Prvorodička a epidurálka

zuzka_puska
6. dec 2013

ahojte 🙂 chcem vás poprosiť o názory... Som prvorodička, a bojím sa pôrodu...Som chudučká veľmi,a babätko má teraz v 38tt 3500gramov... Je veľké, preto sa bojím bolesti-ale najviac asi toho že ho budú nejako klieštami ťahať, prípadne že mu pri pôrode nejako ublížia... Chcem vedieť vaše názory na epidurálku. Či si ju mám dať pichnúť, alebo nie?? AKé s tým máte skúsenosti, je to lepšie s epidurálkou alebo bez?? Niekde som čítala, že epidurálka vie pôrod nejako urýchliť...lekári mi moc neporadili- vraj je táto voľba na mne...Takže som zmätená a neviem čo robiť, poradte 🙂 dakujem krásne

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@figurka1985 dakujem...tak nas porod caka dufam o 2 tyzdne...ale tento 9 mesiac je na nevydrzanie, nemozem spat,poriadne ani sediet, dychat-vsak to vsetko ta caka o chvilku 🙂 a babetko ti porastie urcite este dost...nejake to kilecko este priberie ,mozno aj viac. ja uz som s nervami a silami na konci,snazim sa babetku vselijak pomoct a urychlit to- citam ze pomaha chodenie po schodoch, pohar vinka, teply kupel...tak od dnes sa chystam vsetko skusit a snad pride aspon par dni skor 🙂 a s tou EPI neviem, niektore baby si ju chvalia, niektore zas nie,takze vyber si co chces 🙂 ja to asi risknem a nedam si ju, pojdem len tak na "prirodzeno".... snad nebudem lutovat :P

figurka1985
6. dec 2013

@zuzka_puska .-) mne sa zase zda, ze to bezi straasne rychlo. Ale predpokladam, ze za chjvilku sa to zmeni, ked si uz fakt nebudem vediet ponozky obliect, a budem fucat ako slon... teraz fucim ako sloníča 😀
Ale mozno mi 9. mesiac zbehne rychlejsie, kedze budu Vianoce, Silvester......
Ty budes mat Vianocne babatko 🙂 vies, ze pomaha aj sexik, nie? 🙂 😎 to len tak, keby ti aj muzik chcel pomoct, a pricinit sa trosku 🙂 😝
s tou epi by som ti radila- zaplat si ju. Ked si ju nedas, vratia ti peniazky. Vela krat som tu citala statusy cerstvych mamiciek, ktore boli hrdinky, ze to zvladnu bez... a nakoniec sa trapili niekolko desiatok hodin, a pisali, ze boli sproste, ze si tu epi nevybavili...🙂 ved ak sa to bude dat vydrzat, nedas si ju... len aby si potom nelutovala 🙂 Takze ja by som "riskovala" tak, ze si ju zaplatim, ale budem sa vsemozne snazit vydrzat nedat si ju.. a potom za usestrene peniazky si kupim nieco kraaaaaaaasne... nausnice, alebo retiazku... 😀
pekna motivacia 🙂

anenka79
6. dec 2013

@zuzka_puska ja patrim tiez k spokojnym absolventkam epi porodov. Bolest znasam velmi zle. Keby to bola len silna menstruacna bolest, tak je to pohoda. To sa neda ani porovnat. Samozrejme kazdy znasa bolest inac a je to aj o tom, ako sa dokazes nastavit. Ja osobne takuto ukrutnu bolest neviem zvladat, ani rozdychat, bez epi u mna porod ani neprichadzal do uvahy. Ked doslo ku dnu D kontrakcie mi zacali o 22.00 a dali sa vydrzat do 12.00 poobede. To uz sme prisli do nemocki. Dalsie 4 hodiny som to skusila bez epi, ze ved to je v pohode, da sa. Ok. O 16.00 sa to uz nedalo a pichli mi ju. Maly sa narodil o 19.25. A cely porod bol super. Nic ma nebolelo a krasne som spolupracovala. Mam pekne spomienky a ziadne vedlajsie ucinky. Tolko o mne.
Mam velmi sikovnu a statocnu kamaratku. Vzdy som tvrdila, ze ak ona neporodi bez epi, tak uz nikto. A aj sa snazila. Lenze dietatko bolo trosku zle natocene a ani po 2 hodinach brutalnych minutovych kontrakciach ho sama nedokazala vytlacit. Doktor jej odporucil epi, aby si oddychla a mohli pokracovat. Dietatko nakoniec spolu s epi porodili a mala je dnes sikovna, krasna slecna.
K tvojej postave, mam dve velmi nizke a utlucke kamaratky. Obe boli jak gula, ked boli tehotne. Obe porodili bez problemov 2 synov. Jedna s epi, ta druha neviem. Ale ziadne komplikacie nemali. Nestras sa kliestami, dolezita je aj poloha dietatka, ak je vsetko ok, tak neni dovod tahat.
Poznam sa s jednou pani, co robi porodnu asistentku(v zahranici). Maju 10 porodov denne. U 80% porodov podavaju epi. Ona sama mi povedala, ze molekuly anestetika v epi su prilis velke, aby sa dostali do krvi babatka, takze ho neovplyvnia.
Dievcata ti tu podla mojho nazoru davaju najlepsiu radu- zaplat si epi vopred a potom sa budes mat stale sancu rozhodnut. Vzdy je dobre mat plan B.

misinka26
6. dec 2013

@sonickaopicka Akože sorry ale ako môže EPI poškodiť dieťa keď sa to nepichá do žily ale vedľa miechy, ako by sa to asi dostalo do krvného obehu dieťaťa ??????? Ja som sa na to pýtala anesteziologičky a tá povedala, že spinal a anestézia sú oveľa horšie ako EPI ... a ja som rodila s EPI, žiadne vedľajšie účinky som nemala ani ja ani dieťa !!!! Netreba čítať bludy na nete, ktoré hovoria o EPI ale spýtať sa odborníkov a každí jeden potvrdí, že EPI dieťa neohrozuje ... mne napr. povedala Dr. že radšej EPI ako by mi mali pichnúť niečo na ukľudnenie čo by už išlo priamo do krvného obehu a teda aj do dieťaťa ... a ešte jedna vec pri EPI ochrnutie nehrozí lebo sa to nepichá do miechy, to pri spinále sa pichá do miechy, len na usmernenie ...

alenockap
6. dec 2013

@misinka26 súhlas!!

sonickaopicka
6. dec 2013

@misinka26 zeby mlieckom? no hej a obcas netreba lekarov pocuvat a vsetko im verit...
to je len moj nazor, je to na kadzom, len slabe zeny si to daju pichnut, tak sa vyjadrovali lekrari a suhlasim s nimi 🙂

anenka79
6. dec 2013

@sonickaopicka prehovorila Xena...

misinka26
6. dec 2013

@sonickaopicka To chceš akože povedať, že všetky ženy, ktoré si dajú pichnúť epi sú slabé ???? tak to si teraz prestrelila a ty si akože na čele tých silných ??? ako sorry podľa mňa sú potom tie, čo si to nedajú pichnúť blbé, trpieť keď nemusím to sa ti nezdá hlúpe ???? do mlieka to nejde ani zďaleka ...

alenockap
6. dec 2013

neviem,ale nie je to divné v dnešnej dobe písať na ženy čo mali epi, že sú slabé????????? však my tiež nepíšeme na tie čo rodili bez,že sú masochisti

snehulienka1986
6. dec 2013

tiez by som volila epi,mne tvrdili ze babenko bude moc male cely cas,a nakoniec ked uz som tlacila,dr naraz ze juuuj aky je velky,mal 4 kg a 54 cm,porod hroza,tiez kliestami,nebudem ta strasit,pretoze moj porod bol vazne strasny,aj co sa tyka maleho aj mna,obidvaja sme mali na male,takze ja dakujem sebe ze som si radsej tu epi dala,roztrhali ma jak zabu.drzim palceky,a ta vaha tvojho babenka nemusi byt presna.

katie555
6. dec 2013

@zuzka_puska no ja chapem tvoje obavy ...mojou najhorosou nocnou morou pred porodom bolo byt v bolestiach 20 plus hodin a skoncit cisaskym..Ja som 160cm a pred porodom cca 60 kg,...predpoklad bol ze mala bude okolo 3kg.
Porod 20 hodin, bez epi a s kliestami...Mala som nastrih (nutny koli kliestom) a dali mi len lokalnu injekicu , nakolko spinal uz mi dat nemohli lebo som mala vysoku horucku a neriskovali to...Zvladla som v pohode, malinka je zdrava, mala akurat 1 den hlavku predlzenu a trosku flak na tvaricke od kliestov co zmizlo do 24 hodin.
Na porod spominam rada ...aj napriek vsetkemu..a druhykrat tiez by som sla bez epi

adri9
6. dec 2013

Ja som mala epiduralku aj pri prvom aj druhom porode a mozem ti to len odporucit je to super . Moj gynekolog povedal ze to je ako pri trhani zubu tiez si davame inekciu aby sme netrpeli tak preco pri porode🙂
Drzim palceky nech to dobre dopadne

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@katie555 uff, a nema malinka nejake nasledky po tych kliestach? neviem si to predstavit,ako to robia,ved babetko ma uplne mekkucku hlavicku a oni ju stiskaju tymi kliestami...fuj :(

katie555
6. dec 2013

@zuzka_puska no nema , aspon nebadam nic...ono je to skor o tom ze na svk su klieste strasiak...ja som rodila v uk, akurat som pozeraala ze 6.5% porodov je forceps (plus okolo 6 percent pumpa) takze tu maju prax (ale zase 25 % cisarskych voci slovenskemu ovela vyssiemu cislu)
Ono sa vsetko da prezit, malinka mala apgar score 10-10 a v postate hlavicku mala predlzenu..a flak na tvaricke co teda zmizlo do 24 hodin..
Hore hlavu treba pozitivne mysliet...a tesit sa ked malinke bude pri tebe

lulistek
6. dec 2013

@zuzka_puska Ahoj, ja si myslim, ze uvidis sama, ale radsej si vopred vybav tu epiduralku, tym myslim to poucenie co dava anestezilog a podpises to. Ak sa na poslednu chvilu rozhodnes ze ju chces, partner ju len pojde zaplatit. ak nemas podpisane to poucenie, ti ju nedaju. Ja som bola prvorodicka a nedala som si ju. Na jednej strane lutujem, na druhej nie. po 7 hodinach bolesti po vyvolavacke som sla rodit bez sil, museli mi pomahat sestricky "skakanim" na brucho, velmi im za to dakujem, lebo sama by som to asi nedala. na druhej strane epiduralka velmi znizi tlak a ja co ho mam strasne nizky aj bez nej, neviem aky by som mala. to som dvakrat omdlela pocas porodu. no vsetko je individualne. ALE na 100% vsetko dobre dopadne! drzim palce🙂

lulistek
6. dec 2013

@zuzka_puska a ani sitia sa nemusis bat. oni ti spravia lokalne umrtvenie. mna sili straaaaaaasne dlho aj vnutri aj vonku a vydrzala som to - tak to das aj ty ;)

janka_89
6. dec 2013

@cerez toto ma celkom zaujíma, čiže za EPI si zaplatíš skôr, aby ti ju mohli pichnúť ak si o ňu požiadaš ale ak náhodou cítiš že to vydržíš aj bez nej tak ti potom vrátia peniaze? celkom ma zaujímalo či nechcú na tomto zbohatnúť že po jednom zaplatení už nič nevrátia ale ak vrátia tak nevidím žiadny dôvod prečo si ju radšej nezajednať 🙂 Ďakujem za vysvetlenie...

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@katie555 a tak nevidim ziadne viditelne stopy, ono kazde babetko sa pri porode doudiera...tak a v UK lepsie zdravotnictvo ako u nas?

kofoluska
6. dec 2013

@zuzka_puska v prvom rade sa porodu nemas preco bat. 🙂 To je ten zaklad, ktory by si si mala opakovat stale dokola. Je to prirodzeny proces a pride ci sa ho bat budes alebo nie. Akurat so strachom sa zvlada horsie, pretoze prichadza stres a panika.
Rozhodnutie, ci si das alebo nedas pichnut epi je samozrejme na tebe. Ja som ju odmietla po tom, co som si o nej pozhanala informacie aj ineho charakteru ako len to, ze pocas porodu zena neciti bolest. Odhliadnuc od moznej sialenej migreny cez to, ze ti ju mozu zle pichnut a mozes mat neuveritelne bolesti chrbta mna osobne odradilo najviac to, ze moze predlzit prvu dobu porodnu a zvysuje riziko ukoncenia porodu cisarskym, kliestami alebo zvonom. Tak isto sa mi vdaka skvelej porodnej asistentke na predporodnom kurze otvorili oci aj co sa dietatka tyka. Ako mu mam pomoct, ked necitim kontrakcie? Nie len ja citim bolest, citi ju aj to male vo mne - maternica sa zmrstuje a vytlaca ho von. Navyse pocas kazdej kontrakcie ma menej kyslika a prave predychavanie, ktore mamicke pomaha ulavit si od bolesti zabezpecuje dietatku zvyseny prisun kyslika. Ked necitim kontrakcie - ako mam predychavat a pomahat mu zabezpecit dostatok kyslika? Nuz a v neposlednom rade, nech si hovori kto chce co chce, kedze to tak rychlo posobi a umrtvi to zenu od pasa dole - co to musi byt za svinstvo?
Moj porod trval 42 hodin, navyse sa desat hodin pred narodenim maleho zastavil, resp. kontrakcie sice boli, ale ja som sa prestala otvarat, Ked sa tri hodiny nemenil nalez, pichli mi oxytocin a ten intenzitu, frekvenciu a bolestivost kontrakcii zvysuje - potvrdia vsetky mamicky, ktorym porod vyvolavali.Nenapisem, ze som to "prezila". Napisem, ze mam na porod aj bez epi krasne spomienky a najkrajsie bolo citit malickeho, ako sa uz tlaci von.
A sitie? Ja teda naozaj neviem, ako to chodi v inych nemocniciach, rodila som v Kochu tu v Bratislave, zasita som bola za par minut (teda, mne sa to zdalo ako par minut) a nic som necitila. Doktorka mi pichla lokalne anestetikum a po chvili zacala sit. Zjojkla som, tak este par minut pockala, aby to bolo poriadne umrtvene. A ze som sa nielen natrhla, ale ma aj nastrihli.
Keby som mala rodit znova, tak by som znova rodila bez epiduralky. A to som prvy raz nevedela, do coho leziem - pretoze teoreticky sa mozes pripravit kolko len xces, aj tak ta porod prekvapi. 🙂

katie555
6. dec 2013

@zuzka_puska no to som nepovedala ...isto by ti tu baby vedeli rozpravat o tom ..Ale porodnictov ako take mi pripada ovela lepsie ...(aj ked pochybujem ze by to povedala kazda co tu rodila)
ja sa stazovat nemozem, mala som bez problemove tehu a tu to az tak neriesia a mne to vyhovovalo

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@kofoluska dakujem pekne 🙂 nasla som si samozrejme aj info o nevyhodach epiduralky... ja idem rodit v porodnici v Poprade- musim poznamenat, ze Popradska porodnica je podla mna velmi uboha co sa tyka komunikacie s pacientkami, pomocou pre pacientky- primar totiz zakazal pacientkam od inych lekarov, aby chodili pred porodom tam do poradne....lebo potom tam vraj maju stres a vela pacientok. Smiesne nie? preto nemam vela infosiek-kedze chodim len k svojmu lekarovi do poradne. Tak risknem to a skusim bez EPI, ostava mi len verit ze budem mat dost sily aby som maleho vytlacila a aby nemuseli na neho pouzit ziadne klieste, ani nic take krute...radsej by som zniesla cisarsky rez,ako to ze ho budu za tu malu mekku hlavicku tahat hnusnymi kliestami :( a dakujem velmi pekne za nazor

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@figurka1985 ano je tu super motivacia, vydrzat 🙂 citala som,ze pomaha aj sex, lenze neviem ako ine tehotne zienky, ale ja teraz na sex ani nepomyslim....teda zo zaciatku som mala strasnu chut ale nemohli sme lebo som mala skoro cele tehu nejake zapaly posvy, neprijemne bolestive infekcie...a teraz uz nemam chut ,v tomto 9 mesiaci. vooobec. mam kamosku, ktora mala termin na vianoce,a porodila uz vcera, trosku aj zavidim,ze takto skoro fajne,ma uz pokoj 🙂

cerez
6. dec 2013

@janka_89 Ja som sa zmienila dr., že chcem pôrod s epidurálkou. Svojmu gynekológovi. Musela som si urobiť predoperačné vyšetrenie t.j. interné a anesteziológ a gynekológ mi vybavil sám dr., ktorý mi epi príde pichnúť. Tak to bolo u nás dohodnuté. Ale ako som sa už zmienila, rodila som v nesprávnom čase a v podstate som behom chvíľky sa otvorila so 4 na 10. To už ani nemalo význam.

sense
6. dec 2013

@zuzka_puska necitala som vsetky komenty,....rodila som s epi, a porod skoncil vakuoom, nakolko malej zacali klesat odozvy srdca a na cisarak bolo neskoro....mala sice nieco ako chrastu na hlave, ale za par dni bolo po chraste resp odrenine alebo ako to nazvat a keby nema v zaznamoch ze sa tak narodila tak nikto ani nevie na hlavke ani stopy.....urcite sa porodu neboj a hlavne necitaj negativne skusenosti, stresom si vobec nepomozes skor uskodis.......lekari vedia co robia....a hlavne mysli na to ako budes drzat to malinke v naruci....ked som ho zbadala zabudla som na vsetku bolest....a ked som uz nevladala tak mi povedala porodna asistentka ze uz vidiet hlavicku ked zatlacim ze sa ho mozem dotknut a to mi dalo ohromnu silu vydrzat a nevzdat to....

vejula
6. dec 2013

@zuzka_puska množstvo tuku v tele nema nič spoločné s pôrodom. Nezaleži od tvojej vahy aky budeš mať pôrod. Mne hovorili, že mam hraničné hodnoty panvy a porodila som dieťatko o hmotnosti 4260g. Počas kontrakcii som citila ako sa mi panva rozťahuje a robí cestičku dcerke.... Neboj 🙂 Never tým čo strašia, a ver svojmu telu, že je stavané na to aby porodilo dieťa 😵

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@vejula dakujem 🙂 tak ja som nemyslela na tuk, ved mam 70 kil takze tuku nemam nejmanej 🙂 len presne na tu spominanu panvu, ze mam uzucku...ale tak ja budem verit v to ze budem mat dost sil aby som toho drobca vytlacila...snad to len dobre dopadne

kofoluska
6. dec 2013

@zuzka_puska naozaj sa nemusis bat. 🙂 Zvladnes to, ver svojmu telu a svojmu dietatku. Obaja chcete to iste - aby sa narodilo zdrave a bez invazivnych zasahov. 🙂 Tiez som si myslela, ze uz ho nezvladnem vytlacit, bala som sa, ze skoncime sekciou, predsa len 42 hodin bolo na mna uz fakt trosku vela. Ale ked na to prislo, tlacila som ako besna, sama som nechapala, kde sa vo mne zrazu nabralo tolko sil. A ked mi doktorka pocas tretej kontrakcie povedala, ze este jedno zatlacenie a maly je vonku a ze pockame na dalsiu kontrakciu - akoze necakala som, zatlacila som a bolo 🙂))))) No a do rana som oka nezazmurila. Telo je aj po porode pripravene okamzite sa o potomka postarat - priroda je v tomto neuveritelne silna. Inak bola som naozaj prekvapena, ze tlacenie fakt vobec nebolelo. 🙂
Je smutne, ze to mate v Poprade ako pises. Rodicky by mali mat pristup ku vsetkym informaciam, lekari by im mali byt napomocni a spolupracovat s nimi vo vsetkych ohladoch. Vsak keby si mala nejake otazky, pokojne pis aj IP, pokial budem vediet, odpoviem.🙂

zuzka_puska
autor
6. dec 2013

@kofoluska tak 42 hodin fakt nie je najmenej 🙂 neviem si to predstavit, tolko hodin v bolesti a este potom silno tlacit 🙂 ja vlastne ani neviem tlacit 🙂 zaklad je ,ze sa tvoj malicky narodil prirodzene, a ze ze zdravucky, az teraz ked som tehotna chapem, ze nie je nic dolezitejsie a cennejsie ako zdrave dieta!! no, tak mam smolu ze idem rodit do Popradu, tu sa nedozviem absolutne nic, taku neochotu som este jakziv nevidela... Co uz 🙂 dakujem velmi pekne moc si to vazim...je prijemne citat pribehy zien ktore uz rodili, jednej to slo tazko,druhej lahko,tretia ani nevedela ze rodi.... dobre sa to cita ,aspon mne teda 🙂

katrinka8
6. dec 2013

@zuzka_puska - ahoj, ja mam za sebou 2 porody, jeden s epi, druhy bez. U mna jednoznacne bez epi bol ovela lepsi porod. Epidrualka mi spomalila kontrakcie, celkovo sa porod spomalil a predlzil o niekolko hodin, museli mi davat niekokkokrat oxytocin, aby sa to rozbehlo.... Sice som necitila bolest (pichli mi ju v idealnom case), ale nemozem ani tvrdit, ze by v case, ked mi ju davali, boli tie bolesti neznesitelne. Proste som mala pocit, ze som unavena (celu noc som nespala) a ze ked bude treba tlacit, nebudem vladat. Nakoniec som sice necitila bolesti (kontrakcie ano, vedela som, ze kedy su, ale bolo to len ako take vlnenie v podbrusku 🙂 ), ale necitila som ani signaly na tlacenie (tlak na konecnik, ze treba babatko uz vytlacit) - cize mi musela PA hovorit, kedy mam tlacit, co bolo velmi narocne (doslova to prirovnam k tomu, ze ako keby si mala ist na velku na WC a nechcelo by sa Ti - no kakaj, ked sa Ti nechce a vies, ze musis - proste som nic necitila), voda babatku uz zelenela, doktor uz vytiahol klieste. Nastastie ich nebolo treba.
Pred 2 tyzdnami som rodila druhykat. Tentokrat som si povedala, ze to "dam bez epi" a aj som to dala 🙂 Je fakt asi, ze to bol druhy porod, slo to velmi rychlo, ale vobec som nemala pocit, ze rodim, kontrakcie mi nepripadali vobec bolestive, proste len tlakove vlny 🙂 Malinky sa narodil na nejakych 5 zatlaceni. Cize ja pozitivnejsie vnimam porod bez epi 🙂

katrinka8
6. dec 2013

@zuzka_puska - este som zabudla, babula, co bola so mnou na izbe, rodila bez epi 4,5 kg a 56 cm slecnu a zvladla to 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre