Ako prekonať panický strach z pôrodu?

zuzka_puska
17. dec 2013

Baby poraďte ☹ 21.12 mam termin, po rodeni sice ani naznak, ale prosim poradte mi, ako mam prekonať ten strach z bolesti, z tlacenia, ako ste to vsetko prezivali vy??? Uvitam kazdu skusenost, dakujem!

anjelicek26
17. dec 2013

Da sa neprekonat? Porodit predsa musis 😉 Necitaj, nestresuj, neries, priroda je mudra a tvoje telo to spravi vsetko za teba, len ho treba pocuvat a kolko ro ide vypnut rozum.

adelajda2012
17. dec 2013

Skus si najst dulu, porozpravat sa s nou, pripadne si ju zobrat aj k porodu. Mna dostala do takej psychickej pohody, ze som sa na por od tesila. Jasne, ze som sa aj bala, ale oooovela menej. Drzim palce.

sammy
17. dec 2013

Zbytocne budes panikarit teraz, na paniku dost casu ked to pride 😀 Ale nie, proste si povedz, ze je to len prirodzene pokracovanie a vyustenie tych 9 mesiacov. Ked pride bolest, mysli na to, ako sa tesis na malicke a ze to nebude trvat vecne. A tiez, ze to prezilo a preziva denne x zien a ked to zvladnu ony, preco nie ty. Tie bolesti sa budu zdat nekonecne, treba len predychavat a mysliet na to, ze kazdou dalsou kontrakciou je tvoje dieta blizsie k tebe a o chvilu ho uvidis 🙂

sorciera24
17. dec 2013

vsetko je v halve a to, co chces, aby sa dialo, to sa aj diat bude....preto musis mysliet pozitivne a na dobre veci a tak sa bude diat.....ja osobne som si v halve uz dopredu nastavila, ze to bude super, ze si uzijem tu chvilu sama ako najlepsie viem a velmi som sa tesila ako budem oznamovat, ze drobcek uz prisiel na svet.....a tak aj bolo.....rodila som dlho 15,5 hodiny....(kazdy vravel, ze fu...ako dlho)....a aj ti poviem, ze tych 15 hodin bolo super aj s kontrakciami, aj s lekarmi, aj so sprchou.....proste so vsetkym, elbo tak som to chcela a dopredu sa na to pripravila......vsetko je len v tvojej hlave....ak budes mysliet na bolest a strach....tak sa budes bat a bude to boliet, ak budes mysliet na radost a prichod dietatka....budes to mat krasne....vela stastia! 🙂

silvinuska6
17. dec 2013

Mna cele tehotenstvo moje okolie strašilo rozpravalo najhorsie zazitky a podobne ja som z toho mala srandu do nemocnice som ist ani nechcela " ved ja nerodim nerobte paniku 😀 " prišla som tam nakoniec s usmevom ze ved nejak bolo nejak bude a prave preto si myslim ze som to zvladla super nebola som vystresovana robila som si srandu sama zo seba muzovy volam do španielska som v nemocnici tak na mna ze "ved včera ti nič nebolo " 😀 no cha cha cha chi chi chi a ani neviem ako to cele prebehlo 😀 proste moja rada nestresuj tes sa

evelinq
17. dec 2013

Obavy či strach pociťuje každá rodička, netreba nato myslieť, riešiť, teš sa bábätko

kristofka
17. dec 2013

Porod je tazky. Pre babätko je po fyzickej stranke este tazsi ako pre maminu. Mne pomahalo, ked som si opakovala, ze musim zabojovat, aby to bolo cim skor, nech sa uz krpcek netrapi a je vonku. Proste som sa sustredila na maleho a na to, ze chcem, aby bol co najskor pri mne v naruci a bezpeci.

hnedka
17. dec 2013

a preco sa bojis bolesti? Zubar je horsi.

monika236
17. dec 2013

nemaj strach, všetko prekonáš, my sme silné stvorenia 🙂 🙂 , nepočúvaj nikoho aké mal porody, uvidíš sama, každá sme iná, ja neviem prečo, ja som sa nebála, tešila som sa už na drobca, trvalo to osem hodín a v pohode s to zvládnut, nebol, nepanikár, sustred sa na to malé stvorenie 😉 😉 😉 a neboj sa su aj horšie veci, prajem len to dobré

imanuel
17. dec 2013

Ahoj, odrodila som tri a som tu. 🙂 Neboj, ak by to bolo také hrozné, tak sa nemnožíme. 😉
Je to ako keď máš menzes, len silnejšie, už celkom pri konci také viac, aj to však dá, lebo hneď po nich už bábiku uvidíš reálne, A TO JE KRÁSNE! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Treba mať pokojnú hlavu a počúvať lekárov, čo ti vtedy povedia a dá sa. 😉

A ešte myšlienka, kt. som kdesi o pôrode čítala: Bolesti sú ako vlny príboja. Ak sú bolesti silnejšie, neboj sa, vedz, blížiš sa k brehu, ak sú vééľmi o chvíľku breh dosiahneš. Ver, či never, táto myšlienka midávala pohodu. 😵

usiko
17. dec 2013

no, ak uvitas kazdu skusenost: tu je moja: mala som panicky strach z porodu, vedela som ze ho nezvladnem a vedela som ze rodict prirodzene nechcem, nikdy som ani nechcela, a ani by som nechcela...tak som isla na sekciu , teda uz na dve sekcie, a bola som si ista, ze dieta bude v poriadku.....keby som bola rodila prirodzene, nedopadlo by to dobre ani pre dieta ani pre mna.... 😉 😉 😉 😉

luba28
17. dec 2013

ja som tiez mala strach a tiez som nerodila normalne,ale 2x sekciou,pretoze som x krat videla porod nazivo a mna to bolelo,uz len pri pohlade na tie zeny,....

bibistec
17. dec 2013

no ja sa pridam ku dievcatam predo mnou, ja som tiez mala panicky strach z porodu. a mala som sekciu, koli tej panike, to bola az diagnoza...ale takto narychlo...urcite si vybav epiduralku - to musis dopredu a porodnika urcite tiez povedz mu o strachu a tiez dulu alebo kamosku alebo niekoho k sebe urcite. drzime palce.

sonagolisova
17. dec 2013

necitaj uz prosim ta nic, nechci pocuvat historky inych matiek....tvoj porod bude len tvoj...dolezite je byt v pohode a mat pri sebe ak sa da bud manzela alebo inu blizku osobu ktora ta podpori psychicky....ostatne uz pojde same..babo bude vediet kedy je jeho cas..... takze vylozit nohy , urobit si teplu cokoladu, zobrat dobru knihu alebo pozriet dobry film..uzi si este posledne chvile s manzelom vo dvojici predtym ako vam zacne kolotoc okolo babatka....nie je sa coho bat...vzdy sa da vypytat bud epidural alebo nejaka lokalka... 🙂 hlavne klud a dychat

emma_932
17. dec 2013

dieta uz von musi 😉 vobec na to nemysli, porod je krasny zazitok, pocuvaj svoje telo /a doktora 😅 /, dalej nic neries, na to je tam dr a sestry. prip sa pozri do mojho albumu, su tam nejake homeopatie k porodu /na bolesti aj na urychlenie porodu/, ja som porodila za tri hodky. nestresuj sa 😉

kofoluska
17. dec 2013

Nemas sa coho bat. 🙂 Deti sa rodia uz tisicky rokov, vacsina zien po prvom porode tuzi po dalsom dietatku. Keby to bolo take strasne, isto by sme uz vymreli. Za seba Ti poviem, ze aj napriek tomu, ze som rodila 42 hodin (kto to tu pisal, ze rodil dlho a to 15.5 hodiny? 😀 😀 😀 ) a odmietla som epiduralku - isla by som rodit znova. Bolo to namahave, bolo to dlhe, bolo to vycerpavajuce a nebudem klamat, bolo to aj bolestive. Ale ked som zacala konecne po takmer dvoch dnoch tlacit (co na moje prekvapenie ABSOLUTNE NEBOLELO) a ked som konecne dostala do narucia ten maly uzlicek, nebolo stastnejsieho cloveka na zemi, snad okrem mojho manzela. Vsetka bolest zmizla ako lusknutim prsta, na vsetko sa zabudlo a uz bolo len nevyslovne stastie a laska k tomu malemu cloviecikovi.
Nepocuvaj historky inych mamiciek, babiciek a ostatnych. Kazdy porod je iny, to, ze niekto mal problem neznamena, ze ho budes mat aj ty. Mysli na to, ze porod je namahavy aj pre tvoje dietatko a sprav vsetko pre to, aby si mu prichod na svet co najviac ulahcila a urychlila. Hlavne ziadnu paniku - ta ti aj tak nepomoze. 🙂

marissenka
17. dec 2013

asi kazda prvorodicka ma obavy,aj ja som sa bala toho neznameho,bolesti...maly mal mat 4kg.uff.ked som na to pomyslela..ale potom som sa s tym zmierila.zvladli druhe-zvladnem aj ja!!a to si povedz aj ty..a ked mala tyzden po termine,tak uz som sa az tesila na porod,len aby som sa uz zbavila toho pupciska. 😀 hlavne mysli pozitivne,budes v nemocnici,podaju ti neake lieky na tlmenie bolesti,keby bolo najhorsie spravia sc(ako nakoniec mne)...pomozu ti..

havana_frost
17. dec 2013

Panický strach je dôvod na sekciu a to je operácia ako každá iná. Nebudeš mať pôrodné bolesti, ale bolesti z operácie potom áno. Tehotenstvo a let lietadlom musíš nejako ukončiť a nepomôžeš si, "nevystúpiš" 🙂

vodnicka
17. dec 2013

Ahoj Ja som sa tiez bala a chcela som oba porodi sekciou tak mi odpovedali lekari ze ak mi nic nieje a ani dietatu tak nevydia dvovod na sekciu a teraz som mala 38 rok ked som porodila necakane doma spalni 36 tt amam plusky 4 dioptrie a pri tlaceni moze nastat ocny problem bola som u ocnej a Ona povrdila lekar.dvovody na moznu sekciu na to aby bola sekcia mala by som mat dioptrie c.6 ale vsetko som mala ok aj ocny tlak takze sa priblizujucemu porodu zacal vnutorny strach kazdy porod je iny aj u starsej rodicky a jak to na mna prislo nebol Cas...sa stresovat a bat sustredila som sa na dychanie a tlacenie na 3 krat bola dcera vytlacena bez lekarskej pomoci a zvladla som to oba moje porody boli lahke a nie take bolestive ako maju ine zeny ja som take bolesti v krizoch a v podbrusku mavala 10 rokov úpred prvym porodom takze na bolest som bola zvyknuta a neprekvapila ma .stale som pocuvala od starych bab ze nepocuvaj ako ktora rodi lebo ty porodis inac a mali pravdu obe deti som porodila v zime v januari a od oktobra kazdy druhy den som si macala nohy tesne pred spanim vo velmi teplej vode vraj to je dobre aby zene zmekli kosti a lôahsie sa roztiahla a mali pravdu stare babice .Ja som malakrasne porody a posledny bol najkrajsi doma bez lekars.krikov robila som si polohu aku som len chcela a chodila vela po byte a lahla som si asi 20 min.pred samotnym vytlacenim a bolo to krasne ziaden oxitocin,klistyr a podobne hovadiny vedela som ze sme obe v poriadku .Pred porodom som bola na prijme a nic nenaznacovalo samotnemu prich.porodu a o 8 hod.som porodila 🙂 🙂 🙂 Krasa nestresuj sa nieje to dobre.drzim palce 🙂 🙂 🙂

mariannan
17. dec 2013

Ja si ani nepamatam ake som mala bolesti....to je momentalna bolest,ktora sa skonci hned ako budes pocut ten krasny plac 🙂 osobne som mala vacsiu paniku z pobytu v nemocnici...ale to tiez prejde lebo tamnebudes sama ale s tvojim dietatko...matka vzladne vsetko,sama budes prekvapena 🙂

njonja
17. dec 2013

A to preco sa bojis? Ved to je len kratka bolest, vo horsich pripadoch to trva jeden den, to tiez nie v kuse, len ked su kontrakcie a to rozdychas. su aj väcsie fyzicke bolesti , pri ktorych ale nevies, kedy skoncia. Neboj sa, porod si treba predstavit ako krasny zazitok, kedy konecne budes mat tvoje babatko u seba. A ver mi, pre to male je to ovela stresujucejsie ako pre teba. Musis byt kludna kvoli nemu, dieta citi vsetko a v tejto tak dolezitej chvili ta potrebuje na 150%. BUde to dobre, a ak chces, daju ti epi, cize tie najhorsie bolesti ani tak intenzivne citit nebudes. A ver mi, na vsetky bolesti sa akosi zazrakom po porde hned zabudne🙂 Moj maly mal 5 kil pri narodeni, siel normalne, skoro som si ducu vytlacila a dnes uz ani neviem, ze to bolelo. Na to si akosi neviem spomenut, lebo vsetko okolo toho bolo take krasne, ze to vytlacilo tuto cast spomienok.

matuskova003
17. dec 2013

zubár je fakt horší ! 😀 nepozeraj videa kde sa rodí, skutočnost je taká, že pôrod a tlačenie je pre ženu už v pohode 🙂
no a kontrakcie vydržíš, tie prve sa zvladaju super, tie neskoršie bolia ale trvaju už len kratko a potom už tlačiš 🙂

lufusa
17. dec 2013

Ahoj, ja som rodila 2 krát, oba pôrody s epidurálkou. Neviem si vynachváliť.Jasné, že som si prežila i bolesti, teda porovnať to so zubárom, či silnejšou menštruáciou? No ja neviem, ale pôrodné bolesti sú teda podstatne niečo iné. Jednoducho nepanikáriť, tvoje telo si poradí, buď v kľude, výsledok bude stáť zato. Držím palce

mirus_1
17. dec 2013

Ja som mala 18hodín kontrakcie, otvorila som sa len na 6cm- pre niekoho nočná mora,ale kvôli tomu úsmevu by som som išla ešte raz 🙂 neboj. to musí prísť a každá sme to zvládli. drobec ti pomôže ako bude vedieť.

andrejka1978
17. dec 2013

trenuj doma dychanie a nacvicuj tlacenie, velmi to pomaha hlavne v tej zaverecnej faze. ja mam z druheho porodu nadherny zazitok. nic ti to nevynahradi. ziaden cisarsky rez nemoze tebe a dietatku dat to co normalny porod. ak vsetko prebieha v poriadku a nie je ziaden z vas ohrozeni tak niet podla mna nic krajsie ako porodit vlastne dieta vlastnymi silami a hned ho mat pri sebe. nedaj sa ochudobnit o tento vynimocny zazitok vasho zivota. tak neuveritelne vela ti to da. to stastie co potom pocitis je nenahraditelne. precitaj si jeden krasny clanok v poslednom cisle casopisu Dieta o prirodzenom porode. velmi inspirativne. keby som mala este raz rodit, tak by som urcite chcela zazit uplne prirodzeny porod. neboj sa, nevies ake to bude. vytvaranie negativnych emocii nie je dobre. mozes sa za dobry porod aj modlit. je dokonca aj patron tehotnych mamiciek.

zuzub
17. dec 2013

ja som sa strašne bála pôrodu, myslela som si , že odpadnem od bolesti, niečo sa stane dieťatku alebo mne a pod.....ale vôbec to tak nie je, napriek bolesti( dá sa sa vydržať ) je pôrod pre mňa jeden z najkrajších zážitkov v živote a keby mi toto niekto povedal pred pôrodom tak m u neverím ani slovo 😀 ale naozaj to tak je.
hlavne sa nestresuj, mysli len na seba a bábo ;) držím palce

darina1952
18. dec 2013

hmm... nemáš sa čoho báť, tento spôsob privádzania detí na svet pôrodom je osvedčený už niekoľko tisíc rokov 😀 😀 😀
nalaď sa pozitívne a keď máš obavy z bolestí, tak si daj urobiť vyšetrenia na pichnutie Epidurálu,
držím palce 😎 😎 😎

tomta
18. dec 2013

aj ked je sice porod najprirodzenejsia vec a takisto aj bolesti sa daju zvladnut mozeme ti tu vypisovat ako sa mas pripravit aj tak nebudes pripravena a zrovnana s tym...ale ked to pride tak si ani nestihnes uvedomit a budes to mat za sebou...takze hlavu hore zvladli to miliony zien zvladnes to aj ty...najdolezitejsie je dychanie a sustredenie sa na jeden bod ak pridu bolesti..a sekciou ak to nie je nutne by som nikdy nerodila...je to predsa chirurgicky zakrok a po sekcii by si sa hojila ovela dlhsie a o bolestiach nehovoriac

whiterosses
18. dec 2013

Ja som celé tehotenstvo bola pozitívne naladená, hovorila som si že to bude skvelé .. že to je nový zázrak .. tíšku som sa modlila aby všetko dobre dopadlo, že chcem rodiť normálne ..však je to to najkrajšie čo ženu čaká :D priateľ bol pri pôrode, a pri tom celom cykle takže ja len odporúčam myslieť pozitívne a ak máš chlapa ktorý sa nebojí tak ak sa bude dať aby šiel k pôrodu. Budeš viac uvolnená .. !!! Ak sa budeš báť, a myslieť na zle veci len sebe a babätku uškodíš !!!! Ja som sa strašne tešila na moju babiku maličkú, ja som sa nevedela dočkať kedy ju budem mať .. ked sa mi praskla plodová voda, ja som bola v nemom úžase, a ked prišla na svet veru sme si poplakali :D som najšťastnejšia MAMA na svete .. teraz má moja malinká rok, ide to rýchlo .. len sa neboj :D nemáš sa čoho ..

jankastubka
18. dec 2013

Podla mna je normalne, ze sa clovek boji ked nevie do coho ide. Ja som sa odmalicka bala porodu podla toho, co som videla z filmov a pocula od svojej mamy, ci inych zien. Ked uz som ale bola tehotna snazila som sa mysliet pozitivne, pripravovala som sa na predporodnej priprave, robila masaz hradze, pila malinnikovy caj a v zalohe som mala epiduralku (aj ked lekari u nas, ze na co mi to bude ved aj pred 100 rokmi sa rodilo a tu sme. . . hej pred 100 rokmi odrezali aj nohu bez anestezy a neznamena to, ze to tak budeme robit aj teraz).
Bolesti sa mi zdali dost silne a tak som si tu epi dala, nelutujem, vdaka tomu som si mohla porod uzit v pohode. A velkou oporou mi bol aj partner pri porode.
Drzim palce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre