si blba, keby si to prirzvisko sebe a malemu menila.

Nezi vo falosnej iluzii, ze vdaka zmene priezviska budete rodina. Nie. Budes len naivka.

ivuska027
21. júl 2014

@iwesska aj keby ten majetok práve mal, tak prípade rozvodu ide do BSM len majetok, ktorí nadobudli počas manželstva, nie každý sám pred ním 😉 Pozor ale, čo sa dedenia týka, ako náhle žijete preukázateľne v jednej domácnosti viac ako 1 rok, máte rovnaké práva na majetok a dediť ako keby ste boli manželia(to viem celkom presne) . Tvoj priateľ nech sa obtazuje si ta vziať, keď už čakáte spolu dieťatko, rodina ste tak či tak, tak nevidím problém. A ak by trval stoj čo stoj na svojom, tak je to s prepáčením obyčajný chrapuň :-/

iwesska
21. júl 2014

@ddominusqaa Ze podla vlastnych skusenosti 😀 Som sa zasmiala, ja mam stastne manzelstvo 😀 😀 O to viacej to nechapem ze este aj dieta budete mat spolocne 😕

pribinak
21. júl 2014

@ddominusqaa prepáč, ale dievča zlate buď si este velmi mladé a neskúsené, alebo úplne hlúpe! Čakáte spolu bábätko a on robí takéto caviky, ze zmena priezviska ? Pekne manipuluje, necháva si otvorené zadné dvierka, tak sa hovorí tomu co on robí-navrhuje

esterba
21. júl 2014

@pribinak Ale zase treba uznať, že je invenčný 😀

pribinak
21. júl 2014

@esterba no to ano, taketo uchvatne riesenie vztahu pocujem-citam po 1x