Prvá doba pôrodná doma - skúsenosti

nightrover
24. aug 2017

Ahojte, baby, zaujímalo by ma, či a aké máte skúsenosti s prežitím prvej doby pôrodnej doma. Viem, že celkový pôrod doma u nás nie je možný, ale zvažujem ostať doma čo najdlhšie a neutekať pri prvej kontrakcii do pôrodnice (samozrejme, len ak to bude zo zdravotného hľadiska možné a bezpečné). Máte s tým niektorá skúsenosť?

6699333
24. aug 2017

@swallow33 wtf ? To ako nemyslíš vážne trošku choré nie !!!!!!!!!

quaxi
24. aug 2017

@nightrover mne ani ziadny lekar neodporucal hned bezat do porodnice, kazdy vravel ze uz musia byt kontrakcie silne, dlhe a pravidelne, az potom sa tam ma ist. Aj na predporodnom kurze hovorili ze prve hodiny kym sa to poriadne rozbehne, mame zostat doma (to bola statna nemocnica v BA, ziadny zapad ci sukromna klinika). Takze nie matka roka, ale ked zostanes doma, praveze posluchnes rady lekarov, reci nejakych hysteriek co potrebuju doktora ku kazdemu prdu si nevsimaj. Ja som prisla pri prvom porode otvorena na 7cm, ale stacilo ze ma "milo" privitala otravena sestricka, moje telo nemocnicu vyhodnotilo ako nebezpecne prostredie a porod sa uplne zastavil. Pokracoval iba ked som bola uplne sama, akonahle bol v miestnosti niekto z personalu, tak som nemala ani jedinu kontrakciu. Takze som sa musela zavriet do wc, potom do sprchy a odtial vyjst az ked som uz citila hlavicku, inac by som v tom otrasnom stresujucom prostredi ani neporodila. Ak by som prisla do porodnice skor, tak by som pri takejto reakcii mojho tela naisto skoncila s kadejakymi umelymi zasahmi a z toho vyplyvajucimi komplikaciami, takze pre mna bolo 100% bezpecnejsie prist neskor.

ebi88
24. aug 2017

@nightrover no ja som sa zobufila v noci na odtecenienplodovky a okamzite nastupili bolesti, kazdych cca 8-9 minut, take zaciatocne, ale som rada ze som sla do nemocky okamzite, lebo uz aj tak som mala problem vydrzat, neviem si oredstavit ako nastupujem do auta a obliekam sa potom neskor. Takze za mna ist do nemocky cim skor.

bubato1
24. aug 2017

ahoj,tiez planujem byt dlhsie doma...orvy porod bol uplne v pohode okolo 23.30 som zacala chodit na zachod ,ked som tam isla 3 ti krwt tak mi docvaklo ze to nebudu vetry ani stolica 🙂 zacala som si pocitat ako casto a vysli mi kontrakcie kazdych 4/5 minut (ziadne prwdoale kontrakcie som nemala ,len bolest v krizoch od poobedia) do nemocky sme prisli o 1 rano a podla grafu ma chceli poslat este domov ze ved toto je este nadlho ale ked ma dr chcel vysetrit tak mi praskla voda ,doslova vyletela,mala sa narodila o 5.30,dufam ze aj druhy porod bude taky super ,cele mi to prislo ze to islo hrozne rychlo 🙂

bluka2
24. aug 2017

V pohode aj cela doba porodna aj poporodna doma - my sme boli spokojni 👍

11mirka22
24. aug 2017

Moja skúsenosť je takáto: prvé dva pôrody som mala vyvolané, aj keď boli v termíne, a myslím že nebol na to žiadny závažný dôvod, posluchla som lekára a nastúpila do pôrodnice. V oboch prípadoch prebehol rovnako, celkom rýchlo a bez komplikácií, ráno vyvolavacka, silné kontrakcie,vodu mi prepichovali, pôrod vseho vsudy 6 hodín, čo bolo myslím celkom fajn. Tretí pôrod začal dva dni pred termínom, popoludní som si spravila zázvorový čajík, cítila som sa tak divno ako keby na mňa liezla choroba, večer ma začalo pobolievat brucho, nepravidelne asi tak 20-30 min intervali. To som ešte nikomu nic radšej nehovorila, nebola som si istá. Aj keď to bolo nepríjemné, zaspala som. O pol druhej v noci ma už zobudila kontrakcia, už som si bola istá že to začína, šla som do sprchy a na vecku som zbadala krvavý hlien, tak mi došlo že odchádza zátka. Už som nešla spať, rozhodla som sa navariť aby mala rodinka čo papať keď odídem do nemocnice. Ráno keď všetci vstali boli kontrakcie už každých 10 min stále znesitelne , muž samozrejme panika, že hybajme, ale plodova voda mi ešte neodtiekla a bolesti sa mi zdali slabé, poslala som ho do roboty, lebo ma len znervoznoval. Prišla sestra a odviezla ma do nemocky keď už som mala bolesti každé 3 minúty, ale furt to neboli také silné bolesti ako pri predchádzajúcich porodoch. To už bolo pred obedom, prijímací proces nekonečne dlhý, asi hodinu trvalo kým ma lekárka pozrela, bola som na štyri prsty otvorená. Prepichla mi vodu a potom to prišlo, tie riadne kontrakcie, jedna za druhou, zavolala som mužovi, že ak chce byť pri tom, nech príde. Do hodiny bola princezná na svete, muž došiel keď prestrihli pupocnu šnúru. Bolo to fajn prežiť väčšinu prvej doby pôrodnej doma v kľude, hoci keby mi odtiekla voda, išla by som hneď do nemocnice.

livlika
24. aug 2017

Ja som pri prvom išla do pôrodnice po 5 hodinách po prvej kontrakcii pri 5 minútových intervaloch, syn sa narodil hodinu a štvrť po príjme. Druhý bol kratší, ale do nem. som išla takisto na 5 min., pôrod do 2 hodín po príjme. Tretí - kontrakcie pekne zostra asi hod a trištvrte, do pôrodnice na 2 min. intervaloch (nemocnica asi 17 km od nášho domu), pôrod do 20 minút po príchode. Voda mi ani raz neodtiekla, prepichovali mi až na sále. Inak by som asi išla skôr. Ale takto som sa neponáhľala, pobyt v pôrodnici dlhšie než treba ma vôbec nelákal. Ale u teba to môže byť inak. Uvidíš, keď to príde. Materský inštinkt ti napovie či sa ponáhľať do pôrodnice alebo sa radšej nejako rozptýliť doma. Držím palce.

lukamka
24. aug 2017

@nightrover ja som prišla do nemocnice otvorená na 8prstov a o 50 minút som mala dcéru v náručí. Doma som si predychavala, balila posledné veci, púšťala hudbu a tešila sa 🤗 Mala som svoj kľud, k dispozícii svoje wcko, svoju sprchu... to všetko mi pridalo na pohode, ani som si veľmi neuvedomovala že rodim.

nightrover
autor
24. aug 2017

Baby a ako to bolo u vas s oxytocinom, ked ste uz prisli s krasne rozbehnutym porodom? Davali vam aj napriek tomu?

@lukamka
@livlika
@11mirka22
@quaxi
@danielak84
@janicka2315
@ivetkab.
@matusskaaaaa
@1988majka
@mmoni89
@petrapod

redlola
24. aug 2017

@nightrover ja som dopodrobna popisala pôrod v jednom z mojich článkov. Nešla som cielene neskôr do nemocnice, ja som proste bola stále v tom, že nerodím, resp že mám ešte veeeeeela času pred sebou. Keď mi doktorka oznámila, že som takmer na 8, ja som iba medzi kontrakciami poznamenala: "aha, tak to už asi nejdem domov..."
"No vy už iba tak zo šestonedelia. Odporúčam Vám zavolať vášmu pôrodníkovi a nech si pohne, lebo to nestihne"
Volal manžel.
Predychavala som doma, so zaveseným dieťaťom na nohe, ktoré ma nechcelo pustit do nemocnice, popritom som rozdávala pokyny babke čo ma spraviť (mala som nal

redlola
24. aug 2017

Odoslalo mi skôr🙂
...Naloženú pracku, roztiahnuté prádlo, varenie, atd... takze mne sa vlastne dosť uľavilo, že som sa konečne mohla začať venovať rodeniu🙂) keby ma ešte nezdrziavali hovadiny na prijme, ctg a potom hľadanie vhodnej polohy, bola by to uplna paráda.
Podstatne je spraviť si pohodu v hlave, prijať to, že ideš rodiť, že "áno, bude to boliet". Nesústrediť sa iba na bolesti, ale v duchu hypnoporodu to prijať ako vlny, na ktoré sa iba musíš naladiť a venovať sa iba im. Vypnúť ostatne blbosti čo ti bežia v hlave a venovať sa iba sebe, hľadaniu svojho pohodlia, prispôsobiť sa tomu čo ti telo káže. (Sa mi teraz rozpráva, počkaj aká budem zase dolepená, keď to na mňa o polroka príde...)
Inak mám známe, ktoré aj rodili doma, niekde boli problémy, niekde nie. Či s mamou, či s bábätkom. Rozhodli sa tak nie pre trendy, ale pre predchádzajúce veľmi zlé skúsenosti s porodnicou. Rodili s PA, či s Evou Bauer. Možno aj to je cesta.
Ja osobne by som sa na to nedala, mám radšej istotu nemocnice a radšej si vytvorím tú domácu pohodu v sebe sama. A keď mi niekto zasiahne do nej, nemám problém ho odstaviť. Ale nie každá je taká a obzvlášť nie vo chvíli najväčšej zraniteľnosti.

11mirka22
24. aug 2017

@nightrover áno, mne ho podali, nebola som nadšená, ale vedela som, ze sa to tým aj trošku urýchli, a hlavne som im doverovala, ctg vraj už ukazovalo nejakú tachikardiu u bábätka. No protestovali by ste? A bola som po pôrode V ohromnej eufórii myslím že vďaka tomu oxytocinu. 😉

monika_123
24. aug 2017

Mne zacala po troche odtekat voda okolo 19.00 aj slabe kontrakcie kszdych 10min.Este som si chcela zdriemnut lebo zrovna v ten den som nebola dobre vyspata ale nedalo sa mi 😀Este som ostrihala muza,poupratovala trochu,tasku skontrolovals,osprchovala...o pol10 som si pri telke vypila este alchemilku a malinik a okolo 22.30 uz boli kazdych 6min kontrakcie tak sme pomaly isli.Prisla som pred 23.30 na 7cm otvorena,uz mi ani klystir nedali lebo vraj to pojde rychlo.takze ma len dr pozrela vypisala som so sestrickou nejake papiere a poslala ma do sprchy kde som ani nedoslo lebo v polke cesty som dala spiatocku s tym ze uz citim hlavicku a musim tlacit 😁maly sa narodil 00.30
Teraz ma to caka znovu o par tyzdnov velmi si zelam podobny priebeh len mam obavu sby sne stihli prist ak to pojde este rychlejsie

matusskaaaaa
25. aug 2017

@nightrover ono to islo nejak samo cele. oxytocin som tusim dostala "len" pocas 2. doby, ked uz siel maly von. to davaju myslim pausalne. ale mozem sa mylit

stascha
25. aug 2017

Určite áno a je to úplne v pohode. Ja už som vedela že sa niečo deje v nedelu večer, ale ešte to nebol nič vážne, nikoho som nestrašila. Manžel bol aj tak v práci. V pondelok ráno okolo 5.30 ma zobudili také lslabé bolesti na wc som si všimla že mi začala odtekať plodová zátka, dala som si sprchu, oholila, nachystala malej veci do školky, o 6.30 volala mame či je otec už doma že bude musieť ísť so mnou do nemocky. No mama stres chudák otec ešte väčší. ONo by to bolo v pohode keby nebývame v Ivanke pri Dunaji a bol pondelok ráno takže cesta do Bratislavy no des. Ešte že prišla segra zdravotníčka a tá konala volala 112 lebo to už kontrakcie každých 5 minút. Došli záchranári cca 7.40 o 8.10 sme boli na Kramároch dr. ma pozrela no otvorená na 6 cm, nič mi nestihli dať a že šup na sálu cca 8.40 prepichli mi vodu... ja že musím isť cikať tak ešte dolu zo stola ale zo sály ma už nepustili, vravím sestričke že asi už rodíme tak vyliezť na stol no radosť🙂 a malý bol 9.10 na svete. Taka rýchlovka a super dr. lebo ma ani šiť nemuseli. Keby som tak išla s tatinom autom tak mu chudákovi porodím v aute pri Metre 😝

janicka2315
25. aug 2017

@nightrover mne dali ale len uplne malinko ked som uz tlacila..ale to som uz neregistrovala velmi

gumimaci
25. aug 2017

@nightrover ahoj, pri prvom som isla skoro, nevedela som to odhadnut a zbytocne som tam stravila 36h a cele zle. ano oxy bol, vlastne bola bratislavska kompletka a potom akutna sc. pri druhom som bola co najdlhsie doma, isli sme s 3minutovymi kontrakciami, cesta trvala presne pol h a v porodnici sme boli presne 3h, bez oxy a inych vymozenosti.

wurka
25. aug 2017

Inac nepises, ako daleko to mas do porodnice, to je podla mna klucove 😉. Prist uplne v poslednej chvili sa nemusi vyplatit, ak i nestihnu spravit odbery, mozes skoncit v pripade problemov ako ja, sekcia v narkoze, kedze bez odberov spinal nebol mozny 😕. Ale drzim palce, aby ti plany vysli. Ja som mala podobne, no zistili mi streptokoka a tym padom som naopak musela prist skor kvoli infuzii. Niektore veci neovplyvnis.

celasapremenim
25. aug 2017

@nightrover pri prvom trochu mala pockala na pol hlavy vonku, druha doba porodna sa tak predlzila a urcite mi to takto podporili, nastastie sa to pekne podarilo a skutocne fajn porod to bol napriek tomuto a pri druhom nebolo potrebne vobec nic

livlika
25. aug 2017

@nightrover Oxytocín som dostala pri prvom určite, pri druhom si noe som istá a pri treťom nie.

evittam
25. aug 2017

@zarica Ked zacne tlacit na konečník treba utekat?😂😂😂😂 A kam? Ja som v takom pripade porodila do 5minut.😉 Cize byt doma tak doma.

celasapremenim
25. aug 2017

no, lenze ja som prvu razu porodnu necitila pri prvej, az ked dosli take citelne kontrakcie po 3 minutach v noci, mali sme tu party, boli u nas kamosi do tretej :D tak mozno aj preto som to nejak nezavnimala :D ale hovorim, clovek odreagovany, porod malina, dychat som vedela, ja som len potreboala klud jednoducho...uz potom...ziadne prechadzky a hupacky...klud a sero...dojcit som ucila baby ja tam

yennn
25. aug 2017

Ja takisto nechtiac - mali sme narodeninovu oslavu vecer, tak sme po odchode navstevy spratavali, vravim muzovi akosi ma boli brucho podme sa prejst, asi som sa prejedla pagacov. Bolo 22.30 . Prechadzali sme sa, obcas sme zastali - chytim ho za laket, seba za brucho "pockaj stoj ja mam uplne krce ty kokso" 😂
Potom sme dosli domov, lahli sme si spat, bolesti neprestavali, ja som vstala sla do obyvacky, zapla si telku. Nadranom zacala tusit ze mozno sa nieco deje, dala si sprchu (ci to prejde - nepreslo), budim muza asi treba ist. V aute meriam cas - kontr. kazdych 5 minut.
V nemocnici ale volame mojej zazmluvnenej doktorke a osetrujuci lekar jej vravi do telefonu mate do vecera casu dost. Bola nedela, tipujem ze dala na sporak vyvar. Za hodinu ale odtiekla voda a dalsiu bolo po vsetkom, mudr. ledva dobehla 😉
Prvorodicka, ktora ani netusila ze ma od vecera kontrakcie 😀

nika898
25. aug 2017

@nightrover ahoj ja som sice isla do nemocnice s niecim uplne inym a na pasoch mi sestrica povedala ze rodim. Kukaka som na nu ako puk ci to mysli vazne tym padom som tam bola relativne dlho od 18.00 na porodnej sale syncek sa narodil 1.18 v noci. Ja dakujem bohu ze ma doktor vtedy poslal na hospitalizaciu lebo som necitila vobec kontrakcie takze by som to mozno do porodnice nestihla. Co sa tyka 1 doby porodnej do nemocnice pokial ju mas blizko sa odporuca ist ked mas kontrakcie kazdych cca 5 min. Skor ani nemusis. Moja kamoska isla do nemocnice rano o 6 a poradila az v noci po 2. A vsetko je individualne kym zvladas mozes ostat doma ale pozor ako nahle ti odtecie voda je treba ist hnet do nemocnice 🙂 drzim palce 😉

celasapremenim
25. aug 2017

@nika898 mozno by si nestihla do porodnice? mate ju nejak daleko? vies, uplne zbytocne byt v nemocnicnom prostredi, kde beru zenu ako pacienta, nie ako rodicku, podla mna na psychike a dobrom nastaveni rodicke nepomoze...to ze si necitila prve kontrakcie je super :D tak to ma byt...cim pokludnejsia prva faza porodna, tym oddychnutejsia zena a plna sil na druhu :D tym menej zbytocnych zasahov do priebehu porodu
ak je zena zdrava, porod prebieha prirodzene, fyziologicky...dufam, ze tu nemusim vysvetlovat, co je kazdemu jasne, ze pri prudkom odteceni plodovej vody a dalsich kriteriach samozrejme do porodnice ist hned....ale akonahle to pekne postupne plynie a porodnica s lekarom je v blizkom dosahu, urcite je domace pokludne prostredie vhodnejsie pre zenu a pre pekny porod...aspon tu prvu fazu porodnu, lebo nie kazdy je ochotny dat financie za dobru porodnicu a lekara, alebo na to teda ma...., ako porodnica, kde nie je taka pohoda jednoducho a klud
na porod sa da dobre nachystat, dnes su informacie doslova vsade, len si dobre vybrat
v zivote som sa neposuvala do polohy pacienta v prirodzenych zivotnych situaciach

henikav
25. aug 2017

@nightrover ja som v zahranici a tu ti ani neodporucaju prist skor, az ked mas kontrakcie kazdych 5 minut, samozrejme ak mate nemocnicu nejako extra vzdialenu, tak by som sla skor, ale inac uplne zbytocne, lepsie ti bude doma v pohodli, len uz tasky nalozene v aute, ze uz len sadnes a idete. Pri prvom dietatku to aj tak vacsinou trva dlhsie

libawet
25. aug 2017

@nightrover záleží, o koľký pôrod ide. Ak o prvý, celý pôrod trvá dosť dlho, ak o druhý alebo ďalší, ide to rýchlejšie. ( samozrejme, ale aj toto je u každej ženy individuálne )
Ako prvorodička teda mi prvé sťahy začali a taká slabšia bledá krv odtekala o piatej ráno, dala som si vložku a šla si ešte ľahnúť. Nič sa nedialo. O dve hodiny začali sťahy asi po polhodine, stále som bola doma. Sťahy sa začali stupňovať, bolo cca 12.00, keď ma manžel viezol do pôrodnice. Sťahy som už mala po 10 minútach...syn sa narodil o 14.30 hod.

nika898
25. aug 2017

@celasapremenim ja byvam v ziline ale rodit som tu nechcela a ani teraz nechcem. Prveho synceka som rodila v Cadci preto som napisala ze by som to mozno nestihla 🙂 ak by boli zapchy alebo cokolvek na ceste predsa je to len 30 km. A v nemocnici v Cadci som sa citila ako doma. Krasne a ciste prostredie, mohla som sa prechadzat za porodny box kde som bola som neplatila nic, bola som v nom aj kvoli tomu ze manzel bol pri mne za co som tak isto neplatila lebo som chodila na predporodnu pripravu ktora ma stala 30€ tolko stoji aj druha osoba pri porode. Mala som tam sprchu, wc a fit loptu dokonca aj wifi bola na porodnej sale 😀 sestriciky uzasny pristup a tak isto aj lekarka vynikajuca. Prepichli mi plodovu vodu asi chceli urychlit porod no neviem ci pomohlo. Porod som mala krasny maly bol na 4 zatlacenie vonku (ano sestricky trosku pomohli zatlacili mojou nocnou koselou na brucho ale ani som to necitili). Rodila som dokonca bez epi lebo tam nebol anesteziolog ktory mi ju mohol pichnut ale poziadala som aspon o rajsky plyn. Mozno to bude zniet neuveritelne ale tesim sa na druhy porod dufam ze bude minimalne taky ako ten prvy. Mam nan naozaj pekne spomienky. Podla mna je aj velmi dolezite vybrat si dobru porodnicu.

janulka1802
25. aug 2017

Pri prvom som isla zbytocne skoro do pôrodnice asi po 3 hodinách od prvých kontrakcii pri druhom 10 hodín doma a potom do pôrodnice za necelú hodinu bol maly na svete

yoxinka
25. aug 2017

@gumimaci
Že "bratislavská kompletka" 😂😂😂
Viem, nie je to smiešne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre