Balenie na široko. Áno alebo nie?

mima18
3. júl 2013

Čoskoro sa stanem druhý krát šťastnou maminou. Prvé dieťa som balila naširoko poctivo asi 3 mesiace. Nožičky mal v poriadku. Poznám však mamičky, ktoré dieťa naširoko nebalia vôbec a tiež majú všetko v poriadku. Tak teraz neviem, baliť či nebaliť. Ešte keď je teraz tak teplo nebude sa mi v tom len pariť?
Za každú radu, skúsenosť vopred ďakujem 🙂

lucinocka
3. júl 2013

@mima18 ja som nebalila, ale poctivo som cvicila pri kazdom prebalovani, par kruhov s klbikmi ako mi ukazali v nemocke🙂 a tiez mame klbiky ok🙂

marian86
3. júl 2013

podla mna ked ortopedička nepovie že to treba tak je to zbytočne...nam bolo pot 🙂 rebne iba na 1 mesiac...

kitty88
3. júl 2013

@mima18 zalezi, co ti povedia v porodnici... ja som balila poctivo asi len mesiac (preventivne), potom dalsi mesiac ako kedy, ale skor nie ako ano a potom uz vobec. v siestich tyzdnoch sme boli na kontrole u ortopeda, pytala som sa ho na to a vravel, ze pokial budem poctivo cvicit s nozkami pri kazdom prebalovani ako mi ukazal, tak netreba. a teda som aj poctivo cvicila a nebalila a na kontrole v troch mesiacoch bolo vsetko ok, dalsia kontrola uz nebola nutna 😉

pe
3. júl 2013

ja som dcerku balila poctivo, jej to nevadilo, ale syn bol vtedy hrozne nepokojny, zle spal, mrvil sa, tak som ho balila len par hodin do dna, proste aspon trosku je lepsie nez nic 🙂

saska.t
3. júl 2013

@mima18 zijem v nemecku,ked sa mi narodila 1 dcera,hned som sa na to opytala - odpoved lekara: je to prezitok postkomunistickych krajin,kedze vychodny svet trpel nedostatkom potrebnej vyzivy a ovocie a zelenina boli podpultovy tovar,tym padom mali deticky po narodeni problemy s klbikmi,balenie na siroko sa odporuca,az ked je uz jasne,ze problem je pritomny...preventivne balenie nema ziadny vplyv na vyvin klbikov akurat obmedzuje pohyb novorodencov,ktori byvaju nervozni a vela krat placlivi,toto som dostala ako odpoved primara na novorodeneckom... nikdy som na siroko nebalila a moja dcera je v poriadku a druhu tiez balit nebudem, kym nebude indikovany problem s klbikmi 😉

sonice
3. júl 2013

@saska.t :D to je pekna blbost!!! Tymto trpia aj zvierata! Je to najma geneticka zalezitost :P, následne je to naozaj aj otazk vyzivy av neposlednej rade neodpovedajuce fyzicke zatazenie klbov!

henikav
3. júl 2013

@mima18 v Belgicku sa tiez nebali nasiroko, ked som sa na to pytala lekara, iba si potukal po cele, ze to je uz co za hlupost. Syna som nebalila a nikdy nemal ziadne problemy a dcerku teraz tiez nebalim nasiroko. Ja si myslim, ze pokial nemate vyslovene problem, balit nasiroko preventivne nema vyznam

saska.t
3. júl 2013

@sonice nie nie je to blbost,okrem nas a CR sa uz nikde na siroko nebali a s geneikou nic nespravis,bud to je alebo nie zakodovane v genoch ,skus googlit a uvidis 😉 ake ma novorodenec neodpovedajuce fyz. zatazenie???,jedine to,ze ho neprirodzene vyviazeme v slepej viere,ze mu to pomoze,,,

sonice
3. júl 2013

@saska.t a dalej,tomu, ze tu nebol dostatok kvalitnej stravy- tomu moze snad verit len nemecky lekar,ale Ty snad nie!!! Ty si tu zila! Ja teda hladom netrpela, ani nedostatkom ovocia-pokial neberieme banany. Jablka,slivky, hrusky,maliny, rybezle,broskyne, ja neviemco vsetko este ,.....paneBoze 😕

Musim sa smiat, co si na zapade stale myslia.

sonice
3. júl 2013

@saska.t ja nehovorimo baleni na siroko, ja hovorimotom, ze je to prezitk vychodnych zemi! a ze tobolo vdakatomu, ze sme tu nemali ovocie...

sonice
3. júl 2013

@saska.t fyzicke zatazenie - to somhovorila o zvoieratach - ale novorodenec toma zjavne z vnutomaternicoveho vyvoja - a mozno zo spatneho nosenia. Ja tiez dieta nebalimnasiroko. Reagujem na slovanemeckeholekaraNIE NA SIROKEBALENIE

prasiatko30
3. júl 2013

Nikde v europe sa nebali na siroko ako prevencia dokonca aj keby tam nejake problemy boli plienky na siroko ti nepomozu tam sa uz musi prejst na uplne ine pomocky a liecenie. Jedine co sa sirokym plienkovanim robi je trapit deti a rodicov 😖

saska.t
3. júl 2013

@sonice opät ti budem oponovat a citaj cele znenie,toto je prezitok spred 50-60 rokov tolko sa na SK bali nasiroko a vtedy to tak bolo a tento zvyk pretrvava dodnes,tak mi prosim nerozpravaj,neviem aky si rocnik ja 78 a ovocie a zel. podpultovy tovar boli,nehvorit o vyzive matky,ktora je rocnik 55,takze sa zacni trosku viac informovat, ja nehovorim o nasom stravovani,ktore uz je davno niekde inde,v zahranici nepoznaju balenie nasiroko!!!

nicky07
3. júl 2013

tak ja som prvú dcéru balila poctivo dve plienočky látkové poštolky pekne naširoko. u staršieho syna to už bolo len pamperska a jedna plienka + poštolky a Matejko bol už len v pamperkske. V pôrodnici mi povedali že má usg v poriadku a baliť treba len prevetívne prvý mesiac. Nebalila som, bolo horúco nechcela som aby sa paril- kontrolné usg v 6 týždni a v 3 mesiaci boli v poriadku. Naopak poznám prípad balili naširoko od narodenia, nevyvinuté striešky, opakované kontroly na ortopédii. Neskôr široká podložka pod babätko nožičky daleko od seba. Náhodná kontrola u iného ortopéda - zistili že má bábo nožičku kratšiu (čo si ich ortopéd akosi nevšimol) okamžité odoslanie do nemocnice na hospitalizáciu, tam vyseli na závažiach s nožičkami od seba myslím6 týždnov, potom nožičky do sádry na 8 týždňov, následne remence 4 týždne. Užili si dosť no našťastie liečba pomohla a nemuseli absolvovat operáciu. Takže to balenie naširoko zas až taký prežitok komunistických krajín nie je ani že by to bolo nedostatkom zeleniny a ovocia. Najlepšie je asi sa riadiť ortopédom v pôrodnici a podľa výsledkov usg prípade rtg snímok. ak je to v poriadku a babo drží samo nožičky od seba daleko (môj Matej ich mal prirodzene tak nejako široko postavené) tak by som nebalila ale pokial sú vysledky zlé a bábo nemá široké postavenie nožičiek určite by som balila naširoko...

saska.t
3. júl 2013

@sonice ale my sa bavime o baleni na siroko a nie o krajine povodu lekara,tak neodbocuj od temy,mal logicky pravdu,kedze na siroko sa bali na SK ci v CR min. 50-60 r.uz moja mama bola balena na siroko a vtedy bola vyzivova situacia hrozna a este aj za mojich detskych cias boli banany podpultak,takze tak mimo nebol ...nikde vo svete sa na siroko preventivne nebali....

prasiatko30
3. júl 2013

@nicky07 a akym sposobom mu pomohlo k vylieceniu kratsej nozicky siroke plienkovanie? Pokial su tam problemy tak ich ma kompetentny pediater zdiagnostikovat vcas a podla toho stanovit aj liecbu ale nie koli tomu ze u nejakeho % deti sa objavuju problemy tak budu vsetky deti balene na siroko a je to 😅

sonice
3. júl 2013

@saska.t no moznoboli,mandarinky a banany,... Moja matka je rocnik 55,ja sa jej opytam, ci trpela nedostatkom ovocia. Nase ovocie z naseho podnebneho pasma tu vzdycky bolo a bude.
A znova opakujem, ze ja sa vobec nebavim o baleni nasiroko!

sonice
3. júl 2013

@saska.t a ja znova reagujem na nezmyselnu vetu, ze tu mali deti spatne klby,pretoze nemali banany.
🙂

marcela1992
3. júl 2013

ja som syna nebalila a nebudem ani druhe

liwka
3. júl 2013

nečítala som všetky príspevky, možno to tu už odznelo- ja som o balení na široko počula toľko- v minulosti sa to robilo preventívne pre všetky deti. Dnes, keď je vyspelejšia technika "na dosah ruky" a všetkým deťom sa robí sono kĺbikov, lekári už vedia povedať, kto balenie na široko potrebuje a kto nie. ďalšia vec je (a to je čisto môj názor)- že to vyšetrenie sa robí v 6.týždni a začať baliť dieťa na široko, keď sa už začína hýbať- je nepríjemné najmä tomu dieťaťu- takže v rámci prevencie od začiatku, prečo nie.
kamoškin lekár jej balenie na široko zdôvodnil takto- že "pampresová generácia" ešte nedorástla do veku 30-40- ročných- a starších, takže sa ešte nedá povedať, že nebudú mať problémy aj v staršom veku, takže on preventívne radí baliť na široko- ja som nebalila, snáď nebudem o 30 rokov ľutovať🙂

stefit
3. júl 2013

moje dve deti sa narodili v UK tak sa vobec nic take nepraktizuje, tretie sa mi narodilo tu na Sk, mali sme predpisane balit nasiroko 😒 ....nebalila som , mala som pocit, ze naco, ked prve dve su 100%v poriadku...Ked sme isli na kontrolu s tretou dcerou, pan doktor povedal "no vidite ako sa to pekne napravilo" 😉 ze to bolo bez balenia som mu nehovorila 🙂

andrejka1974
3. júl 2013

ja som najmensiu nebalila vobec, po prvej kontrole mi povedali, ze ju mam balit, pretoze neohla tak klbiky ako mala, ale ona sa mi za 2 tyzdne zacala otacat mala 2 a pol mesiaca a sama si to rozhybala 🙂 🙂 🙂 🙂 dalsia kontrola bola uz v poriadku a povedali mi uz balit na siroko nemusite, ja som ju nebalila 🙂 🙂 🙂 🙂

sense
3. júl 2013

vo svajciarsku sa tiez nebali pokial to nie je nevyhnute, na otazku balenia mi jedna pediatricka na slovensku povedala ze sa balilo preto nasiroko elbo deti boli balene na pevno v perinkach...., takze my sme nebalili a klbiky su v poriadku....

janka2110
3. júl 2013

u nas v Taliansku sa taktiez nebali na siroko🙂
syn sa narodil na Sk balila som ho.
dcerky sa narodili v It.nebalila som ich a vsetci traja su v poriadku❤

ikke
3. júl 2013

pokial nebudes dieta zvazovat do klasickej perinky, nasiroko balit nemusis.

a je tu o tom asi 100 diskusii (a to ani velmi neprehanam), pouzi vyhladavac.

cikyta
3. júl 2013

Tak my sme poctivo balili a aj tak sme ich mali dlho zlé ☹

mia18112
3. júl 2013

@mima18 Ja som nebalila vobec nasiroko. Maly sa narodil pred letom, dost, ze sa musel parit s plienkami chudatko v horucavach. A nozicky aj klbiky mame ok. Dokonca vraj v zahranici sa uz od tohoto trendu aj upusta - povedal mi sam Mudr. na kontrole.....

nicky07
3. júl 2013

@prasiatko30 plienkovanie pomohlo tým že kedže nebola vyvinutá strieška tak široké balenie pomáhalo udržiavať nožičku v správnom postavení. inak by nožička bola zle držaná a teda by došlo k jej akoby vykĺbeniu. a to už by sa inak ako operačne riešiť nedalo.

prasiatko30
3. júl 2013

@nicky07 ako v pohode ale ten problem by si uz mal vsimnut pediater hned na zaciatku - aj vy ste sa potom cudovali ze ako je to mozne ze si to nevsimli a dokonca ani ortoped si to nevsimol - tam je potom problem v niecom inom 😅

nicky07
3. júl 2013

@prasiatko30 jasné že problém je v niečom inom, ako u pediatra to až tak neberiem že to nepostrehol ten rozdiel bol asi len 1cm ale ortoped to posudiť mal. len som chcela napísať aj svoj názor a aj skúsenosť k tomu že balenie naširoko nie je len akýsi výmysel ale vďaka nemu sa udržiava správna pozícia nožičky ked už nejaký problém je. podľa mňa balenie naširoko u detí, ktroré nemajú žiaden problém a aj prvý usg kĺbikov vyšiel negatívne je zbytočné. ale pokiaľ tam niečo už nájdu tak má svoj význam.