Ako sa zbaliť do pôrodnice - hlavne ak ste prvorodička

zuzan29
10. jan 2019

Ahojte,

podarilo sa mi natočiť video, ako sa ja ako prvorodička balím do pôrodnice (viac na

https://www.youtube.com/watch?v=D3HD6y0e1R0

Získala som aj ja niektoré info z videí, a preto som sa rozhodla to skompletizovať podľa mojich presvedčení a rád od kamošiek a ich reálnych skúseností.
Mnohé zoznamy z nemocníc sú strohejšie a veľa vecí sa človek dozvie až hlbším pátraním. Bolo to aj u mňa tak. Balím si kabelku, cestovnú tašku pre seba, mini tašku pre bábätko a plus autosedačku, ktorú zároveň využijem ako odkladací priestor. Veci do pôrodnice som dosť našla aj na tomto portáli, kde nájdete za výhodné sumy všetko, čo sa vám môže zísť. Treba sa však aj dosť pýtať a informovať, aby ste niečo nekúpili zbytočne. Odporúčam si nechať aj čas na rozmyslenie či to využite a naozaj potrebujete, môže sa stať, že potom sa stráca kontrola a odchádzajú peniažky z účtu šialene rýchlo. Do toho asi padne každá budúca mamička, aby sa upokojila a mala všeko vopred zariadené. Zas na druhej strane, zo skúsenosti viem, že je lepšie si inzerát uložiť a spätne sa k nemu vrátiť, dovtedy si budete istejšia vaším orzhodnutím. Sú však aj ponuky, na ktoré musíte reagovať okamžite.

Možno nie je každý uvidí video, preto som sa rozhodla vám ho "prepísať" do takého zoznamu, podľa ktorého som šla ja.
Zoznam do pôrodnice
1. časť:
malá kabelka - mať ju vždy pri sebe a nehľadať veci vo veľkej taške
* tehotenská knižka
* doklady /OP, ZP, vodičský preukaz/ + platobná karta, vizitky na lekára/nemocnicu
* malá peňaženka
* lieky
* krém na ruky
* mini sprej/ parfum
* mini rúž /nie je na zahodenie/
* okuliare
* vreckovky
* mobil

2. časť
cestovateľská taška alebo kufor
* kópie - sobášny list, rodný list, OP, ZP /aspoň 3-4ks z každého/
* nabíjačka na mobil
* slúchadlá do uší
* pero
* jednorázové návleky pre návštevy do nemocnice
* 2 uteráky /menší + väčší/
* pyžamo /nočná košeľa na gombíky / 2ks/
* ponožky /2 -3 ks/
* župan /ľahší, v prípade návštev/
* prezúvky - bežné nosenie + gumové do sprchy
* taštička pre dojčenie - podprsenka na dojčenie / 1- 2ks/, krém na popraskané bradavky /najlepšie vhodný/nezavadný aj počas dojčenia - bepanthen, puralen, lanolin alebo iné/, prsné vložky /látkové alebo jednorázové, napr Nuk, Avent/, klobúčiky na prsné bradavky na zachytávanie zvyšného mlieka
* mechanická odsávačka mlieka /lepšie rozbehnutie dojčenia/
* sada k odsávačke - fľaška, misky na odtredené mlieko, dudlík na fľašu /vysterilizované/
* kojací vankúš /ak máte samostatnú izbu, veľké auto, ochotného partnera/ - nespomenuté vo videu, mne len príde čoskoro
* taštička na spodné prádlo - jednorázové nohavičky po pôrode /odporúča sa sieťované pre lepšiu stabilitu, plastové majú slabšie gumičky/ - 3-4 ks, vlastné spodné prádlo / 2-3 ks/, vložky po pôrode /najlpšie čo najväčšie na prvé dni, a potom klasické alebo tampóny
* koleso na sedenie po pôrode, možno je vhodné aj masážny olej na lepšie zotavenie hrádze (nie je spomenuté vo videu)
* sťahovací pás na zacelenie brušného svalstva
* termofor
* ľahšia deka
* jednorázové nepremokavé podložky /detské alebo v lekárni dostupné na inkontinenciu, 8 -10ks/
* kozmetická taška:
-zubná kafka a pasta
- šampón
- čiapka proti zamočeniu vlasov
- sprchový gel alebo mydlo, gel na intímnu hygienu /najlepšie s pumpičkový aplikátorom/
- žiletka
- krém na telo + tvár
- odličovač na tvár
- dezodorant
- hrebeň
- balzam na pery
- dezinfekčný sprej na intímne partie
- hrebeň
- pilník
- gumičky, sponky, štipec
* skrášľovacia taška
- make up
- očné tiene
- púder + štetec
- lícenka + štetec
- riasenka
- linka
- ceruzka na obočie
- očný krém
- pinzeta
- nožničky /nie sú spomenuté vo videu/
* extra výbava:
- poháre / 2ks/
- príbory
- slamky
- toaletný papier
- vreckovky
- žuvačky, mentolové cukríky
- hroznový cukor, lízatka
-fit tyčinky
- ovocie + minerálka /nie sú spomenuté vo videu/
+ oblečenie na cetu domov /podľa vlastného výberu a počasia/

3. časť
dieťa
* látkové plienky /min 2 ks/
* plienky na široké balenie
* jednorázové plienky č.1 /3-5 kg/ - jedno balenie
* vlhčené obrúsky
* krémy na zadok /napr. bepanthen, sudokrém, aviril,.../
* teplomer /bezdotykový/
* mydlo /napr. sebamed/
* dudlíky / 1 -2 ks/ + retiazka
* autosedačka s oblečením:
- fusak alebo deka
- kombinéza /podľa ročného obdobia/
- čiapky / 1- 3ks, podľa veľkosti/
- plodupačky / 1-2 ks, tenšie+hrubšie aj v závslosti od počasia/
- body / 1-2ks - 50+56 veľkosti/
- dupačky / 1-2 ks/
- rukavičky 1-2 ks v závislosti od veľkosti
- ponožky /min 2ks/
- pršiplášť na autosedačku /nespomenuté vo videu/

Doma mám pre dieťatko však pripravené ako aj oblečenie, aj iné drobnosti na kúpanie, manikúru, odsávanie nošteka či prebaľovanie, v prípade potreby poprosím manžela o prinesenie do pôrodnice. Nechcem brať vopred zbytočné veci či už kvôli hygiene alebo zbytočnému prenášaniu.

Veci, ktoré ja osobne som si nebalila a možno niektoré mamičky nedajú dopustiť na:
* fén
* sprej/maka/kondicinér na rozčesávanie vlasov /mne stačí môj hrebeň, ktorý je úplne ideálny za všetky tieto doplnky/
* lak na vlasy /ja osobne vôbec nepoužívam/
* holiaca pena
* olej/ krém na strie /stačí už pri domácej regenerácii/
* navlhčené utierky na bradavky
* osviežujúci sprej na tvár /možno v lete ideálny/
* špunty do uší, ak ste viac háklivejšia na hluk
* ústna voda /ak je pachuť po zvracaní/
* knihy a časopisy /v pripade, že idete do nemocnice a neviete, kedy bude pôrod, inak skôr budete relaxovať iným spôsobom/
* vitamíny/čaje pre lepšie zotavenie po pôrode/pre lepšie dojčenie a spustenie mlieka /asi skôr zaostarať až keď to bude aktuálne/

Ďakujem, že ste nahliadli do diskusie a dostali sa až na koniec článku, je dlhý, no chcela som vám, čo najpodrobnejšie sprostredkovať zoznam do pôrodnice. Verím, že pomohol alebo pomôže sa ľahšie zorientovať. Ak by ste mali otázky, neváhajte ma kontaktovať a ja sa budem snažiť vám, čo v najrýchlejšom čase odpovedať.

kakali10
10. jan 2019

@zuzan29 jejda, to kolko zbytocnosti 😂🙈

nika_m
10. jan 2019

Paci sa mi ta skraslovacia tasticka hlavne :D naco? Planujes sa v nemocnici po porode malovat? Ja uz teraz posledny mesiach chodim k lekarom nenamalovana, len som si nafarbila obocie lebo ho mam menej vyrazne tak nech nemusim ani s tym saskovat pred odchodom (aj ked je to par sekund). Ja budem rada ze budem mat vlasy ucesane v porodnici asi a nie to este byt namalovana :D alee kazdy ako uvazi samozrejme, nikomu to neberiem 🙂

veronikazoja
10. jan 2019

tak kedby som mala mať všetko toto zo sebou, tak potrebujem aspoň 5 kufrov, je tam veľa veľa zbytočných vecí
podľa toho článku mám pocit, že sa do nemocnice sťahuješ

zuzipolo
10. jan 2019

@zuzan29 neberiež si tam rovno celý byt/dom? 😂🤣

beky1813
10. jan 2019

To kolko blbosti 😃 deka? Termofor? Kupacia ciapka? Nejdrs na wellnes, ani na mesacny pobyt. Min. 15 veci mas uolne zbytocnych

liluska68
10. jan 2019

áno, aj podla mna kopec zbytočností :D ale ešte mi tam naopak chýba uterák (či som si ho nevšimla) :D tie aj 3, sprej Cicatridina (to bolo super na šitie) a pyžamo si tiež ešte jedno prihod, mne sa tak spustila laktácia, že som ich nestíhala meniť. a koopec prsných tampónov

ukulela
10. jan 2019

do porodnice mas toho strasne strasne vela. jednak naozaj porodnice zverejnuju svoje zoznamy, niekde ti daju aj nocnu koselu, inde si musis doniest vsetko do poslednej vlozky.
ja som mala veci pobalene: v jednej taske na porod a salu (starsia nocna kosela - zakrvavi/zaspini sa, prezuvky do sprchy, ponozky, balzam, hrebeň, podlozku, voizky a sietovane nohavicky - to pytali este na sale a aj to vraveli na kurze ... potrebne doklady (naozaj netusim, naco treba X kopii RL atd - netreba. ja som mala knizku a preukaz v jednom obale a na nom nalepene info - cisla na lekarov (moj gyn, detsky lekar), odber plodovej vody, plus porodny plan a sobasny list/vyhôasenie o otcovstve) a tu aj prve veci, co pytaju pre babo (tri plienky - pod hlavicku, okolo noziciek a pod bradu) - kosielkya zavinovacku davaju erarnu u nas.
v druhej taske veci na oddelenie - naozaj zalezi od porodnice. mne sa napr osvedcili kuchynske utierky jemne - na utieranie odspodu, ked krvacas, aby si nezaspinila kazdy uterak. taktiez som mala osobitny uterak na prsia (staci aj plienka).
a moje postrehy este k tvojej vybave:
tampony namiesto vloziek urcite nie. pripadne rany treba po porode vetrat, nie ich zapchavat. ja som pocas sestonedelia tampony nepouzivala vobec. a vlozky len poporodne - najprv velke, potom mensie. nie su dobre tie nepremokave s chemiou a igelitom atd. sietovane nohavicky sa daju preprat takze s troma, mac styrmi si vystacic cely cas v porodnici
na ranu ziadne gely/intimne spreje/... max rosalgin, ale v nemocnici mi dali vzdy, ked som poziadala, na vlozku dezinfekcny roztok, co stiahol aj pripadnu bolest.
latkovych plienok mas malo, pouzijes urcite viac, ked bude babo pripadne zvrackat, alebo sa precika ...
nasiroko sa dnes uz malokde bali.
no a veci na cestu domov/sedacku, oblecenie pre babo - ved to ti manzel prinesie v den odchodu, pripadne den pred.
ono u nas je to tak, ze prides na prijem a ides na porodnicu - tam si so vsetkymi vecami (nevies, ci 3 hodiny, ci dva dni) a ked porpodis, ides na sestonedelie - opat so vsetlymi vecami. neprideluju ti izbu na sestonedeli hned pri prichode. a tiez nie je korektne k sestrickam/sanitarkam, aby ta prevazali s polkou bytu (tu sedacku ozaj netrep. vankus na dojcenie je skvela vec, ale staci, ked ti ju muz donesie na druhy den.)
ja osobne som nebrala ani vsetky plienky a vlozky ani odsavacku - to som mala nachystane doma a ked som potrebovala, doniesli mi. namiesto vloziek do podprdy sa mi prve dni tiez osvedcila obyc plienka.
veci ako balzam, taky regeneracny a taky krem - v lepsom pripade budes mat samostatnu izbu, v horsom postel a skrinku vedla s nejakou polickou, tak zvaz, ci vydrzis 3-4 dni bez 5 kil kozmetiky.

gayano
10. jan 2019

No tak ja som si tiez kopec blbosti pobrala k 1. porodu, nejako podobne ako v tvojom zozname. Tasticka sem, tasticka tam a srnka sa v tom nevyznala a len som mala nervy. Nabuduce berem ikea tasku, tak sa da aspon dobre hrabat a stvrtinu toho, co som mala predtym. 🙂 Realne som vyuzila len poporodne nohavicky, zakladnu hygienu , papuce, nocne kojace kosele, zupan, Hroznovu stavu, deku pre mimi , jednorazove a asi 3 latkove plienky na grcky, uteraky, vlhcene utierky.Odsavacka, vlozky, podlozky, veci pre mimi pocas pobytu - dodala nemocka.

babi81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
10. jan 2019

Lizatka? To ako naco?

dominidi
10. jan 2019

Tak toto som este nevidela 😅😂 ja som teda este nerodila, ale uz sa vidim, ako by som sa podla tohto skromneho zoznamceku na druhy den licila, pilnikovala nechty, parfemovala, potom si supnem jedno lizatko a naruzujem sa.

kristinka109
10. jan 2019

Fuuuha tak mas tu naozaj vsetko co sa Môže zijst, ale z vlastnej skusenosti viem, ze by sa to dalo zhrnut max do 20tich dolezitych položiek. Tiez som si brala nejake tie šminky ale namalovat sa bolo to posledne na co som myslela a na co by som mala cas :D Keby si to vsetko brala so sebou asi by si potrebovala velku skrinu v nemocnici 🙂 ... nehovoriac o tom, ze ked budes odchadzat je to len otrava brat tolke tasky, ver mi 🙂 Ja som si brala len kufor a manzel autosedačku s malou 🙂 Ja som mala zakladne veci ako 3 nocne kosele, zupan, 1 uterak, prezuvky, drogeria (sampon, sprchac, vlozky toal. papier, zubna pasta s kefkou,...), mobil, nabijacka, doklady, pripadne lieky a pre babo jednorazove plienky a krem na zapareniny. Ked som nieco potrebovala, rodina alebo manzel mi to hned doniesli (cisty uterak a zobrali spinavy,...). No zalezi aj od toho kde budes rodit, niektore porodnice maju uverejneny zoznam co treba.

asia83
10. jan 2019

@zuzan29 😱😵 Gamba v pivnici... Nejdete na rok na dovolenku do Dubaja, ale na pár dní do nemocnice rodiť! Načo vám tam bude lícenka? Aby ste sa páčili dieťaťu či doktorom? Verte, že po pôrode bude lícenka to posledné, na čo budete myslieť.

lujza123
10. jan 2019

Tak vzhladom na zariadenie izieb vacsiny nemocnic s touto vybavou budes mat kufre pri posteli a kazde rano bude po tebe hucat sestricka ci upratovacka nech si to spraces.

K tej kozmetike, myslim ze najhorsia vec co mozes sebe a svojmu novorodencovi dopriat je ho hned v prvych dnoch zivota patlat nejakou chemiou. V zahranici sa babetka mydlom prvy mesiac vobec neumyvaju, koli imunite koze. Tak isto mama by mohla byt prve dni len obycajne cista, umyta s jemnym detskym sensitiv mydlom bez vone, aj koli rane aj koli tomu ze babetku prave takto mamina vonia, citi jej cistu kozu na tvari ked ho bozkava nie tonu make-upu, deodranty, coco chanel a ine umele vone.... Ako ten deodorant budis ale fakt ostatne kozmetiky nie

Ako ono je fajn byt pekna, upravena, namalovana ale myslim si ze su vzacne chvile v zivote kedy je lepsie byt proste clovekom

beky1813
10. jan 2019

@asia83 ja som taku mala na izbe, babatko plakalo, ale ona si potrebovala dokoncit make-up. A to nevravim, ako som jej vynadala, ked si zacala v izbe lakovat nechty

myj
10. jan 2019

@zuzan29 no chcela som hnedto prva reagovat,viem,ze si to nemyslela zle,ale naozaj tam mas vysee polovice zbytocnosti co vobec nepotrebujes,zbytocnosti,kazda nemocnica ma svoj zoznam,ja som skoro nic nepotrebovala,lebo mala nemocnica,staci par veci,chyba mi tam repik s kapesnikom napr.najlepsie na hojenie.odsavacka zbytocnost,lebo nevies cI ju budes potrebovat,ak ano kupis priamo na oddeleni za vyhodnu cenu aj s flasou.skus tam vel veci vynechat a, hlavne napis kde si rodila,ze si toho tolko potrebovala.

myj
10. jan 2019

@zuzan29 a teda este vlozky co musis mat a tie sietkove gatky,pre babo som nic nemusela mat okrem plienok,vsetko mali a chodim na umele trsy,tak malovanie nic,ale aj tak pochybujem,ze ubolena starat sa o dieta sa bude malovat atd.I ked ja som ju na noc nemavala,lebo som nemala mlieko az neskor sa mi pustilo,tak prve dve noci ma nechali sa vyspat,co som im bola vdacna.mala si velmi dobry napad ako pomoct,ale mozno si teraz vystresovala prvorodicky a, chystaju si nie jeden kufrik,ale tri kufre.ale neber to v zlom.

methexis
10. jan 2019

Baby,mozem mat par otazok? Na hojenie rany ppo porode ozaj nieco treba? Lebo ja som pocula, ze len cistu vodu alebo detske mydlo, sprchac mi staci taky maly cestovny?tie veci na odchod domov pre seba- nestacia mi tie, v ktorych pridem? Papuce potrebujem mat 2, alebo stacia tie gumenne? Vyuzili ste vankus pod zadok?

evittam
10. jan 2019

@zuzan29 No mas tam kopec zbytočnosti-vyse polovicu. A kam to chces vsetko dat?! K porodu ides aj s vecami co si donesies-to chces mat vsetko na porodnej sale? No vela stastia...
A este ti mozno poviem novinku-prvorodicka sa bali do pôrodnice rovnako ako druho a viacrodicka.😁😉

diewcatqoo
10. jan 2019

Fuha, to tam pojdete dodavkou? :D ja som mala mini kufrik na izbu a mensiu tasku k porodu a aj to som si neskor nadavala, naco som brala tolko zbytocnosti :D pri dietatu nebude moc volneho casu, pozor, aby to vytriezvenie nebolo prilis krute ;)

arcanne2
10. jan 2019

Ja som prvorodička,ale teda neplánujem zobrať ani polovicu toho čo máš v tom zozname. Budem sa baliť podľa zoznamu porodnice, keby som akútne dostala pocit, že sa chcem namalovat alebo nalakovat vlasy manzel mi prinesie z domu čo bude treba ;)

angelheart
10. jan 2019

@methexis ahoj, na ranu po pôrode som ja osobne nič nepoužívala, iba chladnejšiu vodu a teda časté, časté, časté sprchovanie. Sprcháč som mala tiež ten maličký a stačil. Papuče určite dvoje, jedny do sprchy, jedny v ktorých budeš chodiť po izbe. A čo sa týka tých vecí, stačia tie, v ktorých pôjdeš tam, ALE mne v nemocke tak strašne opuchli nohy, že som mala obavy, že tie rifle ani neoblečiem. Našťastie som sa do nich vošla, ale na nohách som mala papuče-šľapky, lebo topánky som obuť nedokázala. A vankúš pod zadok - ak budeš na takej otrasnej vysokej posteli, ako som bola ja (BA-Ružinov), tak ho oceníš, inak možno ani nie. "Vďaka" tej posteli mi tak opuchli nohy ..

zuzipolo
10. jan 2019

@methexis ahoj,ja som mala sekciu a na ranu som si nič nedávala,len som si ju pretierala repikom,tak 2-3 krát pár dní a umývala som sa len vodou prve dní.mne stačili veci na odchod v tých ktorých som prišla,len tričko iné som si dala. Odporúčam 2 papúč,vankúš pod zadok som ani kúpený nemala,nad tým som nerozmýšľala, našťastie mi to nevadilo,keďže to bola akútna sekcia nakoniec 🙂

veronikazoja
10. jan 2019

@methexis na hojenie rán netreba nič, stačí čistá voda, ak by bolo naozaj akútne tak na oddelení ti isto dajú dajakú dezinkeciu na vložku aby sa ti rana lepšie hojila, pre bábätko určite nepotrebuješ mydlo, ak by sa povracalo stačí aj čistá voda a ak nie tak na kojeneckom oddelení majú mydlo a aj ti dajú čisté vecičky aj perinku pre bábätko, ja som mala cestovný sprcháč aj šampón, samozrejme že môžeš ísť domov v tých istých veciach ako si prišla (teda pokiaľ ti v nich neodtečie plodová voda, ale myslím že ti muž zvládne priniesť čisté veci v deň odchodu ak by bolo treba), ja som mala len kroksy, keď som vyšla zo sprchy len som ich poutierala WC papierom a za chvíľu boli suché, keď som potrebovala vankúš pod zadok (hlavne na tú tvrdú stoličku keď sa jedlo) použila som ten čo som mala v posteli.
Fakt je tam kopa zbytočností a vo väčšine prípadov máš len pri posteli malý nočný stolík, takže čo ti tam nevojde máš v taške pod posteľou. Ak chceš kľudmi mi napíš správu.

methexis
10. jan 2019
29simona29
10. jan 2019

@nika_m ja som si do porodnice brala tiež kozmetickú tasticku a po pôrode som sa veru namaľovala aj navoňala- pre svoj dobrý pocit, rovnako som si v pôrodnici aj umyla vlasy a namalovala sa aj keď som išla domov☺️Ak by som rodila 2x, urobím to rovnako. Namaľovaná som išla aj do porodnice- teda skôr by som povedala upravená, tak, ako chodím aj bežný den😉

nika_m
10. jan 2019

@29simona29 no ved nehovorim ze si zas ani vlasy neumyjem ale make up pride mne zbytocny 🙂 kazdopadne neodsudzujem nikoho kto sa chce nalicit aj v takejto situacii, je jasne ze tym ze sa stane ze a matkou by sa nemala zrazu stat neucesanou, neupravenou a neoholenou a neviem co este len mi to na porodnicu pride vela 🙂

jamika27
10. jan 2019

zabudla si na odlakovač, lak na nechty, olejček na nechty, pemzu, krém proti celulitíde ...

myj
10. jan 2019

@methexis ahoj je dobry repik,silny odvar a macat si to kapesnikom,rychlejsie hojenie,vzdy pri sprchovani,sprchac zbytocne stipe,ja ted som nemala vela stychov pri oboch,ale rychle hojenie.

majulino
10. jan 2019

kriste pane, to ides rodit do bieleho domu? kde si to chces v tych malych izbach natrepat? dokonca aj samostatny nadstandard je mala izba,
ak ta mozem poprosit posli potom foto ako sa malujes v porodnici, som na to zvedava, kedy to chces stihat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre