Platia ľudia po 60tke za trhanie zubov u zubára?

Zodpovedané
15. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom platieb u zubára. Mám 60 rokov a som ZŤP.

Platia ľudia po 60tke za trhanie zubov u zubára?

Majú seniori zľavu na celkovú zubnú náhradu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

medzi zdravotné výkony plne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia patrí jednoduchá extrakcia (ťahanie) jednokoreňového, viackoreňového trvalého zuba, alebo koreňa zuba bez potrebného chirurgického zákroku s prípadným vyčistením kostného lôžka, úpravou okraja kostného lôžka a zastavením krvácania.

Váš vek nie je rozhodujúci, dôležité je, aby mal váš zubný lekár zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou.

Čo sa týka zubnej protézy, jej zhotovenie si bude vyžadovať viaceré zdravotné výkony čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia, ako napríklad komplexné stomatoprotetické vyšetrenie (vyšetrenie medzičeľustných vzťahov, vitality zubov, posúdenie röntgenu, určenie biologického faktora, zostavenie plánu protetického ošetrenia, vypísanie pracovného príkazu na zubnú techniku, a pod.

Stomatoprotetické náhrady sú čiastočne uhrádzaných z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, ale o cene sa musíte pozhovárať s vaším zubným lekárom, nakoľko bude závisieť aj od cenníka zubného technika, s ktorým spolupracuje.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská