Nechcú mi pokrstiť dieťa

ana_1
21. máj 2022

Ahojte, už som zúfalá, chcem nechať pokrstiť moje bábo, ale nikde mi ho nechcú pokrstiť, lebo sestra, ktorá by mala byť krstná mama, nemá birmovku. Ja si nikoho iného za krstného rodiča neviem predstaviť a aj keby, nikoho s birmovkou vo svojom okolí nemám a nepožiadam niekoho "z ulice", aby išiel za krstného, len preto, že má birmovku. Pýtala som sa už asi 10 farárov a jediné, čomu som sa dostala je, že si má sestra spraviť birmovku, ale trvá to 2 roky. Ja nemám kľudné spanie, že malý stále nie je pokrstený, ja bohužiaľ nie som vydatá, ale neviem prijať to, že by malý nemal byť prijatý do viery. To ako keby som ho viedla životom vo viere "na čierno". Poraďte, prosím, za kým zájsť?

paulinkaa2
21. máj 2022

@ana_1 zapis sestru ako svedka krstu

anjelicek26
21. máj 2022

Neviem, co nechces prijat? Nie si vydata, sestra nema sviatosti, nesplnate podmienky... cirkev ma svoje pravidla, ked chces, aby krstila dieta sestra, musi si birmovku dorobit (a trva to rok a nie dva)... Vies spavat, ze si nevydata matka? Ze je to dieta splodene v hriechu? To si pre neho vybrala ty a nie, ze dieta nie je ciste pred Bohom (prosim ber toto s rezervou, ale farar to presne takto vidi...). Chce aby aspon krstna (ked uz nie matka) mala vsetko na poriadku a viedla dieta k viere a cirkevnym hodnotam...

Vychovavaj dieta s laskou, obetavostou a s hodnotami, o ktorych si presvedcena. Ked si sestra dorobi birmovku, maleho pokrstite. Alebo ho pokrstite az pred jeho birmovkou na vlastnu ziadost. Moznosti mate viac.

ana_1
autor
21. máj 2022

@paulinkaa2 pýtala som sa na to a povedali, že musí byť 1 krstný, ďalší farár o tom nechcel ani počuť a povedal, nech si spraví birmovku

h2o2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lejusinka
21. máj 2022

Nebol prijaty do viery? Akoze to musi niekto prijat cloveka aby veril ? 🤦🏻‍♀️

miskamicha
21. máj 2022

@ana_1 svedok krstu moze byt

ana_1
autor
21. máj 2022

@anjelicek26 nie, neviem spávať ani že nie som vydatá matka. Viete, každý má svoj príbeh a niekedy proste život, alebo možno práve Boh zariadi veci inak. A takéto slová dokážu otvoriť rany.

lejusinka
21. máj 2022

@ana_1 akoze mne je uplne jedno kto ma kedy dieta, ci je vydaty alebo nie…ale tvrdit ze Boh zariadil aby si zil v hriechu je too much

anjelicek26
21. máj 2022

@ana_1 len ti hovorim, ako to ten farar logicky vidi. Samozrejme, ze ma kazdy za sebou ine problemy, ale tie sa predsa krstom nezacelia tie rany. Zaceli ich az cas... laska, pokora a vychova tvojho milovaneho dietata. Boh ho vidi a ma rad aj bez krstu. Tie teorie dedicneho hriechu su celkovo no... nevinne dieta, nepopisany harok papiera... pockaj, kym si sestra dokonci sviatosti, ked ti na tom tak zalezi.

evaachesa
21. máj 2022

@ana_1 najlepšie urobíš ak necháš dieťa rozhodnúť či sa chce dať pokrstiť až bude staršie. Ja nie som pokrstená a som za to rodičom vďačná. 💁

lenkakravcova
21. máj 2022

@ana_1 No tieto veci by som na Boha nehadzala. On za to, že nie ste vydatá matka skutočne nemôže..
Inak, Boh nesudi deti podľa toho, či ich niekto oleje vodou alebo nie. Viera je posudzovaná na základe reálnych konkrétnych skutkov. A tie dokáže konať plnohodnotné až psychicky s dospelí jedinec. Dieťa je vždy nevinne. Bez hriechov. Len sa učí a kopíruje okolie. Až keď si plne uvedomí seba samého a svoj život, keď dospeje, až odvtedy sa mu rátajú jeho skutky. Tak nemaj zbytočne strach. Stresujes len samu seba.

nikasmile
21. máj 2022

@ana_1 oslov niekde inde kľudne aj iný kraj.

cecilia29
21. máj 2022

Osobné som za dodržiavanie pravidiel v rámci Cirkvi. Aj tak sa to všetko berie už len povrchne čo je veľká skoda. Každopádne držím prsty aby sa niečo poriesilo maličké boli pokrstené. Možno v blízkom okolí BA sa niekto nájde kto bude ochotný alebo poradí ako sa to dá poriešiť. Veď môžu sa krstiť aj bábätka po narodení či si na hranici života a smrti. Ale možno by nebolo zle skúsiť tu birmovku čo najviac urýchliť a mala by si predsa krstnu na ktorú sa môžeš spoľahnúť

dzulli1980
21. máj 2022

Všade sú nejaké pravidlá ... ja mám všetky sviatosti, muž len krst ... farár to neriešil ... no v našom prípade, krstný rodič musel mať všetky sviatosti ... tak to proste je, také sú pravidlá ... nech si sestra birmovku dorobí, veď to nie je problém ...
@ana_1

janulik2008
21. máj 2022

bohužiaľ také sú pravidlá. Krstný rodič musí mať všetky sviatosti teda aspoň jeden z krstných rodičov. Tuším že jak keď som šla za krstnú, tak sa aj pýtal že kedy som mala birmovku ale nie som si istá a pritom ma farár poznal. Skús sa inde však popýtať a nič na tom nie je. Sesternicu krstili keď mala 6 rokov :D

loliki
21. máj 2022

@ana_1 Chápem, že Ťa to hnevá a znepokojuje. Aby si nemusela behať po celom Slovensku, zatiaľ môžeš urobiť toto: Sestru poprosiť, aby si doriešila sv. birmovania. V prípade nebezpečenstva smrti môže krstiť každý človek, napr. aj Ty. Ak nič také nehrozí, počkáte na krstnú mamu, kým bude mať po birmovke. Môžu sa aj 2 ročné deti krstiť. Aspoň si bude niečo pamätať. Ten skorý krst po narodení sa zaviedol asi kvôli vysokej úmrtnosti bábätiek. Teraz to asi nehrozí.

alexka89
21. máj 2022

Nejde mi do hlavy že sestrinu birmovku riešil a že ty si nevydata to mu nevadilo?

kristinka92
21. máj 2022

odkedy birmovka trvá 2 roky?? max pár týždňov čo si dobre pamätám

xena0
21. máj 2022

Dajvsrsttu zapísať ako svedka krstu a keď si birmovku spraví tak ju dopišu ako krstnu

maru33ka
21. máj 2022

@ana_1 skús osloviť saleziánov, birmovka netrvá 2 roky, keď sa naučí čo sviatosť vyžaduje, je to o týždňoch.

vlado818
21. máj 2022

A nestacilo ciernoknaznikovi ani dar do klobuka?

janulik2008
21. máj 2022

@kristinka92 by si sa čudovala ale veru aj ja som mala prípravu dva roky 🤦 každý už mal po ale my sme mali po dvoch rokoch 🤦

janinah
21. máj 2022

@alexka89 ide o dieťa,aby dostalo krst,ono nemôže za to,že sa narodilo mimo manželstva
autorka,riešenie je jednoduché,krstným rodičom môže byť hocikto so sviatosťami aké sa vyžadujú a toho človeka už nikdy v živote nemusíš vidieť,môže to byť sused,kamarát,kolega....a sestra bude svedok krstu,v rodine ju budete považovať za krstnú mamu aj ju tak oslovovať

lienka.7
21. máj 2022

@anjelicek26 svadba nie je podmienkou krstu. Tam je problém ze sestra nema birmovku

jaskolka
22. máj 2022

Sviatosti pre krstného sú podmienka krstu. To je všade tak, aj keby si obehala celé Slovensko. Aj aspoň jeden krstný rodič musí byť, nemôžeš mať iba jedného svedka krstu,a nijakého krstného rodiča.
Zbytočne sa rozčuľujes, hneváš. Máš dve možnosti, bud dieťa nebude pokrstene, kým si sestra nedorobi birmovku, alebo dáš iného krstného.

jaskolka
22. máj 2022

@miskamicha ona chce dať len sestru ako krstnu.Jeden "plný" krstný rodič musí byť, nemôže byť pri krste len samotný jeden svedok krstu.

adalmba
22. máj 2022

@ana_1 daj pokrstiť v evanjelickom, ja som tiež katolík a bol problém. Tak sú deti evanjelici. Hlavné je že majú krst. Boh je len jeden....

larazivago
22. máj 2022

@ana_1 ak je toto jediný problém vášho zúfalstva, tak gratulujem

ivangeline
22. máj 2022

A preco nie 2 ludia..z ktoreho jeden bude mar vsetko naporiadku? A sestra bude teda len tym svedkom?
Ja totalne zas nechapem,preco chces krst svojho dietata,ked chces obchadzat taketo nutnosti.. a nevidis v tych pravidlach zmysel..a nerozumies...
To sa mi uz viac paci nazor,ze dieta vyrastie a samo si vyberie.

jankac22
22. máj 2022

@ana_1 Treba len hladat dalej (mozno aj dalej od miesta bydliska), liberalnejsieho farara, ja som tak to nasla a dieta mam pokrstene, a to ja ako matka nemam birmovku a krstna mama mojho syna je dokonca rozvedena. Drzim palce, da sa vsetko, ked je farar s rozumom. 🙂