Kedy po spontánnom pôrode púšťajú domov?

dida888
29. sep 2018

Ahojte mamičky kedy po spontannom pôrode púšťajú domov? Malý sa mi narodil 0:40 v sobotu čiže tento celý deň počítajú ako 0 a od nedele počítajú 4 dní??? Čiže teoreticky ak bude všetko v poriadku tak v stredu? A zaujímalo by ma ci malo niektorej z vás bábätko po pôrode mrncanie. Môj keď spinka si mrnci a oni ho berú stále do inkubátora aby bol v teple aby sa aklimatizoval že inak je všetko v poriadku aj výsledky sú v poriadku, prešlo to raz dva alebo ste s tým mali problém? Vraj sa napil aj plodovej vody tak ze to môže mať súvis s tým lebo ju zvykne vyzvrackat. Ďakujem za každú odpoveď maminky
🙂

ajko2011
29. sep 2018

Mne sa syn narodil v nedeľu 10:20 a domov sme šli v piatok. Boli by sme šli už vo štvrtok, ale mal žltačku trošku. 🙂

zuzinapipina
29. sep 2018

@dida888 gratulujem cerstva mamicka. Vsetko je v poriadku neboj, deticky bezne bravaju do inkubatora, kvôli teplu. Aby sa ohriali. Moj maly tam hned siel po porode mi ho dali len na chvilku, lebo bol dost studeny, aby sa ohrial. Neboj sa. A mrncanie, no vies prr babo je velky sok ked zrazu zvtrpkucka mamickinho vyjde niekam kde ani nje je pri tebe, tak si moze mrncat. V brusku mal hluk tak si mozno hmmka 🙂 ty sa hlavne nestresuj. A kedy ta pustia je otázne, ale u nas pustaju po na 5 deň. Teda pustali, neviem ako to jeteraz a inde. Takže pokial bude vsetko ok, myslim, ze v stredu by ta mohli pustit.

deti95060810
29. sep 2018

na 4 deň...

dkethe
29. sep 2018

Gratulujem 🙂 Veru tak, tu sobotu nerataju :/ mrnkave babatko som zazila aj ja na izbe - nosilo ho mamke len na kojenie, museli nanho davat viac pozor, vraj si mysli ze je stale v brusku 🙂

eriksonka1234
29. sep 2018

@dida888 mna po cisarskom na necely 4.den,pri oboch,dokonca malu som porodila v pondelok vecer a v piatok ráno sme už išli domov

zeytin
29. sep 2018

Aaale, da sa dohodnut, ak bude vsetko ok, pustia aj skor. Davaj babo na svetlo ako prevenciu proti zltacke a uzivaj si 😉

dida888
autor
29. sep 2018

Ďakujem žienky za rady je to síce druhý synček ale 5 rokov je dosť dlhá doba. No uvidíme ako sa to vyvinie.Dúfam že všetko bude v poriadku a ze mi ho už nechajú pri sebe a ze pôjdeme co najskôr odmov za starším bracekom 😊 Mam ešte jednu malú otázku prišla za mnou sestrička po kojeni že maleho vážila a ze nič ne vypil, 20 min mi cucal prsnik no samozrejme ze zaspal tak som ho budila ale po tých 20 minútach nič už len spinkal. A priniesla mi ho o 3 hodiny neskôr s tým ze mu nič nedávajú a tiež sa opakovalo kojenie 30 minút a znova zaspal. Nechcem aby mu dávali umelé mlieko neviete mi niečo poradiť ďakujem za každú radu.

lejka01
30. sep 2018

@dida888 treba sa opytat dr ci netreba strihnut uzdicku pod jazykom, potom bude vediet narabat s jazyckom a zacne pit mliecko...aj mojmu synovi to robili, lebo si len cuckal a netahal...a ked mu urobili nastrih tak sa hned prisal a papal 😉

ibrunova
30. sep 2018

Dieťa má byť v nemocnici 4x24 hodín.

evalin88
30. sep 2018

@dida888 materske mlieko spracuva 2 hodiny.. potom je hladny cize ak nechces aby davali umele budu ti ho nosit casto.. a ked papa skus si odsledovat ci aj preglga.. ako sa mu hybe brada. Ja to pri synovi viem podla zvuku. Mam malo mlieka a maly na mne zo zaciatku visel skoro stale a stale bol hladny.. ako mi neskor vysvetlila laktacna poradkyna netieklo mu.. co samozrejme nie je tvoj pripad . Skus sledovat ci preglga a budes mat predstavu kolko papal.

babatkoling
30. sep 2018

@dida888 narodil sa v sobotu, vcera rano? A sestricky cakaju, ze uz mas litre mlieka, ked ho hned vazia? To je tak nepresna metoda sama o sebe... Nahrievanie v inkubatotore? Preco ti ho nedaju telo na telo, to ti aj mlieko lepsie spusti... To v ktorej porodnici si, ze toto nevedia?

babatkoling
30. sep 2018

@ibrunova nerypem, len mi vysvetli, naco je zdrave dieta s bezproblemovym porodom / tehotenstvom drzane 4 dni v nemocnici?

jaruskatt
30. sep 2018

na Slovensku vacsinou na 3. az 4. den. Ale napr.v Martine uz je moznost odist po 24 hodinach.
Pokial je mamicka aj bábätko v poriadku, mozete obaja odist na reverz domov. Nikto vas tam nemoze drzat. Vsade vo vyspelom svete sa rodi ambulantne, domov sa ide po 6, 8...hodinach.

evittam
30. sep 2018

@jaruskatt Pozor ak odides na reverz domov tak nebudes mat nárok na príspevok pri narodení dieťaťa.

domafi
30. sep 2018

v pôrodnici v čadci púšťajú na 4. deň, pričom deň pôrodu sa počíta ako 0, treba sa nato opýtať pri vizite...samozrejme, ak je dieťatko aj maminka v poriadku...,pobyt sa môže predĺžiť, napr.kvôli väčšej žltačke u dieťatka, každé ráno sa meria dieťatkám hladina bilirubínu(farbivo, ktoré je zodpovedné za žlté sfarbenie pokožky) pomocou prístroja, ktorý sa prikladá na kožu, ak je hodnota na prístroji nad nejakú danú hodnotu, robí sa odber krvi a z nej sa priamo stanoví hodnota bilirubínu, znovu, ak presiahne určitú hodnotu, dieťatko je umiestnené pod "modré svetlo", aby sa bilirubín rýchlejšie rozkladal....ak je bábätko správne prisaté,počujem pri pití také jemné cvakanie...skús pred tým, ako si ho priložíš, trošku pomasírovať prsník a skúsiť, či vytečie mliečko,keď si zatlačíš na prsník (celý, nie na bradavku) a ak vytečie, potri si ním bradavku, aby to bábätku zachutilo...prajem všetko dobré, netreba mať strach, ono chvíľku trvá, kým sa laktácia rozbehne...úplne v kľude sa opýtaj sestričiek, čihneď dávajú bábätkám umelé mliečko,ale u nás v čadci to tak nie je...veď si len teraz porodila, neboj sa, ono sa to rozbehne, vôbec sa nestresuj a neporovnávaj s ostatnými, tvoje bábätko je jedinečné...ak si dudká a potom zaspí, nemuselo toho vypiť veľa, ale neboj sa,bábätká majú nejakú rezervu a je úplne prirodzené, že po pôrode znížia váhu...neboj sa, keď bude hladný, on nato veľmi rýchlo príde 😀..prajem veľa zdravia a hlavne pokoja...

ibrunova
30. sep 2018

@babatkoling ja nie som lekár, mňa sa zbytočne pýtaš..

jaruskatt
30. sep 2018

@evittam nie, to nie he pravda.

evittam
30. sep 2018

@jaruskatt Ale je. Vid posledný odstavec. Reverz je opustenie nemocnice,porodnice na vlastnu žiadosť bez suhlasu lekara. Naštuduj si podmienky nároku.😉

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ak:

pre dieťa neuzatvorila dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti ,
pred uplatnením nároku na príspevok pri narodení dieťaťa dala privolenie na osvojenie dieťaťa ,
najmenej jedno z detí oprávnenej osoby narodených pred narodením dieťaťa, na ktoré si uplatňuje nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starosltivosť rodičov ,
sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.
je maloletá a nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti vo vzťahu k osobnej starostlivosti o dieťa
od štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu sa nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine, za účasť oprávnenej osoby na preventívnej prehliadke v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto oprávnenej osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti ( ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa), alebo
po pôrode opustila zdravotnícke zariadenie bez súhlasu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti ( ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa)

katrin69
30. sep 2018

@dida888 Môj názor je, že po vizite, keď sa všetko spíše a prepustí... Ja som odrodila v pondelok a v piatok ma pustili domov. Tiež som bola v tom, že 4 dni si tam pobudnem a šup ho domov, ale musí byť veľká vizita a tá najčastešie býva v pondelok, stredu a v piatok...
Ak sú ťažkosti, ako napríklad žltačka, tak sa pobyt v nemocnici predĺži.

jaruskatt
30. sep 2018

@evittam matku nemaju problem prepustit. tie 3-4 drzia babatko a na to sa podpisuje reverz.

evittam
30. sep 2018

@katrin69 Tak to neviem, v ktorej pôrodnici. Vobec nemusi byť nejaká velka vizita. U nás prepúšťajú aj v sobotu aj v nedelu.😉

evittam
30. sep 2018

@jaruskatt Vyššie som ti jasne uviedla podmienky nároku. Ja som ich nevymyslela.

qwert87
30. sep 2018

@dida888 rodila som pred dvoma rokmi a teraz pred mesiacom a išla som domov na tretí deň (deň pôrodu sa nepočíta). Bábätko by malo byť v nemocnici 72h. Posledný tretí deň sa robí odber z päty a výsledok už zasiela pôrodnica pediatrovi.

dida888
autor
30. sep 2018

Ďakujem žienky trosku ste ma ukludnili 😊 tak ja budem pevné veriť a dúfam ze nás pustia domov ku nasme staršiemu bračekovi. Ste poklad ženy som rada ze som v tejto skupine

bosorkabb
30. sep 2018

@evittam nieje to celkom tak. Mám susedu ktorá na reverz odišla aj s malou na druhý deň po pôrode a dostala príspevok. Je aj nejaký spolok žien ktoré radia iným (netuším názov) a tam je aj vyjadrenie ministerstva zdravotníctva aj sociálnej poisťovne kde sami vo svojom stanovisku potvrdzujú že reverz nemá žiaden súvis s príspevkom.
Je to staré 3 mesiace ale pokiaľ viem tak sa nič nemenilo. Dosť to dotyčná riešila pred pôrodom.

evittam
30. sep 2018

@bosorkabb Ved ja sa nechcem hadat. Potom neopustila porodnicu bez suhlasu poskytovatela zdrav.star.😉

myjusiatko
30. sep 2018

@evittam ked odides na reverz mas narok na porodne.

evittam
30. sep 2018

@myjusiatko Ok tak ak po pôrode opustis zdravotnícke zariadenie bez súhlasu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

myjusiatko
30. sep 2018

@evittam ano, to by musela ujst bez vedomia nemocnice.

bosorkabb
30. sep 2018

@evittam
Aby sme sa držali zákona tak citat :
"ak odidete na reverz, tak nemocnica podla zakona č. 578/2004 Z.z. nebude hlasit vas odchod z nemocnice prislusnemu UPSVaR – u. Co sa tyka poskytnutia prispevku pri narodeni dietata podla zakona c. 383/2013 Z.z. , v pripadoch ak poskytovatel zdravotnej starostlivosti umozni prepustenie z nemocnice na reverz ma sa za to, ze matka opustila aj s dietatom nemocnicu so suhlasom poskytovatela zdravotnej starostlivosti a tym padom splna aj jednu zo zakonnych podmienok na poskytnutie prispevku podla § 3 ods 4 písm b) citovaného zákona. "

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre