Bolesti po výmene plomby

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 27 rokov a od školských čias som nebola u zubára. Keď som minulý rok otehotnela, išla som si radšej dať spraviť preventivku. Vraj mám všetko v poriadku, ale vymenil mi starú školskú plombu. Po zákroku ma bolí zub pri jedení sladkého. Dovtedy som žiadne bolesti nemala a je to dosť nepríjemné. S malým dieťaťom sa mi moc nedá cestovať ku kompetentnému lekárovi.

Mala by som si to čím skôr dať opraviť, alebo to má čas dva - tri roky?

Ďakujem

Dobrý deň,

Predpokladám, že vám váš zubný lekár vymenil starú výplň z dôvodu, že sa pri nej/pod ňou spravil kaz. Okrem odvrtania výplne bolo teda potrebné vŕtať viac do hĺbky, čiže bližšie k dreni zuba (miestu, kde sú nervy a cievy). Citlivosť zuba po ošetrení kazu je bežný jav v dôsledku otrasov a tepla. Silná bolesť by však nemala byť. Najčastejšie býva bolesť na zhryz a pocit vyššieho zubu, vtedy je výplň privysoká, zubný lekár ju musí trochu zbrúsiť a doleštiť. Ak reagujete na sladké, výplň mohla v niektorom mieste úplne nedosadnúť k zubnému tkanivu a zostala vám tam štrbinka. Podobne by ste mohli reagovať aj na studenú vodu alebo vdýchnutie studeného vzduchu. Ak by pocit pretrvával, určite vyhľadajte čím skôr svojho zubného lekára, aby výplň skontroloval, prípadne prerobil.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská