Chcem otehotnieť. Aké vyšetrenia musím podstúpiť?

anlady
1. nov 2010

Ahojte,potrebovala by som Vašu radu. Aké všetky vyšetrenia by som musela podstúpiť,aby mi gynekológ vedel povedať,či som zdravá a spôsobila na otehotnenie. Tento rok som bola u neho a povedal mi,aby sme sa snažilkovali a ak to nepôjde rok,mám prísť.Ale nechcem sa rok snažiť,potom mi zistí,že mi niečo je,tak zase sa budem len nejakú dobu liečiť.
Prosím poraďte mi-potom,len prídem za ním a poviem,čo chcem...Ďakujem
A prosím okrem názvov vyšetrení,čo všetko obsahuje,či bolí,nebolí a čo sa tým zistí.V týchto veciach som laik ☹

nechsazadari
1. nov 2010

ahoj @anlady - ja som ten prípad, čo sa rok snažil a až potom išiel k lekárovi. Určite Ti tu dajú baby aj lepšie rady, ale úplne prvú vec, ak sa Ti bude dať, je, aby si dal vyšetriť tvoj patrner spermiogram. Vyšetrenia ženy sú náročnejšie a menej príjemné a 50 % úspechu v súčasnosti stojí na mužovom zdraví ( v minulosti bola neplodnosť troška nad polovicu na strane žien). Mne potom robili vyšetrenie hormonálnej hladiny z krvy - musia zistiť, či žena ovuluje a zisťovali mi aj priechodnosť vaječníkov - to sa robí buď laparoskopicky, pod roentgenom s vstreknutím kontrastnej látky, alebo sonom. Ja som mala to sono. Dali do mňa - do maternice akúsi tekutinu a potom cez sono pozerali, či sú cestičky k vaječníkom priechodné. Nebolo to nič moc, ale z tých možností najmenej invazívne a vraj nejmenej bolestivé. Viem, že si baby dávajú vyšetriť aj štítnu žľazu aj endometrióza býva potvora... Držím palce, aby ste sa k vyšetreniam vôbec nemuseli dostať! 😉

petula22
1. nov 2010

Ahoj, opravdu je to tak, že ten první rok se tím moc doktor zabývat nebude, pokud nemáš problémy, jako že nemáš menstruaci. Po roce mi brali krev na chlamidie, prolaktin a ještě nějaké různé testy a hlavně na protilátky na spermie. Poslali manžela na spermiogram. Vše se ukázalo v pořádku, chodila jsem na měření vajíček a kdy mám ovulaci... Po té nás předali do CARu, kde navrhli laparoskopii, zda mám průchodné vejcovody. Takže být tebou ještě nestresuj, pořid nějaké vitamíny na podporu, já jsem i pro bylinky a pilně se snažte 😵

halienka
1. nov 2010

Áno, lekári to majú tak, že až keď sa po roku snaženia nedarí otehotnieť (ak máš normálny menštruačný cyklus) začnú robiť vyšetrenia. Najlepšie je ísť k lekárovi rovno s "malým" klamstvom a povedať napr. už sa rok a pol snažíme a nič - ak teda naozaj nechceš tak dlho čakať na vyšetrenia a máš nejaké podozrenie že niečo nie je v poriadku. Na druhej strane, ak si v poriadku, tie vyšetrenia zas nie sú až taká zábava, je ich dosť a niektoré aj nepríjemné, a možno by bola škoda aby si to všetko absolvovala ak si ozaj zdravá a mohlo by sa ti podariť bez problémov otehotnieť. Môže ťa to kapánek aj psychicky rozhodiť a psychika je tiež dosť dôležitá. Tak zváž či naozaj nezostaneš ešte v kľude - ak teda máš ešte čas (myslím aj vekovo, inak to berie 23-ročná a inak 37-ročná 😉 )
Vyšetrenia (každý lekár asi trošku inak volí postup, ale tak približne):
Vyšetrenie hormonálnych hladín, protilátok z krvi - nebolí, je to len odber.
Výter na rôzne pošvové infekcie z pošvy - nebolí
Folikulometria - sonom sleduje vývoj a ovuláciu tvojich vajíčok - nebolí, no treba ísť niekoľkokrát za cyklus na sono a to cca 3 mesiace za sebou
HSG - priechodnosť vajcovodov, robí sa buď rentgenom, napúšťa sa do maternice kontrastná látka a popri tom rengenom sledujú vajcovody - dosť bolestivé, záleží na tom či tam máš zrasty alebo nie, pri zrastoch to bolí viac
Laparoskopia - je normálne menší zákrok, 2 alebo 3 malými otvormi cez brucho vsunú sondy a prezrú stav vaječníkov, vajcovodov a maternice. Niekedy sa lekár rozhodne neurobiť HSG ale rovno laparoskopiu, ktorou tiež možno zistiť priechodnosť vajcovodov, no aj to či nemáš napr. na maternici nejaké myómy, endometriózu atď. - ako každý operačný zákrok už trochu po prebudení sa z narkózy bolí brucho, niekoho dlhšie, niekoho kratšie, záleží aj od toho či lekár nerobil aj nejaký zákrok na vaječníkoch alebo maternici.
Vyšetrenie (ktoré neviem ako sa volá) zisťujúce, či tvoje vnútorné prostredie nezabíja partnerove spermie - robí sa cca 6 hodín po sexuálnom styku výter z pošvy - nebolí.
No to je asi všetko čo ma napadlo. Jasné, ako tu babky písali, najlepšie je ak najskôr pôjde tvoj partner na spermiogram, lebo ty môžeš toto všetko prejsť zbytočne, ak on nemá v poriadku spermie.
No a ja na tvojom mieste, ak to nie je ešte také nutné začať s vyšetreniami, tiež zvolím nejaké vitamíny, bylinky na podporu otehotnenia, radia aj Mojžišovej cviky že sú výborné, a dobré by bolo keby si si možno sama skúsila odsledovať kedy asi tak mávaš ovuláciu (meraním bazálnej teploty a iných príznakov) a načasovať ten sexík pokiaľ možno tesne pred a na ovuláciu. 😉 🙂

misenaf
27. sep 2013

Ahojte. Ako písala Halienka: Vyšetrenie zisťujúce, či tvoje vnútorné prostredie nezabíja partnerove spermie - robí sa cca 6 hodín po sexuálnom styku výter z pošvy - Neviete ako sa volá toto vyšetrenie a či sa bežne robí? Lebo ja už neviem kde by mohol byť problem a toto vyšetrenie mi nerobili zatial.

enia74
16. jún 2015

to je postkoitalny test... robi sa aj ambulantne

magnetka01
14. jan 2020

ahojte takže rok sa snažíme a nič teraz mám ísť ku svojej gynekologičke na konzultáciu že čo dalej podľa nej je všetko v poriadku. Takže by som chcela vedieť že čo teda bude nasledovať podľa vašich skúseností kam dalej ma pošle.

andie2810
14. jan 2021

Ahojte.. kedy (v akej faze cyklu) je najlepšie ísť ku gynekologovi riešiť prvy krat to že sa nedarí otehotnieť?