Příběh porodní asistentky

apollo13
25. aug 2014

Před pár dny jsem byla u porodu. Žena mi zavolala, že má nejspíš poslíčky, ale ať jsem raději připravená, kdyby něco. Dohodly jsme se, že zavolá jakmile to zesílí. Asi za dvacet minut volala a obě jsme se vydaly na cestu. Sešly jsme se v porodnici. Žena vypadala krásně klidná, uvolněná, jemně prodýchávala kontrakce a nemít v příjmových papírech od lékaře, že je otevřená na 7cm neřekla bych že je v porodu nějak daleko. Šly jsme na porodní pokoj a já se ptám zda chce ještě na chvíli do vany. Ona na to, že to je přesně to, co by chtěla. A tak se ponořila do teplé lázně a dál v klidu dýchala, jinak byla úplně potichu. Občas jsem poslechla srdíčko miminka jinak nic. S jejím mužem jsme byli domluveni že na druhou dobu porodní odejde, nechtěl být u tlačení. Pochvíli se žena zeptala co bude dál a já na to,že odejde plodová voda a pak se miminko narodí. Voda zatím neodešla a ženě se ani nechtělo tlačit. Odpočívala ve vaně. Po chvíli říkám zda si ve vaně nechce na chvíli dřepnout, do té doby ležela na boku. Žena řekla že jo a tak si dřepla a byla tak dvě kontrakce a pak že je to tak moc silné a že si raději zase lehne. Lehla si. Najednou zakřičela a já koukám, že už je vidět kousek hlavičky. Tak jí říkám, že to je v pořádku, že se miminko brzy narodí. Vyjdu ze dveří porodního pokoje a zavolám, že rodíme, aby druhá porodní asistentka zavolala lékaře a dětskou sestru. Taková je dohoda. Na další kontrakci miminko vyplulo do vany. V klidu a míru. Nikde nikdo. Pomáhám ženě vzít miminko do náručí. Miminko je trochu fialové, tak trochu jemně odsaju a miminko se nadechuje. Než všichni přiběhnou je miminko krásně růžové. Požádám ženu aby vyšla ven z vany. Velmi hladce rodíme placentu. Poranění je jen drobná oděrka. Žena, muž, který ani nestihl odejít, i miminko vypadají spokojeně. Spokojení nejsou ale lékaři. Dostávám kapky, jak si to představuju rodit do vody?! Já nerodím, rodí ta žena, já jí pomáhala jak nejlíp jsem uměla. Krásně hladce porodila více než čtyřkilové dítě jen s malou oděrkou dítě s apgarem 10-10-10, žena je spokojená, dítě je zdravé. V čem je problém? V tom, že v téhle porodnici se smí rodit do vody jen když je u toho pan primář. Ale primář neměl službu a i kdyby měl, tak by to ani nestihl, šlo to nečekaně rychle. Mám pocit dobře odvedené práce, žádné vaginální vyšetření, žádné nucené tlačení, žádné nepřirozené polohy, okamžitý kontakt s miminkem, spokojená žena a zdravé dítě, klid a mír v okamžiku zrození... Ale v očích kolegů lékařů a porodních asistentek jsem špatná porodní bába. Nevytáhla jsem ženu včas z vany a nezavolala tak aby to všichni stihli... Oznamují mi, že až se to dozví pan primář budu z toho mít strašný problém.
Dnes jsem v té samé porodnici byla znovu. Volá mi žena, že jí odešla plodová voda. Ptám se jakou má barvu a zda se miminko hýbe a ona se cítí dobře. Vše je ok a tak se domlouváme, že zavolá až přijdou kontrakce nebo kdyby něco potřebovala. Asi za hodinu volá, že kontrakce jsou a celkem často a ať k ní přijedu. Vyrážím za ní. V půlce cesty mi něco říká, že jí mám raději zavolat a tak jí volám a ona, že je to velmi silné a časté. Říkám, že by bylo lepší abychom se sešly rovnou v porodnici. Když žena přijede je už úplně otevřená. Jdeme na porodní pokojík. Chvíli leží na boku a pak jí radím vertikální polohu. Žena si kleká a opírá se o svého muže. Kontroluju srdíčko miminka a vše je ok. Po pár stazích vidím, že miminko již postupuje porodními cestami dolů. Za dalších pár stahů se začně objevovat hlavička. Za chvíli volám lékařku a dětskou sestru. Lékařka přichází, sedá si vedle mě na bobek a nic neříká. Žena ani moc netlačí, jde to hladce samo za další dva stahy se rodí hlavička. Žena je v kleče. Stah přešel a já čekám na další. Říkám ženě, že teď už se miminko narodí, že může klidně zatlačit až to přijde. Lékařka začíná být nervózní a chce abych miminko hned vytáhla. Vím, že se musí dorotovat a tak se snažím získat čas tím,že ženě pomáhám zvolit lepší polohu, kde víc otevře pánev. Lékařka to nemůže vydržet, nechce čekat na stah a nutí mě dítě vytáhnout. Mimo stah. Je to blbost. Ale je tak naléhavá že se pokusím jemně za hlavičku zatáhnout, mám pocit, že mě jinak odstčí a udělá to sama. Jenže miminko moc nejde, samozřejmě, není stah. Lékařka je nervózní a já to zkouším větší silou ačkoli nechci a nechci, protože vím, že tak to být nemá, že žena bude zbytečně poraněná a pro miminko to bude zbytečně nepříjemné. Miminko se narodí a já jej hned podávám ženě. Ta si sedá a opírá se o stěnu, vítá se s miminkem. Miminko je trochu fialové a hned nepláče, ale hýbe se a mrká očima. Pupečník tepe a já jsem klidná.. Dětská sesřička klidná není a říká ať přestřihnu pupečník. Vím že to je to, co je v této chvíli pro miminko nejdůležitější – mít tepající pupečník. Z pupečníku mu jde kyslík dokud nezačne samo dýchat. To ale v porodnici asi nevědí?! Lékařka naléhá ať přestřihnu. Obracím se k ženě a ptám se, zda chce přestřihnout pupečník, miminko mezitím růžoví a začíná pokňourávat. Žena nechce. Lékařka říká že nebudeme diskutovat a podává mi pean. Říkám to ženě, že lékařka trvá na přestřižení. Dělám to co nejpomaleji. Miminko začíná plakat. Sestra ho chce odnést. Říkám, že si to žena nepřeje, že to má v plánu. Lékařka naléhá. Já říkám, že dítě je už růžové, že pláče, že je to v pořádku. Sestra říká, že dítě není růžové a když jí dítě nedáme zavolá primáře. Rodiče říkají ať zavolá primáře. Než přijde primář je miminko úplně v pořádku. Primář rozsvítí všechna světla a chce dítě odnést. Rodiče nechtějí a já je podporuji. Lékař, že musí dítě vidět na stole. Říkám zda by prosím vyšetřil dítě u ženy v náručí a on na mě, že tam mají nějaká pravidla a že bude to dítě vyšetřovat jedině vedle na stole. Rodiče nechtějí a on na ně, že by to dítě taky za pět minut nemuselo dýchat a jestli si to vezmou na svědomí. Oni že dítě vypadá dobře, že dýchá hezky a on že to je jejich zodpovědost, když jim umře a že jim dá podepsat reverz. A naštvaně odchází. Dítě zůstává v náručí rodičů. Miminko se hned po odchodu pana primáře přisává k prsu. Vypadá naprosto v pořádku. Rodíme placentu. Malé šití. A pak se už maminka tatínek a miminko tulí a kojí a tulí. Mě si volá lékařka vedle a křičí na mě, že takhle to nejde, a že co oni řeknou tak tak to bude a že mají nějaká pravidla. Dítě má apgar 8-10-10 tedy fyziologický novorozenec. Ptám se, proč ho chtěli odnášet, když bylo v pořádku. Ona na to,že to se nikdy neví, co by se mohlo stát. A že ty ženský dneska jsou strašně sobecký a na miminka vůbec nemyslej. Ale jí, paní doktorce jde hlavně o to dítě. A já na to, že myslím, že naopak ta žena chce mít to dítě u sebe především kvůli němu. Ale prosím vás doktorka na mě. Já na ní, že jsem psycholožka a že neustále řeším s nějakýma ženama separační trauma. Ona na to, že dneska nemaj lidi co dělat tak řešej kde co, že ona se narodila v roce 82 a matka jí viděla jen co tři hodiny na kojení a žádný trauma z toho teda nemá. Že to tak přežili všichni. Já na to, že nejde o to přežít ale i to prožít dobře. Ona se na mě kouká jak na debila. A říká, že když chce žena rodit u nich tak prostě musí poslouchat jejich pravidla. A já na to, že se nedivím ženám co chtějí rodit doma. Ona nato, že to je jí ukradený. A zase začíná že takhle to prostě nejde a jestli tam chci pracovat tak musím pracovat v týmu a to znamená že co oni řeknou to udělám. Já říká, že chci dělat to co chtějí ty ženy a ona namě, ať se postavím nohama na zem. A jesli jsem někdy viděla resuscitovat děcko. Že ona jednou resuscitovala dítě a nikdy v životě se tak nebála. Já na ní, že věřím, že se bála a že věřím, že se bála i dnes, ale já si byla jistá, že to bude v pohodě a že i pro ní to mohlo být zajímavé, rozšířit obzor toho co je ještě v pořádku. Ona namě, že tam nejsem abych něco rozšiřovala. Blabla bla. Můj názor jí vůbec nezajímal. Samý řeči o zodpovědnosti kterou má za to dítě, já že zodpovědnost má ta matka, ona na to že matka po porodu neví co mluví... Bla bla. Doktorka odchází s tím, že z toho budu mít děsný průser až se to zítra pan primář dozví od novorozeneckého primáře. Vracím se ke šťastné rodině,děkují mi že jsem jim pomohla. Je mi do pláče. Možná to byla má poslední klientka v této porodnici. Možná mě vyrazí, jak o tom mluví už dlouhou. Už jsem si dovolila prostě moc, porod do vody a pak ještě tohle, podporovat matku v kontaktu s dítětem. Fuj. Jsem špatná porodní asistentka. Špatná ve svých očích, protože nemůžu dělat svojí práci tak, jak vnímám, že je bezpečné a prospěšné, že musím jít cestou kompromisu a špatná v očích lékařů, protože ten kompromis z jejich pohledu není dostatečný... Mám velký vztek. Tohle není zdravé, tohle není normální, tohle není dobré pro nikoho. Jenže jak jinak? Když se budu dál snažit o ženy pečovat tak, jak si myslím, že je správné tak mě vyrazí a když o ně nebudu pečovat tak jak si myslím, že je správné, tak těm ženám budu v podstatě škodit... Hm. Nejraději bych chodila jen k porodům doma, ale to je v dnešní době taky oříšek, navíc to není pro kadou ženu a kde mají rodit ty, které nemohou rodit doma?

sandracs
25. aug 2014

@apollo13 No..čo povedať. Smutný príklad spolupráce zdravotníckeho personálu. Žial na Slovensku /neviem ako u našich susedov/ sa veľmi ťažko príjmajú nové veci a máme tendenciu zubami nechtami sa držať starých "osvedčených postupov". Spomínam si keď som pred približne 20 rokmi končila zdravotnú školu, prvé nemocnice umožňovali za určitých podmienok otecka pri pôrode. Bolo z toho celkom haló, názory sa veľmi rôznili, prevládal ten, že je to nehygienické, otecko môže zavieť na sálu infekciu, muži potom niesú viac schopní mať sex, jeden otecko pri tom odpadol a rozbil si hlavu a má celoživotné následky....vtedy som si myslela, že je to prechodná záležitosť a nemá u nás šancu na úspech. Rovnako ako s epidurálnou anestézou, keď tiež mnoho odborníkov bolo proti. Dnes sú už obe "katastrofy" bežnými záležitosťami a k žiadnym masívnym újmam nikto neprišiel. Asi ešte prejde pár rokov kým bonding bude aj u nás samozrejmosťou a dôjde k vzájomnému rešpektu mezdi rodiacou ženou a personálu prostredníctvom vopred vypracovaných a vzájomne prediskutovaných pôrodných plánov, ktoré mimochodom myslím uľahčujú situáciu obom stranám.
Držím Ti palce vo tvojej práci a želám veľa vytrvalosti, vďaka takým ľuďom ako si ty to bude dúfam časom lepšie, aj keď pre teba to bude asi cesta tŕnistá...

ruthke
25. aug 2014

Je to boj s veternymi mlymni, ale snad nie zbytocny.
Zijem v Kanade, dcerku som rodila s midwives a mala som vdaka nim krasny porod. Tu maju midwives ine pravomoci, prijimaju, prepustaju z nemocnice, odvadzaju porody doma, lekar pri fyziologickom porode nie je pritomny. Zena ma pravo si na zaciatku tehotenstva vybrat midwife alebo lekara. Starali sa o mna cele tehotenstvo a po porode az do konca sestonedelia. Citila som sa absolutne v bezpeci, porodne asistentky boli velmi profesionalne, ale sucasne som mala pocit, akoby sa o mna starala mama, ci sestra. Citlivy pristup, respekt, a z mojej strany uplna dovera.
Prajem vela sil, drzim palce. Dufam, ze raz aj na Sk a v Cechach budu mat porodne asistentky pravomoci ako tu, a slobodu pri poskytovani sluzieb svojim klientkam. Bez toho aby im niekto neustale pozeral ponad plece a klepal ich po prstoch.

apollo13
autor
25. aug 2014

@sandracs tak snad mas pravdu ze casom sa to presadi. btw, to som sem skopirovala z jednej stranky, ja nie som PA, ale velmi fandim tymto novym veciam v porodnictve a bola by som rada keby sa medzi mamickami sirlo povedomie o tom ake je to dolezite. lebo mam pocit ze je ich malicko takych co im fakt na tychto veciach zalezi, ako napr bonding, alebo prirodzeny porod

adeala
25. aug 2014

@apollo13 nevieš, prosím, o akú porodnicu sa jednalo? 🙂 aby som vedela, čomu sa vyhnúť

apollo13
autor
25. aug 2014

@adeala mozem sa popytat

ammellia
25. aug 2014

@apollo13 "ale velmi fandim tymto novym veciam v porodnictve"
najlepsie je, ze to nie je nic nove, ale navrat k starej dobrej prirode, navrat k vlastnemu telu a zenstvu...

tova
26. aug 2014

ja by som s tym moc spokojna nebola, v oboch pripadoch islo o zdrave dieta, matku, ale v pripade problemov by bolo neskoro podla mna. Zeny prisli do porodnice v poslednu chvilu aj rodili tak, ze keby bol problem tak lekar ledva vbehne do dveri. Mne sa dcera tiez narodila s fialovymi prstami, sestricka vravela ze je to v poriadku, a na druhy den musela ist do inkubatora a na kyslik, od prvej chvile kricala, plakala. Keby sa to dalo vratit, chcela by som aby isla hned po porode.

sjuzan77
26. aug 2014

Hmm, neviem, mozno budem za vyvrhela a nechapavu, mozno ma budu kamenovat, ale ja som jednoznacne za porody v nemocnici a v pritomnosti lekara. Akokolvek sa zena moze citit dobre, akokolvek moze byt tehotenstvo priam ukazkove, situacia sa dokaze pri komplikaciach zvrtnut a moze byt zle. A komplikacie su preto komlikaciami, lebo prichadzaju bez varovania, bez priznakov a castokrat rozhoduju o zivote sekundy. Prave tie sekundy, ktore sa mozu stratit, kym zenu dopravia z domu do nemocnice, ci tie sekundy, ktore su potrebne, aby ohlasili lekara, on stihol prist a zistit situaciu. Sme len ludia a nedokazeme sa pozerat dopredu, co je pre nas v zivote pripravene, takze nejaka ta prevencia v tychto pripadoch je podla mna namieste. Pre mna je ako memento toho vsetkeho pripad zeny, ktora sa vsetkymi moznymi prostriedkami snazila presadit domace porody. Ironiou osudu zomrela prave pri porode doma 😔
Nic to vsak nemeni na tom, ze by sa mal zmenit pristup k rodicke, malo by sa k nej pristupovat citlivo a s uctou, pretoze je to pre nu tazky a zaroven vynimocny zazitok..

malinkaaninka
26. aug 2014

tento príbeh je posadený tak,aby znevažoval doktorov.tu je dobrá živná pôda na takéto eseje.
chýba mi k tomu názor druhej strany.toto je len názor duly a dulin opis postoja nemocnice..vo víre emocií sa zvykne preháňať.
k príbehu č.2 poviem len toľko.ak by rodička mala dohodnuté neprestrihnutie pupočnej šnúry,potom by sa mohla ohradiť.
čoraz viac sa ľudia angažujú v medicíne pod rúškou návratu k prírode.žiaľ,študovať internet nestačí k tomu,aby sme to robili dobre.

kiki68
26. aug 2014

@malinkaaninka je to divne,ze napr. v Hainburgu,kde nerodia decka lekari,ale iba porodne baby ak netreba zasiahnut v pripade komplikacii a rodia sa deti zdrave, rodi sa bez nastrihov, rodi sa do vody atd. a na SK vsade pocuvam,ako zeny zle tlacia,ako maju mega nastrihy, ako im ihned odnasaju decka. Tak nechapem to,ze o par km dalej sa rodia tiez zive a zdrave deti a je to v porodnici,ale nezasahuju tam do toho,ak nie je treba. Ide skor o to,ze na SK a CZ chcu mat lekari porody co najrychlejsie z krku, urychluje sa to,aby bolo decko co najskor vonku. Mne to nejde do hlavy,ved to by cely rakusky narod davno vykapal na zbabranych porodoch,tam je bezne to,co opisala tu ta porodna baba. Okrem toho ridit sa da aj bez nejakeho studovania internetu, rodilo sa pred par tisic rokmia rodi sa aj teraz, to je priroda a ta si zabezpecuje prezitie ludskeho rodu bez ohladu na medicinu. Jednoducho su veci,co sa k nam tak rychlo nedostanu, mozno o 20 rokov, mozno nikdy. Vsade je iny pristup, v kazdej krajine.

sandracs
26. aug 2014

Nemyslím si, že ide o znevažovanie lekárov, išlo skôr o konflikt medi personálom, ktorý preniesli na rodičku. Konkrétne pôrodnou asistentkou PA /dula je spoločníčka eny pri pôrode, nesmie odvádzať pôrod ani zasahovať do práce zdrav. personálu/ a zvyškom služby. Je pravda, že by to chcelo chcelo poznať aj pohľad druhej strany. Osobne chápem aj snahu lekárky a primára dieťatko po pôrode vyšetriť „lege artis“ zvlášt ak mali dôvod obávať sa či je všetko v poriadku, pretože ak by takto nepostupovali a vyskytol sa problém, boli by braní na zodpovednosť oni, ale je rozdiel ak poviete, „teraz na chvíľu zoberieme bábatko aby sme zistili, či je všetko v poriadku a hned vám ho vrátime..príp otecko môže byť prítomný vyšetrení“, alebo ho vezmete s tým, že„nebudeme o tom diskutovať“.
Niesom zástankyňou ani jedného extrému – či už trvať na prirodzenom pôrode za každú cenu aj ke´d je vážna príčina prečo nie /napr. cefalopelvický nepomer/, ale druhý extrém je trvať na niektorých zaužívaných postupoch a brániť sa akým koľvek zmenám, znevažovať pôrodné plány, vysmievať sa otázkam žien ohľ. pôrodu s tým, že veľa študovali z internetu. Je uplne v poriadku, ke sa človek zaujíma o svoje telo a zdravie a od toho je tam lekár aby mu vysvetlil čo je pravda, čo je nadnesené, aké riziká predstavujú jednotlivé alternatívy a pod.
Holenie, klystír, poloha na chrbte niesú život zachraňujúce úkony rovnako ako bonding, dotepanie pupočníka, zaujatie úľavovej polohy niesú život ohrozujúce úkony /v prípade, že všetko prebieha fyziologicky/, napriek tomu je to v mnohých zariadeniach stále problém.
Ako som písala vyššie, myslím, že spoločne prebrané pôrodné plány by uľahčili situáciu obom stranám.

sandracs
26. aug 2014

Ešte sa vrátim k druhému prípadu -uvádza sa Apgar 8-10-10, takže to dieťa pravdepodobne bolo vyšetrené na stole - možno toto by bolo dobré upresniť @apollo13

ajana1
26. aug 2014

az mi zle prislo. Ze vyrvat dieta ked nie su kontrakcie. Ved to musi boliet tu zenu strasnym sposobom boliet. Ked pocuvam taketo pribehy o to som radsej ze som rodila v Holandsku bez akychkolvek zasahov od lekarov.

dazdovka
26. aug 2014

@sandracs tiež som po pôrode nedala dieťa personálu a mala ho na sebe, tu v SK pôrodnici, apgar skore zapisali podľa toho ako im to nadiktoval pôrodnik (dieťa bolo stále na mojom tele). Rodila som bez problémov, bez akýchkoľvek zásahov, síce pôrodnik takmer na infarkt že čo si to dovoľujem vo fakultnej nemocnici, trvala som na svojom rozhodnutí, že pokiaľ nie je nikto v ohrození života, neprajem si žiadne nevynutene zásahy do tela. A dalo sa to.

kiki68
26. aug 2014

@ajana1 ale im je to fuk,ze to tu zenu boli, ich to neboli, oni to vytahuju iba, ze ona ide skomirat od bolesti je vec tej zeny predsa...rovnako tak tie polohy,kde je uplne neprirodzene rodit v nich, ze sa dobre vidi iba lekarovi tam dole, tiez ked citam,ze ich zosivali len tak bez anestezy,co by aj zabrala, neviem sak to je ako citanie sadistickych poviedok...chudata tie zeny,co musia vytrpiet. A vraj pre to dieta su tie prve momenty,aby bolo pri matke velmi dolezite, aspon co som citala,tak to moze narusit detsku psychiku. Ci je to pravda neviem,ale ked si vezmem ako sa vela ludi sprava, cast az iracionalne v istych situaciach,tak je mozne,ze to naozaj ma vplyv.

ajana1
26. aug 2014

@kiki68 veru to musi byt strasne trauma. Porod ako taky je vcelku traumaticky a hlavne emocionalny zazitok. Neviem ci si tiez videla to video co teraz chodi po FB ako je babatko uviazane v zavinovacke na takej podlozke a place a "cuca" babatko vedla neho. Vela ludi si mysli ze ake je to mile a povazuju to za normalne ale ja som si veru aj trochu poplakala ked som to videla. Chuda male odlucene od maminky, hladne v cudzom prostredi. No proste hroza.

petka1075
26. aug 2014

@sandracs apgar sa da vysetrit aj na tele matky po porode- farba, krik/dýchanie, svalový tonus, reakcie na podnety, akcia srdca je zrejmá kedze dieta place... tam netreba davat dieta na stol, tento príbeh je reálny tak v CZ kde som stazovala ako studentka PA myslim ze PA tam maju vacsie skusenosti ako samotny lekari, ked sme sa tam aj rozpravali lekari si priznali ze nemaju tolko odrodene co PA kedze tam kde som bola ja rodili len PA a casto aj dvojicky a komplikovane porody, i ja ako studentka som sa tam naucila za mesiac viac ako na SK za 3 roky, odviedla som tam sama fyziologické pôrody a usli sa mi aj predcasniatka, tam sa porod berie ako prirodzena vec a nie ako nieco kde musia byt vsetky od hlavy po paty sterilny, je to zazitok lebo PA sa zenam venuju od zaciatku po koniec kdez to lekar pride vysetri a objavi sa o 3 hodiny

sandracs
26. aug 2014

@petka1075 To je fajn, ak sa dá Apgar vyšetriť aj na tele matky. Chcem sa spýtať, čo sa používa ako reakcia na podnet ak je babatko na mamine. Nieje to rýpavičná otázka 🙂, naozaj ma to zaujíma, Moorov reflax mi pripadal strašne stresujuci, tak či je niečo miesto toho. Ďakujem. 🙂

petka1075
26. aug 2014

@sandracs moorov reflex sa este vysetruje ale staci si vsimnut ako dieta reaguje na svetlo, uz to ako sa brani, mraci, ako reaguje na podrazdenie 😉 dotyky matky, uchopi matkin prst a pod

daniela1983
26. aug 2014

@malinkaaninka to nebola dula ale porodna asistentka

daniela1983
26. aug 2014

@sandracs a ako ti vysetrovali moorvo reflex? teda dietatu?

marionmarion
26. aug 2014

@apollo13 som vystudovana porodna asistentka a to co hore opisujes bol dovodom toho, ze som po skonceni skoly sa ani nepokusala pracovat v odbore. Nedokazala by som byt sucastou toho nezmyselneho systemu, ktory zenam nahovara ze indukcia, porod v polohe lezmo, nastrih, klystir, holenie, veginalne vysetrenia pocas kontrakcie a dalsie skvosty su nielen normalne, ale potrebne a osozne pre ich zdravie a zdravie ich deti. Je to hnus. Kto nesuhlasi, prosim nereagujte, ja o tom viem viac, nez ktorakolvek bezna mamicka, co sa na porodnej sale vyskytla iba pri svojom porode a do zakulisia ani nema sancu vidiet...

daniela1983
26. aug 2014

@marionmarion to verim, ja odkedy sa o porody zaujimam som zdesena tym co sa v porodniciach deje...nemam na to slov...

marionmarion
26. aug 2014

@malinkaaninka nejde o ziadne prehananie, tiez som porodna asistentka ako aj zakladatelka (nie dula! to je obrovsky rozdiel dula a porodna asistentka) a uplne suhlasim s tym co sa v uvodnom prispevku pise...

daniela1983
26. aug 2014

@sjuzan77 pokail viem ta zena c presadzovala prirodzene porody tak zomrela pri nom, ale na infarkt.

daniela1983
26. aug 2014

@malinkaaninka nie studovat internet nestaci. zena nepotrebuje studovat internet aby bola schopna dobre porodit...to ma v sebe zakodovane, ak sa jej v tom nebrani...

daniela1983
26. aug 2014

@malinkaaninka aj toto je urcite len prehananie

Převzato z diskuze z e- mimina_Porodnice Chrudim( březen 2014)
Jsem 9 měsíců po porodu.
Po přijetí mě asistentka připojila na monitor (v 1.20). Řekla mi, že kontrakce nemám, ale počkáme, co řekne paní doktorka. Doktorka mě vyšetřila a řekla, že jsem na 5 prstů otevřená (ve 2 hodiny). Tedy porod v půlce. Paní Asistentka mě odvedla na porodní sál, dala mi papíry na přečtení ohledně epiduralu, který jsem chtěla, a napíchla oxytocin. Přišla za cca půl hodiny a zavedla Yal. Poslechla srdíčko miminka přiložením monitoru na břicho. Byla jsem stále vysmátá a kontrakce žádné!
Přišla za další půl hodinu (před 3. hodinou), přiložila monitor k břichu, když jsem stála. Malému začalo padat srdíčko, tak jsem si lehla a bylo to dobré. Já stále vysmátá a bez kontrakcí! Přesně ve třetí hodinou mi praskla voda. Potom jsem začala cítit kontrakce a musela je poprvé prodýchávat. Řekla mi jen, že až to přijde, tak musím tlačit a při kontrakcích dýchat jak pes. Takové kontrakce jsem měla asi dvě a asistentka mě vyšetřila. Říkala, že se hlavička dere ven, ať přitlačím. To se může? No začalo mě to nutit tlačit pak samo. Řekla, ať přejdu na lehátko, že zavolá doktorku.
Po asi mých třech prodýchaných kontrakcích jsem je přestala cítit. To, že mi přivázali nohy, mi nevadilo, jinak bych slezla a dala nohy k sobě. Dvě mi skákaly na břichu a nechápu to, že mi dali oxytocin! Že by ze zvyku? Druhá porodní asistentka mi dávala hrubě a opakovaně ruce dolů a dokonce zacpala pusu ručníkem! To jsem už nevydržela a zařvala, ať jde ode mě, protože mě pořád jen rušila od porodu. Plno lidí bylo ve dveřích a čumělo, jak rodím!
Doktorka ze mě dítě doslova vyrvala zvonem (3.37)! Místo toho, aby mi ho dala, tak ho radši položila na nějaký plech vedle. Odvezli ho, aby mu dali kyslík. Ta hnusná sestra mě hrubě myla, a i přestože jsem ji prosila, aby byla opatrnější, tak se ještě pousmála! A ta první asistentka co mě přijímala? Když mě odvezla na pokoj tak mi řekla „Málem jste ho zabila, mohla jste ho mít na tři zatlačení venku!“ Bylo mi tak strašně! Jak jsem se cítila! Hnus hnusný to chování asistentek! A to jsem slyšela takovou chválu.
Nikdy víc bych tam nešla. Psychicky jsem se dala dohromady až po půl roce! A ani jsem nekojila. Zvažují psychologa a stížnost na asistentky.
Takže za mě porodnici Chrudim v žádném případě!

kiki68
26. aug 2014

@ajana1 nevidela, ako videla som nejake videa a hlavne nechapem to,kedze je to prirodzene,ze zena je vtedy ako samica,co rodi mlada a zrazu sa to cele pretrhne a mlada jej okamzite vezmu. Musi to narobit vela skody a jednej aj druhej strane,ako matka a dieta a ich psychika. Ved musia lekari vidiet na dietati,ci je treba s nim nieco okamzite robit alebo je v poriadku a chvilku to pocka. Nastastie nie som na SK, inak by som svoje dieta rodila tak najskor na veterine.

sjuzan77
27. aug 2014

@daniela1983 ano, vyskytli sa komplikacie a zomrela na zastavu srdca. Takze si stojim za tym, co som pisala vyssie..
http://najmama.aktuality.sk/clanok/228973/zbyto...

ajana1
27. aug 2014

@sjuzan77 @daniela1983 napriklad v Holandsku su porody doma uplne prirodzene a dost zien ich uprednostnuje. Samozrejme ze sa musia dodrzat urcite pravidla ako zdravotny stav matky a dietatka a taktiez vzdialenost od nemocnice v pripade komplikacii. Ja som odmietala rodit doma ale pri druhom zvazim aj tuto moznost. Aspon totizto nebudem musiet nikam cestovat 🙂 Aj ak som si v nemocnici len odrodila a o tri hodky isla domov.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre