Kedy najskôr prijať pomoc doma po pôrode?

lukamka
27. sep 2016

Ahojte, moj porod sa pomalicky blizi a ja coraz viac citim, ze po nom chcem absolutny klud. Problem je ale v tom, ze byvame 400km od nasich a od svokrovcov. A prave tí sa casto vyjadruju, ako sa uz tesia, ze hned sa daju na cestu ako im to oznamime. Mam ich samozrejme rada, ale neviem si to predstavit ako pomoc. Nechcem ich urazit, ale chela by som mat doma absolutny pokoj, aby sme si s manzelom zabehli vlastne ritualy a hlavne aby si aj on co najskor navykol babo nosit, kupat, prebalovat a tak. Preto cely cas rozmyslam, ze uz teraz ich odklonim, len neviem na kolko...
Ako ste sa zabiehali vy? mali ste pomoc hned? tiez niekto z vas citil taku potrebu izolacie?

eeffka
27. sep 2016

@lukamka ze pomoc 😀 😀 😀 😀 mozno tak medvedia.
nech mi daju vsetci pokoj. domov sa mi vsetci natrepali hned ako som prisla z porodnice ale po hodine vypadli, asi videli moje mile pohlady. Ale 400km to predpokladam aj nejaky "pobyt" u vas. Tak to by som zniesla tak po 2t.

dominika6
27. sep 2016

@lukamka prvé dni po pôrode je dobré byť ozaj v klude aspon ten týžden,lebo ty si musíš nájsť systém a aj manžel..o babetku je zbytočne hovoriť,kedže ono potrebuje iba spať a jesť a bude mu jedno kto je u vás...
po týždni vás mžu prísť v pohode navštíviť,píšeš akoby mali byť u vás mesiac..neodopieraj starým rodičom nič,zatni zuby a teš sa,že sa starajú,lebo o rok tu budeš mrnčať že na teba všetci kašlú

vodavodickova
27. sep 2016

ahoj,uplne presne viem o com hovoris🙂
ano,ked sa nam narodila dcerka,citila som sa rovnako.do porodnice chodil za mnou len manzel,aj to na 10-15minut a uz som ho sikovala prec,lebo som bola unavena. a ked sme prisli domov,poprosila som celu rodinu o respektovanie toho,ze sa zotavujem,som predsa cerstva mama v sestonedeli a musime si vsetci traja na seba pomalicky zvyknut,otukat sa,najst sa v novej situacii.
a hoci boli chvilu reci (ale nie od nasich ani od svokrovcov),velmi rychlo som zotrela vsetkych s tym,ze je to moje zelanie a ked budu mat oni dalsie deti,nech si urobia po svojom😁
A fakt mi bolo jedno,co si kto mysli.
A vies co,bolo to to najlepsie rozhodnutie,vdaka tomu sme sa pekne zohrali,moj manzel okamzite vedel co a ako a velmi mi pomahal ked bolo treba.
Takze za mna palec hore a nedaj sa dotlacit do niecoho,co nechces.
Slusne im vysvetli,ze sa necitis na navstevy a vnucatko uvidia,ked bude spravny cas,nic im neujde.

mirkava
27. sep 2016

@lukamka ja som bola po pôrode neschopná niečo urobiť. Ak by k nám denne nechodila moja mama umreli by sme v prachu a hladní. Veľmi mi pomohla a veľká vďaka za to.

miriam11
27. sep 2016

@lukamka nemala som pomoc a ani som ju nechcela. Po 3 týždňoch prisla pozriet mama, prespala u nas a na druhy den sla domov, byva 350 km od nas. Ked ich nechces, tak im normalne, slusne oznam, ze taku predstavu ako oni nemas a predostri im svoju. Pochopia to, neboj.

eeffka
27. sep 2016

@mirkava
neumreli by ste. Mas predsa manzela, ci? aj mne bolo pohodlne aby mi strcili pod bradu navarene ale pocit potreby sukromia bol ovela vacsi.
nechcem strasit zakladatelku ale aj po bezproblemovom porode je zena rozbita, ubolena, mlieko strieka kade tade... a do toho este hrat formu pred "navstevou"... nuz naozaj dakujem NIE.

sardinka336
27. sep 2016

Boze moj no aby ste sa niektore nepototo....ja som matka, kto je viac? 😀 😀
Tieto rozpravky plkate pri jednom dietati, ked ich mate viac, tak ste vdačna za kazdu pomoc ktora pride - nech to je len hrniec polievky. 😀 😀 😀
Ono je rozdiel sa niekde natrepat par dni po porode a čakat od mamičky kavu s kolačikom a ine ked realne ti ludia pridu pomoct. Treba v tom byt diplomat, lebo je dost mozné ze tých pribuzných a mamy budete potrebovat ako tu neustale čitam tak zeny často nestihaju nič pri tom jednom dietati. 😀 Takze taktne a diplomaticky...

mirkava
27. sep 2016

@eeffka manžel v práci. Ja bolesti dva týždne že som nemohla chodiť, max. na vc.... Možno jej ťa pomoc padne dobre.....

lukamka
autor
27. sep 2016

@mirkava prave na to sme sa s manzelom dohodli, ze ostane tyzden - dva doma. Chcem, aby to bolo aj pre neho nieco prirodzene. Ak babo bude od zaciatku kolovat od babky k babke, tak nadobudne pocit, ze v starostlivosti o babo nema miesto, a ked nasi odijdu az potom na to budem naozaj sama.

mon29
27. sep 2016

@lukamka ja trosku z ineho sudka...ja som nechcela doma nikoho na pomoc.. porod som mala krasny.. moja mama prisla hned.. spolu so sestrou a uz nas doma cakali ked som sa vracala z porodnice.... sice moja mama ma vacsinou nepocuva, ale musim uznat ze mi ich pomoc naramne pomohla..a som za to neskutocna vdacna..boli tu 3 tyzdne.. ja som nic nerobila len sa starala o dcerku spolu s muzom.. vobec mi do toho nezasahovali.. naopak.. velmi vydatne mi varili... pomahali v domacich pracach.. ja som vela spala odycbovala a mala druhy boding s dcerkou... samozrejme doma bol aj muz.. potom oxisli a my sme nabehli uz na zacate... sice som sa bila do prs a to dost silno, ze ja pomoc nepotrebujem, ale som velmi rada ze ma moja mama nepocuvla🙂))..

m_
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nyusika
27. sep 2016

tak to je najvyssi cas, aby ste uz zacali zabednovat okna a stavat obranny val....

je uplne pochoptelne, ze normalni stari rodicia su uz teraz nachystani zodvihnut kotvy okamzite, ako zacnes rodit - ved oni sa tesia viac, ako na svoje vlastne deti !
nepoondite sa z toho, ze ste porodili dieta,
pokial mate normalnych rodicov, pomoc padne dobre.
a nejde o to, co to zvladnete bez nich - oni sa na to proste tesia.
same musite vediet, akych rodicov mate, tak mozete prdpokladat, ci naozaj pomozu, alebo pridu "zavadzat"
ak ta druha moznost - tak ponuknut kavu, kolac, podakovat za navstevu a odprevadit na vlak 😀

papricka33
27. sep 2016

@lukamka ak pomoc nepotrebuješ, povedz im to. Ja som musela mamu prosiť aby prišla, strašne som sa bála ako to s babatko zvládnem. Ale nakoniec mi viac zavadzala a zneistovala má ako pomohla. V pôrodnici som sa všetko okolo bábätka naučila. Potrebovala som skôr takú psychickú oporu. Tá sa ale tiež nekonala 🙂 Pri druhom už som frcala v pohode sama. Prišli ho všetci pozrieť až po mesiaci, na krst 🙂 skôr som ani nechcela. Tiež bývajú ďaleko, takže je to aj s ubytovaním, vyvaranim pre všetkých, nechcela som sa zblázniť 😉

mysga
27. sep 2016

Plne chápem potrebu mať súkromie atď. Ale treba myslieť na to, že aj starí rodičia sa tešia na pokračovatelov rodu a ak nemaju moznosť prist len na nejaku hodinku - dve a ist domov, tak im treba co najskor umoznit byt s babatakom. Pretoze novorodeniatko je novorodeniatkom len chvilku. V tomto pripade by sa aj mama a otec mali čo najskor pokusiť vzdať sa súkromia a nechať sa tešiť z ich šťastia aj svojich rodičov, keďže moc možností užiť si vnúčatká pri tej vzdialenosti mať nebudú. (Tak klasicky)

eeffka
27. sep 2016

@mirkava jooj tak toto je uz len argument ze manzel v praci ... 😀 ako sorry. Ak by to bolo potrebne mal ostat doma a starat sa o dieta kedze ty si ako matka nemohla. Naozaj si neviem predstavit ze v 35ke sa mi do bytu nasackuje mama alebo svokra a budu mi riadit domacnost, a akoze "pomahat". Akurat ma dobre vytocia. Ako pisem, mlada rodina potrebuje klud na to aby sa zzila s 1.dietatom, urcite nepotrebuje kibicov za ramenom. z typyicek navstevy: neni jej zima, daj jej cajik, ponozticky ma a ty mlieko ( hej cvrknem vam do kavy? 😝 )....? ( mam "starostlivych" svokrovcov) . a uz vobec nie aby jej dieta brali z ruk. Ak budem mat 5te dieta tak ho mozno navsteve podam sama rovno v porodnici 😀 , ale pri prvom som to neznasala ked mi malu driapali z ruk.

No a prist na pobytovu navstevu....? no tak to naozaj nie je vhodne ihned po porode. Ak by boli z mesta ze kava a dovi dopo , OK. Nejak clovek vydrzi

papricka33
27. sep 2016

@nyusika pri 400 km vzdialenosti k tebe asi neprídu na otočku 😉 takže je to trošku väčší nápor.

mirkava
27. sep 2016

@lukamka ešte budeš rada keď ti bábo zoberú na pár hodín a budeš mať chvíľku pre seba, alebo keď ti prúde mana navariť či pozehlit. Viem že sa tešíte a predstavujete si ako to všetko pekne klape. Realita môže byť iná. Počkaj keď sa s manželom pár nocí nevyspite... Hlava bolí oči stipu a musíte fungovať ....

lucinocka
27. sep 2016

moja svokra mi par dni po porode vodila cez splanu celu dedinu:D neiktorym som podavala ruky s holymi prsiami...taze horsie ako u nas to nebude :-P
Ked prisli nasi bolo super, navarili, mama ukludnila malu, lebo ja som bola z jej revu a svokry na prasky, zobrali ju vonku na prechadzku...
Taze je pomoc a pomoc.... to ze mi niekto bude hucat do ucha cely den sak chod si oddychnut a neda mi 5 minuta kludu to pomoc neni...

nyusika
27. sep 2016

@eeffka
tak ale, su ludia, ktori maju s rodicmi dobry vztah a nemaju voci nim averziu.

stellasweet
27. sep 2016

Ja som nikoho nechcela doma po porode,okrem mojho muza. Bola som sice aj uplne fit, citila som sa velmi dobre,ziadne bolesti...tak mozno aj preto. Muz si vzal 2 tyzdne volno. Bolo nam skvele a som rada, ze nam nikto nevaril,nepral a nijako nepomahal.... Ale ktovie,ako budem hovorit pri druhom 🙂

meusicka
27. sep 2016

@lukamka ja by som asi na tvojom mieste, zatial nic neodmietala. mozes proste oznamit, ze prve dva tyzdne bude doma tvoj muz, ze ti pomoze a potom uvidite. je pochopitelne, ze prichod vnucatka je radostna udalost. ale na druhej strane to nemusi byt stale aj bezbolestna udalost. ked teraz odmietnes, mozno budes neskor lutovat. nevies ako sa budes po porode citit, ci nebudes este krvacat, ci nebudes mat bolesti a pod. vtedy je dobre fakt mat niekoho na blizku, o babatko sa postaras, ale tebe teiz taky cas dobre padne, ak nebudes musiet stat pri sporaku, ale ti napr. mamka uvari, povesia pradlo a pod. niektore babatka maju bolest bruska, aj vztedy je dobre, ked ti niekto poda pomocnu ruku a na chvilu ti zoberie placuce klbocko z ruk, aby si si oddychla aj ty.
neber im tu radost, aj ked teraz mas pocit ze ti to narusi sukromie. ono ano, v urcitom zmysle hej, ale na druhej strane to ma aj pozitiva a hlavne sa k tebe nejde sackovat tvoja teta z X-teho kolena ale tvoji rodicia a manzelovi rodicia.

stellasweet
27. sep 2016

...este upresnim, maleho pozriet prisli vsetci stari rodicia,prababky...ale to bolo len na hodinku,na dve.

jasminet
27. sep 2016

@sardinka336 No neviem, keby mi tu svokor prisiel 3 tyzdne "pomahat", mne tu krvave vlozky pretekali, mlieko striekalo a podobne... dakujem pekne za taku pomoc. My sme to s muzom zvladli aj pri tretom dietati, zobral si dovolenku a hotovo. Dedkovia a babky prisli na kavu - kolac si doniesli a za hodinu boli prec... nic proti nim 😉

lucya87
27. sep 2016

@lukamka ja mam tiez vzdialenych rodicov 200km a svokrovcov nastastie podobne. Tiez sa pri narodeni syna vsetci ponukali pomahat. Nastastie sme to zvladli aj bez pomoci. Zial ja som povolila hned po prichode kompletnu navstevu lebo syn bol prve vnuca pre obe strany ale uz nikdy viac by som na to nepristupila. Moja mama nastastie vsetko navarila a priniesla narozdiel od mojej svokry ktora prisla na obed a este mi kazala kavu jej spravit.
Najlepsie je to spravit tak ako to citis ty. Pokial chces byt sama nech sa urazi kto chce /ak by ta to mrzelo neskor sa vyhovoris na posahane poporodne hormony 😁/. Drzim palce!

mirkava
27. sep 2016

@eeffka nie každý má prácu že môže ostávat doma..... K ostatnému sa vyjadrovať nebudem

mima1
27. sep 2016

Ja som na zaciatku hovorila ze niieee nechcem pomoc ale v den ked sme prisli domov som bola rada ze mi doniesla svagrina uvarene na dva dni. Neuvarila by som ani caj.
No mat doma niekoho by som nechcela urcite. Tak po 2tyzd.ok

mysga
27. sep 2016

Myslim si, že sa nedá porovnávať to, ak máme rodičov v tom istom meste, prídu nás pozrieť už do nemocnice, môžeme ich kedykolvek vyslať domov (normálni to pochopia) a rodičov, čo sú 400 km ďaleko. Mne napríklad mama hneď povedala, že Vianoce mám stráviť u nej. (Termín mám 19.decembra) Vravím, že ak bude malá na svete, tak uvidíme, dohodneme sa za pochodu, neviem, či budem už doma, v nemocnici, prepúšťaná, či budem chcieť byť doma, či u nej... ale keby býva 400 km ďaleko, tak by som sa určite nejako zariadila aby mohla byť s nami, kludne aj partnerova mama. Bolo by to na prášky, obe sú dosť...akčné... ale veď sú to ich vnúčatká,nebyť ich, nebolo by ani naše deti. 🙂

eeffka
27. sep 2016

@nyusika ale to si zle pochopila ja svoju mamu milujem, ale v istom veku je prirodzene byt 1 kohut na smetisku.

lija22
27. sep 2016

mne sa dvojky narodili predcasne a lekari nas vystrihali nech zbytocne vela ludi nie je s nimi v styku. v termine narodenym detom sa na toto neprihliada?
povedz vsetkym ze musia byt absolutne fit inac az neskor. zdrzanlivost navstev ma v tomto smere opodstatnenie. ci nie?

lukamka
autor
27. sep 2016

ked tu boli naposledy, tak som sa z kuchyne nepohla. Napriek tomu, ze mi pomahali varit, bolo to o drzku. 4 dni 6 dospelych osob, ranajky, obed, vecera...
Jasne, aj ma obcas poslali ist si lahnut ked mi zacalo tvrdnut brucho, ale za 5 minut uz niekto klopkal, ze ako sa zapina umyvacka riadu....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre