Mali ste pri pôrode manžela?

merry1
13. aug 2012

🙂 Chcela by som pri porode manzela ake mate skusenosti? 😀 ako sa k vam spravali doktory a sestricky?...ako dopredu zavolaju manzela ku porodu ked ho budem chciet?..dakujem

petronellynka
10. jan 2013

@stanislava2 dakujem...este sme nesplodili ale snazime sa 🙂 mas uplnu pravdu..tak pekne sankovanie 🙂

moon1979
10. jan 2013

my sme boli len raz spolu darovať krv, manžel už bol niekolkokrát ja vtedy prvýkrát ... dovtedy mu nikdy nebývalo zle, len akonáhle sme išli spolu, on už bol po odbere ešte bol na lehátku a ja vedľa neho ... a ako sa pozeral, ako mi nevedia nájsť žilu, tak im tam zbledol, že postavil do pozoru polovicu personálu vrátane primára 😀 (nevedeli totiž či je reakcia z odberu, alebo čo sa deje) ... až vonku mi povedal, že on chytil stres, že čo keď mi niečo urobia, keď mi nevedeli nájsť žilu, že mu nebolo zle po odbere 😀
takže brať ho na pôrod nemalo žiadny význam a rovnako to bude aj teraz druhýkrát ☹ aj keď by som ho tam veľmi chcela, no on by nezvládol stáť ani pri hlave a držať mi ruku, tak ho nebudem zbytočne trápiť ... proste sú typy chlapov, ktorí takéto nezvládajú ...
minule u gynekologičky prišiel nastávajúci otecko s mamičkou na UTZ v 20tt a on kým ho zavolali dnu sa bol 5x vyvetrať a funel a fučal, taký mal stres a to išlo len o UTZ 😀

brumka
10. jan 2013

ano mala som pri porode manzela ale ked som sla nasekciu uz som bola sama, ael urcite to chovanie sestier a doktorov bolo o milion krat lepsie neboli taky drzi a aj vela kamartov mali take skusenosti. a este mi bol taka psychicka opora, ked sme chodili po porodnom boxe a zvhlcoval mi pery gazickou. bol aj mojim hovorcom

monikajaco
10. jan 2013

ja som nerodila na slovensku takze som ho tam nepotrebovala ako niekoho aby sa kumne lepsie spravali a nechcela som ho tam ... moj naroz je ze je to cisto zenska zalezitost ... pobudol primne chvilku a ked to na mna prislo a on zacal s tym ze neboj to je ok a vsetko zvladneme tak som ho radsej vyhodila isiel mi na nervy ;)) ja som mala uzasny porod a aj uzasnych lekarov a sestry pri sebe ....ale nie na svk .... a to je velky rozdiel podla toho co som sa tu uz docitala ...

lara30
10. jan 2013

🙂 🙂 ja som ako prvorodicka nevedela ze ako to chodi a ze si mam zo sebov na salu zobrat mobil ....a mne sestra vravi no uz si mu mozete zavolat a ja no ved mam mobil na izbe .....tak prisiel o tu nadheru :D :D ale nevadi azda ked bude casom druhe babo bude sa moct zucastnit :D :D

lara30
10. jan 2013

a jedna sestricka na sale mi vravela ze i tak oni moc nemaju radi otcov pri porode ....to v ruzomberku som rodila ....tak neviem no -----.....

gala79
10. jan 2013

ano, manzel bol pri oboch porodoch dobrovolne (oba mimo SVK) , ale ze by mi bol "obrovskou oporou", tak to vazne nie 🙂 jasne, bola som rada ze sme cely cas spolu a spolocne "privitali" nase deti , ale viac menej som pocuvala len instrukcie sestier & lekarov resp. pri druhom porode som uz viac menej vedela ako to funguje a co ma caka.. 😀

lucia80
10. jan 2013

bol pri oboch pôrodoch a pôjde aj ku tretiemu 🙂 .Veľmi dobrý pocit istoty som mala, že nie som v tom úplne sama. A mimochodom, nestál za hlavou ani raz, vždy vedľa lekára, čiže pri nohách, tak videl ako to všetko prebieha a žiadne následky to na ňom nezanechalo 😉

ciusinka
10. jan 2013

@petronellynka ja ta nepotesim, ale co si spominala s tym problemami v sexualnej oblasti po tom, ako bol manzel pri porode, tak poznam jeden konkretny pripad - kolegu mojho manzela..Mali s manzelkou uz jedno dieta, dalsie im zial chudatko ako 3-rocne zomrelo, v case smrti malinkej uz bola jeho manzelka znovu tehotna..takze vela si toho spolu preskakali..Pri porode chcel byt s nou, aj bol..a odvtedy ma taky blok, ze uz je to niekolko mesiacov a on sa zeny nedokaze dotknut, lebo ze to bolo daco otrasne, ked to videl a zo normalne ho az mrazi ked si na to pomysli a proste uz sa na nu nejako inac v sexualnej oblasti pozera alebo ja neviem ako presne to manzelovi hovoril..Akoze ja by som takeho chlapa rovno vyfackala, ale co uz sa s tym teraz da urobit? A aj som citala o dalsich takychto pripadoch..Ja svojho manzela pri porode urcite nebudem chciet..

petronellynka
10. jan 2013

@ciusinka presne o tom som hovorila..je to od nich sebecke ale moze sa stat a nerada by som bola aby sa nieco take stalo...

kolinia
10. jan 2013

Ja som mala a uuuplne v pohode, bola som rada, ze je tam, vobec mu to neprekazalo a so sexom to neurobilo nic, resp. po porode je u nas este lepsi a kvalitnejsi! 😉))

jasmika
10. jan 2013

mala som manžela pri pôrode.. a bolo to veľmi dobré... som mu za to vdačná že prekonal strach a bol tam so mnou..bol mi veľkou oporou sa som na neho za to patrične hrdá

petikd
10. jan 2013

Podla mna,ako sa každý chlap cíti 😉 .Môj sa cítil,bol,aj dosť to pomohlo,lebo som rodila v noci a sestrička zo sály sa správala,akoby sa hnevala,že som ju zobudila,ale jak prišiel muž tak bola ako moja druhá mama 😉 A aj tie 2 hodky po pôrode bol so mnou,takže zbehli 🙂 No a napriek tomu,že pred pôrodom hovoril,že sa bude báť malého vziať na ruky hoc aj v perinke,tak ho mal na rukách skôr ako ja.A on si tiež chváli a nelutuje 🙂

stanislava2
10. jan 2013

@lucia80 Rodila som v Trnave tak možno tam je vo zvyku že muž stoji pri hlave u mna tak bolo dva krát.No určite záleži aj na mužovi ako sa on sám v danej situacii citi a kde chce byt.V každej nemocnici su ine zvyky a i aj lekári nie su všetci rovnaky.Niektory muži sa sami postavia k lekarovi.Ten moj bol pri hlave a mne to bolo uplne jedno hlavne že sme boli spolu.Samozrejme su pripady kedy sa manžel na to neciti ved ak tam nechce byt netreba ho nutit.Ten moj tam chcel byt od začiatku až po koniec a vobec si nemyslim že porod je len čisto ženska záležitost.Prva dcerka má 19,5 roka vtedy oteckovia ešte k porodom nechodili druhe dve deti sme rodili spolu z manželom.Porody som mala všetky tri bez problémovn každý porod bol iný samozrejme som si prešla všetky bolesti od A-Z mala som porod aj z nástrihom aj bez nástrihu aj velke bábo som porodila 4680g.či bol alebo nebol pri mne manžel ku mne sa lekári a ostatný personál choval pekne a to som nemusela rodit v zahraniči.Nemala som epidurál nemala som nadštandartnu izbu pretože ja sa usmievam a každy sa usmieva na mna. 🙂

misickab3
10. jan 2013

Ahoj, tak môj manžel bol pri mne skoro celý čas čo som bola prijatá do nemocnice...veľmi mi to pomohlo- keď sa kontrakcie stupňovali, tak mi masíroval kríže a veľmi mi to pomohlo aj pri odreagovaní...a pri samotnom pôrode- nebol nejako dlhý, ale dávalo mi to väčší pocit istoty, že tam je so mnou. A on sám na to spomína tiež pozitívne- aj keď sa smial, že každý mu hovoril, že bude stáť pri hlave a nič nebude vidieť, ale povedal, že jedine ak cielene otáčal hlavu preč nič nevidel 😀
Ale záleží od chlapa, či to zvládne tam byť...môj to zvládol a som rada...bol pri nás aj po pôrode a to ma tiež robilo istejšou...doktor a sestričky sa správali dobre, takže neviem posúdiť, ako by to bolo, keby tam nebol...

stanislava2
10. jan 2013

@petronellynka No ani autom by som nesmela jazdit čo ak budem mat nehodu a niečo sa stane?To že manžel ma nejaký sexualny problém nemusi byt len vdaka porodu.Može to byt aj nejaka vyhovorka.Moja známa nemala sex z mužom dlho stále jej vravel že má zdravotný problém.Samozrejme mal problem ale blondatý! po piatich rokoch zistila že má milenku a snou sex nebol problém.

misickab3
10. jan 2013

hmh...a teraz som si všimla, že sa tu rieši aj dopad na sexuálnu stránku v manželstve po pôrode...
Tak neviem ako vy žienky, ale ja si myslím, že to nie je vôbec normálne, ak milujúci manžel kvôli pôrodu prestane svoju ženu vnímať dobre v sexe...nechápem....ako určite je to zážitok, ktorý niekto vníma horšie, niekto lepšie- asi aj podľa toho, aký pôrod je.
môj manžel mi povedal, že sa nejako nesnažil pozerať na dané partie 🙂 ale samozrejme veľa videl- napriek tomu mu to problém nerobí, a dokonca mám pocit, že pôrod v ňom zanechal voči mne ešte viac úcty a lásky...že som niečo také zvládla- priviedla som mu na svet dcérku, jeho a moje dieťa- čo je na tom nechutné? Alebo traumatizujúce?
muža, ktorý na základe pôrodu prestane mať o sex s manželkou záujem by som asi poslala k psychológovi, alebo sexuológovi- iné riešienie nevidím....

petronellynka
10. jan 2013

@stanislava2 mas pravdu...len vies mi sme zeny a nevieme ako taketo veci vnimaju muzi...tak ako oni nevedia ako urcite veci vnimame my...ale samozrejme cenim si tvoj nazor...tiez by som bola rada keby som pri porode mala oporu...

lucia80
10. jan 2013

@stanislava2 možno zvyk nemocnice, možno pocit manžela 🙂 . Každopádne ako píšeš, je to jedno kde stojí, dôležitý je ten dobrý pocit že tam niekto blízky so mnou je. Môj bol pri prvom taký vyhúkaný, že zostal stáť hneď pri lekárovi a pri druhom už sa tam postavil asi automaticky ako asistent 😀 . Len teraz som ho už navigovala, že nech je taký láskavý a aspoň foto bábätka urobí z poza mojej hlavy, lebo na každej fotke sa mu podarilo zachytiť okrem čerstvo narodeného bábätka aj môj rozkrok 😠 .
Ja mám na pôrody tiež pekné spomienky, tiež bez epi, bez nadštandart, aj keď s bolesťami (primeranými a išlo to rýchlo),a s nástrihmi, ale vždy so slušným slovom a úsmevom na tvári 🙂 .

stanislava2
10. jan 2013

@petronellynka Vieš ono može sa stat že budeš muset rodit cisárskym a nebude tam ani moct byt.Ked to pride sami budete vediet či bude chciet alebo nebude chciet tam byt.Ak by mal naozaj dáky problém nema problem odist von na chodbu.Určite nepočuvaj čo sa stalo dakomu a čo nie.Možno ho tam v danej chvili ty nebudeš sama chciet.Dáva to vela otáznikov.No ja to mám čim porovnat pri prvom manžel nebol a pri dvoch bol každopadne všetky deti ma rád rovnako.Sex sa može zmenit u teba po porode a to tam muža nemusiš mat.

stanislava2
10. jan 2013

@lucia80 K tomu fotu?asi pol hodinu po porode sme ho uvideli na parapete 🙂 🙂 🙂 No a pekne mi odpovedal že tu bol taky frmol kedy som mal fotit?Mne je to dodnes trošku luto lebo sme si na tuto priležitost kupili nový parádny a foto ani jedno. 😉

ruzickaruzova
10. jan 2013

@petronellynka poznám chlapa ktorý spomína na hrozný smrad a puch a z toho sa mu doteraz zdvíha žalúdok a to je človek ktorý vydrží vela ale už teraz vie že pôjde so ženou rodiť znovu 😀 Za to môj muž to nejak neriešil.vidíš musím sa ho spýtať. lebo vravel že bol len nervozny aby bolo všetko ok. na druhej strane, neviem ako by som porodila keby ho pri sebe nemám...

petronellynka
10. jan 2013

@stanislava2 ako v tom problem nie je..manzel chce byt pri porode...ako hovoris uvidime ako to vyplynie zo situacie

janage
10. jan 2013

@petronellynka ak Ti pomôže troška nadhľadu - môj manžel bol pri 1, pôrode až na druhú fázu - aj keď najprv bol nerozhodný nakoniec sa rozhodol takto.. Pri 2. pôrode sa od začiatku staval skôr odmietavo a tak sme sa dohodli, že bude so mnou dula a on príde až na úplný záver, odfotí a pôjde.. a realita bola taká, že keď to prišlo, tak on, ktorý tam nechcel byť, bol prvý kto našu malú chytil do rúk, keďže sme to akosi nestihli do nemocnice 😲 takže som nakoniec nemala ani dulu ani nadštandardnú pôrodnú sálu, ale zato manžela, ktorý pri tom ani nechcel byť 😀 😀 😀 a jasné, že ani foto nestihol, ale zato má zážitok z držania čerstvo narodenej dcéry 😀 😀 So svojimi nesterilnými rukami - ako nám nezabudli pripomenúť v pôrodnici 😀 😀 😀 Negatívnu zmenu som nezaznamenala žiadnu skôr naopak sa mi zdá, že tú druhú dcéru tajne zbožňuje viac 😵

petronellynka
10. jan 2013

@janage krasne 🙂

domeli
10. jan 2013

@petronellynka ahoj, nečítala som všetky príspevku tu, hoci toho nie je veľa (ale času mám málo, no chcem zareagovať). My sme s manželom tiež riešili, či pôjde alebo nie k druhému pôrodu. Pri prvom nebol - bola to sekcia, ale ani vtedy sme nemali celkom jasno, či by šiel. Teda: on tvrdil, že to by zrejme nezvládol a ja som to nesilila aj preto, lebo ani ja som nebola presvedčená o tom, či ho tam chcem, pôrod mi prišiel a stále mi príde ako ženská záležitosť. Nakoniec však prišiel domov z práce deň pred plánovanou sekciou s tým, že on teda k pôrodu pôjde, aj k sekcii, ak bude možné. Dôvod? Debatil s kolegom, ktorého si váži a nejako po debate s ním sa tak rozhodol, že ak teda ja chcem, tak pôjde. OK. Ale samozrejme, možné to kvôli sekcii nebolo.
Teraz k druhému pôrodu sme to začali riešiť tiež až niekedy ku koncu. Keďže sa bábo otočilo a schyľovalo sa teda k možnosti normálneho pôrodu, túto otázku sme otvorili a zas také zmiešané v nás: ja - má tam ozaj byť, chcem ho ozaj tam? u manžela zas - zvládnem to, neodpadnem 🙂? Na poučenie otec pri pôrode sme však šli hlavne preto, nech už sa rozhodneme akokoľvek, tak nech určite môže manžel so mnou byť aspoň tie dve hodiny po pôrode na pôrodnej sále, nech môže hneď vidieť naše bábo a nech sa môžeme z toho tešiť. Že si to zaplatíme, aj keby priamo pri pôrode nebol, že nám to za to stojí.
A rozhodnutie prišlo, ako už tu ktosi písal - keď to na mňa prišlo. V noci mi odtiekla plodová voda, zobudila som manžela, ešte sme istý čas sedeli doma na gauči, neponáhľali sme sa a vtedy som sa ho spýtala, či teda pôjde so mnou, či to zvládne - ja som cítila, že to bude správne a on tiež, že pôjde a snáď to bude OK. Ešte si robil srandu na sále, že si musí nájsť miesto, aby neodpadol. A výsledok? Bol mi veľkou oporou počas prvej doby pôrodnej, doprovod na WC, predýchavanie kontrakcií - mala som koho držať sa za ruku a pod. A on? Kontroloval CTG, ako silnejú kontrakcie a pri samotnom pôrode ani nestál za hlavou, ale skôr tak na boku a videl malého vyliezať v priamom prenose, povzbudzoval ma a veľmi sa tešil. Dnes to hodnotí ako extra silný emočný zážitok a jeho radosť a láska z očí neustáva. Takže odporúčam. Zároveň však dodávam, že rozhodnutie musí výjsť z vás oboch, z toho, ako to budete cítiť vtedy.

petronellynka
10. jan 2013

@domeli samozrejme ze to musime chciet obaja a aj chceme..len som niekde citala a tej muzskej traume tak som sa zlakla..ale ako vidim vsetky to povazujete za pozitivne a nelutujete tak snad to zvladneme aj my.

veronicka12
12. jan 2013

Ahojte chcela by som reagovat a opytat sa. Cakame druhe babatenko a hrozi mi cisarsky moze byt manzel pri porode aj ked by to bola sekcia? Dakujem

manchester1987
2. máj 2013

ja som tiez nerodila na slovensku ale moj manzel bol cely cas pri mne od kontrakcii az po porod a bol uzasny daval mi napit pocas tlacenia utieral mi pot a povzbudzoval aby som nevzdavala tlacenie skoro aby bolo babo skoro vonku a potom aj pupocnu snuru prestrihol . ked bude dalsie babo tak ho tam chcem znovu

mimkao
2. máj 2013

Ja som nemala ani raz a nechcem mať ani teraz.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre