Zmena priezviska matky po dieťati

alibaba02
15. dec 2015

Ahojte baby,som rozvedená a mám s priateľom 3-ročného syna. Syn má jeho priezvisko a ja by som si chcela zmeniť svoje priezvisko,ktoré mám po ex-manželovi na priateľovo, čiže priezvisko môjho syna. Skúšala som to pred dvoma rokmi a vtedy mi povedali,že Žilinský samosprávny kraj v takomto prípade zmeny priezviska nerobí,pretože im ide o zachovanie rodiny a tým chcú asi tak nepriamo donútiť rodičov, aby sa zobrali,lenže mi sa s priateľom rozchádzame,čiže niaka svadba tu už nehrozí a mňa by zaujímalo, či máte s týmto nejaké skúsenosti alebo mi viete poradiť niaky dôvod, ktorý by som uviedla v žiadosti o zmenu priezviska pre ktorý by mi to priezvisko zmenili,pretože vyzerá to byť dosť komplikované a mne veľmi záleží na tom,aby som mala so synom spoločné priezvisko,lebo mi to už dosť vadí a je mi aj trápne,keď zakaždým musím vysvetľovať,že sa volám ináč.

alibaba02
autor
15. dec 2015

my ešte žijeme s priateľom spolu,zatiaľ riešime moje a jeho bývanie a hlavne,nechce nás nechať len tak s malým napospas osudu a bez príjmu,keďže ja pravdepodobne končím v práci,proste chce sa o nás postarať,ale nie je žiadny milionár,takže o to to je komplikovanejšie.

velkacica
15. dec 2015

Žilinský samosprávny kraj zmeny naozaj nerobí, pretože nie sú v jeho komptencii. Treba sa obrátiť na Okresný úrad v Žiline (okresný úrad v sídle kraja).

gretta22
15. dec 2015

prines si na urad uz spisanu žiadosť (hodnú osobitného zreteľa). najskôr nech Ti ju úradnička pozrie a odobrí, či môže byť - či bude vyhovené Tvojej žiadosti a podaj ju. Povedz to, čo tu píšeš, že chceš zosúladiť synove a Tvoje priezvisko (ako rodina). Sobáš neplánujete (bude zrejme treba súhlas aj Tvojho expriateľa, ktorý Ti ´´ponúkol´´ zmenu priezviska).

lajlilinka
15. dec 2015

Máš právo si na príslušný okresný súd podať žiadosť o zmenu priezviska maloletého dieťaťa.
Avšak ak otec s návrhom súhlasiť nebude, je malá šanca ze sa tak stane a to aj bez toho...
Dieťa má právo mať priezvisko po biologickom otcovi, je jedno aký otec je, či žijete spolu alebo nie a či sa o dieťa zaujíma...
Za mojej praxe čo som robila KO boli všetky takéto návrhy zo strany súdu zamietnuté...

gretta22
15. dec 2015

Obvodný úrad Žilina, odbor všeobecnej vnútornej správy, J.Kráľa 4, 010 40 Žilina

javi37
15. dec 2015

@lajlilinka Pozor, súd dáva len náhradný súhlas za otca dieťaťa k podaniu žiadosti o zmenu priezviska...súd nerozhoduje o zmene priezviska, ale okresný úrad. Súd rozhoduje o priezvisku dieťaťa v prípade, ak ešte nie je určené a nevedia sa rodičia dohodnúť.

lajlilinka
15. dec 2015

@javi37 samozrejme že ten konkrétny úkon zmeny vykoná príslušný úrad v ktorého to je v kompetencii, napr matrika a pod, ale to či k tej zmene dôjde alebo nie dáva súhlas/rozhoduje súd.... Bez jeho súhlasu to možné nie je... A ja som sa počas mojej praxe nestretla žeby súd odobril zmenu priezviska lebo sa rodičia rozišli...nie sú zohratí a pod ....

Teraz je slobodná, chce zmeniť priezvisko na svoje... Keď sa vydá, tiež bude chcieť zmenu? A možno sa zase rozvedie... Zase zmena? Pri niektorých mamickach by dieťa malo pekne veľa priezvisk za život 😉 keby sme išli podľa toho, aby mali priezvisko jednotné...

javi37
15. dec 2015

@lajlilinka No ja mám na stole už minimálne 20-ty súhlas súdu k podaniu žiadosti o zmenu priezviska a ja si tiež osobne myslím, že záujem dieťaťa je vyšší ako záujem otca. Ak dieťa vyrastá v rodine matky, je to určite v záujme dieťaťa, aby sa volalo tak ako mama. Mama s ním ide k doktorovi, mama s ním ide do škôlky, mama vybavuje všetky doklady, vypisuje dokumenty. V mnohých prípadoch to nie je nič iné ako ješitnosť chlapa, že chcú, aby sa deti volali po nich.

evittam
15. dec 2015

@javi37 Pozri, my žijeme v šťastnom partnerstve už 15.rok ,deti sa volajú po partnerovi - a ja teda nemám žiadne problémy nikde - proste vypíšem papiere, ktoré treba a hotovo - nikto s tým nikdy nemal žiadne problémy - žijeme v 21.storočí a ak sa niekto pozastaví nad tým, tak je to len jeho problém nie môj-našťastie. 😉 A predstav si, že keď môže a ja nie, tak ide normálne partner s deťmi k lekárovi, do školy-škôlky, vybaví čo treba.....Neviem, prečo by to mala robiť len matka, to sú akože tie deti len jej a chlap sa vezie?! Celé zle.
Chápem ak nežije s otcom, ale napísala si to tak všeobecne.

javi37
15. dec 2015

@evittam No dobre, ale ja hovorím o pároch, ktoré spolu nežijú. Nejde niečo vybaviť matka a niečo otec.

evittam
15. dec 2015

@javi37 Veď v poriadku. Ale napríklad ja som zatiaľ ešte taktiež nikde nikomu "nevešala na nos" či som sama alebo s niekým žijem alebo podobne. Prečo by to malo zaujímať lekárku a podobne - je to čisto moja vec - som zodpovedný zástupca mojich detí a to je všetko......Viac nikoho nemusí nič zaujímať - je to moje súkromie.

alibaba02
autor
15. dec 2015

@gretta22 priateľ problém s tým,aby som nosila jeho priezvisko nemá,tak snáď to vyjde na druhý pokus.