Spinál alebo celková narkóza pri cisárskom? Čo je lepšie?

annie13
1. mar 2010

Maminy po CR, tento tyzden idem na posledne vysetrenie s naplanovanim cisarskeho rezu pre polohu KP, ze je mozne vybrat si narkozu. Tak som sa chcela spytat co je lepsie.
Po spinali je vraj dost zle, bolesti hlavy atd ale zase aj Dr mi vravel ze je menej narocny pre dieta aj matku a ze mi ho aj budu doporucovat, Dakujem za odpovede

lenulka1982
3. mar 2010

Ahojte, u mňa to bolo trošku komplikované... najrpv som išla rodiť normálne, bola som na 4 cm otvorená a pustili mi aj plodové vodu, dostala som infúzku na urýchlenie kontakcií lebo malému začali klesať ozvy srdiečka a nakoniec to začalo byť horšie a behom 2 min sa môj lekár rozhodol, že nebudeme riskovať a robili mi sekciu. Mala som spinál a nebolo mi zle, hlava ma nebolela. Behom niekoľkých minút možno 2-3 min mi oťaželi nohy, mala som pocit, ako keď ich máte stuhnuté od dlhého sedenia v jednej polohe. Mališkého som videla hneď ako ho umyli a obliekli... toto bolo super. PO 24 hod som sa postavila. Rez ma bolel to bolo jasné teda brucho ... ale dá sa to vydržať... v prvé dni sú otrasné veci ako kýchanie, odkašľanie to všetko napína brušné svalstvo a dosť to bolí .... ale dá sa to prežiť. Keďže som mala ale prvý pôrod spontálny nedá sa to porovnať... cisársky je omnoho horší.....

babulka
3. mar 2010

Mne dali na vyber, kedze som mala planovanu sekciu, ze si mozem vybrat ci spinal alebo celkovu. Anesteziolog na Kramaroch bol vyborny, vysvetlil mi vsetky pre a proti jedneho aj druheho, taze by som sa urcite v tejto otazke obratila na anesteziologa, ktory zhodnoti celkovu situaciu a potom moze odporucit/neodporucit jedno alebo druhe.
Tiez mi bolo povedane, ze spinal je setrnejsi pre dieta, a aj pokial ide o matku - byva spravidla rychlejsia rekonvalescencia. Ale aj to, ze sa ovela castejsie vyskytuju bolesti hlavy a bolesti v mieste vpichu na chrbte. ja som teda bolesti hlavy nemala, ani vpich som necitila, ale mala som strasne nizky tlak, bolo mi pocas spinalu velmi, velmi zle, krutila sa mi hlava a myslela som, ze sa pozvraciam a odpadnem. Nizky tlak mavam bezne, tak 90/60, najvyssi tak okolo 105/70 aj pocas tehotenstva, a pocas operacie bol este nizsi, tak mi museli volaco pripichovat do kanyly, anesteziolog mi to aj vravel, ze mam velmi nizky tlak a ze mi musi volaco dat...ale velmi sa to nezlepsilo, az ku koncu som citila trosku zlepsenie.
Neviem, ci je to pravidlo, ze nizky tlak sa pocas spinalu moze este znizit, ale mne bolo fakt hrozne. 😝
A potom len taka "sranda" - ked uz som bola na izbe, tak som si chytala nohy (stehna) a bol to taky zvlastny pocit, ako keby ani neboli moje, kedze som ten dotyk necitila 😀

ivush
3. mar 2010

Mám za sebou 2x pôrod v spinálke a vôbec neľutujem, že to bol spinál a nie cleková narkóza....pre mňa bolo totiž dôležité neprespať ten moment narodenia mojich detičiek a mať možnosť ich vidieť a popusinkovať hneď po vybratí z bruška.... 😉 Teraz pri druhom pôrode bolo úplne super, že malá ešte nebola vonku, teda ešte ani nezaplakala, ale už som sa rozprávala s anesteziologičkou o jej vláskoch, aká bude asi veľká, atď pretože oni ju uŽ v brušku videli 🙂)
A bolesti hlavy, no tie som mala po oboch pôrodoch, ono to nie je klasická bolesť hlavy, je to také nepríjemné vyrovnávanie tlaku v hlave a ušiach, trvalo to u mňa cca týždeň...ale ako som už vyššie napísala, stálo mi to zato...🙂 Ale zas ja som ani raz nemala bolesti rany, hneď na druhý deň som chodila, proste celkovo som sa veľmi rýchlo a dobre pozbierala, čiže jediné čo ma trápilo bolá tá bolesť hlavy, takže dá sa povedať, že som mala síl sa s tým pasovať...

blueapple
3. máj 2011

ahoj holky, mám dotaz na ty, které rodily spinálem. Uspaly vás pak na vyndání placenty a šití ? U nás prý taková praxe je. Vyndají miminko, ukázají mi ho a pak mě uspí celkovou narkózou na to ostatní. Nějak se mi to nezdá. Je to tak běžné ? Díky za info.

marcet
3. máj 2011

@blueapple Ahoj,sice jsem ještě neporodila,ale moje nejlepší kamarádka měla plánovaný císařský řez a rozhodla se pro spinál a rozhodně jednak nelituje a je ráda,že do toho šla.....a na vyndavání placenty a šití jí nedávali celkovou....normálně pak s námi komunikovala a malej jí byl přiložen k prsu...o tomhle jsem ani neslyšela,že by se to dělalo a to pracuju na porodnici....

romana29
3. máj 2011

@blueapple to je blbost, pokud máš spinál, tak máš spinál, nebudou tě pak zbytečně znova celkově uspávat, to můžou udělat hned. Mě ještě během spinálu dělali i další gyn. zákrok a vše "živě".
A o tom, že ti vyndají placentu nebo tak, to vůbec nevíš. Vytáhnou miminko a pracují dál - ale ty vnímáš už jenom to miminko, jestli brečí, jak vypadá atd. no a pak se už jenom šije a je to - jedeš ze sálu, brnkačka 😀

blueapple
3. máj 2011

díky, holky, za reakce, manželka kolegy jde teĎ na plánovaný císař, v porodnici jí tohle ale řekli, mě se to nezdálo, tak uvidíme.

zuzanka111
3. máj 2011

Ahojte mamičky.

Manžel je anesteziológ a medzi jeho dennú prax patrí aj pôrodná anestézia:

Jednoznačne: spinál

🙂

werumka
3. máj 2011

@blueapple Anesteziolog akorát nabízel, že jakmile vybaví miminko, tak mi můžou dát na ten zbytek nějaký oblbovák, ale rozhodně ne celkovou narkózu. Myslím, že se asi jedná o toto. Celkově prý mají zkušenost, že až 70% maminek si přeje ten zbytek "proklimbat" ( nejedná se o spánek jako takový). Já to nechtěla, je to na volbě každého.

blueapple
4. máj 2011

@werumka díky za info, až to bude aktuální, musím se pořádně přeptat.

elbe
16. jún 2011

Ahojte, pridam sa aj ja. Mam za sebou 2 sekcie, prvu v celkovej anestezii - porod zacal spontanne, v noci mi praskla voda, mala som silne krizove bolesti niekolko hodin, ale ziadne kontrakcie, maly bol koncom panvovym, vobec neklesal do porodnych ciest, tak mi odporucili sekciu. Na radu znamej porodnej asistentky - moji rodicia su zdravotnici a rodila som v nemocnici, kde pracuju, - som si zvolila celkovu anesteziu. Bolo to vykupenie po tych hnusnych bolestiach. Bolo to v pohode, zobudila som sa sice do velkych bolesti, ale nebolo mi zle, nevracala som...Postavila som sa za par hodin. Druhy porod zasa sekcia - planovana, nemohla som rodit normalne, lebo som mala stensenu jazvu. Tentokrat spinal, chcela som byt pri vedomi, ked sa maly narodi...Samotna operacia ok, len sa mi tazko dychalo, akoby mi niekto sedel na hrudi. Narodenie maleho bol najkrajsi zazitok - plakal, ukazali mi ho hned po vytiahnuti, dotkla som sa ho, pohladkala po rucke - okamzite prestal plackat...Nieco nadherne. Ale potom? Nohy a bolesti som zacala citit uz ked ma viezli zo saly. 24 hodin lezania si odniesol moj chbat, a prisli aj strasne bolesti hlavy na 3. den. Fakt hrozna bolest, nebola som schopna udrzat sa vzpriamene. Liali do mna infuzie, nebola som schopna poriadne sa starat o maleho. Celkovo som sa zotavovala dlhsie, mala som vacsie bolesti. Asi 2 tyzdne ma potom bolel chrbat v mieste vpichu. Ak by som sa mala znovu rozhodnut, ci celkova alebo spinal - neviem. Pri celkovej som sa citila lepsie, pri spinale som zasa videla babo hned....Planujem este jedno mimco, tak nad tym rozmyslam stale...Poradte 🙂

brisalek
16. jún 2011

Ja jsem mela na planovaneho cisare(kuli poloze koncem panevnim) spinal(ne epidural u toho pry vice pak boli hlava). Po spinalni anestezie zase trva dele nez odezni(Takze delsi dobu nemuzete hybat nohama). Byla jsme nad miru spokojena(jen se mi pak- pri zasivani...- jak jsem na malou koukala v leze dozadu trochu motala hlava) bolesti skoro zadne(kdyz vam pak mackaji brisko, aby odesly ocistky). 3 dny po jsme na noc dostala cipek na bolest a tak pul hodiny pred tim nez mi ho dali jsem brisko trosku citila. Kojeni v pohode, jizva take uplne bezva. Dve pani co se mnou byli po celkove na JIP jen knucely jak je boli bricho atd. nevim , jestli je to prahem bolesti nebo ne, ale ja jsem pro spinal.

katakata
25. jún 2011

Baby, tak aj ja prispejem svojou skusenostou, pred mesiacom som rodila planovanou sekciou...dali mi na vyber ci chcem spinal alebo celkovu, ale viac menej ma tlacili do spinalu..kedze som pred 4 rokmi rodila cisarom v celkovej chela som tentokrat skusit zostat pri vedomi a vidiet babetko, ale nechela som spinal (bala som sa bolestiveho vpichu ale hlavne chcela som mat zavedenu kanylu aj po porode, co sa robi pri epidurale, ktroy som si dopredu zaplatila), tak som sa rozhodla rodit sekciou v epiduralnej anestezii, sice na mna kukali jak na debila, ale povedali ze je to mozne a hned zavolali anesteziologicku ktora picha epi...po zhruba pol hodke zacali operovat a zacalo sa peklo...lava strana bola v pohode umrtvena aj koza, rez som necitila, ale ked vosli dnu, tak som myslela ze umrem...na pravu stranu som citila vyraznu bolest spojenu s hroznym tlakom...kricala som ze to citim, ze ma to boli, najprv neverili tvrdili ze je to len tlak, ale nie bola to bolest, ale len v pravej casti...nakoniec sa rozhodli ma celkvoo upsat...ale trvalo im to niekolko minut...to boli fakt tazke chvile... po prebrati na RESke somm ala este mierne umrtvene nohy a brucho co som uvitala lebo to nebola taka brutalna bolest ako po prvom cisarskom...a celkovo som sa rychlejsie zotavovala a vobec ta bolest pooperacna nebola az taka hrozna...vstala som v pohode, narkoza mi nijak nevadila...takze ja by som uz do ciastocnej narkozy nesla, ani pri inej operacii...mam z toho normalne traumu...a mimochodom na oddeleni som stretla este dve baby ktore po spinali museli celkovo upsat lebo citili zakrok, takze nie je to celkom nezvycajne

evitkamalicka
25. jún 2011

jednoznačne celková, tiež mám pri druhom cisárskom hrozný zážitok presne ako @katakata, cítila som a tak som tiež skončila v celkovej....pri prvom som mala celkovú a bola to pohodička

lenulab
25. jún 2011

Měla jsem neplánovaného císaře-KP až ke konci těhotenství. Jenoznačně celkovou. Předně už jsem věděla do čeho jdu-už jsem v celkové jednou byla-asi pře 7 lety. Ani tehdy po operaci a ani teď po císaři mi teda špatně nebylo 😉 A taky to není pro každýho příjemný slyšet co si povídají doktoři... Ne ne to není nic pro mě. Já jsem slabá povaha. Vstala jsem 2. den. Rozdíl ve vstávání myslím není. Jediný plus na spinále podle mě je, že vidíš miminko hned. Ale co člověk to názor 😉 😉 😉

lenulab
25. jún 2011

Malá teda omámená z celkové nebyla, byla úplně v pohodě. Pokud se budu ještě někdy takto rozhodovat tak půjdu zase do celkové!

gabika7706
25. jún 2011

Ja mam dva cisarske so spinalom, bez akychkolvek komplikacii 🙂

monika15
25. jún 2011

@annie13

ja som mala Spinal minuly rok.... v auguste , vobec mi nebolo zle... po tom....
akurat som si polezala dlhsie v Recovery lebo mi nevedeli trafit spinal az na 5 krat.....
tak si ma tam nechali dlhsie....
ale asi by som nesla pod celkovu narkozu.....

Dohodni sa s lekarom ze co by bolo nalepsie a najvhodnejsie... pre tvoj zdravotny stav.... 🙂

annie13
autor
26. jún 2011

@monika15 dakujem ti krasne 😀 len ja som polozila otazku v marci 2010 dcerka ma uz 15 mesiacov 😀 dali ma rodit normalne napriek polohe KP ale nastali komplikacie ked uz mala ist vonku po odtrpeni vsetkych bolesti skrizila sa a robil sa urgentny CR a v celkovej narkoze a vsetko dobre
oproti klasickemu porodu pri synovi toto bolo ovela lahsie na hojeni ked som sa zobudila hned som behala

monika15
26. jún 2011

@annie13

ja som mala Cisarsky v stredu o 11 a uz svrtok som chodila....( ma nutili 🙂 hehe )
a pia rano sme uz boli doma..... ale vsade je inde.....
a ako to bolo v celkovej narkoze?? mala si bolesti po ?

inak svine.... poloha KP a este idu ze skus rodit ako fakt.....

florentina
26. jún 2011

@zuzanka111 a nemohla by jsi zprostředkovaně napsat proč jednoznačně spinál? Já měla SC pro KP a nikdo se mě k mému překvapení neptal, dostala jsem rovnou celkovou anestezii, ale zajímalo by mě to, kdyby to bylo zase někdy aktuální....

bielanevesta
26. jún 2011

Ja mám dobrú skúsenosť so spinálom. Začala som rodiť normálne, ale zvrtlo sa to tak že ma museli rýchlo brať na CŘ. To bola sobota desať večer a na druhý deň okolo obeda už ma začali nútiť chodiť. Hlava sa mi nemotala, nebolo mi špatne, len, prirodzene, bolela jazva. O malú som bola schopná starať sa od stredy, vtedy niekedy sa nám aj rozbehlo kojenie a pustili nás v piatok.
Pod celkovou som bola pri laparke a už nikdy viac by som ju nechcela. Motala sa mi palica, bolela, bolo mi špatne...znášala som ju celkovo horšie ako spinál 😝

annie13
autor
26. jún 2011

@monika15 nic ved prave super to bolo no u nas sa je po CR v nemocnici az 7 dni ale bola som na nadstandarde tak som si to uzivala sprchovala som sa aj 5x denne starsi chodil na obedny spanok ku mne aj s manzelom
po klasickom porode pri synovi som plakala este 3 tyzdne ked som sla na wc a podobne
takze toto super

monika15
26. jún 2011

@annie13

tak potom dobre si mala.....
nekedy citam tu ze ake hororove sceny v nemocniciach..
ale ako vidim ze ked zaplatis tak mas nadstandard,
u nas je to normlka ze 1 osoba je v kuse stebou, nakolko dieta nezoberu.
moj muz bol snami cely cas.... siel domov sa len osprchovat.....
po cisarskom kym somnou skocili tak uz mal maleho v ruke a uz bol snami v kuse.......
je to inak ako doma 🙂

domiz
5. júl 2011

já jsem měla celkovou narkozu jelikož jsem měla už takový bolesti,že to jinak nešlo..začla jsem rodit normálně,ale neotvírala jsem se,tak mě po x hodinách převezli na sál a dali mi vybral.ani jsem vlastně nevěděla co je lepší a chtěla spinál,ale panu doktorovi se to nějak nedařilo,tak mě uspali🙂měla jsem šílený strach,ale byla jsme ráda,že skončí to trápení a ty bolesti..malou jsem bohužel viděla až 2 h. po porodu☹u spinálu bych se bála..četla jsem samé hrůzy,jaký je to tlak a že to stejně cítite..malá se narodila v úterý a na druhý den ráno mě řekli at vstanu a jdu se umýt.samozřejmě mi museli pomoct a držet mě..až mě převezli na šestinedělí.tak jsem se začala trochu hýbat i když to bolelo jako p.... ☹ no ale krásně jsem to rozchodila a lítala po chodbách s malou v náručí,aby usnula a sestřičky mě chválili🙂v sobotu jsme byli doma,malá přibrala a mě se jizva krásně hojila a byla jsem v pořdáku a taky měli jako vždy plnou porodnici😀ted vím,že to bylo lepší a nikdy se mi nepodaří porodit normální cestou.mám 155cm a bylo mi řečeno,že mám zkracený porodní cesty...tak bych se podruhé rozhodla opět pro celkovou narkozu..

fecova
6. júl 2011

ahoj. pri prvom cisarskom som mala celkovu narkozu a teraz pri druhom spinal, a spinal u mna vyhral , je to ovela lepsie, aj bolesti som po sekcii nemala skoro ziadne a o dva dni som uz behala ako srnka.

luciana43
6. júl 2011

Ahojky, mám za sebou CR při celkové narkoze i spinál. Kdyby snad jednou do třetice, vyberu si jednoznačně zas spinál...

hasky24
6. júl 2011

@domiz ahoj máme skoro stejnou výšku a také jsem měla císaře protože jsem drobek a toho mého macka jsem nevytlačila 😉 a narkozu celkovou a dobrý 😉

domiz
7. júl 2011

@hasky24 ju?tak to jsem ráda,že nejsem jediná tak malá😀a měla jsi to naplánovaný?u mě se pořád doktoři dohadovali jestli se mi podaří porodit normálně a tak to riskli a čekali jsme až to přijde...

hasky24
7. júl 2011

@domiz no já začala přirozeně ale nevytlačila jsem ho a začala bejt špatná plodovka tak sem šla na císaře 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre