Pôrod koncom panvovým - skúsenosti

maria1310
17. máj 2022

Ahojte, ma niektora skusenosti s prirodzenym porodom KP ? Viem ze tu bolo na to viacero tem, ale vela z nich su uz aj starsie, a mna zaujimaju nejake aktualne skusenosti.

dididudu
17. máj 2022

@maria1310 je to podla mna riziko ja som so vybrala cisarsky rez namiesto prirodzeneho porodu

liz_lemon
17. máj 2022

tiez som mala SC, urcite by som to nechcela riskovat

es2021
17. máj 2022

@maria1310 mne ked hrozil, tiez som bola nastavena na cisarsky, bala by som sa prirodzene. Ale do poslednej chvile sa ti moze otocit,tak ako mne. Drzim palce.

maria1310
autor
17. máj 2022

@es2021 no ale potom to ako prebieha, ked ti naplanuju cisarsky tak to planuju na nejaky konkretny datum, nie ? takze sa moze stat ze zacnes rodit skorej a vtedy sa pride bud na to ze sa otocilo a teda rodis prirodzene, alebo ti urobia cisarsky vtedy miesto toho planovaneho terminu ? ale pokial nezacnes rodit pred planovanym datumom cisarskeho tak uz vlastne nevies ci by sa otocilo alebo nie. Neni mi toto celkom jasne 🙂

es2021
17. máj 2022

@maria1310 ked zacnes skor, tak podla mna ti spravia tiez, akutny. A pred cisarskym pozeraju ako je babo otocene, cize ak v tej chvili zistia ze je dobre, stale mozes ist prirodzene.

henka123123
17. máj 2022

Ja som mqlq kp a cisarsky

maria1310
autor
17. máj 2022

@es2021 a na ktory tyzden sa teda planuje ten cisarsky ?

gabika128
17. máj 2022

@maria1310 záleží asi od veľkosti plodu a stavu matky, kamarátke naplánovali necelý týždeň pred termínom. Ja som mala tiež KP, chcela som prirodzene a pôrod sa mi spustil 10 dní pred termínom. Nakoniec bol akútny cisársky.

maria1310
autor
17. máj 2022

@gabika128 a mozem vediet z akeho dovodu bol akutny cisarsky ? zeby babo slo nohou do porodnych ciest :O ?

mimi3008
17. máj 2022

Zalezi od toho, ci cakas dievca alebo chlapca. Pri chlapcovi je riziko pohmozdenia semennikov. Planovana sekcia sa zvykne vacsinou davat 10 dni pred TP. Ak by si zacala rodit este skor, da sa samozrejne spravit aj akutna sekcia (ak aj tal nebude babo hlavickou). Mne sa 1. syn otocil hlavickou nadol v 37.tt

miky132
17. máj 2022

Neviem,mám pocit že na koníku takých žien veľa nie je...ale ja poznám a je jedno, či dievča či chlapec to je mýtus žiadna štúdia tvrdenia že poškodia sa semenníky nepreukázala kamarátka porodila chlapca úplne bez problémov a pekné,býva to rýchlejší pôrod ako hlavou ..za mňa lepší spontánny pôrod ale nemalo by sa ležať na chrbte ..vyber si pôrodnicu kde majú skúsenosti už je ich viac ...

zuzuliatko18
17. máj 2022

Mne nestihli termin naplanovat ani akutnu sekciu, takze som rodila chlapca.koncom panvovym. AK by sa dalo tomu vyhnut, urobim pre to vsetko, no ked som prisla do porodnice,.uz porod fical a do polhodky bol.na svete.

maria1310
autor
17. máj 2022

@zuzuliatko18 ak by sa dalo vyhnut prirodzenemu porodu ci cisarskemu ? nie je mi to celkom jasne z tej vety :D

gabika128
17. máj 2022

@maria1310 prišiel iný lekár a povedal mi, že by malá "mohla" podkopnúť nožičku. Bola som už otvorená na 6 cm a išlo to celkom dobre a rýchlo, tento lekár však nechcel viesť takýto pôrod, ani sono mi neurobil 🤷‍♀️ malá bola navyše malička 2600g. Iný lekár na druhy deň zhodnotil, že škoda, "niektorý lekári sa boja a nechcú takto pôrody viesť."
Vedela som od začiatku, že pri takomto pôrode musia byť všetky 3 veci OK: rodička, dieťa aj lekár....
Cisársky bol pre mňa katastrofa, ale tak dieťa je zdravé a ja nechcem riešiť prečo, začo a načo...

dominikak4
17. máj 2022

Ahoj ja som mala malého KP a neodporúčali mi prirodzený pôrod aj keď som ho veľmi chcela a dožadovala sa ho. Tvrdili mi, že je to priveľké riziko pre dieťa, ktorému sa počas pôrodu môže skutočne všeličo stať a narodí sa poškodené alebo umrie. Napríklad aj hlavička sa vraj môže "zalomiť", ramienka polámať, nožičky, ručičky, plus ešte ma strašili, že niekedy je dôvod prečo je KP, ktorý sa zistí až pri pôrode, napríklad anomálie maternice, problém s pupočnou šnúrou (napríklad ju má okolo krku)....no budeš to riskovať? Ja som to vzdala a bola sekcia....a navyše v ten deň čo mala byť sa mi pôrod spustil aj sám a tie kontrakcie boli sila....v tej chvíli som asi bola aj vďačná za tú sekciu (ale iba v tú chvíľu) ale šak čo....prežiješ, hlavné je dieťa. Dnes mám doma krásneho, vitálneho chlapca a všetky moje obavy zo sekcie sa mi zdajú smiešne. Aspoň nebudeš mať úniky moču po prirodzenom pôrode (to na odľahčenie).

dominikak4
17. máj 2022

Ešte dodám, že moja staršia sestra zomrela mame v bruchu pár dní pred termínom narodenia a musela ju porodiť. Keby vtedy bola sekcia, tak by tu dnes bola. A jedna známa tiež silou mocou trvala na prirodzenom pôrode a dieťa to neprežilo...., ďalšej žene sa dieťa narodilo pridusené a má menšie následky. Nešpekuluj, ak je niečo pre dieťa riziko tak do toho nechoď. Áno sú prípady kedy sa všetko podarilo a bol prirodzený pôrod a všetko bolo super, ale sú prípady kedy nie. Živé a zdravé dieťa je to jediné na čom záleží a ty sa zotavíš do pár týždňov a jazvu takmer nevidno.

dominikak4
17. máj 2022

Ono práve pre tie nevydarené pôrody a ich následky sa to mnohí lekári boja robiť. Keby to bolo také neškodené, tak by sa to bežne robilo aj "na vrátnici". Takto som si to v hlave usporiadala ja keď som sa rozhodovala.

kittykat22
17. máj 2022

@maria1310 ja som mala cisarsky 37+1 aby sa nespustil porod. KP by som nerodila. Ono casto aj s tym cisarskym rezom maju deti problemy s nohami ak boli dlhsi cas otocene hore hlavou alebo sa neotocili vobec. Moja kamaratka z detstva sa narodila KP a prave to nedopadlo a mala vyklbene nohy. Robili jej nakoniec operaciu v CR - to bol rok 88/89. Ma jazvy po celej vonakajsej casti stehien a nohy ju zacinaju boliest ako ide k 40.ke. Ta nepochybne skonci na vozicku vo vyssom veku.

dada0902
17. máj 2022

Ja som tiež mala syna kp spravili mi sekciu a som rada neryskovala by som sesternica mala chlapca kp a išla prirodzene a nejako sa mu ručičky pokrútili

zuzuliatko18
17. máj 2022

@maria1310 prirodzenemu, pretoze bol velmi nebezpecny pre drobca.

frida88
17. máj 2022

@maria1310 ja som mala pôrod KP 😊 dcéra išla ritkou von.Všetko dobre dopadlo 🙏🏻

nonkanonka
17. máj 2022

@maria1310 mňa presviedčali na posledných poradňách aby som rodila prirodzene, že malá je v dobrej KP polohe pre prirodzený pôrod, odhadovaná váha cca 2700g tak vraj by to šlo ako po masle. Tiež som (ovplyvnená ich presviedčaním) takto hľadala odpoveď na internete ktorá možnosť by bola najlepšia 😄 Nakoniec som sa rozhodla ísť na istotu, 8 dní pred termínom som mala sekciu. Neľutujem, rozhodla by som sa tak znova. Malá je zdravá, počula som ju hneď po narodení plakať, hneď mi ju aj ukázali, dali ju ku mne. Pre mňa to bol veľmi silný zážitok, nebola to “len operácia”.

lenochch
11. okt 2022

@es2021 kedy sa ti otočil?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre