Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa zbaliť do pôrodnice - hlavne ak ste prvorodička

zuzan29
10. jan 2019

Ahojte,

podarilo sa mi natočiť video, ako sa ja ako prvorodička balím do pôrodnice (viac na

https://www.youtube.com/watch?v=D3HD6y0e1R0

Získala som aj ja niektoré info z videí, a preto som sa rozhodla to skompletizovať podľa mojich presvedčení a rád od kamošiek a ich reálnych skúseností.
Mnohé zoznamy z nemocníc sú strohejšie a veľa vecí sa človek dozvie až hlbším pátraním. Bolo to aj u mňa tak. Balím si kabelku, cestovnú tašku pre seba, mini tašku pre bábätko a plus autosedačku, ktorú zároveň využijem ako odkladací priestor. Veci do pôrodnice som dosť našla aj na tomto portáli, kde nájdete za výhodné sumy všetko, čo sa vám môže zísť. Treba sa však aj dosť pýtať a informovať, aby ste niečo nekúpili zbytočne. Odporúčam si nechať aj čas na rozmyslenie či to využite a naozaj potrebujete, môže sa stať, že potom sa stráca kontrola a odchádzajú peniažky z účtu šialene rýchlo. Do toho asi padne každá budúca mamička, aby sa upokojila a mala všeko vopred zariadené. Zas na druhej strane, zo skúsenosti viem, že je lepšie si inzerát uložiť a spätne sa k nemu vrátiť, dovtedy si budete istejšia vaším orzhodnutím. Sú však aj ponuky, na ktoré musíte reagovať okamžite.

Možno nie je každý uvidí video, preto som sa rozhodla vám ho "prepísať" do takého zoznamu, podľa ktorého som šla ja.
Zoznam do pôrodnice
1. časť:
malá kabelka - mať ju vždy pri sebe a nehľadať veci vo veľkej taške
* tehotenská knižka
* doklady /OP, ZP, vodičský preukaz/ + platobná karta, vizitky na lekára/nemocnicu
* malá peňaženka
* lieky
* krém na ruky
* mini sprej/ parfum
* mini rúž /nie je na zahodenie/
* okuliare
* vreckovky
* mobil

2. časť
cestovateľská taška alebo kufor
* kópie - sobášny list, rodný list, OP, ZP /aspoň 3-4ks z každého/
* nabíjačka na mobil
* slúchadlá do uší
* pero
* jednorázové návleky pre návštevy do nemocnice
* 2 uteráky /menší + väčší/
* pyžamo /nočná košeľa na gombíky / 2ks/
* ponožky /2 -3 ks/
* župan /ľahší, v prípade návštev/
* prezúvky - bežné nosenie + gumové do sprchy
* taštička pre dojčenie - podprsenka na dojčenie / 1- 2ks/, krém na popraskané bradavky /najlepšie vhodný/nezavadný aj počas dojčenia - bepanthen, puralen, lanolin alebo iné/, prsné vložky /látkové alebo jednorázové, napr Nuk, Avent/, klobúčiky na prsné bradavky na zachytávanie zvyšného mlieka
* mechanická odsávačka mlieka /lepšie rozbehnutie dojčenia/
* sada k odsávačke - fľaška, misky na odtredené mlieko, dudlík na fľašu /vysterilizované/
* kojací vankúš /ak máte samostatnú izbu, veľké auto, ochotného partnera/ - nespomenuté vo videu, mne len príde čoskoro
* taštička na spodné prádlo - jednorázové nohavičky po pôrode /odporúča sa sieťované pre lepšiu stabilitu, plastové majú slabšie gumičky/ - 3-4 ks, vlastné spodné prádlo / 2-3 ks/, vložky po pôrode /najlpšie čo najväčšie na prvé dni, a potom klasické alebo tampóny
* koleso na sedenie po pôrode, možno je vhodné aj masážny olej na lepšie zotavenie hrádze (nie je spomenuté vo videu)
* sťahovací pás na zacelenie brušného svalstva
* termofor
* ľahšia deka
* jednorázové nepremokavé podložky /detské alebo v lekárni dostupné na inkontinenciu, 8 -10ks/
* kozmetická taška:
-zubná kafka a pasta
- šampón
- čiapka proti zamočeniu vlasov
- sprchový gel alebo mydlo, gel na intímnu hygienu /najlepšie s pumpičkový aplikátorom/
- žiletka
- krém na telo + tvár
- odličovač na tvár
- dezodorant
- hrebeň
- balzam na pery
- dezinfekčný sprej na intímne partie
- hrebeň
- pilník
- gumičky, sponky, štipec
* skrášľovacia taška
- make up
- očné tiene
- púder + štetec
- lícenka + štetec
- riasenka
- linka
- ceruzka na obočie
- očný krém
- pinzeta
- nožničky /nie sú spomenuté vo videu/
* extra výbava:
- poháre / 2ks/
- príbory
- slamky
- toaletný papier
- vreckovky
- žuvačky, mentolové cukríky
- hroznový cukor, lízatka
-fit tyčinky
- ovocie + minerálka /nie sú spomenuté vo videu/
+ oblečenie na cetu domov /podľa vlastného výberu a počasia/

3. časť
dieťa
* látkové plienky /min 2 ks/
* plienky na široké balenie
* jednorázové plienky č.1 /3-5 kg/ - jedno balenie
* vlhčené obrúsky
* krémy na zadok /napr. bepanthen, sudokrém, aviril,.../
* teplomer /bezdotykový/
* mydlo /napr. sebamed/
* dudlíky / 1 -2 ks/ + retiazka
* autosedačka s oblečením:
- fusak alebo deka
- kombinéza /podľa ročného obdobia/
- čiapky / 1- 3ks, podľa veľkosti/
- plodupačky / 1-2 ks, tenšie+hrubšie aj v závslosti od počasia/
- body / 1-2ks - 50+56 veľkosti/
- dupačky / 1-2 ks/
- rukavičky 1-2 ks v závislosti od veľkosti
- ponožky /min 2ks/
- pršiplášť na autosedačku /nespomenuté vo videu/

Doma mám pre dieťatko však pripravené ako aj oblečenie, aj iné drobnosti na kúpanie, manikúru, odsávanie nošteka či prebaľovanie, v prípade potreby poprosím manžela o prinesenie do pôrodnice. Nechcem brať vopred zbytočné veci či už kvôli hygiene alebo zbytočnému prenášaniu.

Veci, ktoré ja osobne som si nebalila a možno niektoré mamičky nedajú dopustiť na:
* fén
* sprej/maka/kondicinér na rozčesávanie vlasov /mne stačí môj hrebeň, ktorý je úplne ideálny za všetky tieto doplnky/
* lak na vlasy /ja osobne vôbec nepoužívam/
* holiaca pena
* olej/ krém na strie /stačí už pri domácej regenerácii/
* navlhčené utierky na bradavky
* osviežujúci sprej na tvár /možno v lete ideálny/
* špunty do uší, ak ste viac háklivejšia na hluk
* ústna voda /ak je pachuť po zvracaní/
* knihy a časopisy /v pripade, že idete do nemocnice a neviete, kedy bude pôrod, inak skôr budete relaxovať iným spôsobom/
* vitamíny/čaje pre lepšie zotavenie po pôrode/pre lepšie dojčenie a spustenie mlieka /asi skôr zaostarať až keď to bude aktuálne/

Ďakujem, že ste nahliadli do diskusie a dostali sa až na koniec článku, je dlhý, no chcela som vám, čo najpodrobnejšie sprostredkovať zoznam do pôrodnice. Verím, že pomohol alebo pomôže sa ľahšie zorientovať. Ak by ste mali otázky, neváhajte ma kontaktovať a ja sa budem snažiť vám, čo v najrýchlejšom čase odpovedať.

myj
10. jan 2019

@29simona29 no do porodnice rano o 6 som teda nestihala sa namalovat,z porodnice mihi mam urobene a makeup z porodnice jasne,da sa stihnut,.

ukulela
10. jan 2019

@methexis naranu - umyvat cistou vodou. ani mydlo nie. na hojenie rosalgin odporucaju - ale mne v nemocnici na poziadanie na vlozku strekli vzdy taku zltu tekutinu - stiahla bolest a dezinfikovala. ak sa dalo sprchla som sa vzdy aj po malej. vankus som vyuzila pri prvom porode, ked som bola viac sita aj nastrihnuta. pri druhom sili tiez, ale sedela som v pohode bez vankusa aj. tusim len prvy den som ho mala. u nas sa veci pri prichoode odovzdali oteckovi. pri druhom mi na oddeleni do nohavic odtiekla voda. preto sa oplati nachystat veci na odchod. prezuvky - ked vyjdes v gumenych zo sprchy budu mokre. mozes sa sprchovat aj na boso, no vies, ake nohy tam stali pred tebou?

lujza123
10. jan 2019

@methexis detske mydlo je naj ...predsa len poporodne poranenia alebo po cisarskom. Ja by som urcite odporucila aj antibakterialne na ruky a slapky do sprchy... v nemocnici chytis rozne plesne ovela rychlejsie nez na plavarni

jankalukasova
10. jan 2019

No presne toto je ten zoznam, ktorý môže prvorodičku totálne zblbnúť. Tak som si dala tú námahu a skresala ho na niečo reálne... a hlavne, tie strohé návody na balenie z pôrodníc majú zmysel. Dozvieš sa čo Ti pôrodnica reálne poskytne a nemusíš si to vôbec nosiť...okrem toho priestorové možnosti izieb sú značne obmedzené.. neviem si predstaviť, že sa budem v pôrodnici líčiť alebo holiť, tiež neviem načo by mi boli slamky a rúž na pôrodnej sále...
Takže:
1. časť:
malá kabelka - mať ju vždy pri sebe a nehľadať veci vo veľkej taške
* tehotenská knižka
* doklady /OP, ZP, vodičský preukaz/ + platobná karta, vizitky na lekára/nemocnicu OK
* malá peňaženka OK
* lieky OK
* krém na ruky ?? na pôrodnú?? sálu načo?
* mini sprej/ parfum ??? detto
* mini rúž /nie je na zahodenie/??? Radšej nekomentujem... skôr balzam na pery...
* okuliare OK
* vreckovky OK
* mobil OK
Chýba Ti tu hroznový cukor, ktorý môže byť celkom užitočný

2. časť
cestovateľská taška alebo kufor
* kópie - sobášny list, rodný list, OP, ZP /aspoň 3-4ks z každého/ OK
* nabíjačka na mobil OK
* slúchadlá do uší- mne by boli na nič...
* pero OK
* jednorázové návleky pre návštevy do nemocnice- netreba
* 2 uteráky /menší + väčší/ OK
* pyžamo /nočná košeľa na gombíky / 2ks/ OK
* ponožky /2 -3 ks/ - bolo tam teplo na skapanie
* župan /ľahší, v prípade návštev/ OK
* prezúvky - bežné nosenie + gumové do sprchy OK
* taštička pre dojčenie - podprsenka na dojčenie / 1- 2ks/ boli mi totálne na nič... chodila som bez nich, krém na popraskané bradavky /najlepšie vhodný/nezavadný aj počas dojčenia - bepanthen, puralen, lanolin alebo iné/, prsné vložky /látkové alebo jednorázové, napr Nuk, Avent/, klobúčiky na prsné bradavky na zachytávanie zvyšného mlieka
* mechanická odsávačka mlieka /lepšie rozbehnutie dojčenia/ v mnohých pôrodniciach sa dá požičať, prípadne ju vôbec netreba a investícia je úplne zbytočná. Obdobne ako položky nižšie
* sada k odsávačke - fľaška, misky na odtredené mlieko, dudlík na fľašu /vysterilizované/
* kojací vankúš /ak máte samostatnú izbu, veľké auto, ochotného partnera/ - nespomenuté vo videu, mne len príde čoskoro... toto vôbec nie je potrebné
* taštička na spodné prádlo - jednorázové nohavičky po pôrode /odporúča sa sieťované pre lepšiu stabilitu, plastové majú slabšie gumičky/ - 3-4 ks, vlastné spodné prádlo / 2-3 ks/, vložky po pôrode /najlpšie čo najväčšie na prvé dni, a potom klasické alebo tampóny TAMPÓNY PO PÔRODE??? TEN KTO TI TO ODPORUČIL ŤA NEMÁ RÁD!
* koleso na sedenie po pôrode, možno je vhodné aj masážny olej na lepšie zotavenie hrádze (nie je spomenuté vo videu), opäť zbytočná investícia, manžel vie doviezť keď bude treba.
* sťahovací pás na zacelenie brušného svalstva OK
* termofor ???
* ľahšia deka ???
* jednorázové nepremokavé podložky /detské alebo v lekárni dostupné na inkontinenciu, 8 -10ks/ vôbec nebolo treba u nás
* kozmetická taška:
-zubná kafka a pasta
- šampón
- čiapka proti zamočeniu vlasov ??? To sa ešte používa??
- sprchový gel alebo mydlo, gel na intímnu hygienu /najlepšie s pumpičkový aplikátorom/
- žiletka ???
- krém na telo + tvár ak používaš
- odličovač na tvár 😂
- dezodorant OK
- hrebeň OK
- balzam na pery OK
- dezinfekčný sprej na intímne partie OK
- hrebeň ten máš 2x...
- pilník povedzme... zlomený necht môže byť nepríjemný
- gumičky, sponky, štipec
* skrášľovacia taška celá nepotrebná

- poháre / 2ks/ stačí jeden
- príbory ok
- slamky ??? NAČO
- toaletný papier
- vreckovky
- žuvačky, mentolové cukríky ??? NAČO
- hroznový cukor mal byť v taštičke k pôrodu
-fit tyčinky ??? NAČO
- ovocie + minerálka /nie sú spomenuté vo videu/ OK
+ oblečenie na cetu domov /podľa vlastného výberu a počasia/ oblečenie mi doviezol manžel, keď pre nás prišiel

3. časť
dieťa
* látkové plienky /min 2 ks/
* plienky na široké balenie
* jednorázové plienky č.1 /3-5 kg/ - jedno balenie
* vlhčené obrúsky
* krémy na zadok /napr. bepanthen, sudokrém, aviril,.../
* teplomer /bezdotykový/ vôbec netreba
* mydlo /napr. sebamed/
* dudlíky / 1 -2 ks/ + retiazka
* autosedačka s oblečením: taktiež doviezol manžel a oblečenie na pobyt bolo erárne.

ukulela
10. jan 2019

@jankalukasova suhlas. len k tym podlozkam - u nas bolo treba. aj na moju postel (menila som, ked sa zaspinila) aj pre babo - prebalovaal som na nej. u nas nedavali erarne a ak som ho nechcel aprebalovat na erarnej perine oblecenej v erarnej bielzni, dala som si podlozku. (lebo aj perina mohla byt pospinena)

jankalukasova
10. jan 2019

@ukulela no jasné... len to už je o konkrétnej pôrodnici... v niektorej treba aj vložky aj podložky v niektorej nie..

beky1813
10. jan 2019

@jankalukasova slamky nie su zly napad, ak mas cisarsky, nemôžeš dvihat hlavu zo začiatku a aj po klasickom porode sa lepsie pije cez slamku. Aj ked ja som radsej mala sosakovu flasu. A fit tycinky sa zidu,, vecere su tak skoro a male 😃

jankalukasova
10. jan 2019

@beky1813 No po cisársko verím.. ale po normálnom pôrode?? príde mi to pritiahnuté za vlasy... to už sú také veľmi subjektívne veci... ja mám v pláne dcére uhačkovať jednu hračku kým si tam poležím, ale nebudem preto niekomu odporúčať aby si zbalil háčik a klbko...

beky1813
10. jan 2019

@jankalukasova no vidis a ona ich chce, su na to dobre dovody, tak preco to zarracivat? Ved sama hovoris o klbku a ihls, nie je to to iste? 😉

jankalukasova
10. jan 2019

@beky1813 čítaj... autorka uvádza zoznam, ktorý odporúča iným mamičkám, ktorý je plný vecí, ktoré tam bežná rodička vôbec nevyužije. Napísala som, že sú to už subjektívne záležitosti každej z nás. Áno.. ja si zoberiem háčik (nie ihlu...) a klbko, ale nikomu to neodporúčam ako bežnú, potrebnú vec do pôrodnice.

zuzan29
autor
10. jan 2019

Ďakujem všetkým za váš názor a recenzie, určite každá vie ako sa najlepšie zbaliť. Samozrejme existuje viac spôsobov, ako sa ideálne zbaliť podľa vlastných priorít. Sú mamičky, ktorým postačí aj základný zoznam uvádzaný na stránke pôrodnice, iné možno ešte potrebujú inšpiráciu, čo predsa len doplniť. Možno, keď čo i len jedna vec inšpiruje akúkoľvek mamičku budem rada. Ja mám čas a pre mňa je ideálnejšie si prichystať všetko radšej vopred, ako potom zháňať drobnosti na rýchlo a tým pádom odbremením svojho drahého a viac si ho užijem pri sebe. Výber ostáva na každej jednej z vás. Ja tiež som zo zoznamu, čo si balili iné mamičky vylúčila fén alebo sprej na osvieženie tváre, no nezatracujem to, lebo ak je na to človek zvyknutý, prečo si to nezbaliť. Hlavne keď viem, že idem autom a tie moje veci nezaberú ani tretinu /žiadnu dodávku nepotrebujem, milujem tieto prehnané reči :D/, ak to rovno potrebovať nebudem, tak rovnako ako som to zbalila, to vezmem spať. Hlavne sa nespoliehať na naše nemocnice, ak nejdete do súkromnej. Pričom nadštandartná izba je docela veľká, videla som na vlastné očí, takže veľkááá pohodka.

Keďže niekto rozlišuje, čo ide do pôrodnice a čo po pôrode, ja to beriem ako jedno a všetko si vezmem a uložím do auta na raz, nie je potrebné, že teraz nechať jednu tašku doma, manžel mi to potom prinesie do nemocnice /rovnako, keď ti to všetko všetci majú doniesť, ako mnohé píšete, tak ako to nič iné, aby si potom nemyslela, že komu skôr budeš písať volať a otravovať ho, to je už len výhra, juch :D :D :D/, rovno si to zbaliť a nechať v aute a máte všetko takmer po ruke /to sa týka aj oblečenia z nemocnice aj pre bábätko/. Ešte sa vyjadrím k oblečeniu, možno využije aj moje dieťa to klasické erárne, čo budem rada, ale čo keď nie a bude mať nejaké vyrážky, ako som počula od viacerých mamičiek, budem rada, že mám pri sebe vlastné. Zas len keď to bolo zbytočné pre mňa, isto bude aj pre ostatné :D Balenie a uskladnenie na izbách, načo by som to všetko vybaľovala do skríň? To nemá cenu a naspäť veľa vecí brať ani nebudem, keďže väčšina sa spotrebuje a odnášať sa to môže manžel postupne, čiže možno pôjdem len s autosedačkou a jednou mini kabelkou a mirálkou domov 😊
Jednoznačne dodám, ja som stále zástancom, mať všetko nachystané a pripravené a čo najmenej sa stresovať, že toto mi dones zajtra, toto pozajtra a to neviem kedy, akoby nemocnice či obchody boli 5 metrov od domu mi to príde z vašich niektorých názorov. Hlavne som sa poučila, ak máš niečo doma, zober si to, akoby si mala za to vyhodiť 2x takú sumu, keď to pôjdeš nutne zháňať /a budeš to musieť kúpiť aj keď cena sa ti nepozdáva/, a to neverím, že túto situáciu nepozná väčšina z nás. To sú najpraktickejšie veci, čo v živote využívam. A potom nikdy nevieš, že práve takto pobalená mamička ti raz nepomôže, keď ti svoje veci zabudneš alebo si ich dáš doniesť až ku koncu pobytu :D Ja som tak neraz zachránila ľudí /s názorom na čo ti to všetko bude :D :D :D/.

Nejdem ani na wellness ani do bieleho domu, dokonca ani 5 kufrov, na toto všetko nepotrebujem; dokonca ani celý byt či dom neberiem, ale pobavili ste ma :D Ak sa mienim nalíčiť /neuveríte ale moje kozmetické doplnky nevážia ani 1kg :D/, tak to nepovažujem za niečo extra zdĺhavé. Som rada, že našli aj také názory, kde sa mamičky pred odchodom z pôrodnice isto skrášlia /dokonca dajú parfem, lebo po 4 dni od pôrodnice sa už voňavkovať ani líčiť nik nebude, ani na novorodeneckých fotkách dva týždne žiadna maminka nemá make -up, všetko je to o zvyku – este k tomuto ma napadlo – vy ste videli jak chodia navoňané a nalíčené niektoré sestričky? Ako dieťaťu bude vadiť vlastná mama rovnako decentne nalíčená ako každý deň pach inej sestričky?/pre svoj pocit, ak sa niekto nemaľuje, je jasné, že to nebude priorita. Na druhej strane neverím, že keď niekto vie zdieľať a intenzívne odpisovať na facebooku na fotky a rozposielať správy, tak rovnaký čas si nenájde, aby sa decentne upravil. To už každý uváži sám či radšej si prečíta časopis, knihu, prelistuje facebook, bude štrikovať/hačkovať /to si tam netrúfam vziať aj keď mám niečo rozhačkované- a to tiež zaberá priestor a niekto si to predsa vezme- čiže usudzujem, že mamička tam má až priveľa času 😊/ alebo inak využije čas, keď dieťatko práve nie je s vami. Netreba všetko hneď zatracovať, každá minca má dve strany. Dopredu nik nevie ako samotný pôrod bude prebiehať, niekto môže byť na to tak zle, že nepotrebuje ani polovicu vecí /napr. slamky, no keď sa zmení v jednej chvíli situácia na sekciu, verte že slamky, by ocenila nejedna žena/, čo si priniesol a u niekoho to môže byť pravý opak. Ja som dala dosť na rady kamošky prvorodičky, ktorá mi odporučila, čo jej chýbalo a ostatné mamičky to mali. Keby som sa mala vyjadriť k ponožkám, tak ja bez nich nemôžem byť ani v lete, a to môžu byť aj vyššie teploty, termofor je super vec na regeneráciu, kto nepozná nevie, mne už od detstva supluje lieky /paralen, ibalgin a podobne, čo telu nie je práve najzdravšie a predsa to veľa žien šúpe do seba akoby to boli lentilky :D /, deka a rovnako jednorázové podložky vedia zachrániť nehody, ktoré špinia posteľnú bielizeň, kto má vyskúšané isto ocení.

Čítam si postupne všetky komenty, lak a ani odlakovač potrebovať nebudem, upravím si nechty ešte pre tým, no nožničky a pilník si isto vezmem, lebo viem ako sa správajú moje nechty a isto ublížiť dieťatku nemienim. Bežne tieto veci denne využijem, prečo to vylučovať z môjho zoznamu. Uteráky tam spomenuté samozrejme mám /len ste prehliadli, ale tú radu s ďalším pyžamom ešte zvážim, Ďakujem za typ, rovnako aj radu si vziať repík oceňujem/. Veľa sa človek dozvie, keď sa rozpúta takáto silná diskusia. Niekomu možno nie je potrebné si zafixovať vlasy do sprchy, lebo ich má krátke, ale ocenia to žienky, ktoré majú dlhšie vlasy a nechcú ich mať za každou sprchou mokré. Ja mám túto vychytávku z jedného hotela a je ľahšia, uskladnenejšia a praktickejšia, preto si ju beriem namiesto väčšieho štipca, ktorý mi vie najlepšie fixovať vlasy. Rovnako malý rúž a mini krém na ruky je súčasť mojej handbag /to dokonca každý deň/ a nebudem ich vyberať isto z kabelky /prečo rovno na pôrodnú sálu by som to mala vziať?/ , verím však, že ženy majú vo veľkých kabelkách iné zbytočnosti, na ktoré by som isto nenachádzala slov. Mimochodom, žuvačky/ mentolové cukríky a žiletka je súčasťou každej ženy /dokonca i muža:D/, niekto dokonca neváha ani holiacu penu vziať /ja si ju neberiem, pretože to nie je nutné/, treba si spraviť hlbší prieskum, čo som si mala možnosť urobiť za posledné týždne, ako sa ženy balia, nielen tu ale i v zahraničí.

Držte sa žienky svojich overených rád a žiaden stres, nech každý má toľko, čo potrebuje a načo má. Keby neexistovali omyli, stáli by sem na jednom mieste 🙂
Ja si to v priebehu dňa, max 4 vyskúšam a sama sa uistím či to bolo pozitívne alebo negatívne :D

mondolina
11. jan 2019

@zuzan29
Neporovnavala by som navonane sestričky, dieťa budeš mať predsa pri sebe, Ty ho budeš kojit, sestra s ním nebude mať taký intim kontakt ako ty.

zuzan29
autor
11. jan 2019

@mondolina
Akurát, že ja si na bradavky voňavku ani make up nedávam, čiže úplna pohodka, tak to potom aby som aj svojmu manželovi sa kúpať s jeho sprcháčmi a používať dezodorant a parfum, keď si ho k sebe bude brať na ruky a na hruď. To pánske vonia o dosť viac. Netreba so všetkým preháňať a nechať to na prirodzený vývoj :D Všetko s mierou, aj vyzerať aj byť pre dieťa dostupný 🙂

mondolina
11. jan 2019

@zuzan29
Zjavne si nepochopila, rob si čo chces.Babatko ma cítiť mamu a nie drogériu.

zuzan29
autor
11. jan 2019

@mondolina Drogerii sa v tejto dobe isto nevyhne, všetko s mierou je asi pochopenie dostatočné. S kľudom a prehľadom treba brať všetko 🙂

mondolina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siasis
11. jan 2019

Toooolko hovadin ze som v polke prestala citat 😂 hej tiez som chcela brat sudoku ale maly mi dal tak zabrat v porodnici ze som bola rada na 20 min zavret oci 🤔😂ale aj snaha sa ceni 🙂

mondolina
11. jan 2019

Čo je v tejto odpovedi provokatívne?

beky1813
11. jan 2019

@zuzan29 este k nadštandardnej izbe, ak bude plno, pojdes na klasicke oddelenie a tam sa oteckovia nepustaju, cize s nim budes len pocas navstevnym hodin. 😉 A som zvedava, ako toto mnozstvo veci chces zužitkovať za 4 dni. A zoznam, ako radu pre ostatne, je dobre davat az po porode a po pobyte v nemocnici. Takychto hrdiniek pred porodom tu uz bolo 👍 po porode pisali uplne inac

3petka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ukulela
11. jan 2019

@zuzan29 k postupnemu donasaniu veci - ako napr balik poporodnych najvacsich vloziek (chicco) bol velky pomaly ako 90 ks balik plienok. kedze som netahala lodny kufor, vzala som 15 vloziek. detto detske plienky atd. a ostatne veci, co som vedela, ze budem potrebovat po 2-3 dnoch (vlozky, ... ) som pri prvom porode nachystala do velkeho suplika v detskej postielke, pri druhom do velkej krabice a ukazala muzovi - toto su veci, ked ti poviem, donec. aky problem? mala som tam nahradne uteraky (ved mozes zaspinit, ale nebudes niest 5 uterakov ...) odsavacku (ktoru som nevedela, ci budem potrebovat) a dalsie veci. a ano, bola to vyhra takto mat, lebo sa mi neusla VIPka a bola som na beznej izbe s malou skrinkou pri posteli a potom uz len kufor na stolicku a hrabat sa v nom. a kedze ma muz chodil pozerat kazdy den, najprv zavolal, ci nieco nepotrebujem, vybral a doniesol. bezne domov posielas veci na pranie. ja som minula 3 kosele za 2 dni (jednu na porod a dve som prepotila, bolo teplo) tak poslem domov a doniesol dalsie - nebude, predsa balit 5 nocnych kosiel. detto plienky - ci latkove, ci papierky atd.
a naozaj - trepa do porodnice hned sedacku - na odlozenie veci? su nemocnice, kde ta hned zrana zdrbu, ze vizita, upracte sim na zemi nic nemoze byt, lebo zmyvaju savom, ... a vsade odporucaju/pisu, ze veci na odchod je lepsie doniest az na odchod. ja som ich mala nachystane doma, ak sa ti zda vyhodnejsie vozit to v aute (zmenila si nazor?) tak OK, ale moj chodil za mnou dvoma autami, tak by mi ti nepomohlo. zas by to len prekladal. a preco by si veci mala brat na porodnicu? no lebo veci idu s tebou a ty nevies, na akej izbe skoncis a kolko bude porod trvat. takze bude ta budu veci cakat pri posteli na porodnici, alebo teda druhy kufor v aute a chla bude behat zo saly ku kufru a naspat. bars nie dobre vymyslene.
ad drogeria - ja som hladala najma vhodny antiperspirant, aby ho nebolo citit a teda blizkost zliaz a prsnikov, a prsia umyvam ozaj len s cistou vodou. na bradavky po rade doktorky osobitny uterak. a ano, aj ja sa malujem, no pri malon napr pouzivam parfem vyrazne menej, na cestu z porodnice je nepotrebny. auto - domov. ani na pripadnu navstevu obchodu/lekarne ho netreba. to ti povie kazda lekarka/sestra. a tada ja som parfen necitila ani z jednej sestricky.

fokuska
11. jan 2019

@zuzan29 Asi som prehliadla preco vlastne radis ostatnym zenam VOPRED co si maju vziat, ked este nemas skusenost? Pochopila by som, keby si napisala co si ty naozaj vyuzila, co sa ti zdalo uzitocne, co ti chybalo a nabuduce by si si vzala, ale takto...?
A ze nebudes vsetko vybalovat do skrin - ty si uz videla izby v nemocnici/porodnici? Ze skrine? Budes rada ked budes mat jednu skrinku, kde zavesis mozno tak zupan. Podlahy treba nechavat volne, kvoli upratovaniu/hygiene.
Podla mna mas teda zvlastne ocakavania a predstavy, no ale dobre... Keby som sa mala balit ja, tak si urcite vyhladam zoznamy a odporucania od tych zien, co uz rodili (idealne viackrat) a maju realne rozumne odporucania.

lenka1993
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzan29
autor
11. jan 2019

Dámy, ďakujem za názory, vidíte, presne také zoznamy od iných rodičiek som našla a spojila si, čo som pokladala za dôležité a čo mi isto radili, že nemám zabudnúť, preto som sa podelila o názor a nenašla som tak komplexný zoznam nikde. Možno neexistuje veľa typov, čo potrebujú byť komplexne pripravené, ale nikdy nie je vylúčené, že predsa viacej sa predsa neinšpiruje a dá predsa len na môj zoznam. Akurát, že to radšej nezverejní, pretože by sa do nej pustili, ako si dovolila si toľko vecí zbaliť :D :D :D

Chcela by som doplniť ešte info, čo mi včera poradila kamoška a sú vhodné na doplnenie si do tašky Ricinus communis /rýchlejšie spustenie laktácie/ a ako už aj niekde vyššie bol spomínaný sprej na hojenie jaziev Cicatridina /modrý/, ak ešte nemáte kúpený krém pre dieťa vraj dobrá a ekonomickejšia náhrada Bepanthenolu je modrá Indulona original. Ak máte radi sladké, v jednom videu včera som našla, že na kurzoch v nemocniciach, čo vziať na pôrodnú sálu okrem hroznového cukru odporúčajú aj fľašu Coca coly pre nárast energie a nosné kvapky kvôli vysúšaniu sliznice.

POPROSÍM tu nespamovať názormi, čo nemajú výpovednú hodnotu. Rešpektujem, že to beriete zo svojho pohľadu, ale Slovensko má viac nemocníc ako je tu názorov, ako som povedala v komente vyšie, sama overím aj negatíva aj pozitíva komplexnejšieho balenia ako sa bežne uvádza. Či v aute budem mať veci uložené, to bolo pre mňa samozrejmé od začiatku, pretože viem ako super je parkovisko k mojej pôrodnici.

Ďakujem 🙂
Už si prosím uvedomte, že každý sa rozhoduje sám a keď viem, že tieto veci budem mať zbalené a so sebou, tak je to preto že viem, že ich budem mať, kde dať, ak iná žienka sa rozhodne, že vynechá polovicu vecí, lebo ich nepotrebuje, to tu oznamovať nemusíte, veď to nie je pointou, čo si nezobrať, skôr poskytnúť alternatívy aké veci mať nachystané /zas potvrdený názor od rodičiek/.

beky1813
11. jan 2019

@zuzan29 a ty si uvedom, ze je to diskusia a tento tvoj zoznam nie je podložený na skusenostiach, tak tu pisu zeny, co zazili min. 1 porod. A podavas to tu, ako keby to bol ten najlepsi zoznam, co nejaku prvorodicku moze len vystresovat, ze tolko veci potrebuje

jankalukasova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
11. jan 2019

@zuzan29 Poprosis tu nespamovat nazormi, co nemaju vypovednu hodnotu?

To su ktore? Ja tu nevidim jediny prispevok, ktory nema vypovednu hodnotu - pisu tu zeny so skusenostami.
Ved je to diskusia, v tej je normalne, ze nazory su rozne - vela zien tu ma tie nazory zalozene na vlastnych skusenostiach. Ziadna tu neosocuje, nenadava, kazdy len slusne vyjadruje svoj nazor.
To, ze je tu 99% uplne odlisnych od toho tvojho, tak co uz, takto to je.

fokuska
11. jan 2019

@jankalukasova Presne nad tym som sa pozastavila aj ja.
Ja som az alergicka na vyjadrenia typu "kazdy vie", "kazdy pozna", "kazdy ma", "vsetci to robia", "vsade je to tak".
Mozno som ovplyvnena aj tym, ze to bol zaklad pri argumentacii na univerzite - nesmeli sme taketo vyrazy pouzivat, lebo takmer nikdy to nie je pravda. A nesmeli sme sa pasovat do ulohy, ze my vsetko vieme najlepsie a mozeme si dovolit generalizovat a vyslovit taku vec ze kazdy to tak ma, vsade to tak je a pod.

methexis
11. jan 2019

@zuzan29 dobre som pochopila, ze sa planujes sama odviezt do porodnice a nechat tam auto odparkovane cely pobyt? Alebo ta odvezie muz a domov pojde mhd?

veronikazoja
11. jan 2019

napíšeš veľa zbytočností a len tým zbytočne mätieš ďalšie mamičky, ktoré idú prvý raz rodiť. Vo väčšine nemocníc máš pre seba len malý nočný stolík a mať veľkú skriňu na izbe je výhra. Tak ako mať vlastnú izbu je výhra ale nie vždy to aj vyjde, keďže dosť často sú poradovníky na takéto izby. Pokiaľ nejdeš na plánovaný cisársky alebo na vyvolávačku, tak so všetkými vecami ideš na pôrodnú sálu, prípadne vzdycháreň a na izbu najskôr až 2 hodiny po pôrode. Nechápem o akom otravovaní ľudí píšeš, veď muž príde každý deň (či nie) a hádam vie doniesť to, čo by ti chýbalo. A čo sa týka tvojho odchodu s jednou malou taškou, tak to dosť pochybujem, rodila som pred 2,5 rokom, nemala som zo sebou ani polovicu toho čo píšeš a okrem svojich vecí som so sebou brala navyše 3 kufríky, ktoré sme dostali - od gynekologického oddelenia, od novorodeneckého oddelenia a od poisťovne, odchádzala som viacej nabalená ako keď som prišla rodiť