Pôrod s epidurálkou verzus bez epidurálky

simonka3
18. okt 2015

Prosim mamicky co ste rodili s epi o vase skosenosti,nazory,ci ste boli spokojne.Mna coskoro caka druhy porod,prvy som rodila bez epi...tak teraz neviem ako sa rozhodnut..Dakujem

kejtinka
18. okt 2015

@simonka3 Maminy tu píšu hlavne to, že je to o tom, ako kto znáša bolesti. Ja som rodila 3x, bez epi. Pri prvých dvoch synoch som nemala možnosť ,epi u nás ešte neexistovala. Pôrod trval 6 a 5 hodín. Povedala by som, že pohodka. Pri dcérke už som bola aj staršia, aj som mala strach. Vedela som, do čoho idem. Tak som zvažovala, či si epi dať, či nedať. Hlavne som ale začala chodiť na predpôrodné cvičenia a prípravu od 16 týždňa až do pôrodu. No a tam som sa stráááášne veľa naučila 😀 Až teraz som mala z pôrodu skutočný zážitok, tešila som sa naň a vedela som rodiť. No ale k epi. Tam nám sestrička okrem iného duchaplne vysvetľovala, že cítiť kontrakcie je veľmi prospešné a užitočné pri pôrode. Že sa máme jednoducho na každú jednu tešiť a čím je silnejšia, tým lepšie, pretože pôrod sa rapídne blíži 😀 Čiže je to o PSYCHIKE. Vedieť sa na bolesť pripraviť, skamarátiť sa s ňou a uvedomiť si, že ju vlastne potrebujeme, aby sme mohliu porodiť. No a tak sa vlastne pripravíš na pôrod a na bolesť. No a po ďalšie, samotná epidurálka vraj pôrod výrazne predĺži. Tak to majú odsledované za tie roky na pôrodnici. Ja jediná z oddelenia som epidurálku nemala, pôrod som mala za 5 hodín za sebou s pocitom nenormálne úžasného zážitku 🙂 Je to na tebe. Ak sa vieš s bolesťou skamarátiť a vieš ju vydržať, lebi ide o dobrú vec, tak epi ti je zbytočná. Žiadne krčenie sa do mačky v kontrakciách, sprav si pohodlie 🙂

bubula_007
19. okt 2015

@simonka3 pri prvom nepostupujucom porode som jačala od bolesti, ze chcem epi. Bez jediného slova mi ju dali. Az vtedy nastala u mna psychická pohoda, co značne prispelo k tomu, ze pôrod začal postupovať. Pri druhom som žiaľ epi nestihla... Nevravím, ze som tam "zomierala" od bolestí, ale tym, ze sestričky boli maximálne NEnápomocné a proste celé ako to prebiehalo... mohla som mat iný zážitok z porodu. Myslim, ze ak idem tretíkrát, tak urcite s epi. (To by som sa inak zariadila.)

mon29
19. okt 2015

@simonka3 s epi to boli tiez..tiez to citis ..ale pobedal by som ze mas taku dobru hodinku na oddych..z 8 na 9 som mala pohodu citila som to ako povedzme 5ku..fakt som si tam.oddychla pozbierala a na 10som rodila.. taze za mna epi..

ivanakal
19. okt 2015

Ja mam nizky prah bolesti, ale nad epi som nerozmyslala. Mala som 2 porody bez a urcite by som isla bez. Je to uzasny zazitok, sice velmi velmi bolestivy, ale nemenila by som. Hlavne si vies vsetko zmanazovat sama, kedy mas tlacit, pretoze vies kedy to pride 🙂 A musim povedat prvy porod bol strasny, lebo som mala vyvolavacky, takze bolest neskutocna, ale s odstupom casu sa to dalo zvladnut aj bez 🙂

bosoriak
19. okt 2015

@simonka3 Uz tu taka tema je, a nie jedna, odporucam pozriet aj tam, je tam vela skusenosti.
Za mna: prvy porod s EPI, druhy bez EPI. Ten bez epiduralu bol lepsi a rychlejsi, zasivanie bolo dost nanic, ale hojenie bolo rychlejsie. S epiduralom to bolo lepsie, ale aj tak mi zabral len tak na 3/4, cize na bruchu som kontrakcie citila aj tak a necitila som kde a kedy mam tlacit.
Tretie pojde asi bez EPI ak nebudu ziadne komplikacie.

katy83
19. okt 2015

ja som mala 2sc no teraz pri malemu som mala 12hod. kontrakcie a to som uz myslela ze sa budem skriabat po stene. Vypocula som si snad 5 porodov a mala som co robit. Takze za mna ak by som este mala niekedy rodit tak len s epi.

kosatka29
19. okt 2015

ja mám za sebou tri pôrody, dva bez epi a jeden s epi takže to viem porovnať. Jednoznačne môžem povedať že ten s epidurálom bol najlepší, najpohodovejší a že som si práve ten najviac vychutnala. Aj ja som chodila pri každom jednom tehotenstve na predpôrodné cvičenia, učila sa dýchať počúvala ako sa mám tešiť na každú kontrakciu lebo čím je silnejšia tým viac sa už samotný pôrod blíži. Nehovorím že to nie je pravda ale keď sa dostanete do bodu keď máte kontrakcie každú minutu a bolesť je už neskutočná tak o nejakom vychutnávaní tohto okamihu nemôže byť ani reč. Pri druhom pôrode som dostala epidurál práve v dobe keď už som tej bolesti mala akurát tak dosť bola som vystresovaná, nervózna a koniec v nedohladne. Ako mi začala účinkovať som sa ukludnila, v pohode som komunikovala so sestričkou, pred tým som ju ledva vnímala a keď niečo po mne chcela tak ma len znervózňovala. Kontrakcie som cítila aj s epidurálom, bola som na to aj upozornená že nemám čakať že neucítim vôbec nič lebo by som nevedela spolupracovať, boli len o mnoho znesitelnejšie. Keď prišiel čas rodiť som to vedela hneď, tlaky boli výrazné a prišli zhruba hodinu po tom ako mi začala epidurálka účinkovať takže mi pôrod určite nespomalila. Porodila som v kľude a s prehľadom asi na tretie zatlačenie a mám z neho najpríjemnejšie spomienky. Zašívanie som samozrejme necítila vôbec a som si dcérku zatial mohla vychutnávať. Napriek tomu pri pôrodoch bez epi mi bolo všetko jedno len nech je to už za mnou. a tlaky na pôrod som necítila vôbec neviem prečo ale je to tak a sa mi tým pádom horšie tlačilo. Samozrejme zvládnuť sa to dá aj bez, inak by žiadna nerodila a príroda to tak zariadila a každej naloží len toľko čo zvládne ale zas prečo si nepomôcť ak máme môžnosť.

prasiatko30
19. okt 2015

Obidva s epi - obidva superrychle porody od napichnutia epi po porod to bolo do nejakych 2-3h porodene. Epi mi pichal dr co vedel co robi ja som kontrakcie citila ale necitila som bolest i ked na konci hlavne u mladsej som citila asi vsetko ale aspon som sa nezvijala 2h v bolestiach ale vzdy ten cas na vzdycharni je u mna spomienkou na prijemny cas s najblizsimi - tolko kolko som sa ja narehotala na vzdycharni tak to sa ani povedat neda😄😄deti vysli zdrave bez problemov

daniela1978
19. okt 2015

rodila som pred 12 rokmi bez epi a mala som dosť dlhý pôrod. teraz by som rodila znovu bez epi. bola tam so mnou jedna pani, ktorej brat aj švagrina sú anestéziológiovia a keď som sa pýtala, prečo jej nešupli epi, tak mi povedala, že to bolo prvé, čo jej povedali, že také svinstvo jej nepichnú, na to nech zabudne. myslím si, že keď to zvládlo x generácii žien pred nami, tak to zvládnu aj dnešné ženy. nebojme sa bolesti, táto bolesť je nádherná (aj keď som si vtedy myslela, že to neprežijem 🙂 )

miriam11
19. okt 2015

@simonka3 vybav si epi, ved v priebehu porodu sa rozhodnes, ci tu moznost vyuzijes, alebo nie. Peniaze by ti boli vratene. Ja som sa preklinala pri druhom, ze som si ju nedala 🙄

lenadka
19. okt 2015

@katrinka8 máš ešte tú knihu? inak pekne si to napísala 😵

lulistek
19. okt 2015

Ja tiez rozmyslam nad EPI pri druhom porode, pri prvom som nemala.

sardinka335
19. okt 2015

Každopadne chod na poučenie o EPI - aspon ja som tak pri každom porode bola a potom sa rozhodneš ze čo a ako podla toho ako bude porod postupovať.
Suhlasím s @kosatka29 ono vela zien su ,,hrdinky,, kdesi v telocvični na fitloptách...ale každá znášame bolest inak a ak bolest dosiahne isty stupen - ,,nezvladatelny,, tak je fajn ak je možnosť si ulaviť.
Pri prvom porode mi epi už nemohli dať - vraj sa nestiha, porodila som za hodinu. Pri druhom mi epi pichli - prvu davku ale o 20 minut som porodila takze podla anesteziologičky mi nemohla ani učinkovať....teraz pri treťom porode vraj nebol k dispozicii anesteziolog 😠 no...keby som v tých bolestiach čo som mala poslednu pol hodinku mala byť nejako dlho tak tam asi škriabem steny....mala som čo robiť aby som nekričala od bolesti, len som ticho ,,achkala,,, a zvíjala sa na ,,stole,, a nebola som schopna vnimať nič len bolesť, ani odpovedat som nemohla čo ma ta bolesť tak paralyzovala, ani muža som nevinimala, nič..... 🙂 Ale je pravda ze opäť som porodila do hodiny od ,,lahnutia na stol,, - takže rychlovka a epi z časových dovodov by bola hluposť. Ako vravim - chod na poučenie a rozhodneš sa ,,na mieste činu,.

michadel
20. okt 2015

@simonka3 ja som mala prvy s epi, bolo to rychle a bezbolestne, kludne by som tak rodila aj kazdy mesiac 🙂. Druhy mi epi nestihli podat a to bolo dve hodiny pekelnych bolesti, povedala by som, ze jedna nekonciaca kontrakcia. Takze keby som sla rodit treti krat, urcite si dam epi. Ved ked si to zaplatis a epi nepodaju, peniaze vratia.

michadel
20. okt 2015

@simonka3 prave som si precitala ostatne prispevky a vidim, ze slovo nestihli, sa tu dost opakuje. Takze tato alternativa, ze pri druhom porode nestihnu podat epi je dost pravdepodobna. Ja som napriklad prisla do nemocnice o pol noci a doktorka ma poslala domov, ze to na porod vobec nevyzera. Po pol hodine som sa vratila otvorena na 6 cm "velka sranda" bolest, ze som chodila uz iba v predklone. Za dve hodiny bola mala na svete☺ Takze nebolo to o tom, ze by som ja neprisla vcas.

katrinka8
20. okt 2015

@lenadka - ďakujem 🙂 Áno, mám knihu ešte. Kupovala som ju vari v Pantha Rhei, sa mi zdá 😉

lenadka
20. okt 2015

@katrinka8 nebudeš ju predávať?

simonka3
autor
20. okt 2015

@kejtinka dakujem za nazor,pekne napisane

simonka3
autor
20. okt 2015

@ivanakal aj ja som mala prvyporod vyvolavany,tak som zvedava na tento druhy,ze co ako bude

sardinka335
20. okt 2015

@simonka3 prajem ti aby to bolo tak, ze epi ani nestihnu... 🙂 🙂

nini1010
20. okt 2015

Jasne ze epi.rodila som s epi a bolo to skvele.sice otvorenie na 5 centi som si vytrpela dlho kym mi ju pichli,pravda,ale potom to uz islo rychlo ale iba tlaky,vobec ziadna bolest.

vierkac
20. okt 2015

Ja som mala prvy porod s epi a druhy sa chystam skusit bez. Mne ju pichli, ked som bola uz na 7cm, vsetko krasne rozbehnute, bolesti sa dali znasat, ale proste som sa bala, lebo povedali, ze ak nie hned teraz, uz potom bude neskoro, ze babo je o hodinu von. Lenze mne to uplne zastavilo kontrakcie, zostala som dalsich 5 hodin priputana na postel, nemohla som sa hybat, pumpovali do mna oxytocin... Nevravim, ze urcite nechcem, ale skusim bez. Tu vo Fr mi povedali, ze mi to kludne daju aj na poslednu chvilu, takze ak by som nezvladala, samozrejme si pomozem 🙂

ivanakal
21. okt 2015

@simonka3 drzim palceky, neboj bude to malina 🙂 pri druhom ma chytili bolesti doma 2 dni pred terminom, taka som bola stastna, a o 2 hodiny bol maly na svete, vies aka parada oproti vyvolavanemu porodu? 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre