Výbavička do pôrodnice. Príbehy mamičiek
Čo všetko si zobrať do pôrodnice pre seba a dieťa? Napíšte, čo všetko ste si zbalili, čo ste skutočne potrebovali a čo bolo zbytočne. Prídajte aj vaš názor, kedy je dobré mať už výbavičku do pôrodnice pripravenú.
Stručné zhrnutie
- Do pôrodnice je potrebné pribaliť hlavne hygienické potreby pre mamičku, veľké množstvo popôrodných vložiek a dostatok tekutín; konkrétne položky a množstvá sa líšia podľa pôrodnice, preto sa odporúča overiť zoznam na webstránke nemocnice.
- Mamičky často odporúčajú mať vlastnú odsávačku mlieka (spomínaná elektrická Madela alebo manuálna), masť na bradavky (Bepanthen, Cicaderma, kalciová masť) a praktické pomôcky ako sieťované jednorazové nohavičky, nafukovacie koleso alebo U‑vankúš na sedenie.
- Pre novorodenca väčšina mamičiek berie jednorázové plienky (rozsah z diskusie 15–60 ks, niektoré odporúčania 40–60 ks), vlhčené obrúsky, čiapočku, bavlnené rukavičky a oblečenie na cestu domov; mnohé pôrodnice však poskytujú erárne oblečenie a základné plienky.
Q: Čo je nevyhnutné zobrať do pôrodnice pre mamičku?
A: Základné položky sú nočné košele so zapínaním vpredu (3–4 ks odporúčané), popôrodné vložky (mamičky uvádzajú 2 balenia ≈ 60 ks alebo viac), sieťované/jednorazové nohavičky, župan, papuče/šľapky do sprchy, uterák, veľká fľaša vody/minerálky, balzam na pery a masť na bradavky (Bepanthen alebo Cicaderma); nezabudnite doklady: tehotenskú knižku, OP, kartičku poistenca a kópiu sobášneho listu.
Q: Čo zobrať pre bábätko do pôrodnice?
A: Bežne sa odporúča jednorázové plienky (množstvá v diskusii 15–60 ks, odporúčané 40–60 ks), balenie vlhčených obrúskov, tenká bavlnená čiapočka, rukavičky proti poškriabaniu, digitálny teplomer a oblečenie na odchod domov (body, dupačky, zavinovačka, deka, autosedačka na cestu domov).
Q: Poskytujú pôrodnice plienky, kozmetiku a oblečenie pre bábätko?
A: Áno, viaceré pôrodnice v diskusii (napr. Bulovka, Kramáre, Ružinov, niektoré oddelenia v Ružomberku či Šaca) uvádzali, že dávajú erárne oblečenie, plienky a novorodeneckú kozmetiku, no prax sa líši podľa nemocnice, preto je lepšie si to overiť priamo tam.
Q: Potrebujem vziať vlastnú odsávačku mlieka do pôrodnice?
A: Odporúčanie je mať vlastnú odsávačku, lebo niektoré pôrodnice poskytujú elektrickú odsávačku (v diskusii spomínaná Madela), no býva obsadená alebo pokazená; niektoré mamičky preferovali manuálnu odsávačku ako funkčnú alternatívu.
Q: Koľko popôrodných vložiek a jednorazových nohavičiek zobrať?
A: Mamičky v diskusii odporúčali „veľa“ vložiek – reálne odporúčania sú 2 balenia (≈60 ks) až viac v závislosti od krvácania; pre jednorazové nohavičky sa odporúča niekoľko balení na prvé dni po pôrode (spomínané buničinové vložky, Molimed).
Q: Aké „nepovinné“ pomôcky sa osvedčili v praxi?
A: Praktické tipy z diskusie: kuchynské papierové utierky na hygienu, nafukovacie koleso alebo U‑vankúš na sedenie, cestovný vankúš U, monitor dychu (len pre rizikové deti), digitálny teplomer, vlastný príbor a nabíjačka, viac fliaš vody/minerálky.
Závery z diskusie
Zhoda
- Všetky mamičky odporúčajú overiť si konkrétny zoznam vecí priamo v pôrodnici (webstránka alebo telefonát).
- Nevyhnutné sú hygienické potreby pre mamičku, veľké množstvo popôrodných vložiek a dostatok pitia.
- Mnohé pôrodnice dávajú základné veci pre bábätko (plienky, kozmetika, erárne oblečenie), takže vlastné oblečenie je najmä na domov.
Sporné názory
- Niektoré mamičky tvrdia, že odsávačka od pôrodnice stačí, iné uviedli, že prístroj bol pokazený alebo obsadený a odporúčajú vlastnú odsávačku (elektrická Madela alebo manuálna).
- Niektoré mamičky považujú erárne oblečenie za postačujúce, iné radia priniesť vlastné oblečenie pre pohodlie a správnu veľkosť novorodenca.
- Niektoré mamičky odporúčajú zástery na dojčenie, iné ich považujú za zbytočné.
Otvorené otázky
- Koľko presne balení popôrodných vložiek je ideálne pre jednotlivé pôrodnice (počet sa v diskusii líšil).
- Ktoré konkrétne položky (plienky, oblečenie, kozmetika) presne poskytuje každá pôrodnica bez potreby priniesť vlastné veci.
- Je rozumné brať elektrickú odsávačku so sebou vs. spoliehať sa na vybavenie pôrodnice.
Spomenuté značky a firmy
Bepanthen,Sudocrem,Avent,Motherlove,Cicaderma,Molimed,Pampers,Huggies,Madela,Rosalgin,Faktu,Sunpharma,dietaaja.sk,foiro.eu,Tesco,Billa,IKEA,Bulovka,Kramáre,Ružinov,Antolská,Ružomberok,Liptovský Mikuláš,Trenčín,Humenné,Šaca,ZV,Banská Bystrica,Levice,Bojnice,Koník
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka mlieka (elektrická Madela), manuálna odsávačka, popôrodné vložky (buničinové, Molimed), sieťované nohavičky, jednorazové nohavičky, jednorázové plienky (newborn, veľkosti), Pampers,Huggies,Bepanthen,Sudocrem,Cicaderma,Motherlove,Rosalgin,kalciová masť,nafukovacie koleso,U‑vankúš/cestovný vankúš,papierové kuchynské utierky,digitálny teplomer,monitor dychu,autosedačka,zavinovačka,labello/balzam na pery,jednorazové podložky,odsávačka soplíkov,chlorofylový sprej na hojenie,termopohár,sťahovacie gaťky
Miesta a osoby
Bratislava‑Ružinov,Antolská,Kramáre,Ružomberok,Liptovský Mikuláš,Trenčín (TN),Humenné,Šaca,ZV,Šaľa?,Banská Bystrica (BB),Levice,Bojnice,Bulovka (Praha),Ružinov (BA),Ružomberok,Koník
ahojte dievcata, pridavam info, co som si ja nachystala do porodnice po tentokrat, kedze ma caka druhy porod v priebehu dvoch rokov. Pre seba som si nachystala hlavne vela poporodnych vloziek, aktualne dve balenia(cca 60 kusov ), ale jedna sa o tie vlozky, co je len vata obalena v gaze, mne sa najviac osvedcili, pretoze ich treba casto menit a to cloveka nuti chodit sa casto umyvat a to pomaha lieceniu stehov po nastrihu. Nohavicky som nenosila vobec, ale na navstevy som si zobrala dva kusy starych nohaviciek a mam aj prichystane dvoje jednorazove nohavicky. Dalej je podstatne detske mydlo na umyvanie rany po nastrihu, dva uteraky... Nevyhnutnostou su u mna gumove slapky(hlavne do sprchy), urcite aspon tri kusy pyzama alebo nocnej kosele, idealne z bavlny, nakolko na novorodeneckom/porodnom oddeleni byva teplejsie kvoli babatkam a zupan. Este nejake hygienicke potreby typu toal. papier, zubna kefka+pasta,hreben, krem na tvar, co kto proste pouziva. Pre istotu som mala prichystane aj cipky na ulahcenie stolice, nastastie som nepotrebovala. Velmi dobra mast na bradavky Cicaderma, nepouzivala som vela, ale vyuziili sme ju neskor aj na ritku malej a fakt osvedcena masticka na vsetky drobne poranenia. U nas do porodnice ( PB) si treba doniest aj svoj pribor, nabijacku na telefon, doklady (preukaz poistenca,sobasny list,tehotenska knizka). Pre babatko: jednorazove plienky( u mna sa osvedcili 1, pretoze 0 boli akesi male a to moja malá mala 3480g, cize 0 by jej mali byt dobre..), vlhcene utierky( u mna najoblubenejsie ciste Huggies- je to ako vata vo vode, bez ziadnych parfumov atd...), sudocrem a cumlik. To je v podstate vsetko. Pre babatko potom na cestu domov oblecenie, perinku, deku. Co sa mne neosvedcilo a bolo zbytocne - kojenecke podprsenky, proste mi liezlo na nervy to zapinanie, pouzivam normalne podprsenky a to stale dojcim dcerku, dalej vlozky do podprsenky(nepotrebovala som), rozne masticky pre dieta(kalciovu mast, bepanten a podobne), odsavacka (nepotrebovala som ), nepremokave podlozky(mali sme ich k dispo v nemocnici) a neviem, uz ma nejak nic nenapada. Keby mal niekto otazky, kludne IP. 🙂
Ahojte chcela by som sa spýtať čo treba do pôrodnice pre malé bábätko 🙂 🙂 do Ružomberka a aj ja čo tam potrpotrebujem 🙂 ďakujem 😲 🙂
Ahojte mamičky neviete mi povedat co budem potrebovat do porodnice v Humennom??? Ďakujem
Na nete su fakt dobre zoznamy co si so sebou zobrat, je tam asi vsetko, nam este radili na kurze 2homeopatika-na spustenie mliecka a na bolesti-alebo na ustalenie krvacania. Co sa tyka babatka tak len pampersky.bepantehn na ritku.vlhcene obrusky.lieh na pupok.ostatne sme vsetko dostali a pre maminky tak toho je viac - maminky vyssie to uz spomenuli😉
ja som sa pred pôrodom bavila s kamoškami, ktoré rodili v tej istej nemocnici. Zobrala som si hygienické potreby, veľa popôrodných vložiek, podložky, jednorázové nohavičky, doklady a pyžamo. Pre bábo som mala prichystané plienky, cumlík, vlhčené obrúsky a bepanthen extra na zapareniny. V nemocnici boli inak veľmi ústretoví a keď niečo maminkám z hygienických potrieb chýbalo, tak pomohli.
ahojte baby, kamoska hladala,ze co si treba zobrat so sebou do porodnice (ja uz som svoje odrodila pred par rokmi,ale nic sa v tomto ohlade nezmenilo, vlozky, podlozky, tampony do podprsenky, krem na bradavky atd treba stale) a nasla toto http://www.foiro.eu/vybava-do-porodnice/zakladn... Tak ma pre manzela tip na darcek 🙂
Ahojte mamičky neviete mi povedat co budem potrebovat do porodnice v Bratislave? A ktora je najlepšia na pôrod? Za odpoveď vopred ďakujem
Ja som brala tie úplne najdôležitejšie veci,. odsávačku, viac vloziek, viac plienok atď. som mala nachystané doma, a manžel iba doniesol čo bolo treba po pôrode, takže nemusíte so sebou nosiť obrovský kufor 😉....tzn. brala som zupan, hygienické potreby, veci na prezlecenie, vodu v malej fľaši, pohár, príbor, plienky, 2 jednorazové podložky... teraz neviem naisto, či som napísala vsetky veci čo som mala zbalene...
@martinjasen syna keď som porodila v roku 2017
Som si zabudla vecičky do pôrodnice na odchod domou tak muž doniesol body boli dobre ôk :D ale zbytok my nedoniesol tak šiel domou nahý a v oteplenie overale a laryse zavinovačke na to nezabudnem 😆😆😆 a ja v slapkach v snehu 😆😆😆😆🤣🤣🤣🤣 lebo som mala spuchnute nohy
@martinjasen
Pre mamičku: župan, pyžamo aspoň 3ks, sieťové nohavičky vysoké 5ks, ponožky, veeela popôrodných vložiek, veeeela toaletného papiera, dve osusky a jeden maly uterák na ruky, balzam na pery, jednorazové podložky.
Pre babatko: oblečenie domov z nemocnice, plienky, vlhčené utierky, cumlík.


