Trauma zo spinálu a ďalší pôrod

bubinko83
21. jan 2013

Mam traumu z prveho porodu ktory som rodila akutne spinalom v 35tt kvoli vysokemu tlaku a teraz ma čaka dalši porod .Rozmyšlam že si dam celkovu anetstezu ale ako čitam aj ta ma svoje nevyhody.Spinal som zle znašala a hlavne psychicky ,mala som z toho nočne mory a potom nastupili ukrutne bolesti hlavy asi na tyžden.Dodnes mam z toho des a velmi sa bojim ako dopadne druhy porod.Prosim poradte ako sa stym vyrovnat. ☹

zuzik307
21. jan 2013

@bubinko83 tie bolesti hlavy po spinali sa daju riesit, len sa treba v nemocnici ozvat a netreba zbytocne trpiet 🙂 riesi sa to beznymi analgetikami /paracetamol, novalgin, acylcoffin/, ked to nezabera, aplikuje sa krvna zatka- do miesta vpichu sa poda Tvoja krv...zabera to prakticky hned...prevencia postpunkcnej bolesti hlavy je dostatocny prijem tekutin a lezat aspon 12 hod po sekcii...a je dobre povedat anesteziologovi, ktory bude pri sekcii, ake si mala problemy pri tej prvej...

bubinko83
autor
21. jan 2013

@zuzik307 no ale stym mi asi anestezilog nepomože že som sa sty zle psychicky vyrovnavala ☹ to bolo horšie ako tie bolesti hlavy.A pit mi nedovolili po operacii,neviem prečo ale stale mi zakazovali a ja som bola velmi smadna.

mirka907
21. jan 2013

@bubinko83 ja ti rozumiem...ja som mala tiez neplanovanu sekciu a spinal....tie postfunknce bolesti hlavy som mala aj ja a teda nestacilo sa ozvat....robili vsetko mozne aby mi pomohli vratane krvnej zatky a ani ta nezabrala....lezala som kolko kazali, dostatocne pila, infuzie mi davali, dokonca mi sestricky od zufalstva dali kavu a ibalgin hoc som kojila,...nic....tak som sa trapila tyzden...jedine pozitivum, vobec som pri tej bolesti hlavy necitila ze ma boli rana 😠

bubinko83
autor
21. jan 2013

@mirka907 dakujem za odpoved.A ako si vnimala operaciu? Tak velmi sa toho bojim. 😢

molka
21. jan 2013

@bubinko83 prečo ti nedovolili piť? Mňa práveže nútili, aby som pila čo najviac.
Ak sa na spinál psychicky necítiš, tak si žiadaj celkovú anestézu, spinál nie je pre každého.

mirka907
21. jan 2013

@bubinko83 zakazovali ti pit preto, lebo by s tebou mali viac starosti (meniť sacok na moc, viackrat davat misu a podobne)....to je moja skusenost....ale ja som pila dost, ved to sa nedalo vydrzat

bubinko83
autor
21. jan 2013

@molka nechapem prečo mi zakazovali pit iba si pamatam že som bola strašne smadna a stale že nie nomožte pit 😠 Ja som vtedy nevedela že sa može som myslela že to patri ktomu,nevedela som nič o spinali kedže som išla akutne.

bubinko83
autor
21. jan 2013

@mirka907 asi maš pravdu len aby si ušetrili robotu .

zuzik307
21. jan 2013

@bubinko83 mas pravdu, s psychikou ti velmi nepomoze...pokial si to zle psychicky znasala, da sa dohodnut na celkovej...

mirka907
21. jan 2013

@bubinko83 cisaraku prechadzalo 16 hodin bolesti na vzdycharni, co som si myslela, ze mam kontrakcie...ale bol to zapal plodovej vody a ked ma moj doktor, ktory mal dovolenku a rano konecne dofrcal zbadal, do polhodiny som bola na sale...to uz som ho ja prosila, ze chcem cisarak...ja som samotnu operaciu ani velmi nevnimala....

bubinko83
autor
21. jan 2013

@zuzik307 jedno jedine pozitivum bolo že som videla hned maleho ako ho vybrali a teraz ak budem v celkovej pridem o ten pocit ale aspon budem v pohode a nejake 2 dni sa potrapim ale po tej spinalke som si neužila nič lebo ma bolela rana ,hlava a ešte som mala asi mesiac pred očami tu velku lampu a zvuky nastrojov z operacie.

zuzik307
21. jan 2013

@bubinko83 je dolezite, aby si bola v pohode, dohodni sa na celkovej a hlavne sa nestresuj...vsetko dobre dopadne, drzim palce...🙂

edita84
21. jan 2013

aj ja som mala 2x spinál hlava ma našťastie nebolela ani raz mne nakázali aby mi manžel doniesol aspoň liter coly alebo kávy a vela sme museli piť dali vedla mňa flašu drobčeka a kontrolovali kolko sme vypili

bubinko83
autor
21. jan 2013

@zuzik307 vela žien ma od celkovej odhvara a nevedia pochopit ako som sa citili ,vidia iba to že myslim len na seba a necham si ujst ten prvy kontakt s babatkom.Ja som nebola schopna sa starat o neho asi 2 tt potom lebo som mala depresie.Tak neviem čo je lepšie fakt.

zuzin78
21. jan 2013

Ahoj ja som druhu dcerku rodila neplanovane sekciou a pred nou sa ma doktorka pytala ci chcem spinal alebo celkovu anestezu, spytala som sa na vedlajsie ucinky oboch a potom som sa rozhodla pre celkovu a nelutujem . Dcerku mi doniesli ukazat po dvoch hodinach 🙂))
A mas traumu tak si daj celkovu, ja osobne by som nechcela spinal , aby som pocula co tam robia dost ma hrozu z prveho porodu co som rodila normalne 😖
Drzim palce

bubinko83
autor
21. jan 2013

@zuzin78 a aky je pocit ked ta preberu po operacii? Lebo vraj je to dost zle,brucho nikde,dieta nikde.

laura851
21. jan 2013

@bubinko83 ja som mala tiez spinal a prezivala som to obdobne ako ty... preto chcem dalsi prirodzenou cestou. Je to len tvoje rozhodnutie, dieta ti tak ci tak neprinesu hned, takze v konecnom dosledku nevidim dovod preco ta kamaratky odhovaraju od celkovej. Ja som rodila o 9 spinalom, vedla mna pacientka o 12 v celkovej anesteze a deti nam priniesli narovnako. Drzim palce, aby to dopadlo co najlepsie 🙂

zuzin78
21. jan 2013

@bubinko83 popravde ti poviem ze to boli ale davaju ti lieqky na zmiernenie bolesti a babo ti nosia na kojenie a poviem ti ze prvy den mas co rovit sama so sebou a ani nemas cas rozmyslat ako sa ma babatku . stale sa sestricky krutia okolo teba, tecu ti infuzky a hlavne je na tebe ako zvladnes tu bolest , lebo potoma ako si uz zacola treba sa postavit aby ti mohli dat k tebe drobceka . ja som sa o malu Zaru starala uz na treti den , po 24 hodinach som sa postavila a potom som stale chodila. Sestricky z novorodeneckeho nosili babatka kazdu chvilku, takze budes vidiet malinke neboj sa, 😉
je na novorodeneckom postarane o babatko co najlepsie . Moja Zara na novorodeneckom stale plakala aspon tak dsestricky hovorili , a ako ju dali do vozicka a niesli ku nne tak zaspala a pri mne stale spala 😀

brumka
21. jan 2013

ahoj necitala som vsetko ale jasom rodila v celkovej narkoze v 41tt koli komplikaciam a zlym odozvam a ziadne problemi 24h blemi som nemala akurat koli astme ma bolelo hrdlo z intubacie ale inac uplne v pohode,len som bola znicena a vycerpavna z 24h porodu :( na bruchu som mala 2h vrecko s pieskom a pit mi dlali cierny caj sale ho do mna tlacili a curala so cez hadicku, presnejsie som rodila poobede arano som sa na noy musela postavit, asi 4 dni som stravu prijimala len cez infuziu. babo ,i ukazali asi vecer o piatekj ale z nedockavosti som volala mm ai som rozpravat nevedela on bol pri malickej aposlal m mms nasho drobceka, druhy porod vyzera uz na planovanu sekciu ale asi by som narkozu brala. len u mna porodnici vymyslaju ze risknut ale uz taky strach cosom zazila nechcem, skoro mesiac doma depresie, a problemy....s dojcenim upne super dojcilasom 15m, na druhy den mi nosili babo aj na pol dna ana dalsi na cely den, len s infuziou sa zle chodilo

jania023
21. jan 2013

@bubinko83 ahoj co je spinal?ja som rodila cisarskym znehybnena od pol pasa dole a ziadne problem som nemala ziadne bolesti hlavy ci nieco take

dada2107
21. jan 2013

ja som mala tiez spinal a uz nikdy viac!!!! viem, na kazdu to posobi inak, ale ja mam tiez dodnes z toho traumu, onedlho idem opat cs a dufam ze ich ukecam na celkovu, lebo viem ze ju lekari moc nepreferuju. dufam, ze sa to pdari lebo utecem z porodnice 🙂

qwerty81
21. jan 2013

@bubinko83pri synovi som mala spinal a uplne v pohode to bolo, ale pri dcere mi dali spinal, ale nezabral, tak mi na to praskli este narkozu. neviem ci to bolo tou kombinaciou, ale pol roka (bez prehanania) som sa citila, akoby ma presiel buldozer. uplne slabucka, vycerpana, unavena... nevladala som na nohach stat.
tym chcem povedat, ze kazdy porod je iny, a pri druhom tieto problemy mat nemusis. drzim palce

bubinko83
autor
21. jan 2013

@laura851 no oni myslia tak že ti ho ukažu hned po porode ,čo u celkovej nehrozi ked spiš.
@jania023 ano to je spinal
@zuzin78 ano viem že prvy den som mala čo robit zo sebou a maleho mi zobrali do oneho mesta kedže bol nedonoseny .Ide skor o ten prvy kontakt s dietatom že sa preberieš a dieta nikde.

brumka
21. jan 2013

@bubinko83 narkoi sa neboj mna uspali 13:30 a zobudili 15h pripradlao mi to ako keby som zavrela a otvorila oci a o 17h mi ukazali drobca 🙂 aj mi ho prilozili

bubinko83
autor
21. jan 2013

@dada2107 aspon niekto s podobnym problemom ako ja.Už som si myslela že som divna ked si spinal všetky tak chvalia.Presne aj ja mam ten pocit že ak ma neuspia tak ujdem 😀

jania023
21. jan 2013

@bubinko83 tak potom kde bol problem?coho sa bojis?ja by som sa klasickeho porodu bala viac ako spinalu..na bolesti hlavy si daj nieco co tlmi bolest a za 5 minut mas po bolesti..dokonca by ti m ohli pichnut proti bolesti hned po porode alebo si priprav nejake lieky ty sama

bocianka123
21. jan 2013

@bubinko83 ahoj, neboj, nie si vôbec divná, ja som tiež chcela pri druhom cisárskom radšej celkovú narkozu, ale z uplne iných dôvodov , nie kvôli bolestiam hlavy, ktoré som po prvom spinále nemala (vtedy mi nebolo vôbec nič)... avšak pesvedčili ma znova na spinál - bolo to fajn, ale tentokrát sa mi objavili spomínané bolesti hlavy, asi 4-5 dní trvali. nebolo to príjemné, ale našťastie mne pomohla káva, veľa tekutín, cola , hovorili aj o tom "zalepení" krvou, ale to nebolo nutné.
Treba dr. povedať o svojom probléme, a možno sa predsa rozhodndú pre celkovú narkozu, treba možno aj pritlačiť na dr.. 😉 . Inak po prvom spinále som ležala 24 hod. a po druhom už iba 12 hod. to bol rozdiel 10 rokov medzi pôrodmi a dokonca aj iná pôrodnica (obe v BA) .

zonjushe
21. jan 2013

@bubinko83 ja som mala tiez spinal, priserne bolesti hlavy po nom, napriek tomu by som si vybrala opat spinal, lebo mam fobiu z celkovej..nikdy som nebola uspata, neviem si to predstavit..radsej znesiem tie bolesti po spinali..ale ty, ak mas taky strach, poziadaj urcite o celkovu, mali by ti vyhoviet..inak, prirodzene rodit nemozes?tym by sa vyriesila dilema 🙂

bubinko83
autor
21. jan 2013

@jania023 ja som to psychicky zle znašala celu operaciu a aj potom som mala depky z toho a nočne mory,som sa strhavala v noci cela spotena,mala som horučky vysoke a vobec som si babatko neužila.

josenka
21. jan 2013

@bubinko83 Ja som mala až tretí pôrod sekciou a rodila som pod celkovou anestézou. Rozhodla som sa pre ňu najmä pod vplyvom skúseností mojich známych, ktoré ma od spinálu odhovárali. Uspali ma na sále cca 7. 50, malý má napísané narodenie 8.08 a už keď ma odvážali zo sály cca 8.30 - 8.40 som bola prebratá - to sa mi už manžel prihováral a hneď referoval, koľko malý meria a váži. Doniesli mi ho ukázať na pooperačku okolo 13.00. Regenerovala som sa dobre, bolela ma len rana, hlava nie. Potom som bola na oddelení na izbe s mamičkou, ktorá rodila spinálom a až vtedy som si uvedomila, ako dobre som sa rozhodla pre celkovú. Tá mamička mala neskutočné bolesti hlavy, že absolútne nevládala nič, vypila colu na litre, kávu, ibalgin a nakoniec jej pichali také injekcie, že nemohla malú kojiť, lebo všetko išlo do mlieka. Verím, že sú aj mamičky, ktoré mali spinál v pohode, ja som však rada, že to bola celková.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre